build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вратен Македонскиот форум на ССЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Sep-2010 at 04:02
Supervisor, magareto mu reklo na zajakot imash golemi ushi!

Shule druze nema potreba od sajonari, slobodno pishuvaj. Makedonski e kako nekoja vrska kompromis so grcite. Dolga prikazna, pobaraj pozanad vo nishkava ja ima.
Back to Top
shule View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shule Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Sep-2010 at 13:32
Разбрано. Оваа тема има само 2 страни, не видов дека веќе се разговарало за ова и не побарав на друго место дали е дискутирано. Ако на поактивните членови на форумот не им смета и се постигнал таков договор, в ред. Можете и да ја избришите целава дискусија којашто ја започнав за да не стои во темава пошто е малце off-topic.


Edited by shule - 26-Sep-2010 at 13:33
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 28-Sep-2010 at 10:24
Ajde lugje nesto poaktivno!!!Ne mozam sam so 2 lugje da rabotam!!!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Oct-2010 at 18:46
Колеги,

Ве повикувам да се вклучите во дискусија на ССЦ. Веќе отворивме над 20тина теми и започнавме со дискусии. Имаме одлични услови и одличен контакт со неколку модератори кои постојатно се активни.
Она што како бонус не го кријам и го кажувам тука јавно е тоа што при разговорот со еден од модераторите добив одговор дека имало ангажирање и дека ќе се ангажираат да се постави наш модератор со што нормално треба да продолжиме да го развиваме форумот и тоа ќе си дојде. Нема тука мачкање очи ве повикувам сите што имате јузери или што немате и сакалте да се вклучите ве молам направете го тоа сега бидејќи многу напори вложуваме и има резултат но потребни се повеќе членови.

Нормално build.mk ни е примарната база да нема недоразбирање само ве повикувам во паралелна дискусија и известувања Cheers

Фала на разбирање!!
 

Edited by Supervisor - 01-Oct-2010 at 18:49
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Oct-2010 at 19:13
Ima bugari sto komentiraat, pa zatoa ve prasam dali znae nekoj kakvi bukvi se S i lj na edno(kirilica) ili R vo drugata strana?Razbiram mnogu, skoro se no onie bukvite malku me zaebavaat!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 01-Oct-2010 at 19:38
я = ја
щ = шт
ю = ју (yu)
ъ = албанско ë



Македония = Македонија
Щип = Штип
Кюстендил = Ќустендил
Гръция = Грција
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 02-Oct-2010 at 09:04
ahaa, fala gitar Cheers
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 08-Oct-2010 at 17:12
Имам ОГРОМНИ забелешки, како се води нашиот суб-форум на ССЦ!!!

Првата се однесува на постоењето на огромен број непродуктивни нишки. Сите ве советуваа да КИП ИТ СИМПЛ, вие направивте премногу нишки, кои го прават форумот непрегледен, нишките се за незначителни објекти, на кои неможе да се набљудува напредок, ниту генерираат квалитетна и редовна дискусија. Штом има веќе тема Urban project 'Skopje 2014', зошто мора да го има и следново Музеј „Македонска Борба“ | Museum "Macedonian Struggle" и Скопје - Археолошки Музеј | Skopje - Archaeological Museum? Која е потребата од следнава нишка Велосипедски патеки | Bicycle trails
кога целата ваква тема може комплетно да се опфати во Скопје инфраструктура | Skopje road infrastructure?! Може ли некој да ми ја објасни разликата помеѓу следниве две, тотално збунувачки и измешани теми на форумот: Патишта | Roads и Транспортна инфраструктура | Transport Infrastructure? Ако толку се натегнувавте за наш форум, требаше да знаете дека тој бара сериозна и ефикасна (ре)организација, нешто што мислам дека не сте во способност да го направите, барем така покажува досегашното мое искуство.

Втората примедба ми е дека некои од главните членови со сила изнесуваат грешни информации (немора да значи дека се работи за задскриена намера, може и од едноставно непознавање на тематиката), со цел да се подобри сликата за Македонија како цело, што мислам дека е особено грешна тактика. Се пренесуваат нешта, претставени како факти, кои не само што не соодејствуваат со реалноста, но најчесто се и спротивни од неа!

Третата замерка ми е што некои членови не сфаќаат дека нашиот форум се држи на стаклени нозе, а тие одат низ туѓите саб-форуми и тресат невидени навреди од типот на But brain complex its huge problem. Even when they lived for 60 years under russian communist society you can imagine why they have brain complex... поставен на бугарската секција. Не дека сите се цвеќе за мирисање, но единствен начин е таквите провокации да се игнорираат, не само да се долева масло во оганот!

Од страна на Супервајзор/Џанки добив покана за активно учество на мак. секција на форумот. Јас сум многу заинтересиран, но дајте тука отворете ги вашите ставови, за овие мои изнесени гледишта. Мислам дека за да се постигне една убава и квалитетна дискусија (а пред се долгорочна одржливост на саб-форумот), треба да постојат стандарди и тие треба да се наметнат уште од самиот почеток. Истите треба да бидат ефикасни, прегледни и добро премислени, засновани на стратегија.

За крај извинете што бев доста остар, навистина сум отворен за соработка, но сметам дека треба да го подигнеме сериозно нивото! Ги чекам вашите размислувања!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 08-Oct-2010 at 18:59
Андреј неколку пати кажав. Имаме одлична соработка со модераторите. Тоа е клучно. Поточно комуницирам со српски и со хватски модератор и имам отворено тема за водење на форумот. Се што сметаш дека треба да се промени пиши го таму, од време на време се прегледува ако е нешто итно ќе ги контактираме и ќе променат.

Ќе повторам уште ендаш. Имаме одлична атмосфера ама нема доволно членови. Јас секојдневно се логирам и пренесувам информации и слики но нема дискусија бидејќи јас Фосил, Филип и my city пишуваме другите ги нема.
Те повикувам уште еднаш да се активираш и мислам дека ќе имаме одличен форум кој во иднина би се развил доволно да имаме свој модератор бидејќи таква потврда добив лично на приватна порака при комуникација на оваа тема.
И pbanks има покана кој е инаку познат и ценет член па според тоа доколку се вклучите во дискусии ќе можеме да развиеме паралелен форум и одлична презентација на Македонија.
Јас на модераторите им пишувам постојано и ете во фотосекција веќе вративме 10 теми од повеќе градови низ Македонија.
И за бугарите немам што да коментирам два тројца си заработија бан форумот е чист, се останато се пријавува на нивните теми беа кажани некои работи како сака нека си ги сватат не ме интересира.
Такада на крај, основа имаме останува на вас!
Фала и поздра


Edited by Supervisor - 08-Oct-2010 at 19:00
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Oct-2010 at 19:06

Не е тоа клучно..... Искрено и јас се разочарав..... некако ми се губи првичната идеја и смисла со која почнавме...

Но оставам на вас... како ќе се движи форумот.... освен ако не сте за некој конкретна работа па да се вклучам.... мислам на организацијата....

за постирање сум тука.... само прво зависи од расположение и која мрза ме фатила....

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 08-Oct-2010 at 19:29
Прво не ми одговори конкретно на никоја од поставените точки. Прво српскиот модератор (ако станува збор за Синги) е исклучително негативно настроен кон Македонија и особено Бугарија, а хрватскиот не го знам и те молам објасни ми што има тој врска со нашиот форум. Едноставно не ми е јасно. Сакаш да кажеш дека ние немаме право да ги редактираме и преобразуваме нашите нишки сами, туку ни треба некој туѓинец тоа да го прави?

Токму затоа што нема доволно членови а ни проекти, затоа ти сугерирам да се отвараат што помалку нишки и да се премислува длабоко кои работи се издигнуваат и кои се подзатскриваат. Искрено не мислам дека ќе добиеме модератор без активни и квалитетни членови. Не сакам да те навредам или било што (истото го мислам и за себе), но не мислам дека некој од ќленовите е созреан и доволно способен (во смисла на организацијски способности и алатки-камера, кола, време и знаење) да биде модератор на целата секција. Јас не сум локацијски во Скопје за да можам да помагам, а и ти не даваш некаков особен придонес што се однесува до слики, репортажи и критичко-избалансирани ставови. Пибенкс мислам дека нема да се вклучи назад, ниту јас имам намера засега да се вклучувам во македонската секција на форумот. Не ми се учевстува во дискусии, србизирање на форумот и банирање на останатите! Сметам дека имаш исклучително наклонет став. Да одговарам на постови како Скопје 2014 е прелјепо и банкарскиот систем во Македонија е исклучително силен и ликвиден воопсшто немам намера, мотивираност ниту енергија, особено кога ти тотално ги заобиколи моите прашања без никаков одговор.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 08-Oct-2010 at 19:57

Андреј.... јас пишувам тоа што знам... што ќе скушнам на вести и колку што можам да согледам од ситуација, слушнам, видам.... како штои самиот рече.... јас, незнам за другите, воопшто немам услови за да вршам самостојна продукција на нов материјал.... освен да споделам некои информации кои ги знам....

Околу банкарството.... ако мислиш дека нешто намерно сум згрешил... не... најмалку тоа сакам да бидам.... и гледам да бидам што побјективен...... јас само сум еден вид медиум... 

а ако мислиш зошто им одговарам на босанци и срби... зошто да не.... јас немам нешто против никого.... И некој Бугарин, па и некој друг, од каде и да е од светов јас ќе му одговорам тоа што го знам.... јас само тоа можам да понудам.... затоа другото го оставам на другите....

верувај ми не сум од тие кои изнесуваат неточни информации, барем не намерно.... но и не сум од тие кои ќе замерат на некоја неточна информација.... зарадифактот што не е сериозен форумот.... а и во секој случај можам само да негирам, но не и да изнесам нешто точно, односно пак би било шпекулација....

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 08-Oct-2010 at 20:00

Воопшто не те имав тебе в предвид, Фосил. Знам дека ти си коректен и со целото срце секогаш помагаш и тука и на ссц.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Oct-2010 at 20:03

а околу тоа зошто некогаш се трудам на српски.... сакам да научам повеќе... они и така разбираат македонски.... а зошто не бугарски... сум немал заинтересираност досега.... не ми е до толку близок... можам да кажам и тежок... ќе речат некои исти се.... ама јас наискрено бугарскиот ми е тежок јазик, и ми е многу полесно да разберам српски отколку бугарски..... а со задоволство би пишувал и на бугарски да можев....

Исто како и албанскиот.... сакам да го научам..... ама човече ништо не се разбира.... почнав Алсат да гледав и пак џабе

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 08-Oct-2010 at 20:05
Originally posted by Andrej_LJ


Воопшто не те имав тебе в предвид, Фосил. Знам дека ти си коректен и со целото срце секогаш помагаш и тука и на ссц.


Ok ... peace

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 08-Oct-2010 at 20:25
Originally posted by FoSsiL

а околу тоа зошто некогаш се трудам на српски.... сакам да научам повеќе... они и така разбираат македонски.... а зошто не бугарски... сум немал заинтересираност досега.... не ми е до толку близок... можам да кажам и тежок... ќе речат некои исти се.... ама јас наискрено бугарскиот ми е тежок јазик, и ми е многу полесно да разберам српски отколку бугарски..... а со задоволство би пишувал и на бугарски да можев....

Исто како и албанскиот.... сакам да го научам..... ама човече ништо не се разбира.... почнав Алсат да гледав и пак џабе



многу ми се допаѓа твојот опуштен пристап кон овие работи. Така и треба, без комплекси и непотребно приклонување кон крајности Cheers
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 08-Oct-2010 at 20:29
Thank you...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 13-Oct-2010 at 13:15
Originally posted by FoSsiL

а околу тоа зошто некогаш се трудам на српски.... сакам да научам повеќе... они и така разбираат македонски.... а зошто не бугарски... сум немал заинтересираност досега.... не ми е до толку близок... можам да кажам и тежок... ќе речат некои исти се.... ама јас наискрено бугарскиот ми е тежок јазик, и ми е многу полесно да разберам српски отколку бугарски..... а со задоволство би пишувал и на бугарски да можев....

Исто како и албанскиот.... сакам да го научам..... ама човече ништо не се разбира.... почнав Алсат да гледав и пак џабе



Applause
Za albanskiot: Zaboravi go alsat, nema da ti pomogne posto vo alsat zboruvaat gramatika, a lugjevo vo ulica zboruvaat albanski mesano so makedonski!Pa i zavisi od gradot!Vo kicevo se zboruva drug dialekt otkolku toa od skopje ili tetovo!Big%20smile
Jazikot se uci samo so zboruvanje so lugjeto(vo kicevo skoro sekoj 2-3 makedonec znae albanski)!Samo so  komunikacija!Smile

PS:Pak SSC e mrtov, ajde vklucete se malkuCheers



Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Oct-2010 at 14:51
Originally posted by Andrej_LJ

Прво не ми одговори конкретно на никоја од поставените точки. Прво српскиот модератор (ако станува збор за Синги) е исклучително негативно настроен кон Македонија и особено Бугарија, а хрватскиот не го знам и те молам објасни ми што има тој врска со нашиот форум. Едноставно не ми е јасно. Сакаш да кажеш дека ние немаме право да ги редактираме и преобразуваме нашите нишки сами, туку ни треба некој туѓинец тоа да го прави?

Токму затоа што нема доволно членови а ни проекти, затоа ти сугерирам да се отвараат што помалку нишки и да се премислува длабоко кои работи се издигнуваат и кои се подзатскриваат. Искрено не мислам дека ќе добиеме модератор без активни и квалитетни членови. Не сакам да те навредам или било што (истото го мислам и за себе), но не мислам дека некој од ќленовите е созреан и доволно способен (во смисла на организацијски способности и алатки-камера, кола, време и знаење) да биде модератор на целата секција. Јас не сум локацијски во Скопје за да можам да помагам, а и ти не даваш некаков особен придонес што се однесува до слики, репортажи и критичко-избалансирани ставови. Пибенкс мислам дека нема да се вклучи назад, ниту јас имам намера засега да се вклучувам во македонската секција на форумот. Не ми се учевстува во дискусии, србизирање на форумот и банирање на останатите! Сметам дека имаш исклучително наклонет став. Да одговарам на постови како Скопје 2014 е прелјепо и банкарскиот систем во Македонија е исклучително силен и ликвиден воопсшто немам намера, мотивираност ниту енергија, особено кога ти тотално ги заобиколи моите прашања без никаков одговор.


Абе слушај ако немаш намера да се вклучуваш не мора да пренагласуваш по 10 пати очигледно тебе друго те дрзна да пишеш на темава знам што точно. Нема да ширам понатаму поздрав
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Oct-2010 at 15:08
Originally posted by Supervisor

Originally posted by Andrej_LJ

Прво не ми одговори конкретно на никоја од поставените точки. Прво српскиот модератор (ако станува збор за Синги) е исклучително негативно настроен кон Македонија и особено Бугарија, а хрватскиот не го знам и те молам објасни ми што има тој врска со нашиот форум. Едноставно не ми е јасно. Сакаш да кажеш дека ние немаме право да ги редактираме и преобразуваме нашите нишки сами, туку ни треба некој туѓинец тоа да го прави?

Токму затоа што нема доволно членови а ни проекти, затоа ти сугерирам да се отвараат што помалку нишки и да се премислува длабоко кои работи се издигнуваат и кои се подзатскриваат. Искрено не мислам дека ќе добиеме модератор без активни и квалитетни членови. Не сакам да те навредам или било што (истото го мислам и за себе), но не мислам дека некој од ќленовите е созреан и доволно способен (во смисла на организацијски способности и алатки-камера, кола, време и знаење) да биде модератор на целата секција. Јас не сум локацијски во Скопје за да можам да помагам, а и ти не даваш некаков особен придонес што се однесува до слики, репортажи и критичко-избалансирани ставови. Пибенкс мислам дека нема да се вклучи назад, ниту јас имам намера засега да се вклучувам во македонската секција на форумот. Не ми се учевстува во дискусии, србизирање на форумот и банирање на останатите! Сметам дека имаш исклучително наклонет став. Да одговарам на постови како Скопје 2014 е прелјепо и банкарскиот систем во Македонија е исклучително силен и ликвиден воопсшто немам намера, мотивираност ниту енергија, особено кога ти тотално ги заобиколи моите прашања без никаков одговор.


Абе слушај ако немаш намера да се вклучуваш не мора да пренагласуваш по 10 пати очигледно тебе друго те дрзна да пишеш на темава знам што точно. Нема да ширам понатаму поздрав


Andrej ako e taka(nacionalisti) togas nemam nitu sto da baram tamu!Ohno
Znaci ne znam!Plostadot skenderbeg bese iskrieno deka seuste ne e pocnat!CrazyDa razbiram ama ako slusam deka singi ne gi saka drugite narodi, sto bi zamislil jas za moeto?
Prvo sto napraevte e skrivanje na temata, iako ima uste mnogu raboti kako nepotrebnite temi sto mozat da se napravat vo edna itn.....

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.