build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 108109110111112 242>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2181 Posted: 13-Jul-2015 at 10:10
Originally posted by pbanks

Претпоставувам дека Виз нема никаков ексклузивитет за субвенции, сепак истите беа реализирани преку некакви јавни повици каде повторно претпоставувам владата ги дефинирала правилата. Дали имаш некакви сознанија по кој модел ќе се реализира евентуалниот влез на Рајан? Дали ќе биде компетитивна процедура каде и Виз ќе може да учествува или ќе има можност за договор во 4 очи?



Не ми е познато. Ако има каква било шанса, Wizz ќе има што да понуди. I'm already on top of it.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2182 Posted: 13-Jul-2015 at 11:19
Uste Ednas ke go svrtam vnimanieto kon aerodromot Baden Baden Karlsruhe. Odlicno povrzan so javen prevoz,pokriva edna Oblast so mnogu Makedonci (Stuttgart, Karlsruhe, Heidelberg, Mannheim), osven toa Karslruhe e jazol kade sto se vkrstuvaat mnogu bitni patni pravci vo Germanija a zeleznickata e edna od najprometnite. Na ovoj aerodrom veke e stacioniran RyanAir taka da neznam kakvi se sansite na WizzAir da vleze. No znam deka liniite od ovoj aerodrom bi bile poln pogodok. A da ne se zaboravat i mnogute firmi koi gravitiraat vo ovoj del , kako i ogromniot broj na studenti i visokiot Standard na graganite odo voie kraevi.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #2183 Posted: 13-Jul-2015 at 11:26
Originally posted by pbanks

Дали имаш некакви сознанија по кој модел ќе се реализира евентуалниот влез на Рајан? Дали ќе биде компетитивна процедура каде и Виз ќе може да учествува или ќе има можност за договор во 4 очи?

Кога зборуваме за субвенционирани летови, нема можност за договор за договор во четири очи. Мора да е јавен повик. Е сега, јавниот повик може да биде така "tailor made", да не може да се јави ниедна друга компанија освен посакуваната. Особено во ваков тип на индустрија, каде има малку натпреварувачи.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2184 Posted: 13-Jul-2015 at 12:58
Originally posted by kultuzin

Uste Ednas ke go svrtam vnimanieto kon aerodromot Baden Baden Karlsruhe. Odlicno povrzan so javen prevoz,pokriva edna Oblast so mnogu Makedonci (Stuttgart, Karlsruhe, Heidelberg, Mannheim), osven toa Karslruhe e jazol kade sto se vkrstuvaat mnogu bitni patni pravci vo Germanija a zeleznickata e edna od najprometnite. Na ovoj aerodrom veke e stacioniran RyanAir taka da neznam kakvi se sansite na WizzAir da vleze. No znam deka liniite od ovoj aerodrom bi bile poln pogodok. A da ne se zaboravat i mnogute firmi koi gravitiraat vo ovoj del , kako i ogromniot broj na studenti i visokiot Standard na graganite odo voie kraevi.


FKB е одамна на мапата. Едноставно не стасал на ред. Нешто ми кажува дека наскоро ќе му дојде редот.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2185 Posted: 13-Jul-2015 at 13:21
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by kultuzin

Uste Ednas ke go svrtam vnimanieto kon aerodromot Baden Baden Karlsruhe. Odlicno povrzan so javen prevoz,pokriva edna Oblast so mnogu Makedonci (Stuttgart, Karlsruhe, Heidelberg, Mannheim), osven toa Karslruhe e jazol kade sto se vkrstuvaat mnogu bitni patni pravci vo Germanija a zeleznickata e edna od najprometnite. Na ovoj aerodrom veke e stacioniran RyanAir taka da neznam kakvi se sansite na WizzAir da vleze. No znam deka liniite od ovoj aerodrom bi bile poln pogodok. A da ne se zaboravat i mnogute firmi koi gravitiraat vo ovoj del , kako i ogromniot broj na studenti i visokiot Standard na graganite odo voie kraevi.


FKB е одамна на мапата. Едноставно не стасал на ред. Нешто ми кажува дека наскоро ќе му дојде редот.


Veruvaj toa ke bide poln pogodok. Da se nadevame deka tvojata pretpostavka nabrzo ke se realizira.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2186 Posted: 13-Jul-2015 at 13:38
Originally posted by Navigator

Кога зборуваме за субвенционирани летови, нема можност за договор за договор во четири очи. Мора да е јавен повик. Е сега, јавниот повик може да биде така "tailor made", да не може да се јави ниедна друга компанија освен посакуваната. Особено во ваков тип на индустрија, каде има малку натпреварувачи.


demek javnite povici dosega ne ni bea "tailor made" ?

one question :sto e so OHD-LTN ? Imase li  javen povik?

Najlosoto sto sega moze da se desi e Wizz da pusti letovi do nekoi potencijalni Ryanair destinacii kako spomenatiot Karslruhe i da ja upleska rabotata : )


Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2187 Posted: 13-Jul-2015 at 13:51


Беа донекаде и вклучуваа интереси и на Македонија и на целните компании. Критериумите беа поставени така што секоја успешна Европска компанија можеше да се пријави - Ryanair, easyJet, Wizz Air и уште неколку други. Само една од нив беше подготвена да се справи со ризикот. Македонија едноставно беше непроверен терен.. и се уште е донекаде.

Имаше повеќе повици за Охрид Лондон. Ќе беше стартувана уште лани да си ја завршеа административците работата на време.

Edited by Tranquilis - 13-Jul-2015 at 13:54
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2188 Posted: 13-Jul-2015 at 15:05
А пак јас. Дали е воопшто во бизнис планот на WizzAir да се вмеша во регионални летови како Скопје-Софија (не таг како што прашав погоре), или да конкурира на FlyDubai (кој лета на DXB) со рута SKP-DWC?

Edited by гитардемон - 13-Jul-2015 at 15:06
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2189 Posted: 13-Jul-2015 at 15:25
Originally posted by гитардемон

А пак јас. Дали е воопшто во бизнис планот на WizzAir да се вмеша во регионални летови како Скопје-Софија (не таг како што прашав погоре), или да конкурира на FlyDubai (кој лета на DXB) со рута SKP-DWC?


Скопје-Софија не одговара на бизнис моделот и потенцијалот на пазарот.

Wizz Air не може да добие дезигнација за Дубаи поради тоа што не е македонска компанија.

Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2190 Posted: 13-Jul-2015 at 15:53
А значи WizzAir Hungary како ЕУ компанија има право на летови кон ОАЕ од Софија, Будимпешта итн. Благодарам за појаснувањата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2191 Posted: 13-Jul-2015 at 17:24
Рајанер и да влезе нема тоа толку да биде лесен старт....Визер се има добро разработено и луѓето само за него знаат зборам општо за "глупата" дијаспора која Визер го до доживеа како божество. Рајанер и те како ќе треба да направи промоција или што и да е за да тргне работата. Визер уште кога објави за Македонија 6 месеци секаде се вртеа банери реклами и сл.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2192 Posted: 13-Jul-2015 at 17:55
[QUOTE=avijacijamk] зборам општо за "глупата" дијаспора која Визер го до доживеа како божество.[QUOTE]

Ajte molam objasni ja ova recenica.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2193 Posted: 13-Jul-2015 at 19:02
Se nadevam deka "Ryanair" nema da vleze vo Makedonija. Samo koga ke se setam na trite ryan-ovi avioni koi za malku ke ostanaa bez kerozin nad Valencija mi se gadi od alcnosta i bezobrazieto na ladnite Irci!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #2194 Posted: 14-Jul-2015 at 09:22
Какви аргументи... Глупата дијаспора, ладните ирци... Боже, боже.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2195 Posted: 14-Jul-2015 at 09:40
Originally posted by Navigator

Какви аргументи... Глупата дијаспора, ладните ирци... Боже, боже.


Велештрумф и Штрумф Муртенко for the win
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2196 Posted: 14-Jul-2015 at 15:46
Originally posted by Denko

Se nadevam deka "Ryanair" nema da vleze vo Makedonija. Samo koga ke se setam na trite ryan-ovi avioni koi za malku ke ostanaa bez kerozin nad Valencija mi se gadi od alcnosta i bezobrazieto na ladnite Irci!



Конкуренцијата е здрава работа така да неможе нешто посебно да се случи. Во тој случај со Рајанер, преземени се мерки така да тоа што можеше да се направи е направено. Немој да мислиш дека другите компании се нешто екстремно подобри. Low cost се тука некаде со стандардите. Рајанер е добар само затоа што поради огромната флота можат секаде да направат притисок. А и општо гледано гледајќи ја целата нивна работа, случаевите каде имало проблеми или потешкотии се минорни споредено со протокот на патници. Ако навистина влезат во Македонија мислам дека со Визер комбинирано целосно ќе ги покријат потребите и за нас и за Косово и околните кои го користат скопскиот аеродром.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2197 Posted: 14-Jul-2015 at 19:40
Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Denko

Se nadevam deka "Ryanair" nema da vleze vo Makedonija. Samo koga ke se setam na trite ryan-ovi avioni koi za malku ke ostanaa bez kerozin nad Valencija mi se gadi od alcnosta i bezobrazieto na ladnite Irci!



Конкуренцијата е здрава работа така да неможе нешто посебно да се случи. Во тој случај со Рајанер, преземени се мерки така да тоа што можеше да се направи е направено. Немој да мислиш дека другите компании се нешто екстремно подобри. Low cost се тука некаде со стандардите. Рајанер е добар само затоа што поради огромната флота можат секаде да направат притисок. А и општо гледано гледајќи ја целата нивна работа, случаевите каде имало проблеми или потешкотии се минорни споредено со протокот на патници. Ако навистина влезат во Македонија мислам дека со Визер комбинирано целосно ќе ги покријат потребите и за нас и за Косово и околните кои го користат скопскиот аеродром.
Jas nemam nisto protiv konkurencijata. Edinstveno imam odbivnost prema Ryanair od poveke pricini. Jasno mi e deka site kompanii se slicni na nekoj nacin, no Ryanair ja prekardasuva so alcnosta i bezobrazieto, koe 2012 mozese da zavrsi kobno za tri avioni.

Edited by Denko - 15-Jul-2015 at 02:32
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2198 Posted: 15-Jul-2015 at 13:51
Moze nekoj da mi kaze kako treba da se prijavi i kakva e procedurata za Transport na muzicki instruent so WIZZ AIR?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2199 Posted: 15-Jul-2015 at 14:08

maybe here:

https://wizzair.com/mk-MK/useful_information/baggage


Специјален багаж што се носи во кабината

a) Кршливи и гломазни предмети, музички инструменти

За предмети што не може да се стават под седиштето или во одделот над главата, треба да се купи дополнително седиште по цена за возрасен за време на резервирањето. Резервацијата може да се направи преку интернет, внесувајќи „EXST“ во првото поле за име и презимето на патникот во последното поле за име. Забележете дека инструменти поголеми од виолончело (пр. двоен бас, харфа итн.) мора да се пријават со ознака за ограничено издавање. Овие инструменти се премногу големи и тешки за да се сместат на седиште. Доколку инструментот, вклучувајќи ја и футролата, не ги надминува димензиите 56x45x25 cm за дополнителен надомест) и 10 кг може да се внесе како кабински багаж. Забележете дека музичкиот инструмент може да ви биде единствениот кабински багаж.

Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2200 Posted: 16-Jul-2015 at 10:14
http://www.exyuaviation.com/2015/07/skopje-budapest-link-anticipated-by.html


Значи наскоро и Будимпешта...редно време
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 108109110111112 242>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.521 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.