build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење куќа во Македонија - услови и комбинации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 31-Dec-2012 at 09:21

во иднина ќе има многу контејнерски градби доколку се направи проектот Дунав-Морава-Вардар http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=296&PID=142906#142906

тоа и сега не е особено скапа работа но секогаш ќе биде поатрактивно доколку таквите контејнери како половни можат да се набавуваат од некоја претоварна станица или царински терминал кои евентуално биле лоцирани на наша територија

сега за вакво задоволство не се исплати превозот на лименки од ниедно соседnо пристаниште ниту пак посредник http://www.containex.rs/SR/372.aspx

но секогаш има алтернативи и тоа за нови,кои ете чинат 1000евра но пак тука е транспортот ем ко што велат хрватите ако е на тркала ваквата градба не ти ни треба никаква градежна дозвола,јасно освен плац каде би ја паркирал лименката [1][2]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 07-Jan-2013 at 00:39
еве нешто во врска со контињерите


http://www.kontejneri.mk/kontejner.html

Edited by maci - 07-Jan-2013 at 00:39
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 13-Sep-2013 at 11:26

Куќа во Скопско може да се изгради за 35.000 евра
     
Градежниците не сакаат да зборуваат за точните суми за чинење градба, ниту колкави се реалните трошоци за изградба на станбените објекти. Сепак, грубата математика покажува дека трошоците не се ниту половина од цената по која се продаваат становите во централното градско подрачје



Математиката покажува дека изградбата на станбени објекти и не е толку скапа како што претставуваат градежниците

КОЛКУ СЕ НАПУМПАНИ ЦЕНИТЕ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ?

Куќа од стотина квадрати со дворно место од 400 квадрати во околината на Скопје може да се изгради за околу 35 илјади евра. Чести се поплаките на граѓаните дека поради ниските месечни приходи не се во можност да обезбедат пари за купување стан по цена од 900 евра за квадрат, или, пак, дека за тоа се принудени триесетина години да плаќаат кредит. Грубата математика покажува дека за само 33.000 евра може да се направи куќа во општината Илинден, но цената нема многу да отстапува и доколку домот се гради во некое од другите населени места во околината на Скопје. Имено, во новата населба Јака во општината Илинден земјиштето се продава по почетна цена од 148 денари за квадратен метар. Доколку на лицитацијата цената достигне 163 денари, заинтересираните можат да купат парцела од 400 квадрати во споменатата населба за 65.200 денари (1.060 евра). За да се платат комуналиите оваа во оваа општина се неопходни 120 денари за квадратен метар или за објект од 100 квадрати само 12.000 денари (200 евра). Приклучокот за струја од ЕВН чини 30.255 денари (500 евра). За изградба на објектот, доколку трошоците за градба по квадрат не надминуваат 300 евра, се потребни 30.000 евра. За проектирање треба да се платат по 5 евра од квадрат или 500 евра, а доколку и приклучокот за вода е околу 500 евра, тогаш за куќата ќе бидат потребни 32.760 евра.

Цените се држат во тајност

Оваа математика покажува дека изградбата на станбени објекти и не е толку скапа како што претставуваат градежниците. Факт е дека за купување градежно земјиште и за комуналии за централното градско подрачје се потребни многу поголеми суми, но и покрај тоа цената на објектите во овој дел од Скопје реално не може да биде двојно или тројно повисока.

Градежниците вообичаено не сакаат да зборуваат колкави се реалните трошоци за изградба на станбените објекти, но познавачите велат дека трошоци не се ниту половина од цената по која се продаваат становите во централното градско подрачје. Парадоксално е што цената на станбениот квадрат не се намали дури и кога Владата го намали ДДВ од 18 на 5 отсто, со што дополнително се зголеми ќарот на градежните компании.

Од градежната компанија „Адора инженеринг“ велат дека цените на становите се формираат како резултат на трошоците за изградба што ги прават, додавајќи дека главен приоритет при изградба им е да создадат висококвалитетни, стабилни, енергетски ефикасни и економични станови, според европски квалитет и најнови стандарди. Оттаму откриваат дека локациите купени на јавна лицитација во реонскиот центар Аеродром и Ново Лисиче ги плаќаат по највисоки цени, од 304 до 411 евра за квадрат неизградено градежно земјиште. Поради ова, од компанијата истакнуваат дека во формирањето на продажната цена на стан во објектите во овие населби само земјиштето учествува со сума од 274 евра по квадрат.

- На вредноста на земјиштето, на нето-станбена површина, се додава надоместокот за уредување на градежното земјиште (давачките за комуналии), од 108 евра, со што се добива износ до 382 евра за квадрат, што ја претставува основната цена на станбениот простор на локациите во Ново Лисиче и реонскиот центар, во општината Аеродром, пред почетокот на градбата и продажбата на становите. До завршувањето на градбата, на дооформувањето на вистинската цена за продажба на квадратен метар станбен простор влијаат повеќе фактори, како асеизмичката сигурност, геомеханичка стабилност, енергетската ефикасност, квалитетот на градба со примена на најновите европски стандарди, според кои „Адора инженеринг“ ги гради своите станбено-деловни објекти - истакнуваат од компанијата.
...
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8261378504&id=10&prilog=0&setIzdanie=22962
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 22-Mar-2014 at 15:31



www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=18&PID=39020#39020

www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=18&PID=39018#39018

IMAME NASLEDENO PLAC VO BARDOVCI OD DEDO MI NO BRAT MU NE NI PUSTA PAT DO
NEGO STO PONATAMU DALI ZAKONSKI MORA DA PUSTI PAT I KADE DA PROVERAM DALI E VO GRADEZEN REON PLACOT VI BLAGODARAM ODNAPRED

Почитувани, Потребно е да покренете постапка да го тужите Вашиот брат пред надлежен Суд за утврдување на службеност за поминување. Со почит, Агенција за катастар на недвижности

www.uslugi.gov.mk/Prasanja.aspx?UslugaID=023d39f5-2518-4457-9952-9f50fdb370d0


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 22-Mar-2014 at 17:33
Провери на http://gis.katastar.gov.mk/arec

Ќе ти се појави една мапа и ќе ја побараш на неа КО Бардовци. Сега јас како што гледам таа КО од сите страни се граничи со села освен во еден мал југозападен дел кајшто се граничи со КО Лепенец.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Bona Fides View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Apr-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bona Fides Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 26-Apr-2014 at 23:45
Dobar den ,imam nekolku prasanja. Ne ziveam vo Makedonia,pa moze da se sluci da zgresam koga pisuvam.
Sakame da naravime montazna kuka  ili kuka od cvrst materijal (od cigli,blokovi) vo selo od mojot dedo. Bidejki ne znam kolku se cenite,ama znam sto sakam ,baram sovet.
Ono sto me interesira e kluc vo raka,ama da ne bide golema cena. Sakam da pominam poeftino.  Ono sto mi treba e kuka od 27 kvadrati,kako sto imam na slika. Ono sto mi treba se ili dobri majstori koji nema da mi zemat mnogu,a da mozam da imam doverba vo nif  ili dobra firma koja pravi poeftino kuki. Ono sto baram i sto sakam e
1. fundamet 
2. zidovi i krov so crep 
3.kupatilo so plocki, podoviprozori i vrati.

 ***Ke vi pratam sliki so projekt na kukata. Moite prasanja se:

 1.Kolku e cena za nesto vaka da se napravi (27 kvadrati ,so fundament,krov,prozori,vrati i vnatresni radovi-plocki,laminat ,ne mora malterisuvanje moze gipsani ploci i izolacija)

2.Kade i na koj broj da se javam ili na koja adresa ?


EVE SLIKI...PLAN IMAM ,SAMO DA GO REALIZIRAM...



Smile   HVALA MNOGUUU !!! Smile
Back to Top
Bona Fides View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Apr-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bona Fides Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 26-Apr-2014 at 23:50
EVE LINK
https://www.google.rs/search?q=tip+27+ivanjica&client=firefox-a&hs=ySs&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=KzhcU7XfB8rWtAbxvoDIBA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1680&bih=920#facrc=_&imgdii=_&imgrc=8KvRe01Y9OKZaM%253A%3B_p31_NX20agOPM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.kucamont.com%252Fupload%252Fivanjica%252F027a.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.kucamont.com%252Findex.php%253FT%253D9%2526P%253D027%2526N%253DTipske%252520montazne%252520kuce%252520-%252520Tip%25252027%3B400%3B479
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 27-Apr-2014 at 12:21
Види на следниве линкови:

http://www.geo-ing.com/%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D1%83%D1%9C%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8

http://www.hot-hot.com.mk/
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 27-Apr-2014 at 14:48
Ако не се лажам околу 350 евра квадрат е за клуч на рака фирма да ти прави (со материјали кој нема да бидат ништо посебно. Не ги отвора сликите од плановите за да можеме да видиме за што се работи.
Најубаво ти е да си ангажираш некоја подобра фирма во која можеш да веруваш дека ќе ти го изработи тоа добро и тоа секако ако не си таму кога се гради и ако си лаик во овој дел, а инаку секогаш е поефтино сам да го правиш со мајстори, мајстор обично по фирмиве непријавен го плаќаат околу 120-150 денари саат, помошник мајстор 100 и работник 80 денари саат .
Back to Top
Bona Fides View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Apr-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bona Fides Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 28-Apr-2014 at 00:08
Hvala , ne se razbiram mnogu  za vaseto trziste kako odat cenite,ama sakam vo selo da pravam vikendica so edna soba mala,kupatilo i dnevna. Eve ovaka da izgleda ke pratam pak...Toa e 27 tip od Ivanjica montazni kuki. http://www.google.rs/search?q=ivanjica+tip+27&client=firefox-a&hs=NsZ&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=p41dU7jPDI3QsgaP1oH4Aw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1680&bih=920
Back to Top
Bona Fides View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Apr-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bona Fides Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 28-Apr-2014 at 00:11
Me interesira bidejki sakam da pravam vo selo kukicka vaka da izgleda kolku moze da izleze ? Problem sto nemam doverba vo majstori bidejki ne poznavam luge koji ima da mi go napravat so red. Pa da li ima nekoj da mi preporaca kade da najdam majtori, materijal za gradenje da se brzo i ednostavno napravi i kolku da me izleze moze. Hvala mnogu... http:////www.google.rs/search?q=ivanjica+tip+27&client=firefox-a&hs=NsZ&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=p41dU7jPDI3QsgaP1oH4Aw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1680&bih=920#facrc=_&imgdii=_&imgrc=8KvRe01Y9OKZaM%253A%3B_p31_NX20agOPM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.kucamont.com%252Fupload%252Fivanjica%252F027a.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.kucamont.com%252Findex.php%253FT%253D9%2526P%253D027%2526N%253DTipske%252520montazne%252520kuce%252520-%252520Tip%25252027%3B400%3B479
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 29-Apr-2014 at 14:32
na ovoj sajt imas okvirni ceni, firmata e od Srbija no slicno e, vo Makedonija nema proizveduvac na montazni kuci, i se uvezuvaat ili od Bosna ili od Srbija.
Ova e pod pretpostavka da sakas kluc na raka, ako sakash sam da gradish ke treba da gi nabavuvas materijalite i sam da se fatish za cekanot. Majstor na preporacuvam, najdobro ako se resish za firma tie da ti ja montiraat, zaradi garancijata, ako nesto ne e vo red, da znaes kade da se obratish
na istiot sajt imas predstaveno kako odat fazite na gradba.

Back to Top
nikola2004mkd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikola2004mkd Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 09-Jul-2014 at 21:54
Луѓе, пријател започнува со градба па малку коментиравме за изведбата и излезе дека и тој и јас многу работи не знаеме па ни требаат дополнителни информации.

Прво, од септември се споменува дека енергетските контролори ќе започнеле со работа, па не интересираше какви импликации ќе има за објектите кои веќе се започнати со градба или пак за веќе изградените објекти?

Понатаму кои се предностите од градење со носечки ѕидови на кои се монтираат фертгреди и исполна со блокови па лиење на бетон, за разлика од целосно скелетна конструкција каде носечките столбови и плочите се од армиран бетон? Во ваков случај како би се изолирал спојот на плочата и столбовите кои имаат поголеми U вредности со блоковите од надворешните ѕидови кои би биле со термоизолациони блокови? Дали има шанси за појавата на топлински мостови и кондензација?

Како може да се изолираат балконите, односно како може да се направи прекин на топлотните мостови?

Која е разликата од гитер блокови и обичните глинени блокови за ѕидање?

Дали во Македонија може да се најдат Wienerberger Porotherm блокови?

Дали е потребна некаква дозвола за монтирање на фотонапонски панели на кровот за производство на електрична енергија за сопствено користење? 
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 14-Jul-2014 at 00:32

многу прашања една недоумица за одговор на истите, колкав буџет има пријателот, и дали е спремен за флексибилна финансиска конструкција!?
а според ваквата недоумица нека прибере понуди од фирми и тајфи, та потем може да решиме по некоја непозната, вака ко од ферман истурени прашања та и одговори - доколку се најде и кој да ги одговори - нема да му бидат од полза на натвојот пријател, налик ко рибар да обезбедиш со морско знаење а на крај чоекот сконта дека има финансии само за до канал

што е за енергетските контролори, нормално дека поновите објекти ќе ги чешлаат, а дали казните некого ќе пишманат од каубојските навики тоа времето ќе покаже, нормално кај нас никој не веруваше дека може да се фискализира пазарпт па ево сега фискална сметка и геврекџиите само што не стаиле, но дали и колку инспекторите ќе бидат ригорозни кон физичките лица зависи од економската клима

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nikola2004mkd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikola2004mkd Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 18-Jul-2014 at 20:42
Ако мислиш дали е спремен да инвестира повеќе за квалитетна градба (термоизолација и слични работи) одговорот е да. Всушност голем дел од работите планира да ги работи сам (струја, вода....) најмногу заради можноста да заштеди а и не верува дека мајсторите би работеле квалитетно....

Поконкретно, од фирми и тајфи добил понуда од 100 до 110 евра за 1м2 за карабина без фасада и прозори и без изолација на кров, со 25цм блок, а понудите биле најчесто со српски блокови од Младост. Меѓутоа не знае дали овие блокови се она што го викаат гитер блок кој имал многу мала термоизолација. На некои хрватски страници гледал дека овие блоковите имаат и до 2 пати послаба термоизолација од обичниот 25цм блок и 4 пати послаба изолација од термоблоковите како Porotherm од Wienerberger. Од друга страна гледал и некој систем на Wienerberger каде наместо малтер блоковите се лепеле со посебно лепило, нешто слично на пурпена па размислува тајфа да ангажира само за скелетната конструкција а надворешните и внатрешните ѕидови да ги работи сам. Со 10цм термофасада + PVC прозори со 3 стакла мисли дека ќе постигни одлична термоизолација.   


Edited by nikola2004mkd - 18-Jul-2014 at 21:41
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 18-Jul-2014 at 22:00


sam svoj majstor e proces koj garantira bar tri raboti

1. chovek neshto kje nauchi
2. dodeka uchi kje skonta od prva na kakvi greshki se uchi najdobro
3. posekako kje vikne na kraj majstor da ja oprava rabotata

da ne zvucham patetichno no ako dva posta pogore velish deka sega ste skontale deka dosta roboti ne znaete, a vo prethodniot post velish planira sam da rabotigolem del od rabotite i ... jas ti garantiram deka na kraj kje mu izleze poeftino i so firma da odel! zoshto go velam oa bidejki chovek retko koga vo kalkulaciite ostava 15-30% lufta za nepredvideni troshoci, tuka e i izgubenoto vreme, a posekako i bezbednosta e posredi ko faktor, samo edna sportska povreda i ajt nalet i shtedenje i merakot za svoja gradba od svoi race!

chim e siguren za zantliskite raboti deka kje gi tera sma, sigruno kje mu padne na pamet i za tro za gradeznite, a vo takovo sluchaj prvo shto bi posovetuval chovek da kupi e kaciga i pojas za kichma i toa onakov za vezbanje a ne elastichen, nejse karikiram treba i mnogu shto drugo, no ova e chisto pouka za narodda ne si prai bajram na pametot deka sekoj moze da se nafati na vakvo oro, plus zashiteta pri rabota e najmaloto gajle kolku shto e garancijata za kvalitetot na gradbata, neshto shto i na gradezni majstori se sluchuva da im skubne a zaradi shto i neophoden e nadzor - aberot na ABC vo prvite strani od nishkava

moe mislenje e dokolku saka da projde poeftino a sepak diy, nega odi so itong-blokoi za koi ne e neophodno dodatna izolacija [1] dodeka ako tera cigla neka spremi ekstra kamen za izolacija - grubo recheno kolku treba za karabina tolku treba za izolacija, spoevite jasno iscelo treba da se pokrieni so izolacija odnadvor dokolku odi so klasichna gradba
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 18-Jul-2014 at 23:45
јас сум пример дека не е така.многу работи сработив сам и тоа мајстори да ми позавидат.ако некој не верува ,демантирам со слики
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 19-Jul-2014 at 12:05

абе секој македонец ќе се снајде а особено кичевчанец но само ако тера натенане, грешките се прават само од брзање и своеглавост а тоа е случај и со вични мајстори

патем Ѓоре имаше ли некакво искуство претходно, или припомош од некого, ајде шалување и лиење си погодил, ајде ѕидарија и дограма добро си наместил, ама дека кровот без мака си го кренал тоа тешко! за струја и вода ајде ок, едното ти е струка а другото е боза, но и плочки лепење неможе секој, така да занатлиски земено и тука не треба чоек да се сили ако нема искуство освен ако не му е цел да научи ко што наведувам под точка еден погоре, а каде најдобро ако не под свој кров!?

абе само нека има волја и материјал чоек, и лесна работа потоа, што не му е јасно има кајда праша, а денес и кај да види, та јутјуб колку е безделничарска појава толку е и корисна кога чоек е самоук ил во небрано!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 21-Jul-2014 at 20:06

o Ѓоко да не се навреди бе чоек, фрли абер дал си имал искуство по роднини и пријатели пред да се нафатиш кај себе да градиш, чисто да чуе народ дека не е плукни залепи муабетов, абе со винкла неможе да врзе народ оплата а не па да да натиска-растресе бетон правилно в неа, јас покрај мајстори израснав па пак доста работи ветреат и се присеќам во од, та и со некакво искуство па пак клај-приклај-задумај ми одат гражени зафати, ајде бар на арно излегва

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 21-Jul-2014 at 22:37
сега го видов прашањето,сори.

јас неградев од темел,туку правев комплетна реконструкција,само без прозори(толку беше есапот).

плочки и фино малтерисување правеше мајстор(подобро и тоа сам да го правев) а останатото све сам-струја,вода,одвод,местење паркет со се лакирање,ламинат,стружење на дограма и фарбање(но мани но хани),парно(бакарни цевки) со се радијатори кои ги избрусив и офарбав,ограда за тераси(засега една од вкупно три направив),кречење нормално,комплет инсталирање на опрема во тоалет(туш кабина,чешми,....)и на крај сам поставив на веќе фасадирана куќа фасада од стиропор.само скелето ми го наместија мајстори.наместо `абрип` ставив обична фасада со `еже`.

ситниците не го споменав
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.