build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бензински пумпи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 04-Feb-2009 at 15:44
Да тоа е новиот автосалон на Хонда но за жал изгледа не се работи по рендерот кој го имаме за тој проект (во нишката Автосалони) Ohno
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 20-Feb-2009 at 21:45
Доста споро иде, за скоро модуларна настрешница !



локација Партизанска
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 10-Mar-2009 at 15:00
Се гради трета бензиска пумпа по ред под Зајчев рид, ул. Скупи - Топтрејд

 
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 17-Mar-2009 at 02:57
ЛСЛ, ти поодамна спомна дека Лукоил во Аеродром проработела, но малце подрани - ја отворија сега пред околу две недели. Инаку од надвор изгледаше готова и навечер беше осветлена веќе подолго време.

Во врска со лошата локација и сообраќајното решение за кое дискутиравме, доживеав уште понепријатно изненадување. Не се глупи, сигурно добро сваќаат дека влезот низ паркинг не им е баш најсреќно решение, па го „појачале“ со уште еден влез директно од булевар (каде што е и излезот). Така сега наместо еден проблем има два - ем катастрофата со влезот од паркинг, ем влезот од булевар ствара конфликтна и опасна ситуација со излезот од паркингот!
Браво генијалци!!! Bash

Ама очигледно има кој да им удоволи со дозволи за да прават како ќе посакаат.

Еве една скица како тоа изгледа. А некои други генијалци тука ја изместија и трасата за трамвајот!

1


Еве и фотки
2


3


4
Влезот од паркингот Bash


5
Влезот и излезот од булевар Bash

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 08-May-2009 at 10:06
И после толкавиот „грандиозен“ подфат најпосле ја привршуват бензинската на Партизанска.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 18-May-2009 at 14:39
Пуштена во употреба бензиската пумпа “Лукоил“ во општина Аеродром

Градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски и амбасадорот на Русија во Македонија, Владимир Солоцински свечено ја пуштија во употреба новата бензинска пумпа на руската нафтена компанија “Лукоил“, која се наоѓа на булеварот Србија во населбата Јане Сандански.

“Со влезот на нафтената компанија ’Лукоил’ ќе се укаже можност за отворање голем број нови работни места, каде што приоритет ќе инсистираме да имаат жителите на општина Аеродром. Од друга страна, оваа нафтена компанија работи еколошки и води сметка за здравата животна средина со тоа што вложува во производството на еколошки бензини кои ги задоволуваат стандардите на Европската унија“ изјави градоначалникот Коневски.

На свеченото пуштање во употреба на новата бензинска пумпа присуствуваше и поглаварот на Македонската православна црква, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, генералниот директор на ’Лукоил“ – Македонија, Андреј Куку, како и директорот на бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски.

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=55950&kategorija=2
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 25-Jun-2009 at 17:27
Ова е еден постар проект на ЛУКОИЛ за бензинска со дополнителни простории во Визбегово. Проектот е од 2005-та. Со реализација незнам што се десило и зашто не е реализиран.

01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.


08.


09.


10.


11.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 08-Jul-2009 at 12:13
Точење бензин со чип-картичка

Со законските измени кои наскоро ќе се најдат во собраниска процедура,
бензинските пумпи во земјава ќе работат 24 часа, а точењето на горивото ќе се врши без лица за опслужување, но и преку самонаплата


Бензинските пумпи во земјава ќе работат 24 часа, а точењето на горивото ќе се врши без лица за опслужување, односно со ставање на пари, магнетни или чип-картички. Ваквите бензиски станици ќе функционираат на принципот на самопослужување, но и на самонаплата, онака како што тоа е веќе се применува во земјите од Европската унија. Овие новини се содржани во Предлог -законот за дополнување на Законот за трговија коишто како предлог се изготвени од Министерството за економија, а со виза на Владата наскоро треба да се најдат во собраниска процедура. Како што информираат од ресорното министерство, спроведувањето на овие измени нема да предизвикаат финасиски импликации врз Буџетот, а, од друга страна, одделните субјекти нема да имаат материјални обврски за да го имплементираат.

Овие новини се интересни и за дистрибутерите на нафтени деривати во земјава. Тие ги поздравуваат оти им се дава можност сами да бираат дали ќе воведат самонаплата на бензиските пумпи или тие и понатаму ќе функционираат на досегашниот начин.
Од Макпетрол потсетуваат дека тие веќе имале еден ваков пилот-проект на самопослужување на бензиската пумпа лоцирана во ГТЦ (сега дислоцирана) и онаа на улицата "Орце Николов". Праксата покажала дека граѓаните немаат желба сами да си точат бензин.
- Драстично ни падна прометот, оти нашиот менталитет не е таков и најчесто граѓаните избегнуваа да ставаат бензин на овие пумпи, велат од Макпетрол. Тие укажуваат дека ако се воведе оваа автоматизација ќе се скратат и добра дел од работните места.Од компанијата информираат дека сите нови бензиски станици со малку инвестиција ќе можат да се прилагодат на самопослужување и самонаплата.

Она што ги загрижува дистрибутерите е што нашите граѓани главно се неодговорни и можно е да има чести проблеми околу наплатата на горивото.
Според Мите Јованов од Макоил, во трета смена вработените секојдневно се среќаваат со одредени проблеми. Најчесто граѓаните се обидуваат да стават бензин, без потоа да го платат.
- Вработените од трета смена најчесто реагираат дека некогаш морат да пријават во полиција, оти некој не ја платил сметката за бензин, односно им избегал - вели Јованов. Тој објаснува дека ако се усвои овој закон треба да се води сметка да се заштитат коплетно и дистрибутерите, а тоа значи не само да се инсталираат видео камери, туку и МВР да застане во нивна заштита.
За Јованов поставувањето на вакви апарати ќе биде и порентабилно, оти навечер прометот е драстично намален,а сепак мора да има најмалку тројца на работното место.

Ако тие се заменат со апарати, инвестицијата во автоматизација на пумпата ќе се компензира со платата на вработените, поради што ќе има намалување на работните места.
- Еден ваков апарат чини од 35.000 до 40.000 евра,парите ќе ни се вратат оти нема да имаме исплата на плати - вели Јованов. Тој објаснува дека во земјите од ЕУ граѓаните сами си точат бензин, а потоа влегуваат во објектот за да ја платат сметката, оти поретко има автомати и за самонаплата.

Во земјава и досега поболемиот број на бензиски пумпи работат 24 часа.
- Најавената новината ќе биде само тест за совесноста на граѓаните оти нашиот менталитет се уште не е достигнат на ниво на европските земји - сметаат дистрибутерите на горива и се плашат дека токму поради тоа можно е самонаплатата на бензиските пумпи и да не заживее.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E87DC8064EFE914E846E4A66A5C8B2EA
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 08-Jul-2009 at 16:39
ова на мене ми е најглупо нешто на светот, се губат работни места, се намалува безбедноста и кој жити се сака сам да си точи бензин Dunno
кога веќе било утврдено дека македонскиот народ не сака ваква работа, зошто тогаш се воведува?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 08-Jul-2009 at 16:56
Забеган, нашево општество како болна точка го има бројот на работни места, па често ни се случува стварите да ги гледаме од аспект на работни место. (Јеби га, муката така не натерала). Воопшто не се ложувам со тебе и со другите кои размислуваат така. Не смееме на фирмите да гледаме како на социјални установи. Фирмите не се социјално осигурување кое треба да генерира што е можно поголем број работни места, туку се двигатели на економијата. Во Мкаедонија сме биле сведоци на познатите акции за вработување во прошлиот систем, па се случуваше да има огромни нелогичности и во кафана да се вработува доктор и како задача да му се даде да мери крвен притисок секое сабајле на келнерите (жив пример). Па се буташе све и свашта секаде. Еве последен случај е со стотици вработувања по јавната администрација, за на крај да ислезе работата "многу бабици, килаво дете". Од превработеност да имаме неефикасна администрација. Значи, не смееме да се ограничуваме себе си во новите технологии со цел само да задржиме едно работно место, а притоа спречуваме да некоја безниснка створи дополнителни приходи и изгради уште една бензинска која па ќе отвори многу повеќе работни места од едно.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 08-Jul-2009 at 23:09
ок и да го тргнеме тоа на страна, сепак ми останува нелогично луѓето сами да си полнат бензин
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 09-Jul-2009 at 03:11
Абе сигурно ќе има и луѓе вработени што ќе полнат на автоматскиве бензински, само во многу помал број одколку што се сега.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 09-Jul-2009 at 09:12
Originally posted by zabegan

ок и да го тргнеме тоа на страна, сепак ми останува нелогично луѓето сами да си полнат бензин
Во најголемиот дел од развиените земји, луѓето сами си точат бензин, за тоа не треба некоја посебна обука. Си има обично најлонски ракавици за една употреба, и го штракаш цревото. Од Хрватска па нагоре ретко каде има точачи на бензин.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 26-Aug-2009 at 21:07
Бензиската пумпа на патот Скопје - Тетово „7 брака“ се проширува


2009-08-26
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 31-Aug-2009 at 20:44
Од правец на Тетово кон Скопје пред самата наплатна рампа во Скопје се гради нова бензинска пумпа со голем габарит.


2009-08-31
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 03-Nov-2009 at 01:52
Од најавените три, во Битола само една бензиска на „Лукиол“
Понеделник, 02 Ноември 2009 18:23

NATASA%20benziski%20pumpi%201

При изведување на проекти од јавен интерес, пред се инфраструктурни, општината најмногу средства издвојувала за експропријација на земјиштето на кое се реализира проектот. Тоа се потврдило и со проектот за изградба на кружниот тек и за булеварскиот влез во градот од страната на Прилеп. Експропријацијата на земјиштето за првата фаза до „Лозар" веќе била при крај, требало наскоро да заврши и за делот до Горно Оризари.

NATASA%20benziski%20pumpi%20vlade

-И тоа одзема многу време, треба идеен проект, главен проект, ДУП и експропријација околу земјиштето. За овој дел за кој имаме средства не е проблем, се надевам дека ќе завршиме уште 4-5 парцели до крајот. Проектот е така прилагоден да можеме да го реализираме - вели Владимир Талески, градоначалник.

NATASA%20benziski%20pumpi%202

Од општината се надеваат за скора реализација на проектот за влез во Битола од страната на Ресен и Охрид.

-Веќе почнавме со канализациона мрежа кон Ресен и Охрид. Планот ни е да најдеме средства да направиме нов влез со пешачки патеки и три ленти - додава Талески.

Влезовите во Битола пред се се покажаа интересни за „Лукоил", за изградба на бензински пумпи.

-Едниот влез беше возможно да се реализира според ДУП и слично. За реализација на другите, тие од постоечките маркици не одбраа ни една. Имаат иницијатива да се направи маркица на влезот од Прилеп и Скопје. Ако се е регуларно зошто да не - вели Талески.

Од руската компанија „Лукоил" планираа да изградат три бензиски пумпи на трите влеза во градот, од Прилеп, Охрид и од Грција.

Наташа Чавдаровска



http://www.tera.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=14115&Itemid=106
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 07-Dec-2009 at 14:50

Судски ќе се решава дали ќе има бензинска кај стакларницата

Фирмата „Макоил“, која сака да ја направи пумпата и го купила земјиштето на кое се предвидува нејзината изградба, ќе ја тужи општината Кисела Вода затоа што сака да ја избрише оваа маркичка



Компанијата за нафтени деривати „Макоил“ ќе ја тужи општината Кисела Вода затоа што не и издава дозвола за изградба на бензинска пумпа во близина на поранешната стакларница, образложувајќи дека ги загубила документите што фирмата ги поднела лани. Проблемот настана лани кон крајот на декември, кога општината одлучи да го смени деталниот урбанистички план за околината на фабриката и да ја избрише маркичката за пумпа од земјиштето што „Макоил“ веќе го купила.

Мите Јовановски, сопственикот на фирмата, како и вработените минатата година протестираа пред општината и бараа да се овозможи да се изгради објектот. Јовановски тогаш објаснуваше дека општината го попречува и покрај тоа што тој ги има сите потребни документи за да може да гради. Потоа тој поднел и жалба до Министерството за транспорт и врски, од каде што му ја уважиле забелешката дека има право да направи бензинска. Но кога со решението од министерството отишол во општината, таму му рекле дека му ги загубиле сите други документи што ги поднел претходно и не можеле да ги најдат никаде во општинските бараки.

- Има многу институции што ќе ми помогнат да добијам одобрение за градба, особено сега откако имам и решение од министерството. Ако за кратко време не ми ги најдат документите, ќе поднесам тужба пред Управниот суд, па потоа нека ги бараат низ општината. Очигледно е дека ја одолжуваат целата процедура, затоа што сакаат да го изменат урбанистичкиот план. Но нема да дозволам лесно да ми ја земат маркичката кога ги имам потребните документи - објаснува Јовановски.

Од општината Кисела Вода не одговорија дали се уште ги имаат документите што ги приложил Јовановски или ги загубиле. Тие објаснија дека планот за стакларницата со нејзината околина е изработен пред повеќе од една година и со него се предвидува да се направи бензинска пумпа, но дека требало да преиспитаат дали Генералниот урбанистички план го дозволува тоа. Општинарите не сакаа да одговорат како е можно за детален план што ги поминал сите процедури, вклучувајќи и проверка од повисоки институции, и стасал за усвојување допрва да се одредува дали е во согласност со генералниот план за градот. Според утврдената постапка, секој детален урбанистички план, од која било општина, пред да се донесе се проверува од градот и од Министерството за транспорт и врски и ако има неусогласеност се враќа на доработка.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12791029428&id=14&prilog=0&setIzdanie=21856
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 18-Jan-2010 at 12:07

Ќе се гради бензинска кај Општина Карпош

Во општина Карпош ќе биде изградена нова бензинска пумпа кај општинските бараки, најави градоначалникот Стевче Јакимовски. За изградбата ќе биде срушен ресторанот „Влае“, седмата барака на општината и првата барака на Подрачната единица на Министерството за одбрана. Бензинската пумпа ќе опфати и дел од паркингот на општината.

Општинските власти до 1 февруари треба да го расчистат теренот, оти веќе се издадени локациските услови и е даден налог за плаќање комуналии.

Од општината најавија дека ќе загубат повеќе бараки, бидејќи земјиштето на кое се изградени е вратено со денационализација.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=A283A631D3C7E140A17A8637781D9B4F
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 18-Jan-2010 at 12:44

Ресторанот „Влае“ ќе се урне наскоро поради бензинска





 

Бензинската пумпа што треба да се направи на местото на ресторанот „Влае“ во Карпош ќе почне да се гради на 1 февруари, најави градоначалникот Стевчо Јакимовски, кој додаде дека деновиве поради тоа ќе се урнат три бараки, таа на угостителскиот објект и две административни, во кои се сместени дел служби на општината и на Министерството за одбрана

 

 
%20  
- За изградба на оваа бензинска пумпа граѓаните знаат веќе десетина година. Ние имаме обврска да го расчистиме земјиштето овие две недели. Нашата администрација ќе ја сместиме во зградата на основното училиште „Братство“ во Нерези. Земјиштето ќе биде расчистено до први февруари, како што е договорот, а потоа сопствениците ќе почнат со изградба на објектот. Не знам дали таа ќе биде дел од синџирите на големите бензински пумпи кај нас – вели Јакимовски.

Тој додаде дека поради овие градежни работи ќе се одземе и паркиралиштето, па автомобилите ќе се паркираат на улицата Никола Русински.

Изградбата на пумпата е дел од реализацијата на деталниот урбанистички план со кој се предвидуваат и нова општинска зграда и два станбени објекти.
 
   
Автор: Б.С.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=118101045566&id=14&prilog=0&setIzdanie=21887


Edited by Cloverstack - 18-Jan-2010 at 13:21
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 19-Jan-2010 at 04:47
Имало ли некогаш воопшто најави за влез на други познати компании од оваа сфера кај нас, како на пример Shell или OMV?Или пак треба да се задоволиме со Лукоил?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.633 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.