build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7778798081 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
37 [37.37%]
10 [10.10%]
9 [9.09%]
9 [9.09%]
3 [3.03%]
14 [14.14%]
2 [2.02%]
4 [4.04%]
5 [5.05%]
6 [6.06%]
You can not vote in this poll
Total votes: 99   Average: 7.26

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1561 Posted: 30-Dec-2011 at 22:43
Originally posted by alexgizh

Стив Ставро е еден од најзначајните, ако не и најзначаен Македонец од Канада. Човекот ги има основано Toronto Raptors. Беше сопственик и на Toronto Maple Leafs, во време кога Македонецот Мајк Илич беше сопственик на Detroit Red Wings, па ова дерби нашите го нарекуваа „македонско дерби“. А беше и сопственик на огромен ланец на супермаркети, каде што беше вработена тетка ми.Како и да е, неговиот споменик не ме воодушевува многу, бидејќи освен тоа што сакал да покаже дека е јак Македонец и го ставил Александар сосе лавови (а зошто нема вложено во Република Македонија ниту долар, незнам?), се има претставено како антички владетел со ловоров лист, а покрај Сонцето од Кутлеш ги има лупнато и логоата на сите фирми и спортски тимови кои ги основал/бил сопственик. Тоа ми е некако одвратно. Меѓу другото, неговиов споменик е на едно од највидните места во гробиштата, чиј основач и сопственик бил


Covekot vistina bese dobar Makedonec, no za zal pred da umre se stori golem Grkoman.

Back to the subject, his statue is well known and very similar to the one in Skopje I think.



Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1562 Posted: 31-Dec-2011 at 00:42
Originally posted by kiroo




Слаба изведба. Утнати пропорции човек<>коњ. А позата, ми личи ко да ќе се струполи секој момент, изгледа тежок му е Аце.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1563 Posted: 31-Dec-2011 at 01:16
Есеј на Валентина Стевановска: „Јас и Воинот на коњ“



Во 2007 година кога требаше да го бранам магистарскиот труд мојот ментор професор Драган Поповски - Дада имаше здравствени проблеми, така за одбраната на магистарскиот труд ми беше професор Жарко Башески .

Во една консултација во врска со мојата магистратура тој ми кажа дека во општина Центар има конкурс за коњаничка скулптура со фонтана и тоа беше мојот судбоносен ден .

Јас се заинтересирав , бев во општина Центар , ги подигнав документите односно проектната програма во која се бараше коњаничка скулптура и фонтана со пропратни фигури.

Иако времето кога дознав за конкурсот не беше на самиот почеток, времето за изработка на макетата беше кратко но јас се одлучив да конкурирам.

Работев деноноќно за да можам да го стигнам рокот , мислам дека рокот беше до 15 јули 2007 година.

За да ја сработам макетата паралелно читав книги за Александар Македонски од кои добив инспирација. Самото тоа што во проектната програма се бараа пропратни фигури ме наведе да направам побогати длабоки релјефи и фигури кои што веке се поставени на фонтаната.

Целата композиција изобилува со симболичен приказ на македонската фаланга прикажани во различни родови на македонската војска со сите елементи и карактеристики на нивното вооружување, лесна пешадија, тешка пешадија, т.н хоплити и кралската гарда. Истовремено тие се духовни чувари на споменот на едно славно минато.

На релјефите кои што се изработени во мермер, прикажани се три битки хронолошки распоредени на кои исто така се прикажани сите родови на македонската фаланга.

Со оглед на тоа што лавот поседува карактеристики на едно од најмоќните суштества а воедно е и симбол на храброста, персонификација на кралско достоинство, се одлучив да ги поставам лавовите како будни чувари и вечни заштитници на споменот на античко македонско кралство.

Во проектната програма беше назначено местото каде што треба да биде поставена фонтаната со дијаметар од 30 метри.

Самиот дијаметар од 30 метри ми ја донесе и висината на фонтаната односно коњаникот и фонтаната се поставени во еден квадрат со висина од околу 30 метри.

Макетата ја работев и ја сработив во гипс со висина од еден метар како што се бараше во конкурсот а исто така покрај макетата се бараше и детал , а јас се одлучив и ја направив главата на коњот во поголема димензија.

Од тоа што го направив бев задоволна но, искрено не се надевав дека моето идејно решение ке биде избрано за изведба затоа што бројот на пријавени идејни решенија беше голем.

Денонокната работа , големата желба да го остварам тоа што го имав замислено ми донесе и резултати. Кога ми јавија дека моето идејно решение е избрано за изведба, мојата среќа беше неизмерна, бев збунета а и несвесна за сето тоа што ми се случува.

Среќна сум што ми се даде шанса да го направам моето животно дело , дело кое има историска вредност и кое е потврда на моето уметничко творештво, а воедно и поттик за творење на други дела.

По потпишување на договорот со општина Центар се соочив со реалноста, ме очекуваше макотрпна работа, организација и откажување од многу работи, но со поддршка од семејството, моите родители , сопругот и моите две деца и големата желба да го остварам тоа што го имав замислено придонесе да го изведам ова монументално дело.

Сите скулптури и релјефи ги моделирав во Скопје со помош на работници и асистенти, а потоа гипсените модели во позитив беа однесени во ливницата во Фиренца каде што се лиеја во бронза и јас тој период додека се работеа скулптурите во восок , фаза пред лиење во бронза, почесто патуваав во Италија да ги извршам потребните корекции .

Денес сум среќна што целиот мој труд секој може да го види, среќна сум што фонтаната и коњаничката скулптура предизвикаа големо воодушевување кај народот и тоа што фонтаната стана нов препознатлив симбол на градот.

http://www.time.mk/read/NONE/c1a69da983/index.html
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #1564 Posted: 31-Dec-2011 at 10:52
Alexandre Le Grand, Paris, Jardin des Tuileries, 1836.


Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #1565 Posted: 09-Feb-2012 at 03:18
Писмо од Здружението „Антички македонци“ (чиј член е Вангел Божиновски, таканаречениот „татко на проектот Скопје 2014“) кое датира од 1995:



Одговор:

Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #1566 Posted: 13-Feb-2012 at 16:29
Originally posted by Gjorgjiev Jr.

The face of Alexander on the first one in Toronto is terrible, at least in my opinion. The second one in Toronto made me go googling and found out it was built in the memory of Stavro Atanas, a Macedonian Canadian. Nice way to celebrate someone's death If I am not mistaken, the second sign from left to right is a masonic one.


yes it is
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1567 Posted: 14-Feb-2012 at 00:48





Edited by HugoGoulding - 14-Feb-2012 at 00:53
Back to Top
kiroo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kiroo Quote  Post ReplyReply #1568 Posted: 14-Feb-2012 at 01:50
PreviousRockPrevious


Edited by kiroo - 14-Feb-2012 at 01:51
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1569 Posted: 14-Feb-2012 at 05:21
Ете, сега од спомеников не се гледа огнометот.
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #1570 Posted: 15-Feb-2012 at 01:53
Originally posted by fichot

Ете, сега од спомеников не се гледа огнометот.

И ѕвездите и они не се гледаат...заборави
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1571 Posted: 20-Mar-2012 at 18:45
Фонтаната е опкружена со некакви платнени тараби. Дали се работи за проверка и/или поправка на водоводната инсталација, или пак за некоја поголема интервенција, незнам.

(потајно се надевам дека ќе ги менуваат веце плочките на прстенот, но најверојатно залудно)


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1572 Posted: 21-Mar-2012 at 17:18
Не се работи за поправка, ја подготвуваат и чистат бидејќи фонтаната од први април треба да почне да работи. Пишуваше во весник. Вест мислам беше.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1573 Posted: 23-Mar-2012 at 18:27
Точно, денес после работа поминав и видов екипа која детално го чистеше мермерот. Applause
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #1574 Posted: 24-Mar-2012 at 06:08
Незнам зошто го чистат кога баш кога е неисчистен изгледа по автентично и старо...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1575 Posted: 24-Mar-2012 at 15:25
Originally posted by Block

Незнам зошто го чистат кога баш кога е неисчистен изгледа по автентично и старо...
се надевам дека ова е чист сарказам, бидејќи на пишано не се осеќа Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #1576 Posted: 03-Apr-2012 at 18:34
Monument of Alexander the Great

Location: main square Macedonia
City: Skopje
Country: Macedonia














© Martin Stefanovski

Edited by MartiniMKD - 03-Apr-2012 at 18:35
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1577 Posted: 03-Apr-2012 at 19:17
Applause Одлична фото сесија Мартин. Браво! Thumbs%20Up
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1578 Posted: 03-Apr-2012 at 20:32
браво Мартин за аглите од кои што си сликал.а кој апарат го користиш?многу чисти слики си извадил
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1579 Posted: 06-Apr-2012 at 10:23

Time-lapse видео од изградбата на објектот.

Линк

Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #1580 Posted: 06-Apr-2012 at 10:54
браво за видеото
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7778798081 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.352 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.