build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Порта Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 14-Jan-2012 at 19:53
За волја на вистината, во сувенирницата имаше и магнетчиња, разгледници, мапи и (интересно) сложувалки со мотиви од Скопје.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 14-Jan-2012 at 20:22

Ме потсети Алекс со сувенирницава. Вчера бев до Портава, чисто од радозналост и првото прашање кое ми падна на памет е КОЈА Е ПОЕНТАТА НА ПОРТАТА? Се ок, браво за сувенирницата, каква таква боље е бар ќе има нешто да се купи од Скопје, но од другата страна, прво се качувате по, за мене, одвратен мермер, кој и на неколку други посетители не им се свиѓаше, за на крај да искочите, да го видите Скопје колку можете и тоа е тоа. Освен како наворешен споменик, никаков друг ќар за Скопје нема. А и горе, можеле на подот наместо да стават бел мермер, да стават гранит, еве Алекс може да потврди колку беше гнасно прљаво. 

А за сувенирницава, ме изненади тоа што ги има и Милениумскиот крст, иако во многу помала верзија во поглед на објектите од Скопје 2014 и Камениот мост. Добро е тоа што има некаков примерок и од другите градови, а како одговор до Забеган, ја прв би си купил двокатен автобус, колку и да го хејтам проектот и да не ги сакам двокатните.ништо лошо во тоа да се продаваат овие автобуси, кога е факт дека за 15-тина години ќе станат составен дел од градскиот дух, сакале ние или не.

Алекс која е цената на овие автобуси и дали има малце поголеми од овие што си ги сликнал?     

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 14-Jan-2012 at 20:34
Горе не се качив бидејќи работи само до 16:00, а за цената, мислам дека автобусите беа по 400, и немаше друга големина.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 15-Jan-2012 at 15:30

Грешкава на сувенирот од Карпош е неопростива!!! Идиоти.

Иначе на фоткиве комплет сувенирите по изглед и изработка ми изгледаат многу бедно, можеби во живо е поинаков впечатокот? 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 15-Jan-2012 at 15:39
Originally posted by N23

Ме потсети Алекс со сувенирницава. Вчера бев до Портава, чисто од радозналост и првото прашање кое ми падна на памет е КОЈА Е ПОЕНТАТА НА ПОРТАТА? Се ок, браво за сувенирницата, каква таква боље е бар ќе има нешто да се купи од Скопје, но од другата страна, прво се качувате по, за мене, одвратен мермер, кој и на неколку други посетители не им се свиѓаше, за на крај да искочите, да го видите Скопје колку можете и тоа е тоа. Освен како наворешен споменик, никаков друг ќар за Скопје нема. А и горе, можеле на подот наместо да стават бел мермер, да стават гранит, еве Алекс може да потврди колку беше гнасно прљаво. 

А за сувенирницава, ме изненади тоа што ги има и Милениумскиот крст, иако во многу помала верзија во поглед на објектите од Скопје 2014 и Камениот мост. Добро е тоа што има некаков примерок и од другите градови, а како одговор до Забеган, ја прв би си купил двокатен автобус, колку и да го хејтам проектот и да не ги сакам двокатните.ништо лошо во тоа да се продаваат овие автобуси, кога е факт дека за 15-тина години ќе станат составен дел од градскиот дух, сакале ние или не.

Алекс која е цената на овие автобуси и дали има малце поголеми од овие што си ги сликнал?     

и јас тоа се прашувам од самиот почеток, ама тоа е тоа, портава, како објект, нема поголема употреба еден споменик, но токму за тоа е направена, дури и да и најдат споредни намени, јас би се противел на тоа бидејќи е неозбилно...
и видиковецот од самиот почеток не ми беше логичен, на што точно има поглед тука??? освен споменикот на плоштад, се друго се скапани и натрупани покриви од комиблокови и тука нема ништо забавно за посетителите...

а автобусите, ние со сила сакаме да ги направиме урбани икони, бидејќи реално гледано, друга поента немаат тие автобуси... но да го правиме тоа, е апсолутно смешно... дали си видел да се сметаат за обележја двокатните автобуси во Берлин или Хонг Конг? за Лондон, тие имаат светски познато локално, па и национално значење, ама за било кој друг град тие се нешто најобично...
затоа кога зборев, објаснував дека ми се смешни објекти на АЕК, водовод, МНР и т.н... едноставно немаат никакво значење и од сите предмети, најмалку ќе бидат продавани
Споменикот на Александар, крстот, камениот мост се сосема оправдани бидејќи тие се обележјата на градот... со сила не се создава обележје
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 15-Jan-2012 at 15:47
Автобус направен вчера во кинеска фабрика станал сувенир Laugh Пре би купил макета од САНОС.  
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 15-Jan-2012 at 17:22
Сувенирите од двокатните автобуси ионака не се скопските Јутонзи, туку се лондонски Рутмастери   Nuts
Па дури им шибнале и натпис „JSP Skopje“, а тоа што дури и кабината на возачот е на десна страна, тоа нема врска нели...


Originally posted by alexgizh

на споменикот на војводата Карпош го ставиле името на партизанот Христијан Тодоровски кој го добил прекарот Карпош според него. Жално... да сакале навистина да оддадат почит кон историските личности, ваков превид не смееле да дозволат.
Никакво изненадување. Страшно е тоа што нивото на експертиза вложено во овие фигури е отприлика исто како експертизата вложена во реалниот Ск2014. Нестручни, полуписмени луѓе, си ги наполнија џебовите, за да ни сервираат производ кој е фелеричен на секој чекор.


Edited by Cloverstack - 15-Jan-2012 at 17:26
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 15-Jan-2012 at 17:56
Originally posted by Cloverstack

Никакво изненадување. Страшно е тоа што нивото на експертиза вложено во овие фигури е отприлика исто како експертизата вложена во реалниот Ск2014. Нестручни, полуписмени луѓе, си ги наполнија џебовите, за да ни сервираат производ кој е фелеричен на секој чекор.



Нормално е дека има пропусти од секаков вид, сепак се работи за држава во која вакво обемно градење и инфраструктурни зафати немало од земјотресот па навака. Да не зборувам дека сувенирите до само пред некоја година беа „научна фантастика„. Секој почеток е тежок па така и овој. И мене ми пречи што не се внимава на деталите, што дел од сувенирите се „ради ред„ изработени. Ми пречи и распоредот на спомениците и уште многу работи убеден сум дека можеа да се направат подобро.
За критика има многу НО барем некој се осмелил да направи нешто, многу покритични беа годините кога немаше што да се критикува затоа што ништо не се градеше. Јас неможем да замислам како ќе егзистраше овој форум пред 2007 година да речеме. Сега ако ништо друго имаме за што да правиме муабети да дискутираме.
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 15-Jan-2012 at 18:23

А, силна утеха што имаме форум на кој ќе си кукаме што не снашло за век и веков. Ова е неповратно устоличување на еден гротескен лик на Скопје и прокоцкана шанса за корекција на недоследностите од постземјотресниот развој кон конечно постројување на вистинскиот урбанистички колосек. Ова не го оправа ни нов земјотрес бидејќи истите “планери“ би можеле повторно да се наметнат. Единствено нова власт која како знае и умее ќе го врати тркалото назад и ќе почне чекор по чекор одново, како што требаше. Ова не е политичка пропаганда, да ги престигнам оние кои ќе се закачат за тоа.   

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 15-Jan-2012 at 20:18
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Cloverstack

Никакво изненадување. Страшно е тоа што нивото на експертиза вложено во овие фигури е отприлика исто како експертизата вложена во реалниот Ск2014. Нестручни, полуписмени луѓе, си ги наполнија џебовите, за да ни сервираат производ кој е фелеричен на секој чекор.



Нормално е дека има пропусти од секаков вид, сепак се работи за држава во која вакво обемно градење и инфраструктурни зафати немало од земјотресот па навака. Да не зборувам дека сувенирите до само пред некоја година беа „научна фантастика„. Секој почеток е тежок па така и овој. И мене ми пречи што не се внимава на деталите, што дел од сувенирите се „ради ред„ изработени. Ми пречи и распоредот на спомениците и уште многу работи убеден сум дека можеа да се направат подобро.
За критика има многу НО барем некој се осмелил да направи нешто, многу покритични беа годините кога немаше што да се критикува затоа што ништо не се градеше. Јас неможем да замислам како ќе егзистраше овој форум пред 2007 година да речеме. Сега ако ништо друго имаме за што да правиме муабети да дискутираме.


Да помешаш две значајни личности од историјата кои се 4 века разделени, не е ни најмалку нормално, а особено не кога е финансирано од државен буџет.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 15-Jan-2012 at 21:01
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Cloverstack

Никакво изненадување. Страшно е тоа што нивото на експертиза вложено во овие фигури е отприлика исто како експертизата вложена во реалниот Ск2014. Нестручни, полуписмени луѓе, си ги наполнија џебовите, за да ни сервираат производ кој е фелеричен на секој чекор.



Нормално е дека има пропусти од секаков вид, сепак се работи за држава во која вакво обемно градење и инфраструктурни зафати немало од земјотресот па навака. Да не зборувам дека сувенирите до само пред некоја година беа „научна фантастика„. Секој почеток е тежок па така и овој. И мене ми пречи што не се внимава на деталите, што дел од сувенирите се „ради ред„ изработени. Ми пречи и распоредот на спомениците и уште многу работи убеден сум дека можеа да се направат подобро.
За критика има многу НО барем некој се осмелил да направи нешто, многу покритични беа годините кога немаше што да се критикува затоа што ништо не се градеше. Јас неможем да замислам како ќе егзистраше овој форум пред 2007 година да речеме. Сега ако ништо друго имаме за што да правиме муабети да дискутираме.
како прво, сувенирници имаше и имало отсекогаш, само не биле на правите места, со правите сувенири, а онаму каде што биле на право место, местото не било атрактивно бидејќи не сме го актуелизирале...
и како што кажа некој подоле и погоре, тука не се работи за неприметливи детали, туку за масивни утки кои можеби странците нема да ги приметат, ама ќе ги дезинформираат, а нас ќе не посрамотат само... плус, како сувенир се продава нешто што не е ни најмалку иконично за наша култура, ама тоа е веќе друг муабет...

и коментарот дека добро било што воопшто се градело, е веќе одамна затапен, можеби функционира на форуми како Кајгана, ама тука беше по 100 пати културно побиен, па не знам како пак пронаоѓа место на форумов...
и форумов, ако не се лажам, егзистира и од пред 2007 година Wink
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 15-Jan-2012 at 21:14
Originally posted by alexgizh

Да помешаш две значајни личности од историјата кои се 4 века разделени, не е ни најмалку нормално, а особено не кога е финансирано од државен буџет.


Во право си Алекс има работи кои и не се баш „нормални„. Но зборот ми беше дека за „улежената„ аминистрација на Музејот на Македонија (и општо скоро сите државни институции) која до сега немаше ниту еден сувенир ( и не само сувенир) направено ова е преголем залак.
Но добро е што нешто почнаа да прават па да се надеваме дека со времето ќе ги исправат баналните грешки. Секако ако се сака многу може да им помогне критиката овде на форумот.
Јас лично би те пофалил тебе затоа што кога критикуваш секогаш имаш аргументи, а тоа допринесува за една здрава и конструктивна критика и затоа скоро секогш имаш моја подршка.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 15-Jan-2012 at 22:19
Јас мислам дека треба да направат една сувенир-макета од цело Скопје 2014, т.е. цел Центар со новиот изглед, мислам дека продажбата на овој производ би достигнала небески височини .

Edited by BOJAN - 15-Jan-2012 at 22:20
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 16-Jan-2012 at 02:03
Originally posted by kultuzin

Originally posted by alexgizh

Да помешаш две значајни личности од историјата кои се 4 века разделени, не е ни најмалку нормално, а особено не кога е финансирано од државен буџет.


Во право си Алекс има работи кои и не се баш „нормални„. Но зборот ми беше дека за „улежената„ аминистрација на Музејот на Македонија (и општо скоро сите државни институции) која до сега немаше ниту еден сувенир ( и не само сувенир) направено ова е преголем залак.
Но добро е што нешто почнаа да прават па да се надеваме дека со времето ќе ги исправат баналните грешки. Секако ако се сака многу може да им помогне критиката овде на форумот.
Јас лично би те пофалил тебе затоа што кога критикуваш секогаш имаш аргументи, а тоа допринесува за една здрава и конструктивна критика и затоа скоро секогш имаш моја подршка.


Не е дека некогаш не се вадам од памет од нервоза, сакам да истресам секакви глупости, ама имам авто-филтер

Инаку, да, се согласувам дека имаше потреба од сувенири. Скоро сите сувенири од типот споменик ги одобрувам, но од зградите, мислам дека ќе беа доволни Театарот, Музејот на Македонската Борба и можеби Уставниот Суд бидејќи ептен му е позицијата. А јас би ги додал и Ристиќева и Калето како 3Д сувенири, зошто да не. Само за Ристиќева малце дискутабилно е како ќе се претстават зградите од страна, како и позадината на зградата. Поентата ми е, Ристиќева е далеку по-етаблиран симбол на Скопје отколку новиве згради.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 16-Jan-2012 at 03:01
Ма каква Ристичева, кај се ДаутПашин, Куршумли, Пантелејмон, Аквадуктот итн. Излегува работава дека ништо пред ск014 не постоело.

Хех, ова со автобусиве стварно. Добро око Кловер.
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 16-Jan-2012 at 11:34
Излезе дека портата за викенд не работи, барем засега. Бев во саботата и единствено можеше да се влезе во продавницата за сувенири.
Ако нема некоја музејска поставка, изложба или сл. кој би платил пари за да се качи горе?
За поздравување се обидите да се направат различни сувенири од Македонија кои не се копија од некој археолошки пронајдок . Ме изненадија сложувалките - браво.
Но, голем дел од сувенирите од новите споменици се катастрофа. Кој би ја купил фонтаната со така фарбана сина боја на водата? Нормално дека сувенирите не може да се 100% верна копија на оригиналот, но барем пропорциите и некоја естетика треба да се има.
За Карпош - no comment.
Автобусите можеби ги чекаат од Кина да дојдат.
Продавницата беше полна - најмогу од радозналост. 
Back to Top
Pallatino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pallatino Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 16-Jan-2012 at 23:47
Хоби ми е местење на сложувалки, но овие од Скопје никогаш не би ги купил, бидејќи се компјутерска графика, а не слика што повеќе се почитува, а иначе супер е идејава и прееска си купив сувенир со Гоце Делчев супер ми се вклопи дома Thumbs%20Up
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 17-Jan-2012 at 00:57

Фино ова што забележавте со автобусиве. Прво, цената е криминално висока, вакви автобусчиња по пазариве се наоѓаат за многу помали пари и во поголем размер. Делот со  шоферското место од десна страна е веројатно голема залиха на импортерот од Кина со лондонски автобусчиња, па наместо да прават за Скопје нови, тури ги овие.

Иначе јас лично не гледам дека е многу важно како ќе изгледаат примероците на зградите. Дома поголем дел од сувенирите што ги иам, кои означуваат некаква катедрала, замок или слично многу малку кореспондираат со вистинските зданија. 

А за спомениците, тоа само нарачателот знае што правел додека го сработувал тендерот и кога ги одбирале спомениците како да изгледаат.

Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 17-Jan-2012 at 08:50
Прво зборови ,,криминално висока,, се несоодветни за вакви работи и од кај такви зборови сте се научиле!? Да речеме да е вода за дома што мора да ја користиш(а нема од никое друго место освен од ,,ВОДОВОД,,-Скопје,е тогаш е друга работа).Ова никој не го тера никого со сила да купува(ако сакаш купи ,ако не здравје,ако ти се допаѓа добро,ако не пак здравје).Друго,јас во свет не сум видел сувенир да не е кичерајски(од пирамиди,вакви-такви,до Ајфелови кулу,опери колосеуми и сл).Значи ,за мене по дефиниција сувенирот мора да е кичерајски.Поздрав из Врњачке бање,ха,ха
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 17-Jan-2012 at 13:15
Originally posted by 4skopje

Прво зборови ,,криминално висока,, се несоодветни за вакви работи и од кај такви зборови сте се научиле!? Да речеме да е вода за дома што мора да ја користиш(а нема од никое друго место освен од ,,ВОДОВОД,,-Скопје,е тогаш е друга работа).Ова никој не го тера никого со сила да купува(ако сакаш купи ,ако не здравје,ако ти се допаѓа добро,ако не пак здравје).Друго,јас во свет не сум видел сувенир да не е кичерајски(од пирамиди,вакви-такви,до Ајфелови кулу,опери колосеуми и сл).Значи ,за мене по дефиниција сувенирот мора да е кичерајски.Поздрав из Врњачке бање,ха,ха

Јасно ми е дека си СК2014 фан, но еве разгледај логички, сакаш да имаш сувенир од Скопје, и тоа е некој таков несвојствен сувенир и идеш да го купиш и ти кажува цена од 400 денари????? Тоа е у евра изразено 6.5 евра. За тие 6.5 евра у било која метропола европска ќе можеш да земеш два сувенири, освен ако не идеш во најскапите делови на тие градови. Но Скопје не може да нуди цени како што нудат Виена, Будимпешта, Милано, Париз. Да скапи се и ќе го употребам тој збор, затоа што не сакам некој да профитира максимално на работи кои вредат и до 100% помалку од цената што сеа се нуди.

Ако ти оправдуваш цена од 400 денари на едно автобусче, ондак си свесен дека ова со сувенириве и нема баш славно да заврши.

Кога би имало конкуренција ок, нека си дигаат цени, ама ова е монопол и не може со високи цени. Дома си чувам разгледници од Скопје, ама секогаш барам да ја купам онаа што е поефтина и подобра. Е овде можност за избор немаш.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.