build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Контроверзна архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Jan-2015 at 10:30

mal no biten kuriozitet vo kontekst prethodniot post - znachi navistina Skopje bil maler na site nivoa vo '63 prvo zaradi zemjotresot a potem i zaradi nedonosenata a skapa rekonstrukcija, no za da se prelee chashata posledna kapka e koincidencijata da Skopje go vozobnovuval choek ko Kenzo Tange koj e roden 1913g. - kakva karmichna simbolika da vo ochi podelbata na Makedonija se rodil vozobnovuvachot na idno Skopje

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Jan-2015 at 12:41

денес разбрав дека именувале булевар по Киро Глиров, што да кажам гордоста на Македонија кој ја аминува промената на нејзиното уставно име и знаме, незнам може и споменик утре да му кренат lol а најдобро односно контроверзно би било резиденцијата на Водно да го носи неговото име, таман за чоек кој повеќе од пола живот го минал во Белград и му бил десна рака на Тито можеме да му ставиме биста и во Македониумот а лично не би имал против и слодоледи со неговиот лик да продаваат, мислам штета би било идните генерации да неможат да ја вкусат транзициската атмосфера а што најефективно би било преку ликот на Киро

кога сум кај именувањава ме чуди исто зошто на браќа Манаки не им дадат в Скопје булевар можеби некој према бардовци со оглед дека архивите на Кинотека на македонија ги паркираа во Хамзипашините конаци

него на волт дизни бе улица му дале, ме чуди како ги забораиле серџо бонели и роберто равиола, а би било уште пооригинално улиците да ги етикетирале по нивните јунаци ко мики-маус односно загор или алан-форд, а сето тоа и хронолошки апострофирано за да се знае како и кога кумството врвело подрака - што би било и добар туристички спин [1]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=370&PID=38674#38674

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Jan-2015 at 15:10

од сите улици и објекти во Скопје на мислам сум дека Средно Медицинско го носи името на еден од најзаслужните доктори во Македонија - др.Панче Караѓозов и на страна какви заслуги имал сигурно неспорно врвни своевремено, сепак се сеќавам дека дедо ми жив го пратил во мртовечница за овој таму да се разбуди и да му се врати во канцеларија LOL после станале и другари за да не го пукне резил професорот, нејсе секому се случуваат зицери па и фатални ко во овој случај, но медицинарите да ја имаат таа среќа да им биде именувано школото по чоек кој имал озбилни зицери со себе полекува и зицер карма, после се чуиме како секогаш има некои пропусти кај нашиве доктори пр. зошто на пациентите гледаат претежно статистички или зошто усовршувањето во струката им завршува со матурата, дипломски и така ги преспиваат во амфитеатар и еентуално на пракса в сала

сепак еве поглед на една од пооригиналните постмодерни градби в Скопје [1][2] која ето има добиено лимен кров но не се сетиле и фасадата да ја направат ен.еф.
Originally posted by beTonпанорама кон Скопска Црна Гора фатена од крвовот на хирургија во клинички

веројатно вака склепана поприкладна за во нишката ФГBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Jan-2015 at 20:24


да не излезе дека генерализирам, напротив и порано и денес имаме извондредни доктори, сепак тоа денес е повеќе исклучок него правило, но бидејки пополека почнаа надлежните да го оправаат здравството со нова опрема ем соработка со и специјализација на врвни светски клиники - многу веројатно сликата наскоро озбилно ќе се смени, но додека да дојдеме до европско ниво како технолошки така и кадровски веројатно ќе помине уште доста време со оглед дека доста медицинари бегаат надвор па и Хрватска таму пак имаат и мањак кадар а навидум подобар стандард уствари и таму саде балканизам

~
   
инаку постојнава Хирургија е недоречен муабет земено инфраструктурно - пр. нема посебен пристап а не па влез за цивили воопшто пешаци Иако можат и треба да пуштат централно скали, потем лифтовите секој втор ден глават, а осветлувањето фестивалско саде трепкачи и амбиентална атмосфера, капак сето тоа надополнето со петпарачка типографија и на влезот и по одделите

но ај ова мојава демагогија да речеме е вишок, но кога видов дека и на интензивна по оделенијата, настрана карил, немаат систем за алармирање на сестрите онака сите врати ширум отворени а пациентите викаат (се молат) по сестрите за помош - ова говорам за трета смена, обично по двајца дежурни има навечер на 50 пациенти - катастрофа, ако не е тоа можноста приватно човек да плати за придружба ќе биде тешка лакрдија, а и тогаш што да се каже чим на интензивна в Скопје креветите им се механички што пак за други градови, за монитори и додатна опрема да не говорам, тоа боците за кислород работат како трактор настрана што имаат само маски а не и сонди за нос, исхраната капак сите пациенти имаат иста диета поделена само на лесен и нормален режим ајде бар храната е вкусна откако ангажирале тоа приватната кујна, но за истата да има ќар сигурно она што го варат не е прва класа од намирници, но битно системот функционира а како и зошто тоа друг нека му ја мисли, во истиот тој систем за приватна соба наплаќаат 100 евра дневно а за придружба уште 50 евра, тешко на оние кои неможат ил немаат а мораат да им помогнат на блиските, секоја чест на персоналот што и во такви услови успеваат да излезат на секому во пресрет

уште една битна работа што ја приметив е што немаат соби или тераси за пушење, па пациентите неретко пушат на подестите во ходниците, демек нели е забрането пушење па кога нема кој забраната да ја спроведе хониците во главната зграда на клинички изгледаат ко отворена пушална и за пациентите и за посетителите - Дебакл - дефитнитвно бар за пациентите мораат да најат простор каде ќе можат да испијат по некое кафе и цигара   

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 12-Jan-2015 at 10:20

ко најконтроверзно што приметив во клинички без конкуренција е паркирањето, прво се е дотраено од инфраструктура, потем цел ден е кркљанац, а на крај нормата за паркирање по тротоари и во улички! уште фора е кога оној што сака да излезе на водњанска место кај хипократ врви преку рампата на хирургија, а сабајлево беше кулминација едикојси чоек си внесува пухот да го паркира меѓу двете влезни врати, требаше да го сликам ама ај паметот ми беше на друго место иако се изнасмеав добро на тоа колку инвентивни знаат да бидат ова моиве скопјани, веројатно идеално ќе беше да го однесеше и до пред некое оделение, филмски нема што, и шварцвалд вода ќе му носи на клинички!

инаку муабетов и претходно е рециклиран на форумов [1] но ме чуди зошто сеуште на постојните паркинзи не ставиле метални платформи, та ако веќе не прават катна гаража тука бар да го дуплираат паркинг просторот!?

а еве контроверзна идеја за решавање на постојниот паркинг калабалак - да се измести оуКочоРацин во нова зграда одоколу, а на постојното место да се насади катна гаража а на која би била и почетната станица на жичницата на водно [1]

    
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7780
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 12-Jan-2015 at 22:53
 Previous
од сите ужасни транзициони објекти кои постојат таму, не мора баш школото да се сруши
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 12-Jan-2015 at 23:32

Taman rabota da go rushat © samo neka go premestat :-|

ustvari tamu na cela taa povrsina bi mozelo da odat so golema katna garaza koja bi go opsluzuvala i klinichki i zicharnicata, verojatno dovolno bi bile 5+2 sprata

shkoloto moze bi bilo greota da se giba od nostalgichni prichini no dokolku se razmisluva urbano-logichki definitivno ova e izdrzan predlog makar zvucel kontroverzno
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7780
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Jan-2015 at 00:42
во клинички, доколку би се граделе нови објекти, може да се направи огромна подземна гаража, и проблемот е решен
забораваме на тоа дека прво нешто што е логично е секој објект да има свој сопствен паркинг простор, само се навикнавме на тоа објектите да ја немаат оваа основна функционална потреба и да ни продаваат катни гаражина кило, во простор кој и онака е задушен со објекти и не му е потребно нешто толку индустријално како катна гаража, во 21-ви век
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 15-Jan-2015 at 09:39

za takvo neshto verojatno kje bide problem geomehanikata na tloto, isto neznam zakonski dali e pomestena normata za maksimum dva sprata gradenje pod zemja za visokogradba
patem zborot ogromna ne opishuva nishto i defintivno kako parcijalna pojava nema da go reshi problemot tamu

prosto treba da se napravi procenka kolku e zapushena vodnjanska od avtobusi i taksisti, na toa kolku ima promet od okolnite naselbi, i jasno kolku pacientite i vrabotenite go okupiraat klinichki, tek vo toj kontekst da se dimenzionira i toa uspatno okolu klinichki a ne vnatre vo klinichki Dobra katna garaza koja bi mozela da gi opsluzuva i lokalnite objekti racunaj se vo radius od pola kilometar shto od bebednost shto od zakon okolku istiot se sproveduva zdravo kje ja koristat vakvata katna garaza
   

~

no ne e problem i ne e voopshto kontroverzno kade i kako a se parkira katna garaza vo ili okolu klinichki, kvakata e da so edna vakva investicija se reshi kvalitetno i pristapot kon zicharnicata odnosno tuka da bide pochetnata, verojatno se plashat deka taka bi se zakrchila dopolnitelno vodnjanska NO dokolku na pochetok i na kraj od Vodnjanska se napravat bajpasovi dal vo forma na kluchki ili ednonasochen soobrakjaj ova kje profunkcionira dobro iako dokolku raspali zicharnicata edna vakva katna garaza kje treba da ja opsluzuva samo nea, dodeka za klinichki kje treba ponataka natisnuvanje nova nekade nad nego, no do togash verojatno kje krenat i nov vo Bardovci


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 15-Jan-2015 at 11:34

батали решенија се е во ред и вака, доколку има разбирање меѓу возачите

~

него ние се жалиме со бароков, бар кај нас со истиот пополнуваме рупикаша и тоа на вруќ оган, нели сега им е лето в Сиднеј

бреј шкрти ова 'озиве на пејсажен урбанизам
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 18-Jan-2015 at 03:08

немаме на форумов анкета за најлош објект дали

https://web.archive.org/web/20100602104315/http://www.bestandworst.co.nz/

но преку шампита маркетинг се' ќе поминеEdited by beTon - 15-May-2017 at 12:26
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 21-Jan-2015 at 00:21

колку ЛА го изреметиле во плановите

особено што му го ускратиле пејсажниот урбнизам

http://www.smithsonianmag.com/travel/los-angeles-was-never-built-180950092/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 21-Jan-2015 at 08:34

del od aberot vo gorniot link vazi i za kaj nas - ego vs collaboration

a eve i kontroverzen pristap za nadminuvanje na infrastrukturnite dilemi

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 26-Jan-2015 at 21:05

долгорочно можеби идеално решение и за Скопје откако ќе го кренат нивото на Вардар со тоа ВД идејата, таман и за ова од Кина може да очекуваме по некоја двоспратна амфибија

http://www.floatingdutchman.nl/en/tickets-and-prices/departure-from-amsterdam/

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Jan-2015 at 06:46

намибиска егзотика, а од се' семафорите им се најзаконBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 28-Jan-2015 at 13:00

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 27-Feb-2015 at 17:47

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Feb-2015 at 23:34симболика идеална за патинирањето на ГТЦ иако на објектов сјајот ама апла пред децении му заминал, дури сега со тоа лифтоите и виснатите инсталации нема крај недоносеноста, иако тоа новите лифтови сами по себе сето здравје му го земаа на скопскиот трговски реликт од социјалистички мол [1]

веројатно идеално би било покрај сета постојна недоносеност со се тоа израстокот Соравија, наместо класично патинирање ко што предвиделе, патината да ја изведат со метални и стаклени елементи, односно истите панели и прозори од соравија да продолжат врз новата фасада на гтц макар истата била неокласично стокмена, налик алуминиумски пандатифи и застаклени рампи од напред итн. итн. односно стопен кросовер а потем нека шиткаат на кров шербет коктели [1]

но не ми е јасно што и како ќе прават со кулите во трговскиот, ќе ги направат ли деловни [1] или можеби интерактивни [2]


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Mar-2015 at 01:04

сепак за да се направи конекција со жена парк прометеј, пола патиниран гтЦ бар во орнаметалните елементи треба а е бел, додека чистите површини да си тераат мат црни ко на Соравија тоа алу панелите, а стаклата нормално џиш зелени исто, и поможност на крај тркалото нека му го закачат [1] ќе заборавев нека пуштат на ЕСм една вертикална градина - зелен ѕид од страната на гтц ормално потем нека ги садат по потреба државниот, граскиот и општинскиот грб
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Mar-2015 at 22:23

последно што ме изненади од патината по мал ринг, е партерното уредување наоколу, кое доколку биде од крај до крај во бел мермер можеби и да го подоправи озбилно впечатокот на неокласичниов тематски парк, ех да беше ова скриена камера ќе беше муабетов и невоможно смешен

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=787&PID=191218#191218 [1]

уште Алексо да го прошетаат на Кале
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.108 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.