build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 117118119120121 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #2361 Posted: 13-Mar-2011 at 02:51
Во право си lslcrew, еве слика со зум убаво се гледа рамката и сл.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2362 Posted: 13-Mar-2011 at 02:57
Јас сум на мислење дека таа рамка е за поставување на рефлектори. Се надевам дека грешам.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2363 Posted: 13-Mar-2011 at 03:20
Сигурно е за семафори. Рефлекторите не се поставуваат на раб, не повнатре како тука каде мора да се така поставени заради потисниот момент да не оптеретуваат на конструкцијата. А и позади има посебна железна конструкција што е далеку од тоа дека ќе биде за рефлектори обична мачја патека.

Edited by lslcrew - 13-Mar-2011 at 03:20
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #2364 Posted: 13-Mar-2011 at 11:22
Originally posted by lslcrew

Originally posted by N23

Јас сум на мислење дека таа рамка е за поставување на рефлектори. Се надевам дека грешам.
Сигурно е за семафори. Рефлекторите не се поставуваат на раб, не повнатре како тука каде мора да се така поставени заради потисниот момент да не оптеретуваат на конструкцијата. А и позади има посебна железна конструкција што е далеку од тоа дека ќе биде за рефлектори обична мачја патека.

Одлично си ја приметил рамката lsl, 90% тоа е за семафорот бидејќи за рефлекторите си има мачија патека која впрочем и ја продолжија накај источна и западна. Само на овај начин поставување на семафорот дали ќе представува пречка за целосна прегледност на посетителите на најгорните редови на источна?

Edited by Buliwyf - 13-Mar-2011 at 11:25
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2365 Posted: 13-Mar-2011 at 13:00
Епа тогаш
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2366 Posted: 13-Mar-2011 at 14:30
Originally posted by Buliwyf

Originally posted by lslcrew

Originally posted by N23

Јас сум на мислење дека таа рамка е за поставување на рефлектори. Се надевам дека грешам.
Сигурно е за семафори. Рефлекторите не се поставуваат на раб, не повнатре како тука каде мора да се така поставени заради потисниот момент да не оптеретуваат на конструкцијата. А и позади има посебна железна конструкција што е далеку од тоа дека ќе биде за рефлектори обична мачја патека.

Одлично си ја приметил рамката lsl, 90% тоа е за семафорот бидејќи за рефлекторите си има мачија патека која впрочем и ја продолжија накај источна и западна. Само на овај начин поставување на семафорот дали ќе представува пречка за целосна прегледност на посетителите на најгорните редови на источна?


Јас мислам дека нема да претставува пречка. Гледачите гледаат доле во теренот, така да аголот е друг, и мислам дека иако може семафорот ќе влегува во видик, нема да пречи за да се гледа целиот терен.

Освен ако некој не флертува со некој од спротива. Тогаш можно е да пречи.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2367 Posted: 13-Mar-2011 at 15:08
Само по еден ред ќе имаат проблем со тоа да следат семафор од спротива.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2368 Posted: 13-Mar-2011 at 15:21
Можеби, но во секој случај, чим се таму, знаат колку е резултатот, за времето ќе прашаат. Но зборуваме за фул стадионот. Ако не е, ретко кој ќе седи таму, па нема да има некој проблем.


Edited by FoSsiL - 13-Mar-2011 at 15:22
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2369 Posted: 13-Mar-2011 at 17:30
Нели мислите дека стадионов би изгледал многу поубаво доколку столчињата би биле бели или сиви па дури и плави, одколку овие во црвено-жолта варијанта што изгледаат грдо според мене. Мора ли све да асоцира на знамето ? Глупости.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2370 Posted: 13-Mar-2011 at 17:36
Овој муабет го правевме. Додека држава прави ке ги употребува своите бои. И сали и стадион и се. Кога клубови ќе прават нека направат каква сакаат комбинација. Нема што државата да ги фарба своите капацитети во боите на некои клубови.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2371 Posted: 13-Mar-2011 at 18:25
И кога треба муабетот да се поткрепи со пример од светот, никаде те нема.

Сепак оввде боите на столчињата се супер и воопшто не ми пречат, ми пречат на многу други објекти каде без врска ја форсираат црвено-жолтата варијанта иако нема место за тоа. Тука изгледа во ред, иако шарата не ми е баш најсфатлива.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2372 Posted: 13-Mar-2011 at 18:45
Jaki slikiCheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2373 Posted: 13-Mar-2011 at 21:47
Може друга држава решила да не ги форсира националните бои, Македонија решила да ги форсира независко дали имало или не пример. Кога ќе си направи некој друг клуб стадион нека си прави како сака. Јас ја поддржував таа тенденција, ти може не. По вашава логика треба градски државата да го офарба пола црвеноцрн пола и црвенобел пола поради кираџиите. Така тоа не иде. 
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2374 Posted: 13-Mar-2011 at 22:35
Очигледно погрешно бев сватен, реков да биде во некоја друга боја, а не боја на тим, реков еве на пример да бидат сиви столчињата (што не е боја на никој тим), сликата погоре од источната трибина ми дојде многу поубаво и попријатно во таа некоја сива нијанса во споредба со мал дел од јужната што се надѕираше од страна со жолтоцрвените столчиња.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2375 Posted: 13-Mar-2011 at 22:41
За мој вкус, сметам дека ќе беше одлично доколку сите столчиња беа црвени, а во жолто да беа обоени скалите, оградите и слично.

Сепак оставам простор дека ефектот ќе биде добар доколку се добие некакво сонце гледано од горе, односно да се преуредат боите на северна. Вака како што е сега е без врска.


Edited by Cloverstack - 13-Mar-2011 at 22:42
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #2376 Posted: 14-Mar-2011 at 00:05
E ova so drzacive za semafori mnogu me izraduva

Inaku za stolcinjata sum na linija so Clover,boite se dobri sepak e nacionalen stadion normalno e da e crveno-zolt,so edna dobra koncepcija bi bilo idealno.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2377 Posted: 14-Mar-2011 at 00:51
Јас сум апла против бои со национално обележје на стадион(или сала), нит тоа го имаат французите, нит црногорците, нит русите со лужњики, ниту велшаните и сл. Ок, има примери ко шкотите, ирците и енглезите шо имаат стадион со бојата на знамето, но најчесто е ко што спомна кловер едно бојна, цел стадион е или зелен, или црвен или плав. Мене искрено ми се свиѓа распоредот на столччиња и нивната боја што се ставени во спаладиум арена во сплит. Али да го причекаме готов конечно, па тогаш ќе имаме целосен материјал за коментирање. А кога сме кај семафорите, само да не се ко у борис трајковски, а би можело да се со голем лцд екран на кој ќе може покрај резултат да се прати и утакмицата. Би било ок кога некој би можел со помош на сликата да види колку е долг семафорот.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #2378 Posted: 14-Mar-2011 at 12:08
За во БТ семафорот требаше да биде централно поставен, нешто како на НБА арените (порано, сега секаде по светов)...па после парите се пренаменети за громобранска инсталација за радуис од пола Скопје од „несакајќи“ одбрана фирма , па семафорот сегашен е „јбг за толку ни останаа пари“....знам дека е рекла-казала муабет, ама една реална македонска транзициска сиутација, која се надевам дека овде нема да ја видиме...

Распоредот на столчињата овде не е толку очаен како во салата, ама и мене не ми е многу кеиф што се инсистира на боиве, посебно жолтите столчиња, кога ќе поседат на отворено, после некое време нема ништо да личат...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #2379 Posted: 14-Mar-2011 at 12:58
Originally posted by HugoGoulding

Нели мислите дека стадионов би изгледал многу поубаво доколку столчињата би биле бели или сиви па дури и плави, одколку овие во црвено-жолта варијанта што изгледаат грдо според мене. Мора ли све да асоцира на знамето ? Глупости.


Апсолутно си во право.Сиви столчиња би изгледале фантастично на нашиов стадион.Жолто-црвена комбинација изгледа благо речено-невкусно.Не мора да биде во боите на државата.
ПС Ко што кажа и @Clo,само црвена боја исто ќе изгледаше поубаво,мада сум јас сепак за сива боја.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #2380 Posted: 14-Mar-2011 at 13:30
Originally posted by kultuzin

Можеби ќе го стават да виси во средината на стадионот како на Шалке Арена или на комерцбанк арената во Франкфурт. Ова знам дека е малку веројатно но е многу атрактивно и практично решение, кое веројатно потекнува од НБА салите.


На Велтинс Арената на ФК Шалке има семафор во средината затоа што се користи и за други спортови(покривот се затвара),а не само за фудбал.Инаку тоа решение ниту е атрактивно,ниту практично за фудбалски стадиони.Стадион е стадион и не мора да се користат решенија од кошаркарските сали на лигата-циркус наречена НБА.Најпрактично би било да имаме 2 семафора(Исток и Запад).Стадионот изгледа стварно добро,само уште да се оствари идејата за Балканска(бивша Ју) лига,па да уживаме во добар фудбал како некогаш...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 117118119120121 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.539 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.