build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Екологија на материјали и околина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 05-Dec-2019 at 23:32


ранавеј фидбек е она што се случува со метанот, ко што вели пост погоре во првото видео [1] ас хотер ит гетс - фастер итс гетс хотер, анд ден хотер итс гет - фастер итс гетинг фастер анд фастер хотер, значи секој еден ден експоненцијално се зголемува опасноста од метанот сега сеуште заробен во пермафростот, но што вели во еден од коментарите - This was 3 years ago. Things are much worse now. But don't worry, just turn on the tv and forget about it...

да речеме ранавеј фидбек е реалност тогаш глобална криза е пореално сценарио во птоп стаил него економски мелтдаун, особено ако се има во предвид варијабилата претурање од празно во шупливо во однос финансиските кризи [2] кому колку му сече а знаејќи како Христијани како сме предупредени во однос апокалипсата од Откровението јасно е дека треба и повеќе од предострожност, риск-менаџмент проекции во најмала рака а најарно осигурување каков таков мир рурално [3]

практично постои уште еден природен ризик со катастрофални последици како тоа стравоите од еден скорешен прелет на астероид [1] а токму и тој може да биде тригерот за нов потоп, иако доколку соларниот максимум навистина е гајрет кој од спунт влијае на земјината тектоника [2] а така и на поместување на плочите под артик со што би почнало нагло ослободување на пермафростовиот метан тогај тригер за потоп би било сонцето, кому иде е работава, но непобитен факт е дека како Човештво сред толку варијабили апропо потоп ама баш ништо човечки не можеме да сториме, освен да се надеваме ако си ресетираме самољубивотоповедение па Господ Да Ни Се Смилува, само што абер си немаме од покајание ниту индивидуално а не пак колективно!

би заклучил вам може совеста ви е мирна бидејќи некого таму сте гласале за да мисли за вакви работи, но ве уверувам вие сте рамнодушни чим НИКЈ не ги чешла ваквите ризици ниту како мене лаички налик електрофизиолошко хоби, евентуално а дрмате сензационалистички фејкбуковски, но со пристап турни ме да кинисам ниту нешто ќе разберете а не пак да демистифицирате од се’ што не демне како еколошки ризици! не дека треба да параноичите но да си ладите мозок досадувајќи се медиумски тоа е глупо ако не идиотски сред вакви времиња на седостапни информации! баш, ваша работа, но штом збрчи некаков катастрофален гајрет немојте да крекате како тоа државата била крива а вие ништо не сте можеле да сторите!

https://www.climateemergencyinstitute.com/runaway.html

https://takvera.blogspot.com/2012/12/we-do-have-emergency-arctic-methane.html

https://bigthink.com/videos/the-science-of-global-catastrophe

http://envisionation.co.uk/index.php/arctic-methane-why-the-sea-ice-matters/8-projects/31-dr-james-hansen-nasahttps://grist.org/article/climate-movement-grandpa-james-hansen-says-the-green-new-deal-is-nonsense/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 06-Dec-2019 at 14:55

пази фората, метан долар ликинг виа фракинг е голема заебанција а вас ви зборат цо2 било фрка за да ви шиткаат цо2 рекет, при што ем еа-елитите супер-сити ем Сите си ги прават улави при очи ширум затворени!

значи артик за сега официјално на годишно ниво испушта 17 милиони тони метан од пермафростот [1] додека од еден фракинг регион за гас од шкрилци (америчка направија) годишно бега во атмосфера пола тон метан [2] тоа е барнет регионот [3][3] а од прилика со таков обем има 20 региона во сАд та би се заклучило само сАд испушта годишно 10 милиони тони метан во атмосфера виа фракинг, а каде се останатите [4][4] треба да се премерува обемот но и технологијата за топтан da се спореди во однос барнетскиот регион, но да претпоставиме дека емисиите на менмејд метан ликинг во свет секоја година се 20/30 милиони тони тогаш ние дупло го надминуваме антрополошки природниот ризик од стакленичка градина која го продуцира антартик!!! вака видено она препоставка хаер анд хаер ворминг коз хаер анд хаер метан емишнс х2 х3 х4 х5 експоненцијално секоја година јасно е дека ќе предизвикаат инстант колапс на глацијалниот еко систем топејќи ги и побрзо глечерите во светот него што може да претпоставиме! еве цо2 било невозможно да се ресетира заради ризик од колапс на светската економија бидејќи цел карго транспорт 80% е друмски и нагли шифтови од нафта кон сустеинбл алтернативи не е возможен, но бан на екстракцијата на гас од шкрилци е возможна работа , НО НОУ ќе ви шиткаат ветер и магла америчките гасни кмпании дека така профитот на рокфелерци&ко ќе им потсекне па тоа пак ќе здрма светски економски колапс, мислам бадијала вие протестирате, тука треба брикс да се одважи на ова да ги уцени со излегување од светската економска центрифуга и правење своја доколку не се свестата за своите глупости евроатланските детерминисти, но овие да имаа свест немаше да впрегнуваат ни wwI ниту wwII а тие би додека сеуште им се робајла и вазајла у џеп да пробаат да протнат и wwIII, ало каде бе сте ошле у нивно дувло или попрво јама, но чекајте ќе почнат да фракираат и кај вас биде секогаш ќе има кој да шитне од вашите шитнати удбалитичари што се’ сеуште не е шитнато, налет ризиците од загадување на подземните води [5][5][5] но и сеизмичките спунтови [6][6][6]

додека вие си се занимавате со демистификација на локални рекет шеми, зад ваш грб веќе некој договара фракинг-метанисување и за во ваш двор, а бидејќи си спиете на уши ќе си играте така утре чачача над скопски раседи, но чек дис аут - прв пост страна поназад веќе в скотската котлина метан испаруе логично од вардариште а вас ви велат уживајте ќе решиме греење на дрва и се’ ќе си биде ок, арно ако ок не е скратеница за оправдана колатералка! та од сите страни бидејќи Ѓорѓи сардисан најубо Народе гитавела со време на Село за да не ве дрмаат во континуитет разни метан гајрети уште сега а не пак тро подоцна, но што вели ЈанкоБурко сите не сакаат од скотскиот асфалт да бегат, та оние што би на него да се тегават и понатака паметно би било да си се осигуруваат во Црква живеејќи Светотаински, но кој денес има време за духоносно осигурување, од пола милион сограѓани дали и 10к одат еднаш неделно на Литургија ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 06-Dec-2019 at 17:21

доколку се види поарно скептичниот вајб на анти-цо2-тригер тајфата [1][1] тогаш се наметнува прашањето што ги топи глечерите и пермафростот, та логично тригерот за ефектот на стакленичка градина се cfc-то [2][2] и метан-от [3][3] просто емсијата на цо2 глобално е 31 миларда тони [4] а на метан пола милијарда тони годишно [5] но кога тоа ќе го помножите со GWP [6][6] стакленичкиот ефект на метанот со фактор х84 во рок од 20год. или х20 во рок од 100год. јасно е дека главниот тригер е метанот, значи Адио Кашаталистички Планет спремај се за потоп е повеќе од реално сценарио земено вака, дали!? а ако пермафростот почне нагло да се топи заради експоненцијалниот ефект од ослободување метан во атмосферата ова адио нема да не стрефи за 50 или 100 години туку многу веројатно за 10 до 20 години, да речеме најкасно до 2050-та, колку ова ви е веројатно незнам само мислам дека никој не е свесен тука дека уште сега многу усти има гладни во светот а натака година за година заради климатските промени се’ повеќе и повеќе! уште фали астероид или негово поткршување со атомки за ова сценарио и да бидне загарантирано!

https://theecologist.org/2013/aug/19/what-greens-can-learn-dr-strangelove


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 06-Dec-2019 at 23:43

се надевам атомски нема да думаат елитите од која и да е империјална страна та процесот на топење на глечерите да се забрза, но и да ја отстраниме таквата непозната од равенката, повторно резултатот ќе биде поразувачки бидејќи посреди сите земјини циклуси има многу непознати, ќе пробам да фрлам една теза која може да го помести потопот поскоро значи 10-20-30 години од сега него за стоцити и илјадници години натака [1][2] а дури ќе одам и тро потака од аберот во видеото од првава фуснота дека тој потоп ќе го крене нивото на морињата максимум за 60 метра, теза која би моѓело да бидне и теорија доколку следните предочени претпоставки се точни!

ту бигин тезајла муабетов добро е да се знае колку една брана во Кина (не баш мала но минорна во споредба масата вода од глечерите која сега е замрзната) влијаела на земјината оска [1] така доколку глечерите се стопат од кој и да е тригер нивната одмрзната вода освен зголемувањето на мороското ниво за 60 метра (ако репер е аберот од видеото во првата фуснота) исто така озбилно ќе ја успори ротацијата на земјата топка [2] тоа пак ќе предизвика процес да вискозноста на магмата биде поголема [3] а така температурата и во внатрешноста на земјата ќе се зголеми што пак би можело да биде тригер за ослободување на водата која се наоѓа под земјината кора (во која и да е форма) [4][4][4] дали и кога би се смирил овој процес доколку се активира виа стопени глечери тешко е да нагаѓам бидејќи ни приближно не знаеме колкава е количината на вода во литосферата, но да речеме на 60=те метра ад додадеме уште неколку десетици и земјата поприлично би била под вода ...
наидов на чуден податок дека во миоцен нивото на морињата било за 40 метра повисоко а било стопено помеѓу 1/3-тина до 3/4-тини од Антартик [1] т.е. дека во еоцен нивото без никаков мраз на земјата било 130 до 150 метра [2][2] значи и без потенцијално испуштање на водата заробена во литосферата земјата би била озбилно потопена во овој век доколку се стопат глечерите заради кој и да е тригер! да не кобам но низ некакви репетитивни сновиденија во минатото имав фатено сцени како се наоѓам сред потоп при што се организирам со Лујџе да ојме на риболов со харпуни, или пак пливам меѓу потопени вијадукти, но бидејќи и баш не верувам на соништа макар биле и на рипит потсвесно вртени останува само да претпоставам дека и да има потоп истиот нема да биде до толку голем како во еоценот, но го испушти ли пермафростот тоа заробениот метан ојдовме побајаѓи изгледа под вода, чунки ватерворлд и то катамаранот на КевинК ќе ни бидат инспирација како да преживееме и таков енормно високобуџетен филм, иако сценарио во кое цел свет е под вода не е логично, но и пола континенти да бидат збришани тоа е голем и озбилен гајрет за постојниот обем на човечка популација на земјата и тоа од секој аспект, пример депилирање или фризерај, ајт бар кварцање тен ќе биде норма ...
интересно еве уште еден факт од следното видео дека цо2-то не мора да е фактор за потоп туку попрво метанот, ете во еоценот цо2-то во атмосферата бил 10-тина пати помал него и денеска па пак биднале стопени глечерите (4-та минута) значи логично и тогаш тригер бил метанот, само што не протарашкав што мислат во кои концентрации го имало тогаш в атмосфера, којзнае можеби и магмата некако активирала пораст на температурите, во секој случај спремајте си се вие за долготрајно кварцање кој на земјата кој во пеколот, зошто потоп посекако ќе повлече многу Народ да си вади очи и за споредни работи а не пак потребштини!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 08-Dec-2019 at 23:00

во првото тагирано видео горе вели јаглерод-диоксидот и метанот низ илјадници години ја теќеравеле атмосфера та потопот не биднал инстант, хм, исклучив заклучок без никакви факти поткрепен, еве во однос моето видување налетав и на друго слично дека процесот може ет инстант т.е. не е јасно каков бил а логично според степенот на нагло топење на глечерите денеска очигледно е дека испарувањето на метан прави инстант куршлус иако експоненцијално ...
Comment - Jay Lindberg • 3 years ago - I see no scientific foundation for claiming that methane releases from hydrates in the PETM would take 100s or 1000 of years. The thermodynamics are not that complicated.
https://eos.org/research-spotlights/the-role-of-seafloor-methane-in-ancient-global-warming

коментаров иако не е од научник сепак делува прилично умен налик каде е методолошката логика на научната фела која тврди како меинстрим теорија дека станува збор за стотици или илјадници години на процес за топење на глечерите, смешно но мене ми изгледа како менаџирање државен наратив од страна на извикани државно-учипени научници кои по потреба и на глава ќе скокаат како би си лапале и понатака од државни фондови, ве поздрави фармациската индустрија и фда каде ова е супер воочливо [1] но еве смрди на ангро и меѓу климатолозите [2] воопшто сред кашатализмот на запад не само државата туку и корпоратистите виа поткуп штимаат научни студии кои би им погодувале на своите бизниси или агенди, им се може би бил едноставен заклучок, но никому ништо ако не е се во прашање ризци кои можат да доведат до потоп, вака пак буквално сите Луѓе се оставени сами на себе без правовремено предупредување за да бар пополека трансферираат кон внатрешност а тоа економски да не ја поремети светската економија, но сигурно анализите им покажале на одговорните дека тоа може да предизвика хаос сред кој нема да се снајдат и си осигураат власта и моќта па до даљне мукла! можеби ако рокне светска економија па некои инсајдери да се одважат да проговорат без страв дали некој ќе им прети или ќе ги сочека нап кон дома, можеби така со доволно време и за масовна рурална реемиграција и од спунт приморани земјани на Самоодржлив живот ...

дефинитивно и со цо2-то равенката има страшен резултат, та велат хај сценарио исто е плаузабл, но веќе немам двојби дека ако цх4-то има главна функција посреди математиките наместо споредна ко до сега ЌЕ ТРЕБА одма да се истревожи Народ со критични црвени аларми, сакале или не факт е дека веќе денеска многу приобални градови се под закана на плимни поплави, што треба, можеби некој поголем како Банког да потоне па да се растревожи Народ, хм удри ли дотогаш светски економски колапс каде потоа да оди, дури сега е погодно време додека врти центрифугата да се пумпаат инвестициски големи средства за релкација на многу економии од приобалие кон внатрешност, арно ама на елитите им дреме за Народ туку за богатствата, па со Среќа на Сите!

https://www.nationalgeographic.com/news/2017/07/sea-level-rise-flood-global-warming-science/

https://www.discovermagazine.com/planet-earth/biblical-type-floods-are-real-and-theyre-absolutely-enormous

THE MYSTERY OF THE MEGA FLOOD


ако метанот е тригер за глобален потоп во која и да е големина мислам дека шифтањето од нафта кон гас може да е озбилен гајрет, уште поголем доколку и да нема пик-оил а заради вор-економи сАд се с’снат Иран та цената на нафтата инстант експлодира [1][1] во кој случај на ангро ќе забревтаат ширрум светот фракинг бушотините [2][2] конечно и без тоа ќе врти фрак-муабетов, башка што се користи истиот и како оправдување за мир односно наситка за буџетскиот дефицит на сАд [2] значи фактор плус посреди равенката за глобално загревање и топење на глечерите (а така и глобален потоп) ет геополитиката, та ако нешто треба да се осуети сестрано тоа е ваков дури и контролиран хаос на блискиот исток, та камо да беа свесни за сето ова метеоролозите и еа-елитите, но изгледа вториве и баш не му се секираат доколку им е јасно дека астероид ќе не збревта натака па си велат и вака и така ќе ојди температура во плафон па дај што даш за да си се позиционираат поздраво на крстопат, колку само смешно изгледаат изговорите дека балистичките рекети и нуклеарното гориво им се повод, да имаа иранците хиперонични проектили па и некако, но ете еа-елитите ќе им продаваат на сите ветер и магла а ко за беља нивните подома но и вазлите ќе глумат лудило дека тоа е оправдана гачка, уште посмешно зар Русија би им дозволила на Иран или Кореја да предизвикаат ww3 бидејќи сакале или имале нуклеарно оружје кое би се дрзнале да го с’снат на отановци, но колин пауел мајндсетот рулз во сАд наоѓајќи секаков изговор за тоа вор-економито а не пак ако изговорот е поткрепен со нечиј самосвесен табиет кој не сака понижување ниту фатаморгана компромиси!
   
https://www.desmogblog.com/2019/09/23/us-exporting-fracking-oil-gas-climate-catastrophe

[1] https://www.commondreams.org/news/2019/08/14/fracking-boom-us-and-canada-largely-blame-massive-rise-global-methane-levels-study

Carbon on Steroids : The Untold Story of Methane, Climate, and Healthаха имале нови дизни

The Next Shale Revolution

https://www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=26552


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 09-Dec-2019 at 05:37

чул ли некој за студија кај нас за количеството метан во Скопско Вардариште, еве една од четвртиот град по големина во Романија [1] удбашка работа и да имало ја нема, зошто да се дига паника кога немора никој ни да знае, но живеејќи порано во НовЛис не ни требаше научници за да сконтаме дека ферментира старата затворена депонија [1] се прашувам нели денес И Вардариште но и Дрисла не ферментира на ангро, сигурно и’ тоа како, а дали заради температурната инверзија в скопската котлина цел тој метан и’ не си го дишеме, може си мислите немаме фракирање шкрилци па сигурно и не боли [2]

патем ми остави впечаток колку и’ во сАд им дреме за озбилни истражуваања во врска загадувањето од метан околу фракинг бушотините, ко ич да не мириса тоа на елитистички наштимана гачка, смешно биометрија ќе удрат и на лабараториски глувци сосе Луѓе а нема да покријат индустриски загадувачи со камери и сензори, може мислите немаат пари или опрема, дури и ние [1][1][1] индивидуално-приватно можеме денеска да си дозволиме соодветни направии а не пак империја како сАд, но очигледно некому не му чини вистината да биде на ачик, ама баш ко и кај нас!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4216869/

но ајде подома дали ќе си детектирале, но кoј да им детектира испуштањето-ликиџот-митигацијата на метан наскоро на Артик, навистина имаме од голем поголем проблем како Човештво со фракингот, и не само америте туку и кинезите веќе бркаат метан-хидрат од морското дно, што пак ќе биде спин за трка и’ за артичкиот метан, се сеќавате како велеа едно време дека на ред е артик за бушење? зошто спин, бидејќи кинезите така ќе им биднат конкуретни на сАд со LNG гасот, та логично и сАд би забрзале х2, а ако и русите им се приклучат адио планет каков сме те познавале!

https://arstechnica.com/science/2017/05/energy-dense-methane-hydrate-extracted-by-japanese-chinese-researchers/

https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_resources_of_the_Arctic#Hydrocarbons

значи се соочуваме и со притисок од природно испуштен метан од пермафростот, потоа со антрополошки виа фракингот континентално и сега конечно со нови ликиџ-емисии од морското дно, та кој се сомнева дека ќе има потоп наскоро порано или подоцна еве да речеме деценја две три од сега, тој си има озбилен проблем рационално да ги согледа предочениве ризици во овие десетина поста, теоретски може да се спречи вакво сценарио, но кој работи на тоа, како стојат работите ниру мерењета се соодветни а не пак прогнозите илити нанив решенијата кои би требало да се превземат, капак кога на тоа параф има неликвидниот буџет на сАд јасно е дека оваа денешна западна империја нема да си дозволи да се упука во глава виа отворање на картите и решавање на проблемот со метанот, туку ко што гледаме си велат и така ние одиме во ендек па зошто не и сите други да си ги повлечеме со себе! поинакво резонирање немам во врско со нивната кашаталистичка матрица која патем си брка и nwo во кое тие ќе си го имаат пак главниот збор, смешно но единствено возможно токму само ако сега ја задржат својата позиција а светот го турнат во еколошки колапс!

реално сеуште немаат ни адекватно сателитско мониторирање на емисиите на метан, бар не европеите, тогаш се поставува прашање од каде им се таквите претпоставки дека само 4-тина од ефектите на стакленичката градина одпаѓаат на метан!?

https://www.euractiv.com/section/energy/news/satellite-data-offers-new-hope-for-taming-oils-methane-emissions/

друга битна работа е што како се формираат езера во тундрата т.е. артичкиот биом истите инстант ќе го забрзуваат ослободувањето на метанот од пермафростот, што веќе и се случува, та типинг поинт може слободно да констатирам веќе е достигнат, а воа европеите допрва ќе пуштале сателитска програма за мерење на емисиите од метан, каде беа пред 10 или 20 години, нек се тешат сега дека ќе можеле нешто да превземат, аха можеби по некоја визија од пророштвата за да им биде појасно што се’ не чека!

https://www.newsweek.com/arctic-permafrost-lakes-bubbling-methane-nasa-1119624

но каков мутавлук има наса при карв проектот - NASA: Alaska Shows No Signs of Rising Arctic Methane [1] само вие верувајте им на спиноите, ете во првиот пост од странава то насаџијата како си ет искрен колку смеел да крева паника своевремено, имало ли некогаш некаков еколошки гајрет кој маеричкиот буџет не би го пренебрегнал!?само чујте каква политичко-кашаталистичка коректност имаат насаџии во однос емисиите на метан на следното видео, види богати за кравите брмчат а за гасните платформи ни збор не зуцна хемичарката, иако дефакто детектирале дека побајаѓи метан испуштаат фракинг точките [1] конечно фрикукис ако им е мотивација на научниците датс-грејт и ќе дочекате од неколкуте дузина кои работат на проблемов да понудат соодветен одговор за метан ризиците, додека пак таквите одговори и поминат низ административен филтер и стигнат во нечија политичка агенда ојде земјата под вода, колку пак и да сакаме ние како јавност работите да се забрзаат повторно банкорп магнатите ќе не престигнат прештимувајќи ја народната волја за глобални промени за запирање на глобалното затоплување, а тапшањето по рамо дека цо2 рекетот е проактична мерка која западот ќе ја впрегнел не е фрлање прашина во очи туку сипување низ инка ветер и магла во мал мозок таман да ви стабилизира параноите но не и да ви изишка утре водата од под нозе глобално!јас си мислев овие со години имале вакви мерање, а овие сега да ти почнале со константен мониторинг од воздух, логично сателитски требаат да имаат општ увид, но еве каснат со поконкретен, а не пак секој индустриски субјект во чекор да се следи, доб фора е онака од дома ко на видеото пост погоре да има регулатива да може Народ да пријавува престапници, но чек дис аут, ликиџот на метан и не е некој престап! инаку ос видеово може да се види дека компјутерските модели поставени врз поединечни а не коснтантни мерења се речи озбилно дискутабилни макар не и паушални, примерот со озонот, а ова значи дека метеоролозите забораваат да кажат дека ворт кејс сценарио натака е иминентно бидејќи како се поголеми суши и пожари ќе никнуваат глобално така и се’ повеќе метан ќе оит во стратосфера и озонската обвивка ќе се продупчува, сето ова пак дополнително ќе биде превидено во однос ефектите на употребата на vlf харпајла бранови кои на ангро се користат од војските на големите империи кои исто така влијаат на озонот, та тоа метан емисиите сеуште глобално не се истимарени а не пак вакви појави!

https://grist.org/article/scientists-are-baffled-by-a-giant-spike-in-this-greenhouse-gas-its-not-co2/

Само вие занимавајте си се со зајковци и нивни преписки со венецијанери, а кога ќе ве збрчат економски и еколошки куршлуси па потопи војни и мас-миграции може тогаш конечно ќе си дојдете на себе и се фокусирате за рурална самоодржливост!

Edited by Zelenikovo - 09-Dec-2019 at 15:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 10-Dec-2019 at 00:30

ова последниов пасус горе колку и да е неверојатен, упатува (или попрво ми е цел да укажам) на Човечки ЕкоЛогос отколку на екофобиа, соочен со фактот дека банкор елитите не оставаат ниту мал простор за репарирање на последиците од индустриската револуција и либералниот капитализам, не наоѓам простор за надеж туку само волја да предупредам давеник дека веќе не е пливач, гледајќи да окуражам што повеќе Народ да врти на рурална самоодржливост, што сигурно делува параноично душегрижничка инерција да низ десетина збиени постови укажам на помалку или повеќе скор еколошки колапс на планетава, но и тука можам да повторам дека толку е комплексно времево во кое живееме доволно полно ризици и стапици да не е ни битно дали и како денешниов свет ќе колабира, било тоа економски или еколошки илити политички па и технократски [1][1], односно како Цивилизација сме супер подложни на светски економски крах, суши и потопи или мас миграции и војни - во каков и луп сето ова да врти како причини и последици натака ,,, воопшто како и да звучи сето ова скоро и да не сум озбилно засегнат бидејќи на светов гледам само како патарина до повисоко ниво но сепак не можам да бидам рамнодушен и да оставам ближните да не ги предупредам дека треба со време да му се замислат како ќе си ја тераат натака за да не се доведат во очај а потоа да ги снајде онаа логичната дефиниција дека очаен човек праи очајни работи, за да тоа пак не бидне случај треба бар малку од малку волја за самоодржливост бидејќи штом глобално збрчи карамболот од склет околности нема да имате време ниту за аклиматизирање кон таквиот хаос ниту пак нешто особено со леснотија ќе можете да превземете, во секој случај економскиот хаос е сигурно неминовен а во такви услови сетете се дека од банка пари нема да може да извадите ниту имот некому ќе може да продадете а уште потешко да стигнете до алати и технологии кои би ви осигурале самоодржлив рурален живот како колку толку би ги амортизирале последиците од еко-карамболот, да не говорам што кулминацијата на тој карамбол одамна е предбележана како супер склет пример духоносно преку Откровението а научно пример преку научни абери од студената војна [1] кои подоцна пример во поартикулирана форма се рециклираат постојано како такви a нивна најскромна верзија се еко-тревожењата [2] еве во оваа последново 2030-та ја посочува како типинг поинт, а некако чудно се поклопува со скорешната изјава на џпморган дека следната светска рецесија почнува 2020-та која логично за да експлодира во сеопшт економски крах сигурно ќе треба 10 години, тоа неминовно ќе го зголеми невниманието на индустријата севкупно та во најмала рака ќе здрмаат екстра суши и циклони ако не потоп бидејќи за потоп повторно треба некој посигурен тригер како буминг фракинг индустри која без светска економија на нозе тешко и да вергла ко до сега а не пак и отповеќе, сигурно некој си мисли нуклеарна војна би била спунт, но напротив таква веројатно ќе го подзабави глобалното загревање [3] освен ако така не се покрене некаква сеизмичка или вулканска активност на Арктик, исто евентуално некое ново оружје да направи проблем, но не би исклучил како тригер-претпоставка и астероид, та да се дозапечати кревањето на температурата односно ефектот на стакленичката градина, но астероид исто како кај нуклеарките би имал спротивен температурен ефект [4][4] а евентуално негово фрагментирање со нуклеарки што сметам дека би било случај (доколку судар е неминовен) може дополнително би ја загреало атмосферата, сигурно Народ мисли нема опасност но со апофизис ризикот е голем бидејќи овој астероид ќе прелета токму во сателитскиот појас меѓу земјата и месечината каде случајна колизија со некој сателит може озбилно да ја промени траекторијата, могу возможно, штом наса прави озбилни планови за реагирање и општествени мерки тогаш опасност посекако постои [5]

кому чини да ги рециклира муабетиве вака во недоглед арно, но јас немам намера да се замарам веќе на оваа тема, од проста причина бидејки за многу што има коверап апропо еколошките ризици, па и беспотребно изгубено време е да се чудам натака како тоа некоја варијабила им скубнала од равенка на научниците или пак дали со маки ќе ја буткаат низ банкор лавиринтите се до нејзино научно етаблирање, само знам дека премалку фокусот е насочен кон метанот а преммногу кон цо2-то, дали тоа ќе не чини скапо чинам не е дискутабилно ако репер се зачестените природни склети како суши и циклони, а во исто време земјаните како да касни со ефективен одговор апропо истите виа смалување на ефектите од стакленичка градина, еден научник 2017-та вели до 2020 е последниот воз за да се изескивира фидбекот од цо2-то иако пермафростот е повторно непозната колку каде стои измеѓу во ваквата равенка [1]

2019


2016


2009


2006
Edited by Zelenikovo - 10-Dec-2019 at 00:50
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 10-Dec-2019 at 21:43

реков нема потреба веќе од мое думање но апропо следниот текст би било греота да не го закачам како прилог, IPCC велеле вика текстот дека до крајот на цекот за три метра ќе паднело нивото на пермафростот додека рускиов научник вели дека веќе сега е намалена дебелината за 50 до 100 метра, кој глуми тука луд кој збунет кој кој залутан, посекако јас сум залутал во туѓи експертски води што е многу нормално кога при еколошки зијани како постојните од суши и циклони ’меѓународната’ научна фела не убедува дека се’ си е ок сеуште, дефакто ако не се луди тогаш глумат лудило, русите пак се збунка што е работава возможно ли е ’меѓународниве’ да се прават на тошо итн. итн. ни Заев не им е рамен во л’жење само што е поагилен во ложење на плебисот дека го чека светла мед и млеко иднина та ложи ли ложи за да може за својте месонско-глобалистички мецени да одработи - што му нарачале, а за награда да може да се слика на цнр тепих чунки и на Артик опкружен од Белуги кои само чекаат ред да станат диносауруси, зар ако се стопи Антартик нема да излезат разни сподоби од пештери и вулкани, колку еоцен-ска днк треба за да почнат праисториски да мутираат постојните морски живоотни - можам да замислам октопод со илјади пипки наречен бранкотел конектинг паст&фјучр олигополс н.з. скопјани со шкрги му носат безкичмењачки гласои и од комшилук на трпеза бидејќи ненаситни ќе да се тоа исконските мутации, простете за мајтапов ама работава е незнаеш дал да плачеш ил да се смееш, село прегорело на бабата чифтијаните се чешлаат меѓу редои!

да се 3 степена арно, да не биднат 8!?
12.10.2019 - When Will The Methane Bomb Go Off?

...

In the most extreme scenario, where five to ten percent of the methane from the gas hydrates under the Eastern Arctic seas will be released into the atmosphere within the next ten years, the planet’s temperature will increase by three degrees.

And this is a climatic disaster.

European economists based their calculations on the data on methane emissions on the shelf of the East Siberian seas, published in 2010 by Russian scientists headed by Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences Igor Semiletov, head of the International Laboratory for Carbon Research of the Arctic Seas at Tomsk Polytechnic University.

Igor Semiletov has been leading an international scientific group on the Russian side to study the processes of permafrost degradation on the shelf of the Eastern Arctic seas for 15 years already. Scientists from Sweden, Italy, the USA, the Netherlands, Great Britain, and recently from China participate in the work of the group. With the support of the government and the Russian Science Foundation, the scientific project “Siberian Arctic Shelf as a source of greenhouse gases of planetary importance: quantitative assessment of flows and identification of possible environmental and climatic consequences” is currently being implemented on the basis of the Tomsk Polytechnic Institute.

Gas fountains

Over the past 15 years, 37 expeditions have been conducted, during which researchers have recorded and mapped thousands of methane fountains hitting the sea floor. And each time they visit the same places, they see that the volume of methane degassing is increasing. More and more mega-sipes are appearing, i.e. fountain zones with more than one kilometer in diameter. The first such area of massive bubble unloading was discovered by scientists in 2011. Now there are seven of them on the map, but the routes of the scientific vessel cover only a very small part of the shelf area, where similar processes take place. As for the first hundreds of meters of vines, they have already been identified about a thousand.

In October of this year in the East-Siberian Sea a record power surge was recorded. Scientists have observed how up to one thousand cubic meters of methane is released on the area of tens of square meters per day.

“During my 45 Arctic expeditions I have seen for the first time a sip of such power. Emissions were so strong that the water was literally boiling from methane bubbles. Even at a height of 20 meters above the water surface, the concentration of methane in the atmosphere was 16 parts per million. This is about ten times higher than the planetary average,” says Igor Semiletov to RIA Novosti.

Researchers have proven that the scale of methane emissions depends on the thickness of the submerged permafrost layer and the degree of its degradation. Data from comprehensive biochemical, geophysical and geological studies carried out between 2011 and 2016 have shown that in some areas of the East Siberian Arctic shelf, the permafrost roof has already reached depths of hydrate stability and that further destruction could cause massive gas emissions. In particular, during the re-drilling of four wells in 1982-1983, the authors found that the upper limit of the permafrost had fallen by more than five metres in the past 30 years.

The total amount of methane emissions on the shelf of the Russian Arctic seas is estimated by scientists at 20 million tons per year. According to IPCC reports, the entire world ocean allocates annually… About five million tons.
“It turns out that our shelf, which occupies less than one percent of the world’s oceans, emits four times more methane than the entire ocean. IPCC experts still write in their reports that by the end of this century, the level of underwater permafrost will drop by three meters, and in reality it has already dropped by 50-100 meters.

They base their conclusions on office calculations and models, and we really work in expeditions,” explains Igor Semiletov. – Back in 2010, we published an article summarizing the results of thousands of measurements, which showed that underwater permafrost is unstable. The waters of the East Siberian shelf are saturated with methane on one or two orders of magnitude relative to the concentrations that would have been if the permafrost had remained stable.

Airbag

According to academician Leopold Lobkovsky, one of the leading participants in research on the Arctic shelf, head of the geological direction of the Institute of Oceanology named after P.P. Shirshov of the Russian Academy of Sciences, no less dangerous than emissions is the gas-saturated layer of sedimentary rocks, regardless of whether it receives gas from gas hydrates or deep water sources.

“It already has gas, and this is the main danger. It is necessary to study the properties of the sedimentary layer in the construction and drilling zones,” says Academician Lobkovsky. – Methane emissions represent huge risks in drilling, exploration and production of hydrocarbons in the Arctic. As a rule, they are associated with active fault zones. Both drilling itself and the construction of platforms in such zones are very unsafe. There is always a risk of methane explosion. There are other risks as well. For example, areas of water density dilution form in mass methane emission zones. If a submarine gets into such an area, it can lose its buoyancy and fall to the bottom.

The scientist believes that methane emissions from the bottom of the Arctic seas are a longstanding process, unrelated to the increase in temperature observed in recent decades.

“In many areas of the Arctic shelf, the bottom is covered with mini-crater markers, which have formed at the site of methane emissions. This indicates that emissions have been occurring for at least several thousand years,” says Lobkovsky.

Bubbles and explosions

In contrast to the permafrost, which is permafrost-like and perforated in many places, through which methane “siphonite” is penetrating, the permafrost is still sufficiently strong and stable. But this does not mean that deep methane degassing in the Arctic terrestrial zone is not dangerous. Rather, on the contrary. Because here, this process is accompanied by explosions, where huge craters are formed.

Vasily Bogoyavlensky, a Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences, Deputy Director for Science of the Institute of Oil and Gas Problems of the Russian Academy of Sciences, has been studying “Yamal craters” since their discovery in 2014. The formation of these structures, according to the scientist, is connected with volcanic processes like mud or cryovolcanic eruptions, when the gas bursting under pressure from the depths, carries to the surface all the material captured on the road.

“Abnormally high reservoir pressures occur in near-surface sediments, which are many times higher than not only hydrostatic but also lithostatic pressures. This results in powerful emissions – pneumatic emissions, often amplified by self-ignition and gas explosion. In these cases, giant craters over 50 meters deep are formed, and pieces of frozen rock and ice sheet thrown out by the explosion fly for many hundreds of meters. The size of some blocks is measured in tens of cubic meters,” explains the mechanism of the phenomenon.

Bogoyavlensky and his colleagues, who recently conducted a detailed analysis of the distribution of gas hydrates and hazardous gas-saturated objects in the waters of the Arctic, Atlantic and Pacific oceans, believe that cryovolcanic eruptions release into the atmosphere incomparably more methane than bubble emission on the shelf.

“In the Russian Arctic, we found more than ten such objects. In addition, more than seven thousand perennial bubbles, some of which pose a potential danger, and more than 400 lakes, the bottom of which is dotted with large craters of gas emissions, have been identified from space on Yamal,” says Bogoyavlensky.

Many of the objects that have been monitored by researchers for several years are characterized by episodic explosive events, which confirms the volcanic nature of the cratering process.

Reality of the threat

Scientists agree that the degradation of permafrost and methane emissions in the Arctic are objective processes whose consequences can be very serious. In order to really assess the scale of threats, it is necessary to continue research, identify new and monitor known objects. Especially those located near large oil and gas complexes, settlements, ports and infrastructure objects.

The topic of studying processes related to climate change in the Arctic goes far beyond the national interests of one country. This is a global problem that requires the combined efforts of the international community of scientists. And Russia has a great chance to lead this cooperation.

https://www.planet-today.com/2019/12/when-will-methane-bomb-go-off.html

следново видео е кома , фаст енд симпл нема да го решиме проблем со метан дури и сите шел-гас директори да си стават катанци на бунари, а ова виетнамкава би да сотре лајвсток и све Народ да медитира вегански, бреј колку само се закачила на глобалистичкиот цо2 бендвагон, во секој случај волјата и на место дека маф ни е работа само чарето може поарно да го измедитира бркајќи компромис со то микроорганизмите во пермафростот, но и со нив да се договори како ќе се разбере со земјотреси и вулкани во артичко море!? али ќе си речеш толку може да дофрли њуејџ фешн медитејшн тичр, но што праиме кога и на бил гејтс виндоусот му фаќа таква промаја [1] а пази бугати некој се досетил дека кимера стаил е чаре за лајвсток олараунд виа генетик инжињеринг на стомаци на крави и овци со желудник од кенгур [2] арно ама се пишманиле некои во меѓувреме [3] ех сето тоа време да го посветиле на протести пред шел-гес хедквотери ќе имаа далеку поголем ефект него да бркаат вакви експериментални папазјади!колку да не биде сеир постов од крај до крај освен тоа цитираниот бафер помеѓу, да пуштам и некоја паметна дума од дотичните руски научници за да се сеќаваме дека муабетие ама ич не се на арно! можеби шалата посреди вакви комотно можам да кажам уплав-поуки е повеќе од неопходна, НО кому ќе му биде утре до смеење кога ќе треба да дели дормитори со ноу-компрехендо гости мигранти и бандити, мислам поарно е да споделите што имате во такви најсклет околности отколку да се тепате чија меѓа кому држи плот а кому потоп, мислите Русија ќе се преселат сите, арно ако тундрата не лежи всушност цела на метан од распаднатите низ илјадници години растенија и животни ете погоре абер во едно од видеата антракс испарил од некој Мамут и цело село весело, така да аирлија на паметот ако мислите дека ќе си бркате фарма некаде Сибир после разледуење, е сега кога е тоа после!? 10 ли 20 ли 30 ли години, незнам но се ми се чини во првата половина на овој век посекако ...

10.10.20192017 - https://siberiantimes.com/science/casestudy/news/n0905-7000-underground-gas-bubbles-poised-to-explode-in-arctic/

2014 - https://www.geoengineeringwatch.org/global-extinction-within-one-human-lifetime-as-a-result-of-a-spreading-atmospheric-arctic-methane-heat-wave-and-surface-firestorm/

1994 - https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1029/94JD01245Edited by Zelenikovo - 10-Dec-2019 at 23:43
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 11-Dec-2019 at 19:13

метан невоздражание No.2 ако антрополшки главна гачка за рушење озон е CFC [1][1] тогај главна фора за негово оправање е VLF [2][2] кои бранови ко што моѓе да се види од првава втора фуснота реагираат подобно ко за иронија со метанот [2] што пак бидејќи е тренд како појава воено веројатно и влијаеле (свесно или не) на скорошеното намалување на озонската дупка [3][3][3][3] иако прашање е колкав ефект ќе имаат во однос следниот соларен максимум и негативните последици од CME-а врз земјината атмосфера [4] но (свесно или не) VLF баблот праи и други куршлуси како земјотреси [5][5] и тука доаѓаме до онаа познатата поговорка - Абе си играле децата со чкорчињата и Оп сеното биднало бр’нинг’мен [6][6][6] значи едно оправиле стотина други отправиле, дури и едноставно реметење на земјините фреквенции па не може да се претпостави каков ефект би имале врз тектониката а не пак константен VLF бабл што врти окoлу и низ земјата, битно некој таму си експериментира во сенка!
но што доколку сенката се претворила во сениште и во моментов ет сениште кое демне врз тајм-бомбот на арктикот? а кога на ова ќе се надодаде и постојаниот прилив на нова маса вода од глечерите и заради тоа успорувањето на земјината ротација а така и зголемувања на сеизмичката и вулканската активност и ето га кармбол снукер билијард, кому што, на земјата екстра метан во атмосфера, а циклусот виа масивно топење на глечерите брзо да дотера до Потоп, параноја, ма какви, парноично шизофрен страв што тоа може да повлече потем нога еугеничарски во кои околности модерните архетипи на мегеле&ко ќе си прават од луѓето полу-чоек полу-незнам-што, и додека некому му прпа заради комформизот кој би му бил нарушен од еден потецијално мас-потоп, мене ме дрма чудење ако не страв што ќе извадат неетички од лавоси тогај евроатланските детерминисти за конечно си го отсунуваат оној атлантски ариевски идеал за супер-раса [1][1] мислам сакале ние или не таа им е матрицата та и во супер-нормални околности некако ќе си ја тераат, но што вика менгеле каос-гибт-меа-прогрес, а знаејќи ја онаа месонската ордо-аб-чао ништо случајно некој намерно виа биотерористички табиет да стимулира такви околности како би си истерал полесно својата еугеничарска агенда!
интересно има и нова руска хипотеза дека дополнителен тригер (за ваквата изненадувачка појава на масивно будење на артичкиот метан) е солената морска вода која навлегува во пермафростот

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-05/sios-sda052119.php


ех антропогено метанот го дрмаме од 1. ликиџ од шел-гас бушотини и транспорт на гас 2. превоз греење и готвење 3. говедарски индустрија и конзумеризам 4. депонии - во последните два случаја на глобално ниво заради кашаталистичка конкуретност фрлајќи половина од произведената храна. КОЈ И КАКО ДА ГО ЗАПРЕ ОВА, ЕЛИТИТЕ ЛИ?

ах природно метанот е здрман од ликиџ од арктичко море и пермафростот виа 1. зголемена температура на почва и вода заради топење на глечерите од цо2 бумот од индустриската еволуција навака 2. земјотреси и вулкани и 3. преку нив интеракцијата на земјата со соларните бури 4. конечно и солта од морската вода

их, ох, ух, едни глумат скептици други загрижени па уште и виа цо2 рекет нешто ќе сменеле, а всушност и едните и другите треба да думаат ИТНО за ворст кејс сценарио И да куражат Народ за Рурална Самоодржливост, кој зијан од еникејс бекап, вистина индивидуално може че успее некој да амортизира каков и да е зорт натака од каков и да е потоп, но колективно ех и ах пак се тука, риск-менаџмент во случајов не е ниту обновливите извори на енергија ниту пак шифт од кашатализам кон социјализам туку обезбедување колективни шелтер предиспозиции но не логорски како фема-кампови во сАд туку човечки како шеред-комуни спремни да се реогранизираат за да преживеат - суши и циклони - глад и болести како нивни нусефекти, што мислите и само 10 до 20 метра да порасне нивото на мориљата каков ефект ќе има тоа на овие појави, тоа предожбите од документарецот How Soon Is 2050 линкувани страна поназад во спојлерот Адо Земља Наш Планет множете ги со фактор 10 или 20 ете реципрочно во однос метрите придојдена вода која би била резултат од напола или целосно топење на глечерите! пак ќе повторам никогаш од равенката не ја исклучувајте варијабилата ордо-аб-чао! Господ Да Ни Е Напомош!!!

погоре имате научен абер од арстехника чинам беше за нивото во еоцен т.е. тотал ајсфри ворлд, а еве ’рли грахам ханкук документарец кој вели 400 feet (120m) дека бил потопот и по малото ледено доба ~12-8k год., ме интересира може ли да направи некој научен пресек колку кога било и колку сега може максимум да стрефи вода ако тотал брутал ојди цел мраз!?

[tube]Va0BIqfzpvo

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 12-Dec-2019 at 01:54

конечно да видиме што вели и рускиот антарктички институт дали моделот на IPCC е токму, и тоа без да се земат во обзир vlf-киксои или ордо-аб-чао-варијабили, ем овие говорат без турбо рокнат метан!

http://www.aari.ru/docs/pub/060324/ove06.pdf

дури и неколку метри пораст на морињата ќе биде голема каша [6m][4°c] а не пак повеќе ... инаку горниот недотагиран документарец на хенкук вели афтер д енд оф ајс ејџ 120 метри била надојдена вода, иако насаџии викаат и 10m повеќе [1] а доколку репер е тоа претпоставката за еоцен дека нивото било 150 метра тогај разликата е 20-30 метра до максимумот, НО според какви методологии ги имаат извлечено овие заклучоци не ми е јасно и прашање е колку се точни, со оглед претпоставката од следново видео која вели при ворст кејс сценарио +60 метри ќе ги заплиснат океаните колку што антартичкиот мраз имал волумен на смрзната вода некако не се поклопуваат како претпоставки, но тука треба да се има во предвид дека при масивно зголемување на температурата и до 8 степена при ајс-фри-ворлд многу вода и ќе испарува од океаните, па може и тоа го земале меинстрим научниците во предвид, според таа логика ако Гренланд има 10% од цел мраз во светот а тоа би кренало велат за 7 метра нивото на морињата [1] значи во костец аберот од видеото Антартик има 90% така, но тогаш каде се сите останати глечери, чек дис аут информацијава [1] та некому дали во наса или во центаров на ноаа му се помешале лончињата, бреј софистикејтед оушн енд климејт моделс [1][1] да им го пуштиме Климе да им клима пошто и сами незнаат на што се како агенциско нзс, но да чуеме како резонираат геолози за да не ви дотежи форумска преписка срчнете meter [2][2][2][2]

https://www.climatecentral.org/news/ancient-warming-has-disturbing-implication-for-our-future

~

еве и тро скептицизам

18) - It is really easy to be wrong in this business [1][2]

2] - sun portals wow [1][2][3]убо видео, сакаат да кажат донт паник, еве и од мене тумб-ап т.е. не е битно како што тука ќе ве снајде, туку во Вечноста, муабетиве така земено се вишок и не толку клучни, сепак ако ние како Луѓе сме тригер за еколошки колапс тогај греота за сите останати успат, но тоа успат ќе бидне виа еугеника и трансхуманизам па можеби потоп би бил резултат на изгубена Благодат!? во секој случај при фри-аjс-ворлд потопот нема да сврши само со зголемување на нивото на морската вода туку и плимата ќе биде поголема бидејќи логично би било земјата да се претура еластично [1] ем ова може да предизвика и шифт на магнетното поле [2] а тоа некои велат може да ги ослободи и подземните океани доколку навистина постојат, хм на хипотетичкиот карамбол од овој аспект научно нема крај [3] што не значи дека нешто од ова и ќе биде!

Единствено што е јасно со сите постојни планетарни ризици ем во костец Откровението е дека многу скоро не очекуваат големи промени, колку скоро и какви се’ е налик разбирањето на Божјата Парабола за камилата што ќе мине низ иглени уши, која иако за нас не е сфатлива треба да ни е поука дека многу работи ќе се случат а ние како Човештво со дидактички ум распалени нема ни да ги сетиме не пак да ги разбереме правовремено!

повторно скери парт оф д ајс-фри еквејшн ис д метан
потоп ис иминент вајл тајминг ис ирелевант
из ит сунер ор литл лејтер даз ит метерс

Edited by Zelenikovo - 12-Dec-2019 at 02:03
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 12-Dec-2019 at 04:06

при крајот на горново видео вели ако се зголеми нивото поозбилно солената вода ќе ги зафати и подземните артериски води, а што значи пиење многу солена вода веројатно сте разбрале дека бубрезите ги прави чорба [1] тогаш чаре би било десaлинизација со реверзибилна осмоза [2][2] што логично би користело исто и за техничка вода за земјоделие, сигурно чаре би било и собирање доздовница или оак водена пареа [3] доколку воздухот е чист претпоставувам ...

туку гневот на Грета ко да се однесува токму на мас-потоп, со оглед дека цо2 бендвагонот не се толку жолчно уплашени, а кој да го предупреди вака Народ од научници по дома, сте чуле ли за дебата од таков калибар на оваа тема, удбалитичари нашле ли време да думаат за риск-менаџмент и ворст кејс сценарија, кој треба да тревожи или да демистифицира, едикојси блогер илити научната фела, што прават академиците читаат и рециклираат IPCC извештаи, може на Зајчев Рид метеоролозите организирале некоја трибина, ајде бар имаа пред десетина години изложба во МГС, фалеше уште агроклиматолошки предавања за урбани агрономи ... што ми требаше и мене цел овој муабет навистина незнам, бива ли до толку се’ да е просечено фејкбуковски во земјава?

инаку горе во однос споредбата од агенциите тарашкајќи меѓу линкои сум ја сконтал дискрепанцата парцијално за глечерите на Аљаска а таму веројатно говори за сите на светот, во кој случај ете +-3 метра на свое се (бреј по инерција битно ги истабав ако се навредиле нека ми извинат) а според таквата математика би излегло сите останати глечери на светот би допринеле со ~3 метра пораст на морското ниво ... ех ах моделите им се турни ме да кинисам, прво проектирале Ван митр, сега најново Ту митрс, почекајте уште некоја година митража ќе ве освежува експоненцијално!светото Убав, изгледа нема ич мирен да биде
импосибл ултра ворст кејс сценарио 400м
ова изгледа рачунале со подземните океаниако се задума Чоек на мапава макар вакво ултимејт сценарио каде и подземните води топтан би кренале угоре или пак континентите би спуштиле удоле, ќе сконта дека миграциите ќе бидат многу нормална појава дури и нивото на морето да се крене 4 метра а не пак 40, иако нема логика ко на оваа (ќе речам фантазмагорична) мапа 400 метра, ајт холивуд затерал и потака [1] всушност своевремено 90-ти филмов може беше некаква уметничка заушка итно да почнеме бар потсвесно да думаме што значи да сме рамнодушни кон екологијата, арно ама бељата е што филмот не бил беспари па да здрма по сите вијуги сестрано ами го буџетосале така за само оние во кино што можеле да тркнат по вијуги да си го меморираат, чиниш имале време за тоа и научници и удбалитичари и кашаталистички гасни магнати, во најдобар случај го преспале!

комотно можете да си го земете за репер аберот дека 70% од светската популација ќе мора да мигрира кон внатрешност, само она во линков следните векови уште покомотно пресликајте го на следните децении, доколку стои на место тврдењето на ПитерВ од видеото на крајот од фуснотираниов пост [1] дека проекциите на IPCC се тешка фатаморгана! незнам дали не е паметно уште сега да се форсира просторен план кој би можел да опфати не само економски туку и климаски засегнати мигранти [2] зар треба да чекаме еу на тоа да не мотивира, конечно што зијан ќе имаме ако бар дебатираме и склепуваме соодветни риск-менаџмент анализи ако не институционално тогаш академски, веројатно институте имаат попаметна работа НО да не биде на крај ошол утре македонец да жали по север бидејќи дома на југ немал ни за него спремно бекап план а не пак за гости придојдени и залутани!? никому не му бил реален егзодусот од wwI и wwII па пак биднал, колку треба зијанела да не стрефи за да почнеме сите можни ризици и сценарија да земеме да ги тимариме правовремено!? ѕнгр ѕнгр и светска економска криза да здрма па ни треба на готовс план како да се делува а не пак потоп да доплиснуе! зајковци у еу ќе оделе, да не почне еу да им доаѓа покуќи сол и брашно да им бара, шала на страна но работава е страва, само колку нуклеани централи ќе ојдат курбан незнам дали тоа некому му е јасно!?

https://www.hakaimagazine.com/features/are-coastal-nuclear-power-plants-ready-for-sea-level-rise/

Трендафил Пакувај Баба Зумбула!!!
~ аха еве се стрчав!
Трендо Бабати бе!
~ внуците имаат предност!Edited by Zelenikovo - 13-Dec-2019 at 14:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 12-Dec-2019 at 05:45

нема крај претурање од празно во шупливо на абери кои треба да ја демистифицираат цо2 паранојата или пак апострофираат метан рамнодушноста, НО да одвојам уште еден колку да ја апострофирам мојата теза дека кај меинстримерите по дифолт многу што во секоја научна фела има голем технократско-корпоративен биас, капак без сите варијабили на ачик се обидуваат да фрлаат исклучиви толкувања потпрени на недоносени претпоставки! туку Што правиме ако здрма глобално заладување

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=142389#142389

https://en.wikipedia.org/wiki/Shutdown_of_thermohaline_circulation#Shutdown

https://www.constantinealexander.net/2014/10/climate-change-caused-by-ocean-not-just-atmosphere.htmlпочнав уште вчера на идивиди да се мајтапам колку ќе треба на кајчина да мислиме натака , а еве денес репостирав аберот за да го дополнам со импосибл сценариото подобно [1] всушност намерата ми е да потсетам колку мора во крајности да одиме со претпоставките за и полесна да ни бидне навремена релокација преку рурална реемиграција, климатските промени вистина се многу реална појава, ко што велат скептиците истата не ја негираат само тврдат дека не е резултат на хјуман зицери, со што до некаде би се согласил во однос фатаморганата за цо2 менаџирање кое како идеја не е ништо друго туку глобалистички рекет посреди кашаталистички околности како што полесно и сред банкрот систем би си осигурале еа-елитите буџет за nwo проектот односно најнапред федерализација на еу а потоа мерџање меѓу сЕд и сАд, за жал грото Народ е легнат на брашно од тоа институционалниот коверап односно дека ќе нема скор природен колапс на поларните капи и глечери, а ДУРИ и’ инсајдер да излезе да ги исвирка ваквите нивни шашми т.е. дека дури за стотици или илјадници години натака ќе се случи ајс-фри-планет, чинам пак бадијала, Народ нормал си оди по линија на помал отпор и си вели чим глаучите не се тревожат што пак ние, НО тоа би им порачал нека одат нека им го кажат на ww2 жртвите или можеби оние во Хирошима и Нагасаки кои и покрај очигледно завршена војна биваат пеплосани заради нечии ексепшнл хирови!

конкретно световната мисла вештачко-технолошки може е развиена турбо во однос минатите два века, сепак никогаш нема да бидне понапредна од Божјата Промисла која има пример создадено планета како нашата за да ни биде место за Покајание како би станале подобни за Повисоко Небо а не од планетава возгордеано да правиме еугеничарски рај , вака видено бесполезно е да се надевате за решение на земни елити, туку попрво да се помирите со фактот дека ова како време на природни катастрофи е прилика да се освестиме дека планетава не е рај туку место на наше доброволно прогонство т.е. сега универзално димензионално сме ниваму-нитаму меѓу Повисоки Неба и амбиси! доколку вака ги разбирате работите вие Нема Да Паничите ниту пак ќе паѓате во делириум, туку Смиреноумно ќе реагирате и ќе се прилагодувате на секаква околност без да кукате и се предавате! можеби најбитен момент за да останете човечни а како и себе си и на Ближните би им помогнале, дури и немало потоп а само суши и невремиња дрмале! пикчррр дис немате алат и земја ем удрила светска економска рецесја капак на тоа суши насекаде, а вие се однесувате синкир тирамитсу ве чека натака секој ден за доручек! можеби во форма на тирамицунами!?доколку пак сте продуховени а сакате да и помогнете на планетава и климатските промени, прво што треба да разберете е дека и постојно elf и vlf харпајла технологијата растура многу што од вибрации кои држат многу што на куп од сила по земјата и екосистемите, а за што знаеме не треба и баш растур систем инерција туку и мал дисбаланс и ето карамбол, смешно но дополнително истито со 5G мрежите ќе се надгради [1] тоа пак дури и никој да немал лоши намери од империите онака модернистичко футуристичко кашаталистички ќе стави извичник во равенката за ајс-фри-ворлд, што пак потоаможе инстант да предизвика турбо-ајс-ворлд, освен ако со харпајла инаењете одржат во живот то морскиот еркондишн од струи!? за да сконтате каква опасност претставуваат ваквите нискофреквентни бранови добро е да се поучите бар малку од малку каков ефект имаат истите врз водата во човекото телоодносно ете водата замрзната во глечерите! кристалната решетка просто може да се растура и да се оправа за што убаи абери се оние од документарецот Тајната на Водата или оние од Др. Масаро Емото [2][3][4][5][6][7][8] ако пак ви е јасно ова ќе знаете дека можете Молитвено да влијаете и на себе и на околината иако логично ако колективно делуваме пример низ Литургиски Славословија призивајќи дополнително Божја Благодат така ефектот на регенерација е далеку поголем, штета и греота што ова знаење научно се пика постојано под тепих од страна на еа-детерминистите чии пак месонски елити токму од ова најмногу им клецкаат колена бидејќи така не само што земјата би се регенерирала туку робајла менталитетот ќе почне да испараву зар не сте чуле дека за нив човечките ресурси се најмила закуска!? затоа и велам не треба воопшто да се занемари ордо-аб-чао варијабила посреди постојниот или идниот еколошки колапс! фараоните ретко кога имале човечко срце бидејќи се обземени од гордост и ненаситност, а нивната мудрост е само како да стигнат до некаква апсолутна земна власт, прблемот е што мнозина и не сфаќаат дека се само марионети во раце на постари ентитети односно склет битија, но нели обземен човек не ни сеќава дека зијан си навлекол нит себе нит на околината битно му е само да си пумпа зависноста бидејќи отпорот не е ситна боранија, колку повисоко толку потешко од страстите се ослободувате, а оние фините негативни страсти како чалам суета гнев доколку ги заака некој тешко и да ги откорне со свои човечки сили, така и елитите вас ве имаат поробено во исто време правејќи ве и вас фини материјалистичко-хедонистички зависници виа енлајтмент моментумот постфранцуската револуција најнапред истурајќи го ’атеизмот и ’национализмот како норма за сега колективно разоружани турбо од ’Благодат и раскарани за ’смешни-глупости дури и во времињана на супер изобилство Биднувате како бројлери спремни за колење сред nwo ботирање, успат малтуските филмои на еугеничарите постојано ја рециклираат онаа мантра дека на земјата смее да има максимум 2 милијарди жители како би си наштимале некаква ариевска интергалактичка раса [1][1] а сето тоа што мислите најлесно како ќе го истуркаат него со вештачки инструирани судири и кризи за кои потем ќе промовираат решенија, но ете нешто не им поаѓа од рака да предизвикаат ww3 со леснотија, па роварат од сите страни та дури и со глечерски ордо-аб-чао инерции претпоставувам онака биотерористички со побудување склет реакции кои би сториле тотал-колапс, не заборавајте ним не им е битно богатство, туку власт и моќ, а за што спремни се и да се жртвуваат, зар не било случај тоа со сите ненаситни земни владетели од секогаш, може вам филмски ќе ви делува еугеничкиов муабет, но верувајте ми на збор малку треба за да почнете во филмов да имате поозбилна улога, споредна статистичка или пак главна за која се разбира треба најнапред да се јавите во месонската продукција чии продуценти доколку сте упорно спремни да си горите душа ќе ве ребрат нагоре се’ додека сте спремни да мижите пред сите нивни фатаморгани и си ги прифаќате како неопходни заради азвој на нивната ариевска раса! реално лесно нема да им појде од рака вакво сценарио, но затоа му пуштаат вода на Човештвото на разни начини та губејќи си доброволно атеистички Благодат да навлече на себе Гневот Божји а така се надеваат месоните ќе имаат луфта да се наметнат и сите ги учипат, ех да не ни беше кажано како тоа ќе заврши па да паничевме како Христијани вака пак единствено што можеме е да се трудиме до последно да даваме отпор преку отчипување од нивните центрифуги и дефокусирање од нивните на мала врата протнати идеали те преку политика те економија те култура и нормал сето тоа технолошки реосигурано за и$ да сакате од центрифугата да скубнете да не можете!

сега и баш не можам да ја подвлечам како конечна ваквата теза, а не пак да ја бркам како теорија т.е. дека еугеничарите и не туркаат кон некаков еколошки колапс намерно, но како се игнорира цела деценија проблемот со артичкиот метан а воедно се форсира цо2 паника како би се демонтирал тивко либералниот кашатализам мириса дека и на Загор му гори под нозе! веројатно полесно е да најдам оправдување дека се’ си е онака најслучајно елитистички превидено, но знаејќи дека геоинжињерингот не е воопшто нова работа ем дека своевремено сред студената војна ссср и еа-елитите си имале некакви ултимејт сценарија обострано [1][1] зошто денес некој истите да не си ги спинува подобно апропо некоја своја еугеничарска агенда? колку треба за да и потајно си ја протнат виа платеници кои би било доволно да стркалаат некој геотерористички куршлус на арктик, технологијата постои [2] прашање е само кога хелоу димитри ќе збрчи [2][3][3] во основа вакваите размисли e погрешно да се бркаат конспиративно бидејќи сеуште не се ниту од една денешна империја здраво потврдени, но неопходна е токму демистификација низ дебата на сите сомнежи ете во случајов за геоинжињеринг, камо и кај нас електричари физичари или научници воопшто кои се запознаени со работите ќе се јават на форумов да издебатираат колку нешто држи или не од изнесениве препоставки и тврдења, ајт има бар некој мерел дека тоа vlf баблот не заплиснуел [4] којзнае можеби современите империи се бранат или ишкаат со него и’ нешто повруќо од глобално загревање за што јавноста не смее да разбере, сепак знаејќи кој ги влече конците во позадина кај светските месонски (неопагански) елити, се’ повеќе имам сомнеж дека не е на арно работава! ОНА што е ветувачки е дека сепак многу научници почнуваат да се будат за вистинските ризици, но дали сите можни варијабили ќе ги имаат во предвид, а понив удбалитичарите ќе успејат да избалансираат Опстанок сценарио, тоа е прашање не од милион или милијарда туку катарљарда евра или можеби катарски ребра :/ може утеха е што ПитерВ пример во однос метанот ја утнал 2012-та кога рекол дека е можно и до 2016-та артичкото море да е ајс-фри, претпоставка која ко за беља утре може да ја релативизира агитпропвски волјата да се зауздаат гасните магнати да не го гибаат во никој случај Арктикот, но кој да ги запре, незнам само дали ако удри светска рецесија ќе подзапре вадењето шел-гас или пак дополнително ќе му ја удрат бидејќи регулатори потешко ќе ги пазат, вистина болни прашања на ачик!

2012 - https://www.aljazeera.com/indepth/features/2012/09/2012916133717451622.html
Edited by Zelenikovo - 12-Dec-2019 at 23:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 14-Dec-2019 at 04:40


во видео од пост #327 во нишката Космологија во 12-та минута вели во моментов се случува чудна вулканска активност на земјата што пак уште почудно се вклопува во експандинг’рт теоријата А што некако супер склетџиски како информација дрма во однос артичкиот метан, иако доколку се споредува некој просек 2019-та и не е баш нешто посебнo вулкански активна [1] па и не би требало да има склет од некаков артички вулканизам иако активни зони има [2] конечно 2/3-тина од активните вулкани се под вода [3] а има и појави кои со закаснување се детектираат [3] воопшто детекција им касни еве америте од соодветен институ последен абер имаат закачено 2008-ма на тјуб кога и официјално тргнале да скенираат артичкото дно за вулканска активност [3] а немаа ни на нивниот сајт особено инфо

Но Антартик е сосем друга работа каде насаџии велат активен вулкан има под самиот мраз [4] плус доколку озбилно се намали земјината ротација а така се зголеми сеизмичката и вулканската активност тоа ќе биде проблем за поголемо разледување на глечерите, всушност најголемиот гајрет по климатските промени вака би биле вулканите, да се надеваме нема некоја голема ерупција да стигне до стратосфера велат таквите имале голем зијан [5]она што како паралелен склет заклучок во однос 5-тата фуснота може да се извлече е дека пад и на метеорски болиди во земјината амосфера може да имаат ваков ефект та дополнително да се забрза глобалното затоплување [6][6][6][6][6] а пак пад на астероид уште повеќе може да го зголеми ваквиот ризик, но и потака да замине фрлајќи не во мало ледено доба, а ко што претпоставувам и погоре којзнае и негово нуклеарно дефрагментирање би имало негативни последици по дополнително загревање на атмосферата!?
Да сублимирам може не е толку опасно што немаме осет како Човештво какви ризици не демнат, туку што воопшто не му ја мислиме како да ги амортизираме, веројатно империите имаат некаков бекап за ворст-кејс-сценарија но за Луѓето во глобала нема никакво национално или наднационално осигурување, тоа сега кога во некоја земја здрмува суша и глад па превентивно премногу споро се реагира, а не пак ако почнат на ангро глечерите да се топат натака од која и да е причина! вака видено според мене најлогичен начин да се осигура некаков сигурен амортизер за сите би било да се врти итно кон Рурална Самоодржливост бар за 1/4-тина ако не 1/3-тина на секоја нација како во даден ризичен момент би можело да се помогнат оние кои приморано или не се заглавени во бетонската џунгла, лесно да се рече многу тешко да се истера, особено за сите оние приобални економии кои немаат друга алтернатива, НО од некаде мора да се почне проактивно да се делува, нормално кај нас како помала земја ова ет и поизводливо доколку се има волја фокус и агенда, во кој случај бркање мед&млеко удбалитичарски фатаморгани виа еа-центрифуги не се од помош, НО кој да го поучи Народ дека треба општествен шифт од индустриска бројлеризација кон Аграријанизам, можеби оние академиците на МАНУ ЧАО ...
конечно да предупредам дека како се случуваат растопувањата на глечерите некако буквално почнувам да го разбирам овој дел од Евангелието [1] најчесто преносно се алудира во Православие дека оваа Поуката се однесува на развратот во овие времиња, исто имам чуено и за нечии сновиденија на некои православни браќа и сестри но ко и за моите сновидеија буквално ги третирам како такви, просто кој може да рече кога нешто ќе биде освен Господ а Седржителот чека на нашето Покајание па некои појави процеси или случки можат да се одложат или пак сменат, но гледајќи како Народ ама ни малку нема волја за Спасение на Душа слободно ќе си дозволам и буквално да ја разберам Божјата Поука ... би додал само уште дека целта на овие постови не е некого да уплаши ниту пак осуди туку да прдупреди дека сме речиси рамнодушни кон многу што од зијани кои ни се случуваат на сите нивоа, заслепени дали од страв или мрзливост да се запрашаме која е смислата на нашето постоење на овој свет, зошто го гледаме како место каде треба да уживаме без осет и зар навистина е само ова земно постоење!? лично побитни ми се ваквите недоумици него климатските или економските промени, сепак не сум рамндушен кон страдањата кои денес (или утре треба да) им се случуваат на многу Луѓе па еве сум се обидел да посочам на одредени информации или сплет на околности кои можат да бидат катастрофални, во исто време упатувајчи дека бар некаков излез има во форма на самоодржлив рурален амортизер ...

Edited by Zelenikovo - 14-Dec-2019 at 04:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 19-Dec-2019 at 01:21

Senator Sheldon Whitehouse

up 3 hours ago ~ 17.12.2019

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 25-Dec-2019 at 04:00поприкладен муабет за во нишката Ден на Дрвото но тука би оставил потсетник дека не е сеуште касно да се интервенира доколку сите имаме за тоа волја, можеби најнапред баталување на колски живот и заменување со пешачки велосипедски или автобуски ... можеби пладневно дронирање семе виа рц-авиончина ... каква технолошка фора им текнало, им фали уште дронот да удира од земја стрпувајќи го пак-семкарникот ...незнам се лажам или ко да немаме ниакаква волја за проактивна екологија, сигурно мнозина рамнодушно ќе речат нели и така оди се' во неповрат та чуму секирации, арно ама
имајте на ум дека и рамнодушност во однос еколшките искушенија исто ет е грев налик знаеш дека допринесуваш за уништвување на околината и баш ти е гајле, оние кои сте Верни во Бога што мислите заради вакво нешто паднатите духови нема ли да се грабаат за вашите души!? а малку треба за да принесете Подвиг доволен за откуп на многу гревови, пример да засадите наместо исечете дрво за божиќна конзумеристичка атмосфера, А најубо е за секој еден сторен грев по едно дрво да засадите, ех да беше ова Христијанска норма како епитимија та дури и бесплатно расад ви делеле мислам планетава инстант за неколку години ќе се врати во нормала ...

ах мамонизам и тука ли


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 05-Jan-2020 at 19:14

кога Влашки Битолец ви спинуе абер дека Инценератор е најмодерна еврoпска направија за решавање на отпад, ем дека таквите пример во усје немаат голем гајрет ако гореле рдф европски вишоци, веројатно прв нус ефект од таквиот спин е трнасформирање на вашата психа во јаловина, а втор спремност за нејзина преработка во рек-Битола, чунки би имале ксмет оние кои има кој да ги предушреди дека констатацијата на Макрадули е фалц до коска, чунки тоа требало да биде во самата емисија, НО таков ксмет сте немале, па еве чунки од спунт да ви се посреќи!

значи Макрадули спинует дека инценератор е топ работа, ЛЖГА и тоа тешка, многу цо2 екстра во скотје во најдобар случај а во најлош и многу разни склет супстанции кои ко што вели во дебатава еко-активистката како Инспекции Царина и Власти освен што чешлаат декларации нема никаква гаранција дека во тоа увезено рдф гориво нема тешки метали и остали токсични субстанции односно отрови! значи немаат ниту опрема ниту капацитети за да есапат таквиот увоз со оптоелектронски сензори евентуално урнек да се носи во лабос, НО нели тие немаат потреба за тоа бидејќи чим видела еу-декларација тоа за нив е доволно, иако ето активистката наведува дека имало еден куп злоуоптреби, а јас би навел пример од Италија во однос органската храна е сега освен нашиве власти и вие на жими мајка верувајте и на итаљанска мафија која потенцијално тука ви И ќе ви спалуе склет рдф гориво во тоа инценераторите скотски кои ко што реков Макрадули спинуе дека се ОК споредувајќи ги со едикојси нов бугарски како тоа е иднина НО заборава или незнае дека тој бугарскиот е Плазма-инценератор а не пиролитички ко оној во Дрисла - еве x2 пак истиот абер нека оди во нишкава [1][1][1] на следниот линк стр.16 убо се гледа споредбата меѓу плазма инценератори какви ние немаме и пиролитачки ко оној во Дрисла или пак во државна болница чинам го купија груевци [2] значи од фино до убо еден куп отрове ви пуштаат во воздух тапшајќи ве по рамо најголем гајрет сте имале од домакинствата, НО кога тие како власти ескивираат она што е во нивни домен да го стокмат како што треба, што пак Народ да му ја мисли како му е поефтино да се грее!? зар некого ќе го јаде совест што закашкал воздух со стапалка две кога друг зацапал дебело во него и ништо страшно сите си се прават на мутави! бреј каков мутавлук мислиш не знае навистина што зборува кога пробува да се оправда или изескивира потпрашање > а за каков тоа инценератор говориш ти министре ... патем вели имало стандардизиран мониторинг, хм може на кафекуварката во министерскиот кабинет да не му праи влашко кафе з’ш доволно го пијал партиски па сега и министерски ли, битно кучината си лајат а рдф-карванот и понатака ќе ви го товарат во скотска атмосфера воа удбалитичарите, нели сино знаменце ги приморало!

за жал (веројатно намерно) ви исклучил некој тон
па вие читајте од усни кога што кој рекол
матрицата изгледа ја рекетирале праводобно
шо убо ет неми филмои да ви шиткаат на жими мајка -
- дека воздух ќе ви оправат додека сте жививистина ФЕНИ да не стаи плазма печки
може ГрујоН ќе посредуе виа МицкоХ
од спунт преку КочоА до ЗајкоЗ
ут предизборнава спржена влада!?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 06-Jan-2020 at 00:00

да нема забуни тро да дообјаснам две битни работи, првата и не толку битна но исто така суштна т.е. немиот-филм на Телма (каде во главна улога е министерот Макрадули макар заменски) најубо ја доловува нашата новинарска реалност [1] бидејќи ама баш не е техничка грешка туку намерен зицер како емисијата не би ја рециклирале и понатака Еколози, кои во недостаток на аудио фон веројатно ќе пробуваат да вадат од метадата ехоа кои во мојот случај излегоа налик драмски мешап кој симболично го отвора и затвора жолтата боја од димната бомба на апокалипс-нау [2] бидејќи вам денес низ тоа оџаците на скотските печки неретко ви пуштаат и диксион, сакале тоа надлежните или вие да си го признаат односно сконтате!

втората работа е дистинкција меѓу класичен термален пиролитички инценратор ко постојните што ги има кај нас и Плазма-Арк инценератор, при што и вториов е процес на пиролиза но сепак за да направам дистинкција не ја напоменувам, бидејќи во принцип станува збор за нова технологија која допрва се воведува низ светот за што поназад имате абери во линкуваниот пост од 3-тата болдирана 1-ва фуснота горе, а еве и попластично тедовски објаснет нов абер за плазма инценератори [1] но може поедноставно е преку анимиран клип да се објаснат ваквите инценератори кои воедно произведуваат и струја, ова е клип од APP [2] на кое му недостасува само споредба во однос постојните пиролитички инценератори како она од линкот стр.16 посочено горе или пак од следниов линк на стр.26

Цена За Вашето Здравје
денес во џебоите на некои итаљански мафиози!


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 06-Jan-2020 at 01:16

она драмта од втората фуснота со Маккрадули чоеко зборва за Битола GHG-иглото зачаурено од емисиите на РЕК-о од кои сите битолчани се мотивирани да биднуваат ескимски расположени за печалбалук, а за да тоа се спреч не им требаат покондурени ескими ко Макрадули да ги забораваат туку паралелно покрај набавката на плазма-арк инценератор за Дрисла воедно и соодветна технологија за во Термоелектраната во Битола од која бидејќи зависи цела Македонија логично и предимство да имаат во однос скопјани визави аеробниот склет!

http://ocs.ciemat.es/EPS2018PAP/pdf/P2.3016.pdf

https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2009ThEng..56..456K/abstract

https://www.researchgate.net/publication/255827342_Use_of_plasma_fuel_systems_at_thermal_power_plants_in_Russia_Kazakhstan_China_and_Turkey

исто добро би дошло и некое кинеско ноу-хау
за сепарација на што повеќе склет од јагленотсте чуле ли за нечија политичка платформа ова да го има наум!?
битно на жими мајка ќе ви лапаат гласои, им се може или ви се може!?
Отешево да не одите на Зимовање!?

~


инаку во однос пренамена на Дрисла од депонија во еко-инценератор битна работа која не ја апострофирам доволно е што плазма инценераторите за ѓубре произведуваат и syngas како нусефект од кој ќе се теќерави енергија која ама ич не е за фрлање [1]Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 11-Jan-2020 at 16:17охо РЕК од вчера затвориле врати за двонеделната Јавна Дебата апропо модернизацијата и наводно 300-те милиони евра предвидени за тоа, нека кажат колку од ти тие средства ќе одат за предвидениот погон за десулфуризација на јагленот, чунки некој ќе (ги) праша(л) дали размислуваат и за плазма-арк пржилница!? ко професионалци тие сигурно веќе и знаат за таков новитет, бар не е табу муабетов, ако не друго за стерилизација медицински инструменти по Болници [1] а дали вака ќе го "стерилизираат" и воздухот во Битола вградувајќи плазма инценератор во РЕК-от тоа е навистина мистерија, бидејќи да имаа таква агенда ќе ја верглаа од тука до месечина удбалитичарските директори а заради партиски поени!

камо да можевме да ги организиравме некако нашите Иселеници да помогнат бар околу вакви дебати виа институционални еФоруми, а кога веќе никој никаде од МФС или ЕТФ илити Институт за Рударство не зеле за сходно јавно да думаат кое е чарето и за скопскиот и за битолскиот воздух во однос стопанските оџаци, најлесно е Народ да се обвнини дека е грејно или автомобилски крив И оп така бутај турај под тепих државни кабаети и гајрети! вистина има некоја абер дали размислуваат за ова!? бреј електростатски филтри на оџаци им се 20 милиона евра [1] а со ~50 милиона евра плазма-арк печка нема ни да има потреба од нив или незначителна! ецнава ја контам произволно во контекст америчките цени за тоа плазма-инценератор-за-депонии, многу веројатно со истиве 20 милиона евра можеле од Русија да набават ваков плазм-брнер-за-јаглен [2]

https://www.bib.irb.hr/1041112/download/1041112.Int_Conf_on_Mechanical_Tech_and_Struc_Materials_2013.pdf

Experimental investigation of plasma assisted
combustion
of low Heating Value biomass with a three
phase AC plasma torch


Ист Принцип како кај Плазма Инценератор за Депониичунки и тука имаме бар ваква семинарска, ако не елаборат за вакво нешто

~

РЕК Битола 4 децении без еколошка дозвола


10.01.2020 - ЕЛЕМ ќе инвестира 300 милиони евра во еколошки проекти во РЕК Битола

Денеска во Новаци се одржа јавна расправа во врска со Нацрт А–Дозволата за усогласување со оперативен план која на 23 декември беше презентирана и објавена на официјалната веб-страна на Министерството за животна средина и просторно планирање.

Во присуство на директорот на АД ЕСМ, Подружница РЕК Битола, Златко Ќурчиевски, претставници на Министерството за животна средина и просторно планирање, градоначалниците на Општините Битола, Новаци и Могила, невладини организации и медиуми, сите засегнати страни имаа можност да се запознаат со Нацрт А-Дозволата за усогласување со оперативниот план и да дадат свои забелешки, сугестии и коментари кај одговорните во ресорното Министерство. Беса Татеши, советник за индустриско загадување при Министерството за животна средина нагласи дека согласно Законот за животна средина и постојната процедура за издавање дозволи, јавната расправа има за цел да ја вклучи јавноста и сите засегнати страни во дефинирањето на конечната содржина на А интергираната дозвола за усогласување со оперативниот план.

– Денеска, сите засегнати страни ќе имаат можност да дадат инклузивност на процесот и да дадат свои коментари и забелешки на овој нацрт документ – рече Татеши.

Тој подвлече дека сите забелешки што ќе произлезат од денешната расправа ќе бидат разгледани од страна на Министерството за животна средина и просторно планирање.

– Исклучително сум задоволен затоа што сме на прагот на добивање на А-Дозвола за усогласување со оперативниот план. Јавноста знае дека постапката за добивање А дозвола почна во далечната 2007 година и согласно тогашната законска регулатива требаше да биде завршена во 2014 година. Меѓутоа, за жал, тие проектирани желби останаа само на хартија бидејќи буквално ниту една од предвидените активности не беше реализиранаво тој период. Со промената на раководството во АД ЕСМ и РЕК Битола во 2018 година, веднаш ја реактивиравме постапката, почнавме преговори со Министерството за животна средина, го усогласивме оперативниот план во текот на 2019 година, за денеска конечно да се најдеме пред одржување на јавна расправа на којашто ќе учествуваат сите релевантни институции и фактори. На крај, би сакал да потенцирам дека овој процес треба да заврши во 2026 година, при што АД ЕСМ ќе инвестира над 300 милиони евра за подобрување на еколошките перформанси на производниот процес во РЕК Битола, за доброто на сите засегнати страни, но пред се за доброто на граѓаните на општините Битола, Новаци и Могила – изјави Златко Ќурчиевски, директор на РЕК Битола пред почетокот на јавната расправа.

За потсетување, засегнатата јавност во изминатите две недели имаше право да достави мислења и коментари во писмена форма до Министерството за животна средина и просторно планирање. Објавата на Нацрт А–Дозволата за усогласување со оперативен план е плод на динамични и содржајни преговори помеѓу Министерството за животна средина и просторно планирање и РЕК Битола. Оперативниот план содржи редица на мерки и активности кои РЕК Битола се обврзува да ги исполни во даден временски период, со цел производството на електрична енергија да биде во согласност со еколошките стандарди на Европската Унија.

Документот е уште еден показател за решителноста на раководствата на АД ЕСМ и на Подружницата РЕК Битола, а со тоа и Владата систематски чекори во борбата за чиста животна средина. Инаку, апликацијата за добивање на А–Интегрирана еколошка довола, РЕК Битола ја испрати до Министерството за животна средина и просторно планирање во ноември 2007 година.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/republika/есм-ќе-инвестира-300-милиони-евра-во-екол/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 11-Jan-2020 at 17:27

edit x2: АЛО ПетреШ би дал 40 милиони евра за санација на Вардариште а за дупло од таа цена не би зел Плазма Инценератор каде пополека цел тој вишок од таму би се спалил во фази преку таквиот Плазма Инценератор кој би останал потем долгорочно за скопјани на рајат да рециклираат отпад!? кој му е бре советник за Комунални Прашања дали во тој сектор на ГС имаат бар еден Чоек кој ќе им предложи вакво решение него санација за некоја градежна фирма да се офајдува, тоа место МОРА ДА СЕ ИСЧИСТИ ТРАЈНО и да нема никакво испарување метан во иднина, види богати тој се сеќира за скопските води а забораил дека поголем склет од Вардариште виа метанот кој таму испарува има скопскиот воздух! АЛО има ли трезни во автобудот!? изгледа на Народ му стало да позлатува локални градежници наместо трајно да си отпуши поладеценискиот гајрет!?

21.01.2020 – Вардариште е покомплексно прашање што не дозволува имроповизација зашто станува збор за проанешна депонија на градот Скопје, каде што градот депонирал отпад повече од 40-50 години и мислам дека тука ќе ни треба и експертиза и акција со меѓународна помош, затоа што проценката што ја имаме направено е таму за да се санира целокупно состојбата, е 40 милиони евра за да може целосно да се заштити тој потег од подводен слив за да не предизвикува загадување на животната средина, рече Шилегов.

http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/1208118/index.html


~

неразбрав за Државна Болница дпмн претходно не го купила тоа кинескиот инценератор? веројатно во Дрисла тој миниатурниот инценератор односно тој за медицински отпад чунки само со вишоците од локалните болници направиле 2017-та зијан!? и таму да не палат итаљански медицински отпад?
вистина само филтри менувале!? или пак од термален пиролитички го сториле плазма-пиролитички инценраторот, средни вредности дрн дрн јариња, ИЧ БЕ, на волку загаден воздух ИЧ НЕ СМЕЈАТ НИТ ЈАВНИ НИТ ПРИВАТНИ ПРЕТПРИЈАТИЈА ДА ЗАГАДУВААТ! ако Не нека не работат во зима! така конечно би останале склет Сообраќајот и Домакинствата кои се грејат на Дрва, а за ко не се чаре парцијални субвенции за ен.еф.фасада или пелети илити инвертори, туку постојани менувања на обичните ќумбиња со "Паметни" Печки кои имаат комори за дополнително (секундарно) согорување т.е. го догоруваат чадот та далеку помалку се загадува воздухот, ем така и греењето е поефективно, дури и рокет-стоув нека субвенционираат така, а сообраќајно некакво најитно чаре е преку леките коли, кои ете бар за секоја втора по адреса на Семејство или претпријатие нека удрат со дупла регистрација која ќе оди за екстра катализатор ем така би се куражеле за велосипедски, шеред или јавен превоз![/blocquote] туку ова вистина минијатурен инценераторот во Дрисла, ама ете евала се решиле да го модернизирале таљаните, но не кажуваат како, освен дека филтрите ги смениле! битно парцијално измерено констатирале надлежните дека немало веќе фрка, хм зар ќе чекаме пак да има за да се постави Трајна Мерна станица до него, но не само до него туку и кај Макстил и кај Усје но и на A.Петровец, баш ме интересира колку и како го загадуваат со керизинот авионите скопското небо!?
Обвинителство утврди дека печката за согорување на медицински отпадш (веќе) на „Дрисла“ не загадува

Скопското обвинителство ја затвори истрагата за депонијата “Дрисла”, која беше отворена по допрен глас за незаконито согорување медицински отпад и донесе резолуција дека нема место за јавнообвинителска интервенција во предметот. Било утврдено дека во 2018 и 2019 година дефектот на печката за согорување на медицински отпад бил отстранет и дека извршеното тестирање покажало оти емисијата на загадувачки супстанции во воздухот не ги надминува граничните вредности. За разлика од минатата година, во 2017 година при вонреден инспекциски надзор од Државниот инспекторат за животна средина било констатирано дека просечните концентрации на емитуваните штетни гасови и прашина од работењето на инсинераторот на печката ги надминуваат граничните вредности.– Врз основа на прибраните обемни податоци и релевантни докази, а особено од извршените тестирања и анализи, не произлезе дека од депонијата „Дрисла“, спротивно на прописите за заштита на животната средина, биле испуштани отровни или издувни гасови во поголемо количество со кои би се предизвикало значително оштетување на квалитетот на воздухот и опасност за животот и здравјето на луѓето, како и уништување на животинскиот и растителниот свет. Со оглед на тоа, надлежниот јавен обвинител заклучи дека не постојат докази кои упатуваат на сомнение дека е сторено кривично дело кое се гони по службена должност и донесе одлука дека нема место за јавнообвинителско постапување во предметот – соопштија од Обвинителството.

Анализата на прибраните извештаи покажала дека при вонреден инспекциски надзор од Државниот инспекторат за животна средина на 1 декември 2017 година било констатирано дека просечните концентрации на емитуваните јаглерод моноксид, јаглерод диоксид и прашина од работењето на инсинераторот на печката за спалување медицински отпад ги надминуваат граничните вредности. По ова, Инспекторатот донел решение со кое го ограничил работењето на инсинераторот на најмногу осум часа во текот на еден работен ден и целосно го забранил работењето во деновите кога се надминати праговите за алармирање на загадувачки супстанции во амбиентниот воздух во Скопје.

Правниот субјект бил задолжен да плати и глоба во износ од 8.500 евра. Во истовреме, депонијата била задолжена во рок од 90 дена да ги доведе емисиите на загадувачки супстанции во воздухот во дозволените граници.
По овој настан, во текот на 2018 година, депонијата извршила набавка и инсталција на нови филтри и направила измени на инсинераторот за медицински отпад, а при извршените контроли од инспекторатот било констатирано дека емисијата на загадувачки супстанции во воздухот не ги надминува граничните вредности.

На 22 јануари 2019 година депонијата ги известила Државниот инспекторат за животна средина и Министерството за животна средина и просторно планирање дека печката за согорување медицински и друг вид опасен отпад е ставена вон употреба поради дефект и физички оштетувања на филтерот за прочистување издувни гасови. Дефектот бил отстранет во февруари 2019 година, а извршеното тестирање покажало дека емисијата на загадувачки супстанции во воздухот не ги надминува граничните вредности, по што печката повторно била ставена во употреба.
Во меѓувреме, медицинскиот отпад се собирал и складирал во депонијата, но не се согорувал.

Во периодот од 22 ноември 2018 до 7 март 2019 година Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство поставил мерен инструмент „АИРПОИНТЕР-Рецордум“ во кругот на депонијата Дрисла со цел да мери и собира податоци за квалитетот на воздухот во близина на печката каде се согорува медицински отпад.
„Од извештајот од мерењата се констатира дека во најголем дел резултатите од мерењето се во дозволените граници, а во периодите кога има надминување тоа е со краток максимум од 70-80 микрограма на метар кубен што е во рамките на европскиот просек за урбани средини“, соопштија од Обвинителството.

Јавниот обвинител ги обезбедил и резултатите од извршените мерења и анализи на технолошката вода и на водата за пиење во депонијата Дрисла, извршени од ЈЗУ Центар за јавно здравје, кои, како што наведува Обвинителството, исто така, се во рамките на законските и стручните прописи во однос на испитаните параметри.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/обвинителство-утврди-дека-печката-за/

~

edit x1: се случил карамбол во Бугарија еве да евидентираме кај нас бидејќи закаснети та не сме го препознале на прва, но за Поздрав е што ПетреШ на илјдита реагирал еве сега од спунт виа бугарските тревожења ... ако сакаат Санитарна Депонија прво нека воведат Сортирање и Реклирање на комуналниот отпад, комотно по примерот на Љубљана, а во кој случај би думале и за плазма-инценератор ...

20.01.2020 - Ќе се истражува каков отпад бил согоруван во Дрисла

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани нов управен и нов надзорен одбор, најави денеска скопскиот градоначалник, Петре Шилегов.

Тој ги повика институциите, организаците и сите заинтересирани граѓани заеднички да направат анализа на досегашното работење на „Дрисла“ и да ги утврдат следните чекори по неповртано изгубените девет години. По раскинувањето на договорот со досегашниот концесионер ФЦЛ „Амбиенте“, градоначалникот не очекува тужби.

– Две години водевме филигрански прецизна правна игра за Градот да не може да биде предмет на руба – вели Шилегов.

Тој нагласи дека неговата цел е депонијата да ја направи санитарна, според него, досега таа не била санитарна. Исто така најави дека со анализите на работењето ќе се утврдува и каков отпад бил согоруван и складиран по скандалот со ѓубрето во Бугарија, во кој е вмешан досегашниот директор на „Дрисла“, Горан Ангелов

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/ќе-се-истражува-каков-отпад-бил-согору/
Edited by Zelenikovo - 22-Jan-2020 at 23:24
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.