build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jalicno View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote jalicno Quote  Post ReplyReply #2021 Posted: 28-Jun-2015 at 19:46
Originally posted by Џоле

Мене ми е сосем јасно за несериозноста, зашто луѓето што се нафрлија на „разубавувањето“ на „социјалистичко“ Скопје се идеолошки заслепени и не можат да ја видат вредноста на одредени градби што се градени во тоа време. Затоа денес имаме нови фасади за ЕВН, за ГТЦ, за Сити галери, за Пелагонија и за уште многу други. Сами си бришеме делови од сопствената историја, историја во чиешто создавање учествувавме самите ние, со сопствени средства и креативност. Последиците од овој дилетантизам и кичерај ќе ги чувствуваме долги години.
Сами си бришеме делови од сопствената историја, историја во чиешто создавање учествувавме самите ние

Исто како што било правено и тогаш..ти текнуе..Сруши ова,конфиаскувај она, прекречи тоа...и така никна социјалистичко Скопје.Историјата на Скопје не почнала 50-та,иако многумина од вас тука приметувам дека ја сметате како почетна година..
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2022 Posted: 28-Jun-2015 at 21:26
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Чеј, денешните стандарди за деловни објекти се тие да бидат во квази-барокна архитектура?

Нормално дека не се заштитени, немаат „одлежано“ доволно за да бидат.*

Во светот нивните врсници тек последниве десетина години почнаа да се заштитуваат.** Пред 40-50 години имало купишта објекти од постари времиња, кои тогаш не биле заштитени, па еве денес се.
Нормално не треба се да се заштити, ама барем најрепрезентативните примероци. Кај нас обратно... кибритите низ Карпош ќе ни останат, а ќе ги изгубиме оние што ни се уствари вредни.


@zabegan: Не мислев на Барок во буквална смисла, туку баш онака како кај нас се доживува т.е. се што има некаква традиционална пластика да се стави во кошот барок.

__________________

*) Мада не би ме изненадило доколку баш овој турбо-бароков биде заштитен така преку ноќ. Можеби веќе и е.


**) Интересен пример од Лондон: 30 Cannon street, деловна зграда од 1977, заштитена 2015. Патем, боже сачувај, изградена на местото на црква од 19ти век (срушена во ВСВ), која пак била на темелите на средновековна црква која изгорела во пожарот од 17ти век.


Со други зборови бидејки немаат „одлежано“ доволно за да бидат заштитени, приватните сопственици можат да ги реконструираат на начин за кој мислат дека е најсоодветен за нив. Од друга страна не значи дека секоја зграда која ке „одлежани“ треба да се заштити, и по кој критериум една од зградите која би се заштитила би била ЕВН, па на таа иста ЕВН веке два пати и е менувана фасадата. Што да заштитиме, оригиналната фасада, фасадата после неа, сегашната фасада или идната неокласична???



Неверојатно да, но и на заштитените објекти се прават промени (се менуваат/додаваат инсталации, прозори, врати, климатизација итн).
Сите промени на ЕВН до сега се само шминка/модернизација која не го менува суштински ликот/стилот на објектот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2023 Posted: 29-Jun-2015 at 05:02
колку пати на ЕВН е менувана фасадата? ...еднаш... и тоа крајно безболно се заградени терасите од задната страна, што воопшто не менува ништо кај објектот

и не, објект не треба да „одлежи“ одредено време за да се вреднува како наследство... доволно е да се зане дека е уникатен примерок од свое време и ситем
и како овие објекти ќе одлежат, ако не се заштитени и подлегнуваат на промени на секои 5 години? токму тоа ги прави крајно безначајни
плус, збориме за објект кој е веќе 50 години стар

парашање до King... дали Ристиќева палата, која е во приватна сопственост на пример, може да се модификува по нечија желба?
или па, школски пример за вакви проблеми ви е случајот со Иличкиот облакодер во Загреб, град во кој за среќа, јавноста е многу покултивирана од нашата

и ај еве, ЕВН ептен ви бил нов, тогаш што правиме со Метропол на пример, кој еве го, настега 80 години?

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2024 Posted: 29-Jun-2015 at 05:03
Originally posted by jalicno

Originally posted by Џоле

Мене ми е сосем јасно за несериозноста, зашто луѓето што се нафрлија на „разубавувањето“ на „социјалистичко“ Скопје се идеолошки заслепени и не можат да ја видат вредноста на одредени градби што се градени во тоа време. Затоа денес имаме нови фасади за ЕВН, за ГТЦ, за Сити галери, за Пелагонија и за уште многу други. Сами си бришеме делови од сопствената историја, историја во чиешто создавање учествувавме самите ние, со сопствени средства и креативност. Последиците од овој дилетантизам и кичерај ќе ги чувствуваме долги години.
Сами си бришеме делови од сопствената историја, историја во чиешто создавање учествувавме самите ние

Исто како што било правено и тогаш..ти текнуе..Сруши ова,конфиаскувај она, прекречи тоа...и така никна социјалистичко Скопје.Историјата на Скопје не почнала 50-та,иако многумина од вас тука приметувам дека ја сметате како почетна година..
историјата на Скопје не започнува ни од 1920-та, иако гледам многумина тука сметаат така... нити пак Скопје заглавило во таа 1920-та година се до 1950-та, иако многумина мислат така...

секој нов коментар е се поконтрадикторен и ироничен...

Edited by zabegan - 29-Jun-2015 at 05:05
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2025 Posted: 29-Jun-2015 at 05:15
Originally posted by King

А мене ми е сосем јасно дека со затскривањето зад *нашата историја* ништо нема да постигнеме, со тешки квалификации на поединци исто така нема многу да смениме. Можеме со тоа да се јачаме себе си и тие околу нас, но за да имаме поголемо влијание на појавите, случувањата и состојбите во општеството треба да имаме пореален пристап. Според некои овде историја значи непроменливост, вечност и континуитет до бескрај, што е целосно неточно и во најголем дел неприменливо. Но да тргнеме со факти, сите објекти кои ги наведувате не се заштитени како културно-историски споменици, овие објекти Ситеи Галери и ЕВН се приватни објекти, сопствениците можат да прават со нив што сакаат согласно закон. Ги заболе нив за вашата носталгија и затоа што сте раснеле со нив, објектите веројатно за нив како и за мене се ружни и не соодвествуваат со денешните стандарди за деловни објекти за нивните поимања. Е сега друго прашање е во кој стил они сакаат да ги реновираат и дали тој стил ни се допаѓа нам, ама уште поважно е што им се допаѓа на нив.
сопствениците на сити галери нели можеа да стават „барокна фасада“ при реконструкцијата пред неколку години?
и впрочем, сопствениците ги заболе каков бил стилот на тој објект (пази, каков му е стилот, на кекако изгледа, огромна е разликата во поимањето), ако тоа им беше најважно, воопшто немало да го превземат објектот

и да, историјата е непроменлива и вечна, во спротивно сосема нормално би било да отидам во Лувр и да и нацртам бркови на Мона лиза, затоа што поинаку би ми била ружна...
само големите психопатски војсководци од минатото имале слично мислење, палејќи и бришејќи се што постоело пред нив и ставање на нов сопствен белег врз тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2026 Posted: 29-Jun-2015 at 07:06
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

А мене ми е сосем јасно дека со затскривањето зад *нашата историја* ништо нема да постигнеме, со тешки квалификации на поединци исто така нема многу да смениме. Можеме со тоа да се јачаме себе си и тие околу нас, но за да имаме поголемо влијание на појавите, случувањата и состојбите во општеството треба да имаме пореален пристап. Според некои овде историја значи непроменливост, вечност и континуитет до бескрај, што е целосно неточно и во најголем дел неприменливо. Но да тргнеме со факти, сите објекти кои ги наведувате не се заштитени како културно-историски споменици, овие објекти Ситеи Галери и ЕВН се приватни објекти, сопствениците можат да прават со нив што сакаат согласно закон. Ги заболе нив за вашата носталгија и затоа што сте раснеле со нив, објектите веројатно за нив како и за мене се ружни и не соодвествуваат со денешните стандарди за деловни објекти за нивните поимања. Е сега друго прашање е во кој стил они сакаат да ги реновираат и дали тој стил ни се допаѓа нам, ама уште поважно е што им се допаѓа на нив.
сопствениците на сити галери нели можеа да стават „барокна фасада“ при реконструкцијата пред неколку години?
и впрочем, сопствениците ги заболе каков бил стилот на тој објект (пази, каков му е стилот, на кекако изгледа, огромна е разликата во поимањето), ако тоа им беше најважно, воопшто немало да го превземат објектот

и да, историјата е непроменлива и вечна, во спротивно сосема нормално би било да отидам во Лувр и да и нацртам бркови на Мона лиза, затоа што поинаку би ми била ружна...
само големите психопатски војсководци од минатото имале слично мислење, палејќи и бришејќи се што постоело пред нив и ставање на нов сопствен белег врз тоа

Историјата ја пишуваат победниците во војна, а градителите во мир, ништо не е вечно па ниту историјата, и да не ја бараме таму кај што ја нема. Според тебе ние сеуште би живееле во колиби, ние не зборуваме за рушење, туку за редизајн на одредени згради. Ако тој редизајн направен претходно два пати на ЕВН ни одговара ке го викаме ситни промени, иако тоа е целосно неточно, а ако истата таа модернизирана градба повторно се редизјнира, тогаш е катастрофа и менување на историјата, која патем еднаш е сменета. Тоа се вика двојни стандарди.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2027 Posted: 29-Jun-2015 at 09:38
Не се тоа двојни стандарди, тоа се будалаштини. Зошто? Затоа што сосем функционална зграда, која има релативно неодамна обновена фасада, добива нова фасада само поради тоа што на некојси таму не му се допаѓал нејзиниот изглед. Значи, се влегува во трошоци, додека истовремено, на само десетици метри од таа зграда, имаш едно чудо други станбени и јавни згради чиишто фасади се во очајна состојба и им е потребно итно реновирање. А аргументот дека зградата на ЕВН е приватна сопственост и дека сопственикот решава што ќе прави со неа е смешен од причина што да не се појавеше проектот Скопје 2104 на овие никогаш немаше да им текне да ја сменат фасадата во квази-неокласицизам.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2028 Posted: 29-Jun-2015 at 11:30
башка еден снег паѓа и пола држава без струја 2 недели. Али тоа ти е, феудализам.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2029 Posted: 29-Jun-2015 at 16:59
Originally posted by fichot

башка еден снег паѓа и пола држава без струја 2 недели. Али тоа ти е, феудализам.

Зборуваме за приватна фирма, фирма која им ја продаде Шекеринска на Австриската корпорација, аке е феудализам сме направиле скок наназад од комунизмот во феудализам.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2030 Posted: 29-Jun-2015 at 17:04
Originally posted by Џоле

Не се тоа двојни стандарди, тоа се будалаштини. Зошто? Затоа што сосем функционална зграда, која има релативно неодамна обновена фасада, добива нова фасада само поради тоа што на некојси таму не му се допаѓал нејзиниот изглед. Значи, се влегува во трошоци, додека истовремено, на само десетици метри од таа зграда, имаш едно чудо други станбени и јавни згради чиишто фасади се во очајна состојба и им е потребно итно реновирање. А аргументот дека зградата на ЕВН е приватна сопственост и дека сопственикот решава што ќе прави со неа е смешен од причина што да не се појавеше проектот Скопје 2104 на овие никогаш немаше да им текне да ја сменат фасадата во квази-неокласицизам.

Незнам што ги поттикнало Австриците, но факт е дека со својата зграда можат да прават што сакаат ако е согласно закон, значи трошокот е нивен па можат да ја сменат фасадата дури и во квази-неокласицизам. Инаку државата, а помалку и Општина Центар реновираат еден куп фасади во околина на оваа.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2031 Posted: 29-Jun-2015 at 18:35
Originally posted by King

Originally posted by fichot

башка еден снег паѓа и пола држава без струја 2 недели. Али тоа ти е, феудализам.

Зборуваме за приватна фирма, фирма која им ја продаде Шекеринска на Австриската корпорација, аке е феудализам сме направиле скок наназад од комунизмот во феудализам.


Vo greška si- ne e toa prodažba, toa e bombona investicija
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2032 Posted: 29-Jun-2015 at 20:53
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

А мене ми е сосем јасно дека со затскривањето зад *нашата историја* ништо нема да постигнеме, со тешки квалификации на поединци исто така нема многу да смениме. Можеме со тоа да се јачаме себе си и тие околу нас, но за да имаме поголемо влијание на појавите, случувањата и состојбите во општеството треба да имаме пореален пристап. Според некои овде историја значи непроменливост, вечност и континуитет до бескрај, што е целосно неточно и во најголем дел неприменливо. Но да тргнеме со факти, сите објекти кои ги наведувате не се заштитени како културно-историски споменици, овие објекти Ситеи Галери и ЕВН се приватни објекти, сопствениците можат да прават со нив што сакаат согласно закон. Ги заболе нив за вашата носталгија и затоа што сте раснеле со нив, објектите веројатно за нив како и за мене се ружни и не соодвествуваат со денешните стандарди за деловни објекти за нивните поимања. Е сега друго прашање е во кој стил они сакаат да ги реновираат и дали тој стил ни се допаѓа нам, ама уште поважно е што им се допаѓа на нив.
сопствениците на сити галери нели можеа да стават „барокна фасада“ при реконструкцијата пред неколку години?
и впрочем, сопствениците ги заболе каков бил стилот на тој објект (пази, каков му е стилот, на кекако изгледа, огромна е разликата во поимањето), ако тоа им беше најважно, воопшто немало да го превземат објектот

и да, историјата е непроменлива и вечна, во спротивно сосема нормално би било да отидам во Лувр и да и нацртам бркови на Мона лиза, затоа што поинаку би ми била ружна...
само големите психопатски војсководци од минатото имале слично мислење, палејќи и бришејќи се што постоело пред нив и ставање на нов сопствен белег врз тоа

Историјата ја пишуваат победниците во војна, а градителите во мир, ништо не е вечно па ниту историјата, и да не ја бараме таму кај што ја нема. Според тебе ние сеуште би живееле во колиби, ние не зборуваме за рушење, туку за редизајн на одредени згради. Ако тој редизајн направен претходно два пати на ЕВН ни одговара ке го викаме ситни промени, иако тоа е целосно неточно, а ако истата таа модернизирана градба повторно се редизјнира, тогаш е катастрофа и менување на историјата, која патем еднаш е сменета. Тоа се вика двојни стандарди.
мешаш баби и жаби, колибите никој не ги претвори во современи зданија, туку едноставно се изградија нови, со секој нов период, а колибите кои денес се останати, вредат многу, ама некој се потрудил да ги зачува... е тоа е муабетот

и не знам дали сам се разбираш што збориш, викаш дека јас сметам дека треба да живееме во колиби, а за тебе е сосем прифатливо да живееме во барокни зданија во денешно, време... срам да ти е, што имаш против колиби ти проклет модернисту од 18-ти век? ...а ми збориш на мене за двојни стандарди

и ако за тебе сосема паралелно може да се споредат минимални модификации и целосно менување на концепти и дограба на спратови, тогаш честито, заслужи прво бесплатен очен преглед, а потоа и тест за проверка на логиката
и да не збориме од ракав и да ставаме све во ист кош... од заштита до заштита има разлика, во нормални земји има цела огромна наука околу тоа и постојат милијарда критериуми и стандарди според кои се вреднува еден објект
ако збориме за тоа дека објектите не смеат воопшто да бидат модификувани, тогаш на нив воопшто не треба да се врши санација и реновација и треба да бидат оставени природно да пропаѓаат

еве ти пример за тоа како работите се одвиваат во култивирана земја
https://en.wikipedia.org/wiki/Listed_building

има многу дискусија околу оваа работа, што вреди помалку, а што повеќе, и кои елементи точно вредат, за да бидат примарно заштитени... сега за сега, можам слободно да ти потврдам дека објекти како ЕВН, ГТЦ, Пошта, Влада, Метропол и т.н. не смее да се модификуваат произволно, според нечии желби
слободно прашај за секој објект посебно и ќе ти објаснам што може да се модифукува кај него, зошто и како, да не збориме вака од рукав и општо, како да се работи за нешто општо
мене не ми е битен фактот дали фасадиве на објективе ќе бидат барокни, туку самите потези врз нив... не би се согласил со комплетна модификација на објекти и да се работеше за модернизација, ако тоа подразбира, губење на целосната основа на објектот... затоа и како споредба често го давам Иличкиот облакодер во Загреб, ствари кои не малце се ни трудите да ги прочитате...

Edited by zabegan - 29-Jun-2015 at 20:55
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2033 Posted: 29-Jun-2015 at 21:38
Еве како државата и некои општини се грижат за своето културно и историско наследство во својот град. Ние не се почитуваме, а очекуваме други.

http://www.kumanovonews.com/vesti/padna-trosnata-kucata-na-leninova
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2034 Posted: 01-Jul-2015 at 17:15
Вчерашна фотографија. Преземена од jacopolandi.tumblr.com.

За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2035 Posted: 01-Jul-2015 at 17:22
Својата страна Австриците си ја средуваат полека, додека другата страна на кираџијата ЕЛЕМ споро напредува.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2036 Posted: 01-Jul-2015 at 17:38
Originally posted by King

Својата страна Австриците си ја средуваат полека, додека другата страна на кираџијата ЕЛЕМ споро напредува.


ЕВН својата страна си ја средува според налудничавото идејно решение на премиерот, а очигледно дека ЕЛЕМ не знае каде попрво да инвестира во барокни фасади - дали во својата нова зграда кај хотел „Бристол“ или пак во постоечката зграда.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2037 Posted: 01-Jul-2015 at 20:28
Originally posted by BOJAN

Originally posted by King

Својата страна Австриците си ја средуваат полека, додека другата страна на кираџијата ЕЛЕМ споро напредува.


ЕВН својата страна си ја средува според налудничавото идејно решение на премиерот, а очигледно дека ЕЛЕМ не знае каде попрво да инвестира во барокни фасади - дали во својата нова зграда кај хотел „Бристол“ или пак во постоечката зграда.


Австриците си инвестираат во половината која тие ја користат, веројатно ке ја прават другата страна кога ЕЛЕМ ке се исели од половината што ја користи како кираџија. Елем неможе да инвестира во оваа зграда бидејки нема сопственост.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2038 Posted: 02-Jul-2015 at 10:51
улица "Никола Вапцаров" во Центар


emagazin.mk
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2039 Posted: 02-Jul-2015 at 12:32
остај ЕВН туку со тендана на капијана шо прајмееееее?
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2040 Posted: 02-Jul-2015 at 17:41
Originally posted by fichot

остај ЕВН туку со тендана на капијана шо прајмееееее?

Непотребна и ако јас се прашувам треба да се демонтира.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.691 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.