build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сообраќајни правила, етика и казни

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 20-Oct-2013 at 17:48



HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 05-Aug-2013 at 17:39
убави компилации од каубојци и камикази




Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 20-Nov-2012 at 13:45

Од денес ако ме видите во сообраќај.... да... јас сум

Ако нешто ви направам... не ме пцујте... во секој случај ќе гледам да не направам...

Но во секој случај бидете претпазливи  Crazy

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 24-Jun-2012 at 00:29

 Па добро... не е лошо... нема да ми претставува некаков проблем... 

Фала ти многу Cheers



Edited by FoSsiL - 24-Jun-2012 at 00:33
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 24-Jun-2012 at 00:26
Возач-почетник е секој возач на моторно возило до 21 година возраст, како и возач на моторно возило во период од две години по добивањето на возачката дозвола.

Возач–почетник не смее да управува со возило со брзина поголема од 60 километри на час на јавен пат, односно со брзина поголема од 80 километри/час на пат наменет исклучиво за сообраќај на моторни возила, односно со брзина поголема од 100 километри/час на автопат, во рок од две години од денот на издавање на возачката дозвола.

Возачот-почетник не смее да управува возило во патниот сообраќај во времето од 23 часот до 05 часот, освен ако со него во возилото се наоѓа лице –возач постаро од 25 години, на кое не му е изрекувана прекршочна санкција забрана за управување со моторно возило.

Возачот-почетник кој поседува возачка дозвола од „Б” категорија не смее да управува со возило чија сила на моторот е поголема од 75 киловати.

Глоба во износ од 400 евра во денарска противвредност ќе му се изрече на возачот-почетник кој постапува спротивно на наведените правила.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 24-Jun-2012 at 00:18

Аха.... е сега.. работава е ова... јас ќе полагам летово за кола... имам 17 и пол години, а во Август ќе правам 18, со што нели.. полнолетен... 

Значи дека.... ќе можам да возам уште од почеток на територија на цела држава, па и надвор... ?

И дали ќе важи за мене тоа дека како почетник... ќе морам да имам некој совозач постар од 27 години мислам дека беше, во ноќните часови?

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 24-Jun-2012 at 00:14


Законот сѐ уште не е донесен. Предлогот за управување на возило само во определна општина отпадна. Дозволата важи и ќе продолжи да важи за целата територија на државата. За време на собраниската седница се дискутраше за подигнување на старосната граница од 16 на 17 години. Непознато е кога предлог-законот ќе влезе во последната фаза на гласање во Собранието.

Edited by OCB - 24-Jun-2012 at 00:15
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 23-Jun-2012 at 23:45

Луѓе... имам една збунка...

Нели со новите измени на законот се овозможи лица со наполнети 16 години да можат да возат... но нели беше кажано дека нема да можат да возат надвор од нивната општина/град... е сега... дали тоа важи за оние од 16 - 18 години или важи за сите возачи - почетници, односно и за оние кои се полнолетни... (?)

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 09-Apr-2012 at 01:08
Загинати и повредени во сообраќајни несреќи во Македонија во периодот 2004-2010
* Оските за повредени и загинати се очигледно заменети




Edited by Cloverstack - 09-Apr-2012 at 01:10
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 31-Jan-2012 at 13:52
Previous Гитар, мајка ти не го врзала коректно појасот затоа си направил сообраќајка Big%20smile.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 30-Jan-2012 at 01:45
Првата сообраќајка (штоп светло скршив само де) ми беше кога при враќање во рикверц мајка ми ми се развика „пази кола иди!“, а нормално колата испадна 700 метри оддалечена и да вози со 20 km/h, а јас 18-годишен и се секов и направив глупост. Му кажав на татко ми како се случи, ми рече: „те разбирам, во ред е!“
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 30-Jan-2012 at 01:40
Не е на одмет и малку хумор во нишкава





Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 13-Jan-2012 at 21:53
Originally posted by OCB

Во право си. Предлог законот бил прифатен на седница на Владата во ноември 2011. Сѐ уште не е ставен на дневен ред на Собрание, но тоа наскоро ќе се случи.

Посебни услови за стекнување на возачка дозвола

- завршено најмалку основно образование
- согласност од родител заверена на нотар
- 30% пообемна обука
- можност за стекнување на возачка единствено од Б категорија

Посебни правила за управување на возило

- забрана за возење во периодот од 20 до 5 часот, освен со придружба на родител или старател, кој има валидна возачка дозвола
- возилото кое ќе го управуваат не смее да имаат поголема сила од 75 киловати, односно 100 коњски сили
- забрана за вршење превоз на деца
- забрана за употреба на возило со брзина поголема од 60 километри/час на јавен пат, 80 километри/час на пат наменет исклучиво за сообраќај на моторни возила и 100 километри/час на автопат
- забрана за влечење приклучно возило

За прекршок на некое од овие правила е предвидена глоба во износ од 300 евра и изрекување на прекршочна санкција - забрана за управување со моторно возило во период од три месеца до една година.

http://www.moi.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=10601&mid=1367&tabId=358&tabindex=0


Фала ти однапред за информациите Smile

Ме интересира дали знаеш или имаш некоја информација кога ќе го стават на дневен ред на гласање во сообранието ?

И колку што знам по гласањето во сообранието излегува во службен весник ми се чини за 8 дена и стапува на сила со што можеме да се пријавиме во авто школите.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Online
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 13-Jan-2012 at 19:19
тоа со малолетниците е точно,сега се заштитени како бели мечки,а многу од криминалците делата ги прават многу порано од 18 години,и сега не им можиме ништо,посебно на оние испод 16 а нарочито испод 14.порано со овие лица во МВР се разговараше во присуство на родител и на социјален работник,сега со помладите никако.сега се претвораме во расадник за одгледување на криминалци,а сакајќи да се заштитат младите.само лошо и се прави на младината
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-Jan-2012 at 17:54
Во право си. Предлог законот бил прифатен на седница на Владата во ноември 2011. Сѐ уште не е ставен на дневен ред на Собрание, но тоа наскоро ќе се случи.

Посебни услови за стекнување на возачка дозвола

- завршено најмалку основно образование
- согласност од родител заверена на нотар
- 30% пообемна обука
- можност за стекнување на возачка единствено од Б категорија

Посебни правила за управување на возило

- забрана за возење во периодот од 20 до 5 часот, освен со придружба на родител или старател, кој има валидна возачка дозвола
- возилото кое ќе го управуваат не смее да имаат поголема сила од 75 киловати, односно 100 коњски сили
- забрана за вршење превоз на деца
- забрана за употреба на возило со брзина поголема од 60 километри/час на јавен пат, 80 километри/час на пат наменет исклучиво за сообраќај на моторни возила и 100 километри/час на автопат
- забрана за влечење приклучно возило

За прекршок на некое од овие правила е предвидена глоба во износ од 300 евра и изрекување на прекршочна санкција - забрана за управување со моторно возило во период од три месеца до една година.

http://www.moi.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=10601&mid=1367&tabId=358&tabindex=0
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 13-Jan-2012 at 17:00
Па како што кажаа на медиумите тоа е поминато,поминато е и на владина седница ,јас мислам дека сеуште се чека да влезе на парламентот или ?
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Jan-2012 at 03:42
Последната информација е дека предлог-законот (за безбедност на сообраќајот на патиштата) од МВР е испратен до Министерството за правда кое треба да оцени како промената ќе се одрази врз санкционирање на евентуални прекршоци или кривични дела. По нивната оцена ќе се одлучи дали предлог-законот ќе биде испратен до Собранието.

Ќе наведам еден пример за тоа каде може да се појави проблем. Според Законот за малолетничка правда на постар малолетник (лице на возраст помеѓу 16-18 години) може да му се изрече затворска казна само за кривични дела кои предвидуваат казна од 5 или повеќе години. Според Кривичниот законик, доколку поради загрозување на сообраќајот настапи тешка телесна повреда на некое лице, сторителот ќе се казни со затвор од 3 месеци до 3 години. Во практика, доколку постар малолетник со возило повреди некого и го остави траен инвалид, тој нема да може да биде осуден на затворска казна, како што тоа би било случај со полнолетен шофер.

Ваквата ситуација отвара две етичко-правни дилеми. Најпрвин дали ќе биде задоволена правдата (особено од гледиште на оштетениот) и што во случај кога малолетник намерно ќе изврши кривично дело во сообраќајот знаејќи дека не може да биде осуден на затворска казна?

Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 12-Jan-2012 at 01:47
Во врска со возачка дозвола од 16 години ме интересира дали некој знае дали законот е донесен????
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 23-Aug-2011 at 09:09

Не ми е јасна предноста на овие чипови... што се поефикасни од обичните системи каде камера те слика, компјутер ја анализира регистрацијата, те наоѓа во компјутер и ти праќа писмо.

Поефтино е со чипови или?


поефтин е хардверот за системи со RFID чипови, а и процесирањето на податоците мислам дека е побрзо отколку кај оптички систем.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 23-Aug-2011 at 04:48
Originally posted by Max

ова со  мобилниве радарски контроли  веќе нема да им треба, со оглед дека на пат се нови контролни  мерки како РФИД чипови за идентификација на возила #77 прашање  на време е кога и кај нас ќе  ги има по регистарските таблички(засега ги имаме по пасоши и л.к.), во еу сега идејата е во експериментална фаза[1], а во англија веќе е на сила[2] во овој случај казнени поени и прекршочни сметки одат по пошта наместо  на лице место 

http://www.project-asset.com/wp2.php?lan=en

Vehicle Identification Integrating WIM, RFID and video license plate recognition techniques. Identification of violating vehicles.


http://www.project-asset.com/systemconcept.php?lan=en




Не ми е јасна предноста на овие чипови... што се поефикасни од обичните системи каде камера те слика, компјутер ја анализира регистрацијата, те наоѓа во компјутер и ти праќа писмо.

Поефтино е со чипови или?
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.