build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велосипедски патеки и пунктови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 49>


Edited by Swimmer - 12-Aug-2010 at 00:39
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 06-Aug-2010 at 13:17
браво за проектов, само да се проширува и надградува. Не само во број на пунктови и велосипеди, туку и со инфраструктура низ градов. А уште подобро би било кога овие велосипеди би можеле да се изнајмуваат 24 часа и кога на нив би имало опрема за ноќно возење. Замислете си само во 4 саат сабајле не ви се дава пари за такси и си земате точак за до некаде, да си скратите од пешачење
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 06-Aug-2010 at 13:40
Originally posted by Djole88

браво за проектов, само да се проширува и надградува. Не само во број на пунктови и велосипеди, туку и со инфраструктура низ градов. А уште подобро би било кога овие велосипеди би можеле да се изнајмуваат 24 часа и кога на нив би имало опрема за ноќно возење. Замислете си само во 4 саат сабајле не ви се дава пари за такси и си земате точак за до некаде, да си скратите од пешачење


Јас и специјално би возел ноќе

Мислам дека треба да има најмалце триесетина пунктови за да биде корисно како што е и замислено...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 12-Aug-2010 at 00:35

Украден првиот велосипед за изнајмување

Се случи и тоа. Украден е првиот велосипед за изнајмување, и тоа само десетина дена откако станаа јавно градско превозно средство на изнајмување

Скопјанецот што го изнајмил велосипедот, вршејќи си работа низ градот, го заврзал пред една од банките и кога излегол, велосипедот го немало. Тој веднаш ја пријавил кражбата на пунктот за изнајмување велосипеди на ЈП „Градски паркинг“, како и во полициската станица „Беко”. Од „Градски паркинг“ велат дека велосипедот е осигурен така што нашиот сограѓанин нема да плаќа отштета за кражбата. Одговорните објаснуваат дека очекуваат и во иднина да се случуваат вакви кражби, особено затоа што изнајмувањето велосипеди е сé попопуларно меѓу скопјани.

Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 21-Aug-2010 at 22:29
Предлагам да се направи пункт на аеродром Алекандар Велики Smile  само незнам куферите како би се носеле Big%20smile или ако се со тркалца закачени позади и шибај Big%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 21-Aug-2010 at 22:43
Абе Александар Велики не, ама транспортен центар би требало да има.
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 25-Aug-2010 at 22:46
Изнајмувањево на точациве иде турбо  Thumbs%20Up

Денеска се шуњав на плоштад пола ден и скоро цело време повеќето точаци беа изрентани
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 25-Aug-2010 at 23:02
Да па еве и вечерва кога бевме на средба во 10 часот дали имаше само 6-7 велосипеди.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 25-Aug-2010 at 23:16
Јас пак ќе се вратам на моето. Џабе се и пунктови и изнајмувања кога нема сообраќајна култура во градов, нема патеки за велосипеди едноставно никој не го почитува велосипедот во сообраќајот кај нас сите мислат дека точакот е измислен за слабеење и за рекреирање. Многу е веројатно да бидете прегазени на улица. Ние можеби колку толку сме навикнати ама далеку сме светлосни години во однос на тоа што всушност претставува велосипедот-како сообраќајно решение низ метежот. Значи мора да се почне со едукација и најважно, велосипедски патеки, обележани, прописно обележани (не како постоечките) и секако одвоени. Резултат ќе има сигурно после 5 години ако градот почне сега.


Edited by Supervisor - 25-Aug-2010 at 23:20
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 26-Aug-2010 at 09:28
Originally posted by Supervisor

Јас пак ќе се вратам на моето. Џабе се и пунктови и изнајмувања кога нема сообраќајна култура во градов, нема патеки за велосипеди едноставно никој не го почитува велосипедот во сообраќајот кај нас сите мислат дека точакот е измислен за слабеење и за рекреирање. Многу е веројатно да бидете прегазени на улица. Ние можеби колку толку сме навикнати ама далеку сме светлосни години во однос на тоа што всушност претставува велосипедот-како сообраќајно решение низ метежот. Значи мора да се почне со едукација и најважно, велосипедски патеки, обележани, прописно обележани (не како постоечките) и секако одвоени. Резултат ќе има сигурно после 5 години ако градот почне сега.
 
 
Извини ама во последните пар години се направија и патеки по кеј, се обележаа тротари, и сл работи, епа може не е најдобро направено, ама јасно е дека сепак се водело смета за велосипедот како урбано превозно средство.
 
Самиот проект го покажува тоа, кој се појави откако се создадоа услови за негова реализација, а со самото тоа што едвај ќе видиш слободен велосипед по пунктовите, можеш да заклучиш дека се работи за успешно реализиран проект. Тоа не значи дека тука треба да се запре, напротив, ама треба да се направи дистинкција меѓу развој и стагнација.
 
Јас би забележал само да има повеќе пунктови. Повеќе пунктови подразбира и повеќе вработувања, па можда затоа сеуште неможат да си дозволат..Question иако сметам дека би требало да има по отприлика следнава динамика како пример околу гтц, железничка, 3 бисери, бисер, рамстор, веро капиштец итн..


Edited by Swimmer - 26-Aug-2010 at 09:43
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 26-Aug-2010 at 09:42
Да поледните пар години се направи нешто ама тоа нешто е само почеток, сигнал дека можеби и ќе почне навистина да се изгради не амо структурно туку и функционално инфраструктура за велосипеди. Верувај ми можеби структурно останато од некогаш има нешто ама функционално инфраструктурата за велосипеди кај нас е многу слабо застапена. Под функционално мислам на средства и начини да им се овозможи на тие што го користата велосипедот како транспортно средство да може непречено да ја користата структурната инфраструктура.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 26-Aug-2010 at 12:44
Како и да е, овој проект е еден од ретките успешни проекти на градот. Имаат милион пати кажано дека летово им е само пилот проект кој ако се покаже добар ќе го надградуваат. За тоа дека нема кај да се вози точак не се согласувам. Илинденска, Партизанска, Јане Сандански, 3те главни булевари во градот имаат одлична можност за возење. Единствен проблем е делот во строгиот центар, каде реално и нема каде да се направат издвоени велосипедски патеки. Тие црвените што ги обележуваа беа тешка глупост зошто кај нас ретко кој почитува велосипедска патека. Важно е да се има простор каде можеш да пројдеш без да се симнеш на коловоз
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 16-Sep-2010 at 12:26

САМО ДВА МЕСЕЦА ПО СТАРТОТ НА ПРОЕКТОТ

Велосипедите за рентање направени крш

Секој ден околу 15-ина велосипеди на пунктовите на ЈП "Градски паркинг" се враќаат искршени, изгребани, со искривени бандажи и со издишани гуми

Велосипедите за изнајмување се демолирани. Секој ден околу 15-ина велосипеди на пунктовите на ЈП "Градски паркинг" се враќаат искршени, изгребани, со искривени бандажи и со издишани гуми. Освен што ги оштетуваат, граѓаните крадат и делови од нив. Гумите, седиштата и ѕиваните ги менуваат со делови од стари велосипеди, кои се стари и по десет години. Дел од оние што ги изнајмуваат велосипедите, ги користат и за собирање ѓубре и пластични шишиња од контејнерите.
Надлежните од претпријатието веќе не можат да постигнат со секојдневните поправки, па затоа се случува на паркинзите да нема ниту еден велосипед оти сите се однесени на сервис. Оние, пак, што имаат помали оштетување, се поправаа на самиот паркинг.
"Секој ден по 15 велосипеди се на поправка. Веќе не знаеме што да правиме. Не сакаме барем во првава година од стартот на проектот да ги казнуваме граѓаните оти сакаме да развиеме свест за користење на велосипедите како превозно средство. Но ова е веќе неиздржливо. Секој ден товараме велосипеди, ги развезуваме по сервиси, викаме луѓе да ги санираат малите штети на самото место. Потрошивме огромни пари за поправки, а профитот од нив е многу мал. Затоа, апелирам до граѓаните да бидат посовесни и да не ни ги враќаат крш велосипедите", вели Борче Јакимовски, директор на ЈП "Градски паркинг".
Од претпријатието велат дека размислуваат наредната година да воведат построги правила за користење на велосипедите оти ако вака продолжат, ќе останат без нив.
"Размислуваме пред да се изнајми велосипедот граѓаните да остават капар во случај да го оштетат. Мораме да воведеме некоја ваква мерка оти на секои три месеци ќе треба да купуваме нови 100 велосипеди", вели Јакимовски.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 16-Sep-2010 at 12:38
Не требаше долго за да се најдат такви кои ќе го упропастат и овој убав проект, а таман се зарадувавме дека нешто вакво можело да профункционира како што треба  Ohno

Од јавното претпријатие воопшто да не се предомислуваат за воведување на построги правила, ниту тоа да го одолговлекуваат до наредната година. Построги правила очигледно требаат веднаш. Кој навистина сака да користи изнајмен велосипед нормално и цивилизирано, како превозно средство, нема да се плаши од казни, капари и слично, затоа што нема вистински да го тангираат. Нему многу побитно ќе му биде да се вози со нормален велосипед отколку со некоја расшрафена канта. А за оние што сакаат да менуваат делови или да се изживуваат врз велосипедите, за нив нема потреба да се „популаризира“ проектов, баш напротив. Какви луѓе има, на човек да му се дигне косата...


Edited by Cloverstack - 16-Sep-2010 at 12:40
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 16-Sep-2010 at 12:40
Ќе развиваат свест на доброволна основа, па затоа несакале да ги казнуваат Nuts Зашто тогаш за се друго има глоби и од по 300 евра? Зашто таму не се примени истиот принцип?
 
За ваквата состојба, што дозволиле да се дојде до овој стадиум, крива си е службата што ги рента. Имено, ако не се лажам постои превентивно санкициски механизам - земање на податоци од лични карти - кој им е крив што не го применуваат. 
 
Не дека оправдувам дивјаштво, ама против него се бори со мерки, а не со чекање да пројде само од себе. Unhappy
 
Очигледно проектов пропаѓа заради лошо менаџирање. Ако велосипедите се на сервис и не се расположиви да ја вршат намената за која се набавени, има дополнителни трошоци за нивно сервисирање, а оштетувачите очигледно не ги сносат санкциите и финансиските издатоци за сервис... или ќе се намали бројот на расположиви велосипеди или ќе се качи цената за рентање, а можда конечно решат некого дебело да казнат, па да се покријат.


Edited by Swimmer - 16-Sep-2010 at 14:04
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 29-Sep-2010 at 13:32
НОВА ПЕШАЧКА ПАТЕКА ПО ДОЛЖИНАТА НА БУЛЕВАРОТ НИКОЛА КАРЕВ

Екипи на Градот Скопје градат нова пешачка и велосипедска патека по должината на булеварот Никола Карев, од поликлиниката „Битпазар“ кон хотелот „Континентал“. Патеката ќе биде долга 350, а широка 2,5 метри.

Подготвителните работи се завршени, направен е машински ископ на земја, теренот е тампониран и е подготвен за асфалтирање. За изградба на патеката ќе се потрошат 1,5 милиони денари, пари обезбедени од Буџетот на Град Скопје.

Нова пешачка патека се гради и на потегот од крстосницата на булеварот Никола Карев со булеварот Македонско-косовска бригада во насока кон зградата на американската амбасада, во должина од 440 метри. Патеката е широка 4,5 метри и се покрива со асфалт. За изградбата на тротоарот ќе се потрошат околу 1,5 милиони денари.


http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=3675&mid=482&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
NorthWind View Drop Down
Infraction Group
Infraction Group


Joined: 28-Sep-2010
Location: Neighborhood
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NorthWind Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 30-Sep-2010 at 12:34
НАДЛЕЖНИТЕ ЗАДОВОЛНИ ОД ФУНКЦИОНИРАЊЕТО НА ПРОЕКТОТ
Од велосипедите собрани 100.000 денари

 
 
Даниела Трајковска

Откако почна да се спроведува проектот „Изнајми велосипед“, буџетот на „Градски паркинг“ порасна за речиси сто илјади денари. Ова се статистиките на претпријатието за изминатите нецели два месеца, колку што функционира проектот. Иако граѓаните го дочекаа изнајмувањето на велосипеди со одобрување, сепак, проектот се спроведуваше со некои проблеми при изнајмувањето, а имаше и случаи на оштетување, па и на крадење.
 
- Нам ни беше потребно ова за да можеме да си го олесниме движењето низ градот. Како и да е, се уште има пропусти од страна на надлежните бидејќи ветуваа дека од септември ќе го зголемат бројот на пунктовите, меѓутоа, како што гледам, нема ништо од тие најави - вели скопјанка која користи велосипед за рекреација, но и кога и е потребен за да стаса до некоја локација низ градот. Како што вели таа, низ градот полесно е движењето со велосипед, отколку со автомобил бидејќи во метежот едвај некаде може да се стигне, а и паркирањето е прескапо. На почетокот скопјани беа незадоволни што во недела, кој е ден за одмор и за рекреирање, не работеа пунктовите за изнајмување. Објаснувањето на надлежните беше дека проектот е во пробна фаза, но, сепак, ги прифатија сугестиите на граѓаните. - Граѓаните побараа можност да се изнајмуваат велосипеди и во недела, по што станиците за изнајмување почнаа со работа и на тој ден, односно секојдневно - вели Ана Витановска, портпаролка на „Градски паркинг“.
 
Што се однесува до зголемувањето на бројот на пунктови, се уште нема ништо. Тоа ја намалува можноста на граѓаните ова превозно средство да го користат почесто затоа што, на пример, ако некој сака да изнајми велосипед на пунктот на плоштад „Македонија“ и да оди до Ѓорче Петров, тоа не може да го направи зашто таму не постои пункт каде изнајмениот велосипед може да се врати. Од „Градски паркинг“ велат дека според досегашното искуство во просек дневно се изнајмуваат по стотина велосипеди. Досегашната статистика на јавното претпријатие покажува дека најмногу велосипеди се изнајмени од пунктот пред Телеком, од каде е најголем приходот, околу 64 илјади денари, додека најмалку велосипеди се подигнати од пунктот пред „Треска“.
 
Сепак, граѓаните не знаат доволно да ги чуваат велосипедите, кои се наменети токму за нив. Неодамна еден велосипед беше украден, а и голем број од нив се оштетуваат. Од „Градски паркинг“ апелираат до граѓаните да бидат повнимателни. - Сервисната контрола на велосипедите се врши секојдневно, како би се одбегнале поголеми оштетувања но и заради сигурноста на корисниците, односно велосипедистите - вели таа.
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 18-Oct-2010 at 20:34
Наместо за догодина да планираат покачување на цената, нека планираат да воведат построга контрола и мерки за вандалите и лоповите што ги уништуваат велосипедите и на тој начин нека го направат проектов финансиски одржлив. Доколку продолжат да ги толерираат битангите, а почнат да ги качуваат цените (за раскантани велосипеди), само ќе ги казнат (и одвратат) чесните и дисциплинирани корисници. Ако навистина тераат како што најавуваат, овој проект ГАРАНТИРАНО ќе пропадне!


ЗА­ВР­ШИ СЕ­ЗО­НА­ТА НА ПРО­ЕК­ТОТ НА ЈП ГРАД­СКИ ПАР­КИНГ

Зи­ма­ва не­ма рен­та­ње на ве­ло­си­пе­ди

Пов­тор­но гра­ѓа­ни­те ќе мо­жат да из­нај­му­ва­ат ве­ло­си­пе­ди кон по­че­то­кот на март ко­га на рас­по­ла­га­ње ќе има­ат и дуп­ли, дет­ски и ВИП ве­ло­си­пе­ди

Уш­те две-три не­де­ли скоп­ја­ни ќе мо­жат да из­нај­му­ва­ат ве­ло­си­пе­ди. ЈП"Град­ски пар­кинг" пла­ни­ра кон по­че­то­кот на на­ред­ни­от ме­сец да пре­ки­не со рен­та­ње ве­ло­си­пе­ди за оваа го­ди­на. Пов­тор­но гра­ѓа­ни­те ќе мо­жат да го ко­рис­тат ова пре­воз­но сред­ство за пет ме­се­ци, во март до­го­ди­на, ко­га вре­ме­то ќе се за­топ­ли.
"Зи­ма­ва ќе па­у­зи­ра­ме со овој про­ект оти рет­ко кој ќе во­зи ве­ло­си­пед на дожд и на тем­пе­ра­ту­ри под ну­ла­та. Ве­ло­си­пе­ди­те ќе ги скла­ди­ра­ме во де­по­то на па­јак служ­ба­та под Тран­спор­тен цен­тар. За тоа вре­ме ќе ги поп­ра­ва­ме за да би­дат спрем­ни за на про­лет. Ре­чи­си си­те ве­ло­си­пе­ди се ош­те­те­ни, со из­ва­де­ни гу­ми, без се­диш­та и без ѕи­ва­ни" ве­ли ди­рек­то­рот на ЈП"Град­ски пар­кинг" Бор­че Ја­ки­мов­ски.
Спо­ред про­цен­ки­те на прет­при­ја­ти­е­то ште­та­та од де­мо­ли­ра­ни­те ве­ло­си­пе­ди е око­лу 150.000 де­на­ри. Вкуп­ни­от при­ход кој го ос­тва­ри­ле од рен­та­ње­то е око­лу 120.000 де­на­ри а ко­га на тоа ќе се прес­ме­та­ат да­вач­ки­те за ДДВ из­ле­гу­ва де­ка "Пар­кинг" е во за­гу­ба од про­ек­тот за из­нај­му­ва­ње на ве­ло­си­пе­ди.
"И пок­рај го­ле­ма­та ште­та не се от­ка­жу­ва­ме од про­ек­тот. Нап­ро­тив до­го­ди­на ќе го про­ши­ри­ме. Пла­ни­ра­ме да от­во­ри­ме но­ви пун­кто­ви и да ку­пи­ме уш­те 200 ве­ло­си­пе­ди. Пок­рај стан­дар­дни­те ќе има­ме и дуп­ли, дет­ски и ВИП ве­ло­си­пе­ди чи­ја це­на ќе би­де по­ви­со­ка. Ќе во­ве­де­ме и два ви­да член­ски кар­тич­ки. Ед­ни­те ќе би­дат кар­тич­ки за ре­зер­ва­ци­ја што зна­чи во те­кот на це­ла­та го­ди­на еден ве­ло­си­пед ќе би­де ре­зер­ви­ран. Не­го не­ма да мо­же да го из­нај­му­ва ни­кој друг. Вто­ри­от вид кар­тич­ки ќе би­дат за од­ре­де­ни по­пус­ти и по­вол­нос­ти" об­јас­ну­ва ди­рек­то­рот Ја­ки­мов­ски.
Во прет­при­ја­ти­е­то раз­мис­лу­ва­ат и за ма­ла зго­ле­му­ва­ње на це­на­та. Ако до­се­га еден час чи­не­ше 10 де­на­ри, во иг­ра е оп­ци­ја­та це­на­та да се зго­ле­ми на 15 де­на­ри. Со тоа ЈП"Град­ски пар­кинг" ќе има по­го­лем при­ход и не­ма да би­дат во за­гу­ба по поп­рав­ка­та на ве­ло­си­пе­ди­те. (А.А.)

http://vest.com.mk/?ItemID=57D8BC2A2A086145A29CE501C7016919
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 18-Oct-2010 at 22:21
А нели целта не беше да биде исплатливо, туку да биде промоција на велосипедизмот.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 20-Oct-2010 at 02:04
Ролерската патека на левиот брег на Вардар


Екипи на Град Скопје почнаа да ја асфалтираат ролерско-велосипедската патека на левата страна на реката Вардар, на потегот од фабриката "Комуна" до центарот на градот.
Патеката долга 1.800, а широка четири метри. Ова е прва фаза од изградбата на ролерско-велосипедската патека на левата страна на Вардар.
Ролерско-велосипедската патека ќе биде обележана со хоризонтална и вертикална сигнализација.
Проектот чини шест милиони денари.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=9D46CDCBC199BC4A809221792236EEC5


Edited by leonid23 - 20-Oct-2010 at 02:06
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 30-Oct-2010 at 18:11
pateka Aerodrom kon centar (slikano od fossil)


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 49>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.