build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопско Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 05-Jul-2010 at 15:19
Mislam deka edna greska ne treba da se poprava so druga greska Confused
Ako pocneme da gi pravdame greskite so drugi greski Toasumjas nisto ne pravime. Ova mora da sopre.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 05-Jul-2010 at 15:53
така е лупо
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 05-Jul-2010 at 21:26
Originally posted by mitatos

1. Ете убаво може да се види колку е прекрасен овој објект, и нели имаме јасна слика како изгледало. 
Не знам што е толку прекрасно со објектов, а и со касарната...земјотресот од '63та само не спасил од вакви османлиски чирови по Калето...мада вториот прстен и така е османлиски, а нашиве колеги архитекти го вивнаа во облаци со измислените кули и назапчени венци, како да не можеа потемелно да го простудираат реконструирањето и да се воздржат од правење Дизнилендови после охридскиот (уште не ми се верува Јужната порта како ја напраија )....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 08-Jul-2010 at 09:06
ПО ГОЛЕМИТЕ ИСТРАЖУВАЊА СЛЕДУВА ОБЕМНА КОНЗЕРВАТОРСКА РАБОТА
На Кале ќе се реконструира средновековниот живот
Ивана Васева

Осумдесет проценти од вкупната површина на тврдината Кале е веќе истражена и откриени се три цивилизациски и културолошки слоја и многу вредни наоди, велат археолозите. Професорот Драги Митревски, раководител на истражувањата на скопската тврдина, вели дека овој локалитет е туристички и со многу податоци, и дека по завршувањето на истражувањата следат конзерваторските и реставраторските работи, кои на Кале ќе му го вратат стариот сјај. Во тек се конзерваторските зафати на бедемите од средновековниот град, а потоа ќе се конзервираат објектите во внатрешноста, како владетелската палата која целосно се користела во средниот век и каде бил донесен законот на српскиот цар Душан, пота средновековната црква од 14 век како и коридорот во средновековниот град и разните профани објекти, чиишто темели се јасно видливи. Според Митревски, во план е сите значајни објекти да се подигнат до одредено ниво, со што би се дала појасна слика за животот на тврдината. - Со нивна реконструкција Кале ќе стане многу значајна туристичка дестинација, а и оние објекти чиишто ѕидови сега се гледаат би биле појасно сфатливи за посетителите. Досега овде имаме ископано материјал за три музеи, а јас имам идеја да се направи музеј по примерот на сите значајни локалитети во светот - вели Митревски. На тврдината има остатоци од праисторијата, но од порепрезентативен карактер е средновековниот град, чиишто ѕидини се јасно видливи, како и наодите од османлискиот период. Средновековниот град е од Самоилово- византиско време и постоел се до доаѓањето на српската династија Немањиќи, а потоа се случил голем земјотрес во 1555 година кој го руши целиот град. Во османлискиот период Кале не се користело. Тој дел бил наменет за војската, а многу од објектите од претходните периоди тогаш биле уништени. - Сега, речиси, целиот простор е ослободен од културни остатоци. Истражен е голем дел од локалитетот, а останува само да се доистражи и делот под ресторанот „Кале“ под кој лежи влезот или капијата во средновековниот град. За тоа уште не се регулирани имотно-правните односи со сопствениците на ресторанот, но тие велат дека од септември и тоа ќе се реши и дека и тој дел ќе им биде препуштен на археолозите. На тој простор има десет метри слој од градежен шут, собран од остатоците од земјотресот во Скопје и врз нив е направена ресторанската тераса - вели Митревски и додава дека оставен е само мал дел кој не се чепка бидејќи според археолошката традиција еден дел задолжително се остава за идните генерации. На Скопското кале во изминатава ископувачка кампања, која траеше од март до пред неколку дена, беа откриени ќуп со златни и со сребрени монети, аристократски накит, две обетки и една игла за коса, кои датираат од 13 век. Пронајдените 46 златни византиски монети се со ликот на тогашниот владетел на Скопје, Јован Трети Дукакој, кој владеел до 1280 година, додека 77 сребрени се од различни владетели и се резултат на трговијата со Венеција.


Публикации за тврдината


Наодите од османлискиот период на Кале во септември ќе бидат презентирани на симпозиумот за отоманската култура во организација на МАНУ. Драги Митревски, раководителот на истражувањата на Кале, вели дека сега на овие наоди работи голема екипа од Белград, Копар и од Скопје. На симпозиумот ќе биде презентирана целата документација и ќе биде поддржана со изложба и со книга.
И за останатите културолошки периоди, средновековниот и праисторискиот, ќе бидат изготвени монографии, со што научно ќе се заокружи животот на Кале.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 17-Jul-2010 at 19:56
Banana BRAVOOOO  ova go sakav! Da go vidam srednovekovno Kale.....Applause
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 17-Jul-2010 at 20:00
ПРЕУБАВА ВЕСТ
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 18-Jul-2010 at 10:34
Ova trebase porano da se napravi. Golema graska e sto po istorija vo obrazovanieto ne se izucuva za ovie vladeteli na gradovive vo koi ziveeme. A ucime za nekoi treti stranski. Ziveeme vo Skopje a ne si ja znaeme istorijata na gradot. Zivi bruki a se voodusevuvame na zamocite vo evropa a go imame istoto duri i poubavo a ne sme svesni. Za Jovan Treti Dukakoj prv pat slusam i se nerviram sto naseto obrazovanie e utnato. Taa istorija nie mora da ja znaeme i vo son, za koga ke dojdat stranci da imame sto da im kazeme i ponudime. A za restavracija na srednovekovniot grad se uste ne mi se veruva deka u zivotov mozam da go docekam toa. Bravo alal da im e. So reizgradbata negova mislam deka ke se vrati onoj ervropski lik na gradot sto skrsnal od patot pred 600 god.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 18-Jul-2010 at 17:10
Debatata e dolga i ke se izbriše zatoa bez veza e da diskutirame na taa tema, se naše srednovekovno nekoj go uništil do daska i ostavil svoee, koe nie denes go čuvame.... bidejki jas tvrdinite gi obožavam, za mene se prikazna, vo ovaa nedela posetiv tri srednovekovni vo Slovenija... za sporeduvanje so Skopskata ili drugite tvrdini koji se postari od ovie bar za 1000 godini.

Bledska tvrdina (Blejski grad)


Celjska tvrdina (Celjski stari grad)


Predjamski zamok (Predjamski grad)


Vaka možele i našte da izgledat....


Edited by Makedonij - 18-Jul-2010 at 17:11
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 18-Jul-2010 at 22:39
се согласувам со тебе лупо али треба и остатокот да личи ко овие у словенија( и ја сум ги посетил сите у сло заедно и со љубљански стар град) како што е тоа штанчето автентично со автентични нешта и обележја поврзани за замокот. А не кај нас еве ќе го дадам свети наум за пример(може не е баш замок или стар град али нема везе за пример)насекаде фрчат лесковачки роштиљи(не баш автентични за нас) ги служата на маси поставени на земја од кој се дига прашина, картони(наместо штандови) со секакви драбулии од бабушки до ајфелови кули(не баш автентично) итн. Ако знаеме тој дел да го средиме ко словенците е тогаш можеме да збориме за туризам а и ние да се гордееме.
А ја у моментот од тоа што го гледа у св. наум се срамам.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 18-Jul-2010 at 22:44
лупо има и една тврдина у словенија(стар град) покрај пат се наоѓа, значи не е ни у еден град неможам да се сетам како се викаше си бил тамо? и у птуј има истотак прекрасна тврдина си ја видел и неа?
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 19-Jul-2010 at 00:46
разликата помегу тие тврдини и нашата е во тоа што они ги чувале со векови нивните, а ние нашите сме ги руинирале, и ја нема таа истата автентичност.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 19-Jul-2010 at 07:45
Originally posted by ebivetre

со ликот на тогашниот владетел на Скопје, Јован Трети Дукакој, кој владеел до 1280 година,


Ова е грешка ... John III Doukas Vatatzes владеел до 1254 година. Скопjе пада под негово владеене едва после 1246 - неколко години пред да умре. 
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 19-Jul-2010 at 08:07
Originally posted by mitatos

разликата помегу тие тврдини и нашата е во тоа што они ги чувале со векови нивните, а ние нашите сме ги руинирале, и ја нема таа истата автентичност.
Скопската ја има и таа несреќа да доживува катастрофални земјотреси многу често (покрај се' другото што обично се случува со тврдини), не се работи само за занемарување...за автентичноста, мојот впечаток е дека повеќе се губи кога се доградува, отколку кога се руши, не знам зошто....
...од информацијава најмногу ме радува што ресторанот конечно ќе лета од таму, не ми е јасно како успеваше да преживее до сега...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 19-Jul-2010 at 14:23
A i lupo li e od Slovenija?

Gledaj vo Slovenija tvrdini nema vo sekoj grad i nema gi nogu vakvi vistinski srednovekovni, no ima nogu mali dvorci, koji tuka se vikaat ''graščini'' znači dvorci vo koji živeele po bogatite luge, kako kaj nas čorbađiite.
Vsušnost tvrdini se samo šo znam, na pamet zboreno može bi 5 ili 10, ostanatoto se dvorci, za razlika dvorcite se mali i bile kako golema kuka večina se od 17 i 18 vek taka da so raniot sreden vek koj site go znaeme neemat vrska

eve eden primer na takov dvorec
Dvorec Bogenšperk


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 19-Jul-2010 at 14:27
Ušte nešto dvorcite u Slovenija propagaa se 1991, enos posle počnaa da se obnovuvat, taka da ne ne gi čuvale neznam kolku, a kaj nas sistematsko e rušena arhitekturata od sreden vek, taka da, se na se ostanale 2 ili 3 ne butnanti crkvi i toa e se, ostanatoto se e obnovuvano podocna. Taka da neznam kako sme možele da sočuvame nešto koga veke bilo uništeno so sila.


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 19-Jul-2010 at 14:43
Уништено со сила, и сеуште е во тек тоа уништување, ја сум за реконструкција ,али гледајки низ светот како може една акропола во атина да се доградува камен по камен,и тоа да трае со години а тоа кај нас се прави така просто како да градат кука ,со цемент арматура и камења.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 19-Jul-2010 at 15:00
Nema informaciji vo javnosta za makedoskite tvrdini bar kaj nas ne, no sigurno po zapadnite zemji ima info a i nikoj ne se posebno interesira za toa.
Sekoja tvrdina od sreden vek 200% ima svoja gravura kade točno se vide avtentičnosta na samata...samo kaj da se bara.

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 19-Jul-2010 at 15:00
Ovaa diskusija može da se prefrle po tvrdinite...
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 19-Jul-2010 at 17:44
Makedonij inaku od Skopje sum ne od Slovenija.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 19-Jul-2010 at 17:47
Originally posted by toasumjas

лупо има и една тврдина у словенија(стар град) покрај пат се наоѓа, значи не е ни у еден град неможам да се сетам како се викаше си бил тамо? и у птуј има истотак прекрасна тврдина си ја видел и неа?
 
Kako mi go kazavte ova kako da sum vi zgresil nesto Question
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.