build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Совет во врска со прозори (проблем со бука)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Димитар88 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Apr-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Димитар88 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Совет во врска со прозори (проблем со бука)
    Posted: 25-Apr-2017 at 14:43
Здраво на сите. Ми треба еден совет во врска со купување прозори.

Сакам да ги сменам прозорците зашто овие што ги имам се со лош квалитет. Пред некое време покрај зградата направија улица и сега буката од улицата ја слушам в стан ко да нема никакви прозори. А башка што при малку појак ветер почнуваат да свират.

Препорачајте ми подобри прозори. Какви стакла ми требаат, какви профили... од кои производители... Не знам ништо на оваа тема
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Oct-2017 at 19:36
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Oct-2017 at 22:02
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Oct-2017 at 11:46
Uste eden blog so dosta info vo vrska so PVC stolarija na srpsko (hrvatski):

pvcstolarija.blogspot
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Oct-2017 at 00:32
Originally posted by phenomenonШто имаат врска коефициенти на звучна апсорпција со звучна изолација ?!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Oct-2017 at 12:03

ако. треба да се има ваков абер доколку чоек стават стаклен ѕид, но не требе да се има резогнирачки став кога се коментира, иако истиот еве повлекол соодветна дополна на претходниот ...

камо коментарот да ти беше тро покреативен ;d ќути Фено не ет на лева нога инаку ојде нишкава во малџиско натегање ...

него кога веќе станува збор за звучна изолација на прозор, можеби стиропор ролетна е најефтино решение, поизводливо како стиропор кепенец т.е. гриља, кој како веќе ги вика, но немам чуено за ваква понуда, а не ет некоја филозофија човек сам да ја импровизира ... ако окното на прозорот дозволува комотно и со дваеска, само ќе биде без летви на жалузините, во кој случај опција се статичните брисоли под кои би клизнал вертикално или странично панел стиропор, идеално вграден во скриен отвор на фасадата ...повеќе гајрет ќе имаат балконските варијанти, но и таму ќе има ефект доколку се ет прецизно стокмено ...

Edited by Zelenikovo - 29-Oct-2017 at 12:30
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.