build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 15-Sep-2010 at 14:45
Не се работи за хрватите него се работи за хрватските новинари трачари кои со потценувачки репортажи ни се ситат на нашите проблеми, до скоро истото го правеа и со Бугарија и Романија.
 Пред еден месец на HRT за време на една отворена емисија слушнав како една група на хрватски 'интелектуалци' говореа дека многу нивни пријатели од Белград многу им 'завидувале' на место положбата и дека ги доживувале како запад, па си реков ако така зборат за белграѓаните што остана за нас скопјаните.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 15-Sep-2010 at 16:53

Луѓе а сте ги забележале ли коњаниците на зградата..Crazy што уште нема да им текне..Big%20smileOhno
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 15-Sep-2010 at 17:00
Previous
 
ја откри америка Big%20smile


Edited by Swimmer - 15-Sep-2010 at 17:01
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 15-Sep-2010 at 17:03
а го гледате другиот екран свртен кон црквата.... и попат се гледаат војниците како се поставени.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 15-Sep-2010 at 17:14
Originally posted by Swimmer

Previous
 
ја откри америка Big%20smile

Зафркаваш се а?
Big%20smile Big%20smile
Big%20smile
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 15-Sep-2010 at 17:17
@ Fossil
 
 
Тој повише ми личи на оној кој сега го поставија на другава страна. Се ми се чини дека на толку и ќе остане и дека на билбордите горе нема штрафче да им фали.


Edited by Swimmer - 15-Sep-2010 at 17:17
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 15-Sep-2010 at 17:19
Originally posted by FT

Originally posted by Swimmer

Previous
 
ја откри америка Big%20smile

Зафркаваш се а?
Big%20smile Big%20smile
Big%20smile
 
малце Smile
 
Иначе приметено е одамна, мислам поназад има фотки, а и на интернет има доста со посебен акцент на тој дел
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 15-Sep-2010 at 17:21
Originally posted by Swimmer

Originally posted by FT

Originally posted by Swimmer

Previous
 
ја откри америка Big%20smile

Зафркаваш се а?
Big%20smile Big%20smile
Big%20smile
 
малце Smile
 
Иначе приметено е одамна, мислам поназад има фотки, а и на интернет има доста со посебен акцент на тој дел

Big%20smile
Eпа неможам да разгледувам 37 страни наназад..


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4085
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 15-Sep-2010 at 17:30
Originally posted by FT


Луѓе а сте ги забележале ли коњаниците на зградата..Crazy што уште нема да им текне..Big%20smileOhno
 
ne e nisto posebno, toa e samo edna vtora kopija od berlinOhno!(vidi gore!!!)
 

 
 
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 15-Sep-2010 at 17:31
Јас мислам дека ќе одат со цела површина... а конструкцијата што е доле воопшто не ми смета, но секако е добро да се прикрие со нешто интересно....
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 15-Sep-2010 at 17:36
Ама кој ве научи така "неможам да разгледувам наназад", едно две туку ќе прочитам ваков пост, тоа е ваш проблем, не на тие што читаат. Нема специјално за вас да се развива ново-стара дискусија оти вас ве мрзело да читате.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #752 Posted: 16-Sep-2010 at 22:03
браво бе, како што рече Дејв, ќе издигаме на клоци секој што ќе каже критика само затоа што нема што да се искоментира на неа, јас не знам како можевте да се кренете толку на хрватите, а да ги оставите на страна сите тие „критики“ од грчки, бугарски или српски медиуми кои беа полни со ароганција, претеран национализам и бесмисленост
искрено не ме интересира какви биле односите на Хрватите и нивните политички противници, знаеме од кај произлегуваат тие фрустрации и Македонија не спаѓа во нив!
ова хрватсково барем е нормално напишано, без многу забегувања и всушност не е толку критика колку што е разгледувања на ситуацијата „Скопје 2014“ од повеќе аспекти, па не ме интересира дури и да има накакво „самобендисување“
а што не зборите за нашево самобендисување во 35 реченици? тоа не ви фати око?
што се однесува до мене, зборот булшит како еден е пет пати повреден од тие милиони безвезни мисли кои ги кажаа  сите тврдокорни поддржувачи на „Скопје 2014
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #753 Posted: 16-Sep-2010 at 22:48
Zabegan ти изгледа површно си го прочитал натписот па затоа коментираш, во натписот има многу мешање на политика, историја, па и доста омаловажувања како на пример Mladi, koji zbog viznih ograničenja proteklih godina nisu putovali izvan zemlje , жити мајка откаде бре знаат тие хрвати кој колку патувал итн, а за тие 35 реченици не ги ни прочитав зошто не ме ни интересираа.

Edited by Jumbo - 16-Sep-2010 at 22:49
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #754 Posted: 16-Sep-2010 at 23:16
Izgleda zaboravivte, dobro dobar del od vas mozebi i se premladi,  zasto golem del sakaa da se otcepat od srbija i hrvatska. Pokraj nivnite kvaliteti so niv moze da ziveat samo oni samite so sebe i nikoj drug. Iako mi se gadi od mnogu komentari povrzani so za i protiv Skopje 2014, toa samo povtorno mi dokazuva kolku makedonecot e preterano demokratsko bitie. Za site prashanja ima golem del i za i protiv. Drugive balkanci da gi prashah za bilo sto ke dobiesh vednash ogormna vecina nasproti ogromna manjina. Zatoa ni e tesko da se dogovorime okolu bilo sto i da napravime nesto, a pritoa obilno toa da ne se zacini. Sega, na forumov kako i na sekoj drug, ne moze da imame kriticna masa od profesionalci vo konkretna bransha, pa sekogash ke ima nepotrebni ili nekontrolirani izlivi na emocii vo nedostatok na strucna rasprava i neobezbeden konsenzuz po bilo koja linija. Taka da ostanuvame sami na sebe da gi kreirame krajnite linii i sudovi za rabotite okolu nas i nikoj pritoa da ne ne vlece za usi. Sto i da se napraveshe, kako i da se napraveshe, povtorno ke imashe burni reakcii, nikoj ne moze da me razubedi vo toa. Zatoa lugje moi demokratski uzivajte vo momentov, mavajte se so zborovi i stavovi, a Skopje 2014 ke si ja dobie zasluzenata kritika procistena niz vremeto sto doagja, kako i sekoja druga rabota bilo kade na svetov i kuglava nasa zemska....
.....   .......
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #755 Posted: 16-Sep-2010 at 23:29
Јас лично реков веќе дека поголемиот дел од проектите што се во изградба ми се допаѓаат зошто барем се гради нешто што ќе привлече внимание па и самите гледаме дека веќе стигаат и коментари по разни форуми на интернет низ Балканов тоа значи дека скренува внимание без разлика дали некој го фали проектот или некој го критикува камо да се работеше вака пред многу години Скопје сега ќе беше вистинска метропола.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #756 Posted: 17-Sep-2010 at 00:17
Jumbo, зарем се водиш од она "there's no such thing as bad publicity"? Во ред и тоа, ама милион пати сме зборувале зошто не е добро да се гради колку да се гради и зошто тоа дали и како се работело порано воопшто не е оправдување за урбанистички и архитектонски мега-промашаи што ги правиме сега. Исто така давање подршка на проект од размери на Ск2014 (со сите негови ефекти кои ќе бидат огромни, без разлика дали некој ги перцепира како добри или лоши) врз база на тоа дека стигале коментари по балкански форуми е во најмала рака несериозно.

Па ваљда на форумов треба да се обидуваме да ги анализираме работите подлабоко и поквалитетно, отколку рециклажа на неколку флоскули. Зарем нема побитни критериуми од тоа дали по балканските форуми имало коментари за Ск2014??? Зарем е безусловно добро да се гради, без разлика како и што? Зарем ако досега нешто било лошо, сега не треба да тежнееме кон нешто добро, туку кон нешто лошо, но битно да било во помала мерка лошо од порано (што е и прашање дали е така, бидејќи досега со неизграденоста на голем дел од централното градско подрачје барем ни била отворена можноста да создадеме нешто навистина вредно, а со Ск2014 можноста е потрошена). Зарем поконкретните урбанистички и архитектонски критериуми не се она околу кое треба да ја водиме дебатата?
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #757 Posted: 17-Sep-2010 at 09:58
Те сваќам Clover во право си за доста работи но јас мислам дека доколку се градеа само модернистички објекти во центарот тогаш немаше многу да се крева прашина околу проектот веројатно овие неокласични, барокни, итн објекти се многу по маркантни за луѓето, плус во најстрогиот дел од градот според мене треба да се градат објекти ко Ристичева палата без разлика што денеска архитектонскиот правец е далеку напред,  модернистички објекти би одговарале малку подалеку од плоштадот да речеме во близина на Холидеј ин би било доста атрактивно да се изградат модерни висококатници, така барем јас мислам со моето скромно познавање за нештата, инаку и јас претпочитам модернистички објекти но не на плоштадот.

Edited by Jumbo - 17-Sep-2010 at 10:10
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #758 Posted: 18-Sep-2010 at 00:01
Но далеку од тоа дека темата се исцрпува со тоа кој преферира стари, а кој современи стилови. Еве на пример мојот личен револт кон Ск2014 во најголема мерка потекнува од купот решенија кои се косат со најосновна урбана логика (инвазија врз неколку јавни површини на кои не би требало да се гради и нивно неповратно губење како такви, бизарни маркички, сувишни и лошо поставени мостови, маргинализирање на вистинските инфраструктурни потреби во малиот ринг), потоа невкусен егзибиционизам (триумфална капија, водоскоци во Вардар, плажа до камени мост и културни институции...), потоа начинот на кој овој проект беше наметнат и проследен со сета нетранспарентност и ароганција и така натаму. Само еден дел од револтот е изборот на архитектурата, која ми пречи најмногу ради својот неквалитет, отколку ради нешто друго. Бидејќи настрана дискусиите за стара или современа архитектура... уставниот суд, музејот „Македонска борба“, хотелот на Мангаровски итн. не се ниту барок ниту неокласицизам, туку архитектонски копилиња за кои не треба нешто повеќе од краток поглед врз рендерите за човек да може да донесе суд.


Edited by Cloverstack - 18-Sep-2010 at 00:07
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #759 Posted: 18-Sep-2010 at 10:05
Ароганцијата е секако присутна и од двете страни, не се води некоја културна дебата него само надвикување и дерење по тв дуели, а пред се културата не се покажува со изградба на овие објекти него со лично културно однесување на граѓаните а пред се на политичарите, за жал не гледам основна култура ни кај оние што го критикуваат овој проект ни кај оние што го бранат.

Edited by Jumbo - 18-Sep-2010 at 11:52
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #760 Posted: 18-Sep-2010 at 12:15

Не се сложувам со тоа дека на плоштад треба да се гради во „неокласичен“ стил само ради Ристичева. Таму веќе егзистираат повеќе стилови на градба (стоковната на пример, која не е којзнае колку помлада од Ристичева) па зошто да се водиме по Ристичева. 

Дури и ако се водиме по таа логика, од кај тогаш место за „барокна“ катна гаража помеѓу Телеком и Поштата? Или за целиот ред згради пред МОБ? Или за „неокласичен“ суд таму кај што е? Или за ултрамодерна филхармонија во непосредна близина на Даут Пашин Амам?

 


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.621 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.