» Вести» Проекти» Мапа» Компании» Блог» Тагови» Форум


Нова продажба на градежни парцели на езерото Козјак
31.03.2015

Општина Македонски Брод понуди на продажба 45 градежни парцели со површина од 300 до 500 метри квадратни, по почетна цена од 61 денари за метар квадратен во викенд – населбата „Близанско“, на крајбрежјето на езерото Козјак. Локалната самоуправа продава и три …

» Повеќе


Земјиште за изградба на куќи и хотел се продава во Берово
31.03.2015

На продажба одат 19 државни градежни парцели во Берово и околината, на кои според урбанистичките планови е предвидена изградба на хотелски комплекс, семејни куќи, викендички и објект за времено сместување. Покрај брегот на Беровското езеро се нуди парцела со површина …

» Повеќе


Чеси ќе стопанисуваат со учичното осветлување во Охрид
31.03.2015

Чешката фирма „ИЦС Системи“ од Карлови Вари ќе го модернизира јавното осветлување во Охрид. Оваа фирма е избрана како приватен партнер од страна на општина Охрид, врз основа на распишаната постапка за јавно – приватно партнерство во времетраење од 15 години …

» Повеќе


Центарци на референдум ќе одлучат за судбината на ГТЦ
30.03.2015

Со 12 гласа „За“ и 11 гласа „Воздржани“, Советот на општина Центар денеска ја прифати одлуката за распишување на референдум за задржување на автентичниот изглед на Градскиот трговски центар. Референдумското изјаснување на граѓаните ќе се одржи на 26 април во периодот од …

» Повеќе


Граѓаните и експертите против уништувањето на Студенчишко блато
30.03.2015

Намерата за изградба на луксузна населба, марина, плажи и шеталиште во Студенчишкото блато во Охрид наидува на сериозен отпор од граѓаните и стручната јавност. На одлуката на охридскиот општински совет дека не постои Студенчишкото блато, реагираа неколку еминентни …

» Повеќе


ФОТО ВЕСТ: Зградата на Министерство за правда – едно лице, друга опачина
28.03.2015

По речиси две и пол години од почетокот на градежните работи, објектот на Министерството за правда има нов изглед – едно лице, друга опачина. Целосно непознато за досегашната архитектонска пракса во светот, предната страна од зградата на улица Димитрие Чуповски …

» Повеќе


Повторно се актуелизира идејата за поврзување на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ со скопската обиколница
27.03.2015

Градот Скопје претстојните пролетни месеци ќе ги искористи за изработка на основниот проект за инфраструктура за булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“, на потегот од крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина“ до врската со Скопската обиколница. Оваа недовршена …

» Повеќе


На општинска седница во Охрид се утврди дека Студенчишкото блато не постои
27.03.2015

Кој ги фрлил своите апетити за градење во Студенчишкото блато? За најатрактивната локација од неодамна наменета за станбени згради и хотели во Охрид денеска дискутираше Советот на општината, кадешто власта и опозицијата си ги разменија своите мислења …

» Повеќе


Граѓаните можат да се приклучат на кампањата „Му требаш на ГТЦ“
26.03.2015

Граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“ од денес ја почнува кампањата „Му требаш на ГТЦ“, со која ги повикува сите граѓани да се вклучат во идејата за зачувување на постоечкиот концепт на Градскиот трговски центар преку активизам и волонтерство. „Ние искрено го сакаме ГТЦ …

» Повеќе


Конзервација и реставрацијата на Златковата кула во Кратово
26.03.2015

Во завршна фаза е изработката на проектот за конзервација и реставрација на Златковата куќа во Кратово, значаен споменик на културата од XIV век. Според информациите на Министерството за култура, стручните екипи на Националниот конзерваторски центар годинава ќе …

» Повеќе


Заев: Корупција од 25 милиони евра за изградба на автопатиштата
26.03.2015

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), Зоран Заев на денешната прес – конференција објави прислушкувани разговори, во кои премиерот Никола Груевски и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески наводно договараат колку проценти провизија …

» Повеќе


Нова „бомба“ на СДСМ: Груевски лобира за барокни фасади на ЕВН и на „Сити галери“
26.03.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), Зоран Заев денеска објави аудио снимки во кои, според него, премиерот Никола Груевски бара од министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески противзаконски да потпише документ за изработка на барокни …

» Повеќе


„Урбан инвест“ ќе го догради плоштадот „Пресвета Богородица“
26.03.2015

Градот Скопје ќе ја реконструира левата страна на Кејот на Вардар, на потегот помеѓу булеварите „Филип Втори Македонски“ и „Крсте Петков Мисирков“. Со овој проект во наредните девет месеци ќе се проширува плоштадот „Пресвета Богородица“ кон реката Вардар и …

» Повеќе


Три години се врти во круг подземната сообраќајница зад „Рамстор“
25.03.2015

И по три години од потпишувањето на договорот за изградба на подземната сообраќајница позади Музејот на град Скопје и „Рамстор“, на терен не се одвиваат никакви градежни активности. Единствената работа што се заврши во изминатиов период е рушењето на некогашните …

» Повеќе


Градот Скопје ќе инвестира во проширување на улицата Маџари
25.03.2015

Градската власт распиша повик за прибирање на понуди за изведба на првата фаза од проектот за проширување на улицата Маџари во скопската општина Гази Баба. Градежните активности најпрво ќе се одвиваат на потегот од крстосницата со улицата Јужноморавски бригади …

» Повеќе


» Повеќе вести


РЕПОРТАЖА: Прошетка низ тажната судбина на главниот град на Јужен Судан

Кога ќе влезеш во живата кал, можностите за опстанок се сведени на нула. Вложениот напор во извлекување е беспредметен, особено ако нема кој да ти помогне. Колку повеќе се обидуваш да постигнеш нешто, толку повеќе пропаѓаш во бездната. Вака накратко би можело да се …
RobоtMK ви го претставува Autodesk® RobotTM Structural Analysis

Autodesk® RobotTM Structural Analysis е софтвер што овозможува решенија за анализа на многу типови конструкции, вклучувајќи згради, мостови, инженерски и специјални конструкции, карактеристични за одредена земја и му обезбедува на конструктивниот инженер алатки за пресметување.

» Повеќе