build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 676869
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1361 Posted: 05-Jun-2009 at 19:26
Во право си, спиевме децении, сега барем на пругата да се усредсредиме
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1362 Posted: 05-Jun-2009 at 19:19
Го губиме нашиот најголем адут а тоа е зависноста на Косово од нас. Не дека со изградбата на автопатот Драч-Приштина и онака немаше да ни се девалвира позицијата и дека којзнае што може(ше) да направиме но сепак е штета што врските со Приштина сеуште никој не ги става на листа на приоритети.

Да ви доловам дека Албанците не се заебаваат еве слики од делницата Решен-Калимаш која ја има по медиумите денеска. Се работи за ако не се лажам најтешкиот дел од делницата на албанска страна и она што го имаат направено е навистина импресивно вклучувајќи и 27 прекрасни мостови а тука е и тунел кој е само малку пократок од прекрасните хрватски Св. Рок и Мала Капела.




1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1363 Posted: 31-Aug-2008 at 20:02
Originally posted by pbanks


- изградба на голем малопродажен комплекс веднаш до граничниот премин Прешево (единствено овој е во негативна конотација од наведените проекти)

абе pbanks пополека стануваш sbanks немој толку песимизам ништо не е негативно доколку инфраструктурата е ок бар гледано туристички уште да инвестираат во пругата и дефинитивно тоа и нас ќе не крене па колку и молови попат изградиле...

туку веќе е изграден наскоро е отварањето на интерспид молот кај прешево, па веќе и се продава простор или се дава под закуп... Interspeed Shopping Centar-Investirajte U Buducnost (loso e navedeno vo oglasot deka povrsinata e 10000m2 tocnata povrsina e 20000m2 www.interspeed.rs)Question samo neznam dali od idninata ke se ofajdat investitorite ili nivnite vnuci...

Уште две милијарди евра за коридорот 10 во Србија

Белград, 19.08.2008 - За завршување на работите на Коридорот 10 низ Србија се потребни околу две милијарди долари, вклучувајќи ја и обиколката околу Белград, вели српскиот премиер Мирко Цветковиќ. Според него државата може да ги земе тие обврски и да го финансира проектот со средства од буџетот и меѓународни кредити. За завршување на Коридорот 10 до 2011 година потребни се околу 1,3 милијарди евра за делниците до македонската и бугарската граница, за автопатот од Суботица до Нови Сад се потребни од 130 до 150 милиони евра, а остатаокот од парите е за обиколката околу Белград. „Изградбата на Коридорот 10 е во центарот на владините ангажирања, бидејќи патната инфраструктура е она што и недостига на Србија, а потребна е и за прилив на странски инвестиции и поткревање на активноста на земјата“, тврди Цветковиќ. (Бета)  

Porta3

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1364 Posted: 01-Feb-2008 at 15:07
Мислам дека фино би ни дошла една нишка за проектите од соседството кои се битни или имаат големо влијание на Македонија...

Ја навивам за автопат до Приштина мислам дека е тој убедливо најбитниот пазар за Македонија на кој и онака веќе имаме добри позиции. Во таа ситуација ретко се наоѓаме и тоа треба да се искористи и продолжи.

Освен ова во скоро време уште два проекта кои имаат влијание на Македонија ми привлекоа винмание.

- распишување тендер во Србија за автопат македонска граница - Врање
- најава за распишување тендер во Србија за Грделичка клисура
- реконструкција на граничен премиин Прешево
- изградба на голем малопродажен комплекс веднаш до граничниот премин Прешево (единствено овој е во негативна конотација од наведените проекти)
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #1365 Posted: 01-Feb-2008 at 14:46
Originally posted by Cloverstack



Не знам колку треба да се зема здраво за готово... Единоствено ми прави логика ако го дадат под концесија. Во секој случај ако они навистина го градат својот дел, за нас не треба да е преголем проблем нашиот дел кој е многу пократок.
 
Да така е, и мислам ако во Косово почне изградбата од Приштина, нашиве треба одма да почнат со тендер за изградба. Тој пат е преоптеретен и вреди да стане автопат.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1366 Posted: 01-Feb-2008 at 14:33


Не знам колку треба да се зема здраво за готово... Единоствено ми прави логика ако го дадат под концесија. Во секој случај ако они навистина го градат својот дел, за нас не треба да е преголем проблем нашиот дел кој е многу пократок.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1367 Posted: 01-Feb-2008 at 13:57
Од косово објавиле тендер за автпат кон македонија. неможам официјална информација да најдам да турам линк, смо што слушнав на вести на прва.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 676869

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.