build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Sky City (Џеваир облакодери и трговски центар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5657585960 79>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1141 Posted: 08-Nov-2014 at 18:05
така сум слушнал дека во кулите најбројни купувачи биле косоварите.имам слушнато и дека во склоп на трговскиот ќе им биде обезбеден неко простор за одвивање на молитвни,за да небиди класично градење на џамија
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1142 Posted: 08-Nov-2014 at 18:15
А зошто некој од Косово би купувал стан, па уште во Аеродром? Што им нуди Аеродром како населба? Вакви станбени комплекси се градат и во Приштина, таму можат да си купат, сигурно и за поевтина цена. Така што, овие „муабети“ ми се на ниво на кафански муабети, кога сите ќе се испијанат и ќе почнат со теориите на заговор.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1143 Posted: 08-Nov-2014 at 18:31
Џоле извни на изразот но некогаш навистина си наивен. Да не забегуваме од темата но толку ли не ги следиш политичките случувања во Македонија и регионот.На Косоварите сигурно најмалку им се битни работите тишто ги наведе , многу повеќе им е битно територијалното запоседување на простор во кој не се мнозинство а сакаат да бидат во иднина.

@gjoko веројатно има многу повеќе да каже на оваа тема од прва рака.

Edited by kultuzin - 08-Nov-2014 at 18:32
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1144 Posted: 08-Nov-2014 at 20:34
во некоја дружба уз кригла пиво
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1145 Posted: 09-Nov-2014 at 19:23
gjoko jas prasav zosto ne bi v CityMallot tuku vo oblakoderite kade cenata e x3 ... tuka zavzemanje teritorija skapo bi gi cinelo Kosovarite.. Znaes deka Zgradata na Mallot e vo Karpos i ima % Kosovska sopstvenost !? Neli bi bilo pologicno tamu kaj svoi luge da kesiraat i zavzemaat ?? Ne gledam nisto tajno tuka da ne pises, samo nemoj da kazues deka nekoj drug veli a ti po nego...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1146 Posted: 09-Nov-2014 at 20:35
Originally posted by Portal

gjoko jas prasav zosto ne bi v CityMallot tuku vo oblakoderite kade cenata e x3 ... tuka zavzemanje teritorija skapo bi gi cinelo Kosovarite.. Znaes deka Zgradata na Mallot e vo Karpos i ima % Kosovska sopstvenost !? Neli bi bilo pologicno tamu kaj svoi luge da kesiraat i zavzemaat ?? Ne gledam nisto tajno tuka da ne pises, samo nemoj da kazues deka nekoj drug veli a ti po nego...


1. Зашто голем дел од Косоварите не знаат колку пари имаат (ова многу добро го знам)
2. Зошто е турска инвестиција и голем дел од рекламната кампања е насочена кон деловите и местата кои гравитираат околу Врање и на Косово
3. Најбитно, зошто Аеродром е религиски најчиста населба (етнички не, поради големиот број на др националности, од кои сепак многу се декларираат како Македонци) и зошто зградиве се наоѓаат на тромеѓе меѓу Аеродром, Ново Лисиче и Лисиче, каде има етнички чисти школи.

Трагично е за ова уопште да разговараме, али има смисла кога се ќе се земе предвид, особено што гледам доста мали Албанчиња околу зградине на БС у Карпош, па штом имале пари да купат таму, ќе имаат и тука. Едино можда да не се осети тоа на школите, ипак ќе станува збор за богати Косовари кои децата ќе ги запишат у Јахја Кемал или НОВА. Вака моја претпоставка, али минимум 8-10 посто ќе бидат.
23ka.wordpress.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1147 Posted: 09-Nov-2014 at 22:06
не мора ни да гледаме на работите политички... Косоварите, или било кој човек што има вишок пари во моментов, купува станови, чисто колку да ги држи како имот и по пат да направи и некој бизнис од тоа
зошто инаку во скопјево секоја година бројот на станови се дуплира а најголем дел од нив остануваат празни?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1148 Posted: 10-Nov-2014 at 01:32
А и не мораат баш во Џеваир да одат? Наоколу има мал милион станови кои се поевтини... ако веќе сакаат да го „освојат“ Аеродром.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1149 Posted: 10-Nov-2014 at 03:17
Апсолутно се согласувам со тебе. Патем, овие теории на заговор ми се смешни. Можеби сум наивен, којзнае...
За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1150 Posted: 10-Nov-2014 at 11:31
Originally posted by fichot

А и не мораат баш во Џеваир да одат? Наоколу има мал милион станови кои се поевтини... ако веќе сакаат да го „освојат“ Аеродром.


istoto so gjole se pisavme na PP, dokolku e glavnata cel Aerodrom zosto bi morale x3 skapi stanovi da kupuvaat koga ima vo okolinata na oblakoderite miLJon novi zgradi kade bi mozele da iznakupuuvaat...
Vo oblakoderite i ovoj tip na luksuzni kompleksi mesecnite trosoci (ziveel ili ne vo stanot) ti se edna prosecna kirija za stan... Da ne zborime deka Kosovari imale miLJoni za brlanje )
taka da spored mene nema logika...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1151 Posted: 10-Nov-2014 at 11:44
izvinete sto ke vi go skrsham filmot, ama idejata za "cistokrvna" naselba vi e prilicno glupa i mnogu opasna za nasata zemja. Da se falis so toa deka naselbata ti e etnicki cista e ocajno i paeteticno i ne e nikakov kvalitet ili uspeh.

Nikoj nisto ne osvojuva, sekoj si zivee kade sto najmnogu mu odgovara. Znam mnogu albanci sto ziveat vo aerodrom ili karpos i nikoj od niv ne e tamu so cel da osvoi teritorija tuku zaradi odredeni kvaliteti sto gi prepoznava vo taa naselba.

Ne znaci deka ako nekoj e albanec deka po default mora da zivee vo cair. bas poradi vakvite stavovi ni se slucuva ova sto ni se slucuva vo zemjava-ja podeluvame se poveke sekoj den i ne gledam bas nekoja sjajna idnina za nea ako prodolzime vaka.

Edited by xnx - 10-Nov-2014 at 11:47
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1152 Posted: 10-Nov-2014 at 11:48
Originally posted by N23


Originally posted by Portal

gjoko jas prasav zosto ne bi v CityMallot tuku vo oblakoderite kade cenata e x3 ... tuka zavzemanje teritorija skapo bi gi cinelo Kosovarite.. Znaes deka Zgradata na Mallot e vo Karpos i ima % Kosovska sopstvenost !? Neli bi bilo pologicno tamu kaj svoi luge da kesiraat i zavzemaat ?? Ne gledam nisto tajno tuka da ne pises, samo nemoj da kazues deka nekoj drug veli a ti po nego...

1. Зашто голем дел од Косоварите не знаат колку пари имаат (ова многу добро го знам)
2. Зошто е турска инвестиција и голем дел од рекламната кампања е насочена кон деловите и местата кои гравитираат околу Врање и на Косово
3. Најбитно, зошто Аеродром е религиски најчиста населба (етнички не, поради големиот број на др националности, од кои сепак многу се декларираат како Македонци) и зошто зградиве се наоѓаат на тромеѓе меѓу Аеродром, Ново Лисиче и Лисиче, каде има етнички чисти школи. Трагично е за ова уопште да разговараме, али има смисла кога се ќе се земе предвид, особено што гледам доста мали Албанчиња околу зградине на БС у Карпош, па штом имале пари да купат таму, ќе имаат и тука. Едино можда да не се осети тоа на школите, ипак ќе станува збор за богати Косовари кои децата ќе ги запишат у Јахја Кемал или НОВА. Вака моја претпоставка, али минимум 8-10 посто ќе бидат.


1. Ne sum videl tamu luge sto neznaat sto da pravat so parite, no i da gi ima takvi sto bi praele pa vo oblakoderite i vo Skopje. Kao sto pisav prazen stan vo oblakoderov ima mesecni trosoci kolku kirija za stan vo Aerodrom.
2. Vo Pristina isto taka pocnaa da pravat 40 katnici, duri mislam deka edna nasa firma mozda i Zikol bese na pocetokot podizveduvac tamu... jas imam pominuvano nataka i nemam videno nigde vo Vranje i okolinata reklami za oblakoderive ako moze da posocis bas me interesira. Mada e i logicno na Vranje poblisku mu e Skopje da ne recam od Nis ama od Belgrad kade kade... za vikend pun e skopje od Juzna sirbija...
3. Bogatite Kosovari doagaat i gi ima vo centarot na skopje, duri i restoranite dobro profitiraat...
Si imaat firmi tuka kaj nas si pravat biznisi toest tuka se da zarabotat pari ne da gi frlaat parite . Isto taka vo Pristina imam videno dosta nasi biznismeni, koj sto imaat tamu biznisi...

Edited by Portal - 10-Nov-2014 at 11:50
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1153 Posted: 10-Nov-2014 at 12:32
Originally posted by xnx

Znam mnogu albanci sto ziveat vo aerodrom ili karpos i nikoj od niv ne e tamu so cel da osvoi teritorija tuku zaradi odredeni kvaliteti sto gi prepoznava vo taa naselba.



Мислам дека освен некои кои се староседелци, новите кои се доселуваат го прават ради квалитетите во населбата, но и ради тоа што се на некое повисоко ниво од средината од кај што дошле, т.е. сакаат да бидат во „поцивилизирана“ средина.

Тие не се дојдени да „освојуваат“, ама тоа не значи дека нема еден ден поради нив да започне „освојувањето“ т.е. после некаков попис одреден политички фактор да притиска за остварување на „нивните права“ и во Аеродром, Центар, Карпош итн.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1154 Posted: 10-Nov-2014 at 14:54
Скопје е феномен, толку многу станови седат непродадени, а цените не паѓаат...
Реална цена на становиве треба да е просек 900 еур.

А зградава е таман за затворање на цементара. Замисли сите станари кога ќе кренат глас против загадувањето од цементара.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1155 Posted: 10-Nov-2014 at 15:39
На ново можда држат цена, ама на старо мислам дека се паднати. Имам наидено на огласи, станови низ Центар (Ленинова, ДМаало и сл.) по 1к квадрат. Пред 3-4 години беа барем 200+ (знам тогаш доста гледав).

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1156 Posted: 10-Nov-2014 at 15:53
Originally posted by Portal



1. Ne sum videl tamu luge sto neznaat sto da pravat so parite, no i da gi ima takvi sto bi praele pa vo oblakoderite i vo Skopje. Kao sto pisav prazen stan vo oblakoderov ima mesecni trosoci kolku kirija za stan vo Aerodrom.
2. Vo Pristina isto taka pocnaa da pravat 40 katnici, duri mislam deka edna nasa firma mozda i Zikol bese na pocetokot podizveduvac tamu... jas imam pominuvano nataka i nemam videno nigde vo Vranje i okolinata reklami za oblakoderive ako moze da posocis bas me interesira. Mada e i logicno na Vranje poblisku mu e Skopje da ne recam od Nis ama od Belgrad kade kade... za vikend pun e skopje od Juzna sirbija...
3. Bogatite Kosovari doagaat i gi ima vo centarot na skopje, duri i restoranite dobro profitiraat...
Si imaat firmi tuka kaj nas si pravat biznisi toest tuka se da zarabotat pari ne da gi frlaat parite . Isto taka vo Pristina imam videno dosta nasi biznismeni, koj sto imaat tamu biznisi...


Ќе ти кажам само, секоја чест како оптимистички размислуваш. Јас само знам дека моментално богатите Косовари не ги ценат парите, туку ги ку*цаат од задоволство, а дел од нив и од политички причини. Јас се надевам дека нема да се оствари моето сценарио, али истото и тоа како е реално и чак се деси и во Белград. Нема кај нив ништо непланирано, али ајде, можда менталитетот и начинот на размислување ќе се смени во иднина.
Но, драстичното купување станови во Аеродром, Центар и Карпош, сакале ние или не, за 20 години со 10-15 постотно присуство во овие општини ќе повлече малцински барања. И пред 50 години некои дојдоа да го градат Скопје после земјотресот, па денес знаеме каква е ситуацијата...
23ka.wordpress.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1157 Posted: 10-Nov-2014 at 16:28
реално гледано, ако збориме за „инвазија“, одамна е извршена и Скопје ако збориме за етнички проблеми, одамна е отидено у...  само што ако ви влезе во населба таа инвазија, одма ве фаќа паника, тоа го разбирам
и јас знам и културни и цивилизринани Албанци, ама нашата перцепција за мнозинството од нив, потекнува од гетоизирани населби како Чаир, Бутел, Ченто, Маџари и т.н. ...ама таму такви се населбите, буквално сите се понашаат како стоки, без разлика на националност, и таму не постои такво нешто како мирен и сталожен живот
Аеродром е многу далеку од идеална населба (да не редам што све ми се има случено од кога живеам тука), ама уште е мирна и е на некое ниво цивилизациски и урбано повисока од некои други населби (без навреда)
Мене со нови доселеници најбитно ми е да се тоа културни луѓе кои имаат осет за соживот и се грижат за квалитетот на својата средина... исто така битно ми е да се контролира бројот на население и сообраќајната инфраструктура

а за политика, малцинства, косовари и слични работи, џабе лаете сега, кога веќе ви е касно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1158 Posted: 10-Nov-2014 at 16:36
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1159 Posted: 10-Nov-2014 at 17:20
Originally posted by zabegan

реално гледано, ако збориме за „инвазија“, одамна е извршена и Скопје ако збориме за етнички проблеми, одамна е отидено у...  само што ако ви влезе во населба таа инвазија, одма ве фаќа паника, тоа го разбирам
и јас знам и културни и цивилизринани Албанци, ама нашата перцепција за мнозинството од нив, потекнува од гетоизирани населби како Чаир, Бутел, Ченто, Маџари и т.н. ...ама таму такви се населбите, буквално сите се понашаат како стоки, без разлика на националност, и таму не постои такво нешто како мирен и сталожен живот
Аеродром е многу далеку од идеална населба (да не редам што све ми се има случено од кога живеам тука), ама уште е мирна и е на некое ниво цивилизациски и урбано повисока од некои други населби (без навреда)
Мене со нови доселеници најбитно ми е да се тоа културни луѓе кои имаат осет за соживот и се грижат за квалитетот на својата средина... исто така битно ми е да се контролира бројот на население и сообраќајната инфраструктура

а за политика, малцинства, косовари и слични работи, џабе лаете сега, кога веќе ви е касно...


За првото, такво нешто не постои, доселба на поише од 1000 истомисленици, макар биле и Французи, ќе повлече некакви моноетнички потреби.
Не е касно, мораториум за изградба на нови згради во урбаните општини, внимателно делење на градежни дозволи и сл. И пред да ми реплицира некој дека тоа ќе значи намалување на приливот на пари за општините како и пари за градоначалниците, тоа у старт не е точно пошто секогаш можат да се градат чисто деловни згради, кои на Скопје и на секоја општина хронично им се потребни, изградба на нови трговски центри од типот на Капитол, базени, индивидуални домови/куќи, хотели и сл.
Али очигледно овде најголем проблем се баш крупните играчи со недвижности кои грабаат ниви по секоја цена, а градоначалнициве со бели кошули и што "не може нам нико ништа" се спремни за секаква градежно-кеш соработка.
23ka.wordpress.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1160 Posted: 10-Nov-2014 at 17:34
Originally posted by N23

Originally posted by zabegan

реално гледано, ако збориме за „инвазија“, одамна е извршена и Скопје ако збориме за етнички проблеми, одамна е отидено у...  само што ако ви влезе во населба таа инвазија, одма ве фаќа паника, тоа го разбирам
и јас знам и културни и цивилизринани Албанци, ама нашата перцепција за мнозинството од нив, потекнува од гетоизирани населби како Чаир, Бутел, Ченто, Маџари и т.н. ...ама таму такви се населбите, буквално сите се понашаат како стоки, без разлика на националност, и таму не постои такво нешто како мирен и сталожен живот
Аеродром е многу далеку од идеална населба (да не редам што све ми се има случено од кога живеам тука), ама уште е мирна и е на некое ниво цивилизациски и урбано повисока од некои други населби (без навреда)
Мене со нови доселеници најбитно ми е да се тоа културни луѓе кои имаат осет за соживот и се грижат за квалитетот на својата средина... исто така битно ми е да се контролира бројот на население и сообраќајната инфраструктура

а за политика, малцинства, косовари и слични работи, џабе лаете сега, кога веќе ви е касно...


За првото, такво нешто не постои, доселба на поише од 1000 истомисленици, макар биле и Французи, ќе повлече некакви моноетнички потреби.
Не е касно, мораториум за изградба на нови згради во урбаните општини, внимателно делење на градежни дозволи и сл. И пред да ми реплицира некој дека тоа ќе значи намалување на приливот на пари за општините како и пари за градоначалниците, тоа у старт не е точно пошто секогаш можат да се градат чисто деловни згради, кои на Скопје и на секоја општина хронично им се потребни, изградба на нови трговски центри од типот на Капитол, базени, индивидуални домови/куќи, хотели и сл.
Али очигледно овде најголем проблем се баш крупните играчи со недвижности кои грабаат ниви по секоја цена, а градоначалнициве со бели кошули и што "не може нам нико ништа" се спремни за секаква градежно-кеш соработка.
е не постои, ама не постои било каде... еве мене џабе ми се сите Македонци во зграда кога не можеш да се разбереш со нив и кога секој на секого е непријател и за едноставни ствари се прават конфликти... е сега како не ви сметаат таквите ситуации, ама ви сметаат кога се работи за други националности?

и викам касно е, затоа што политиката околу тие работи одамна е скроена... ако се грижеше за тоа да не ти се населат Косовари во Аеродром, ќе се грижеше да не се населат и во други населби и Македонија воопшто... ама тој воз одамна е поминат
ако сакаат да се населат, ќе се населат и без Џеваир

во остатокот од постот го кажуваш тоа што го кажувам и јас, дека треба да се врши подобра контрола на бројот на население и изградбата на станови (било каде во градов и земјава)... во оваа равенка не е битно дали некој е Косовар, за мене потполно исто би било да е Македонец, а да е некое тешко сељачиште со ниви и „не може нам нико ништа“ став
исто така не ми е баш сеедно што ќе морам да делам ист булевар со дополнителни 1000 возила... не булевари, туку булевар
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5657585960 79>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.059 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.