» Вести» Проекти» Мапа» Компании» Блог» Тагови» Форум

Таг: ГУП Скопје


 

02.03.2016
ДЕБАТА: Урбанизмот заглавен во спрегата политика – капитал

Македонија треба да ги следи европските политики за планирање на просторот, а самата власт на државно и на локално ниво ќе мора да престане да го уништува оној јавен простор што е необновлив. Ова е главниот заклучок од денешната дебата на тема „ДУП – просторот од …

» Повеќе

27.02.2015
Комплексот „Космос“ бил жртва на политичка одмазда, инвеститорот ќе бара високо обесштетување

Мега – скандалот со прислушкувани разговори во Македонија почна да го бранува и градежниот сектор. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес – конференција објави аудио снимки од телефонски разговори помеѓу премиерот Никола Груевски и министерот за …

» Повеќе

07.10.2014
Бит – пазар ќе ја чека наредната година за најавената урбанизација

Изработката на нов урбанистички план за подрачјето околу Бит – пазар е главната причина за одложување на реализацијата на новиот пазар. Изградбата доцни веќе неколку месеци, а според најавите од надлежните локални власти и од инвеститорот, се очекува …

» Повеќе

16.07.2014
Ќе се дозволи ли изградба на десеткатница на Водно?!

По подолго време, промената на урбанистичките планови за централното градско подрачје повторно во фокусот на вниманието на јавноста. Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски на денешната прес – конференција објави дека на петочната …

» Повеќе

18.02.2014
Се работи на изготвување на документацијата за градските четврти

Локалните самоуправи во соработка со Градот Скопје периодов работат на изработка на неопходната документација за поделба на главниот град на 162 градски четврти, односно квартови. Досега се објавени седум предлог – урбанистички планови за …

» Повеќе

19.12.2013
Општина Карпош ќе ги легализира дивоградбите од „Шпанското село“

Парк – шумата Водно ја губи битката под напливот на нелегалните или нелегитимни објекти на нејзините падини. Иако долги години не постоеше можност за легализација и во неколку наврати се најавуваше рушење, објектите од населбата …

» Повеќе

17.11.2013
Стоп за натамошното уништување на Парк – шумата Водно

Пешки и со велосипеди, од училиштето „Кочо Рацин“ преку Средно Водно до самиот врв, граѓани и членови на планинарски и еколошки друштва денеска зедоа учество на протестниот марш за спас на Парк – шумата Водно. Како организатори на настанот …

» Повеќе

16.02.2013
Булеварот Крушевска република ќе се гради под земја

Ново ветување за решавање на проблемот со планираниот булевар Крушевска република. Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски на денешната средба со граѓаните од Маџир Маало, Ново Маало и Крњево изјави дека со новиот Генерален урбанистички план е …

» Повеќе

04.12.2012
Изгласан Генералниот урбанистички план за Градот Скопје за периодот 2012 – 2022 година

Советот на Град Скопје вчера го усвои новиот Генерален урбанистички план за периодот 2012 – 2022 година. Македонската метропола во финалната верзија на документот е поделена на 11 градски зони и на 162 квартови како основни урбанистички единици. Врз …

» Повеќе

16.11.2012
Новиот ГУП на Град Скопје патува низ времето

Доцни изработката на конечната верзија на Генералниот урбанистички план на главниот град за периодот 2012 – 2022 година. Иако овој важен документ требаше да биде усвоен од Советот на Град Скопје најдоцна до 30 октомври, сепак архитектот Андреј Токарев …

» Повеќе

 

Не постојат блогови заведени под овој таг.

Не постојат компании заведени под овој таг.

 

Што треба да знаете за добар избор на мебел

Размислувате да го смените стариот мебел со нов, или да преуредите некое катче во домот. Или можеби се подготвувате за уредување и опремување на вашиот нов стан или куќа? Купувањето нов мебел носи големо задоволство, но и бројни дилеми. Мебел не се купува секој ден, затоа …RobоtMK ви го претставува Autodesk® RobotTM Structural Analysis

Autodesk® RobotTM Structural Analysis е софтвер што овозможува решенија за анализа на многу типови конструкции, вклучувајќи згради, мостови, инженерски и специјални конструкции, карактеристични за одредена земја и му обезбедува на конструктивниот инженер алатки за пресметување.

» Повеќе