build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Жичарница на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 06-Jun-2011 at 19:36
Премногу дебатирате за домашните миленичиња, може ли вака, обично правилото дека на кучињата има е дозволен превоз во јавен превоз доколку се до одредена големина, во кафез или имаат корпа на уста, при што на другите луѓе што се возат нема да им смета присуството на миленичето. Најчесто вака се формулирани правилата за превоз на миленичиња.


Што се однесува до жичницата, дали некој од вас беше денес да се повози, колкава е гужвата во текот на работен ден?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 07-Jun-2011 at 18:28
Денеска со пензионерите, како војска беше, војска од пензионери, иако имаше и доста млади, би рекол над 60% беа пензионери, а под 40% беа млади.
 
Како за промена и крстот беше отворен, наплаќаа за вожња со лифтот до најгоре, но наплаќаа 100 ден. за вожња само со лифтот, а велеа дека вожњата со лифтот ќе биде 50 ден. а и плус дечкото што наплаќаше и самиот кажа дека е од МПЦ, а ни крстот ни лифтот не се во сопственост на МПЦ и како капак на се, нема групна вожња со лифтот, секој по 100 ден. и крај на приказната.


Edited by Dexter26 - 07-Jun-2011 at 18:29
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 07-Jun-2011 at 19:08
Originally posted by Dexter26

Денеска со пензионерите, како војска беше, војска од пензионери, иако имаше и доста млади, би рекол над 60% беа пензионери, а под 40% беа млади.
 
Како за промена и крстот беше отворен, наплаќаа за вожња со лифтот до најгоре, но наплаќаа 100 ден. за вожња само со лифтот, а велеа дека вожњата со лифтот ќе биде 50 ден. а и плус дечкото што наплаќаше и самиот кажа дека е од МПЦ, а ни крстот ни лифтот не се во сопственост на МПЦ и како капак на се, нема групна вожња со лифтот, секој по 100 ден. и крај на приказната.


Штета што веднаш ја качија цената на 100 денари, мое мислење е дека во текот на викендот треба да биде 100 денари, додека во работните денови да си биде 50 денари. Едноставно, гужвите во викендот да се елиминираат, додека во работните денови да се возат и повеќе луѓе.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 07-Jun-2011 at 19:19
не знам зошто сте упорни со кучињата кога не сте во право, како и да е во германија или уџумштајн, сеедно е, не сме приморани да ги применуваме нивните трендови... мислам дека убаво се кажа, жицарницата треба да е удобна за сите кои ја користат, нема што да се бараат привилегии тука, ако некој не сака домашни миленици во негова близина, не го терајте да ги сака, згора на се, постојат луѓе со разни потреби, фобии или болести, сеедно е  и на никој не треба да му се ускратува превозот поради нечие милениче
ај ако не, јас сум од село и сакам свињата да си ја пикнам во жичара поради тоа дека ја носам секаде со мене Stern%20Smile
плус зошто споредувате со други земји, кога е различно, ај да ве видам внесете куче кај нас во автобус, во петок, сосе пензионери, во летен ден од 300 и кусур степени...

инаку приметив една работа и кај жичарава што е присутна општо на сите места каде се чека и с еправи гужва, а тоа е дека народот не се насочува кон почитување на одредени линии
ако народов е стока и не слушнал за чекање во ред, тоа не знали дека треба да се онесвестуваат луѓе во гужва, туку да се примораат на ред со поставување на некој вид на препреки и огради, тоа обично го има на терминали и шалтери
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 07-Jun-2011 at 19:40
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Dexter26

Денеска со пензионерите, како војска беше, војска од пензионери, иако имаше и доста млади, би рекол над 60% беа пензионери, а под 40% беа млади.
 
Како за промена и крстот беше отворен, наплаќаа за вожња со лифтот до најгоре, но наплаќаа 100 ден. за вожња само со лифтот, а велеа дека вожњата со лифтот ќе биде 50 ден. а и плус дечкото што наплаќаше и самиот кажа дека е од МПЦ, а ни крстот ни лифтот не се во сопственост на МПЦ и како капак на се, нема групна вожња со лифтот, секој по 100 ден. и крај на приказната.


Штета што веднаш ја качија цената на 100 денари, мое мислење е дека во текот на викендот треба да биде 100 денари, додека во работните денови да си биде 50 денари. Едноставно, гужвите во викендот да се елиминираат, додека во работните денови да се возат и повеќе луѓе.

Se raboti za cenata vo liftot na samiot krst,a ne na zicarata.Zicarata e 50 den.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 08-Jun-2011 at 01:55
Половина час затворени во кабините поради тест на жичницата


Во саботата никој од стручните служби што работат на жичницата не ги информирал патници дека се работи само за проба, па тие почнале да паничат во страв дека ќе останат заробени во кабините


     
     
Речиси половина час патниците во скопската жичница во саботата останале да висат во воздух во кабините. Причината за тоа било тест кој го правела австриската фирма „Допелмаер“, која ја градеше жичницата за да види дали во случај на дефект би можеле да ги спуштат патниците со помош на агрегат. Но никој од стручните служби што работат на жичницата, не ги известил граѓаните дека се работи за тест. Затоа тие мислеле дека жичницата е расипана и почнале да паничат.

- Ако прават некоја проба или вежба, требаше да ни кажат, а не да дозволат да мислиме дека сме се заглавиле на жичницата. Имаше постари луѓе кои навистина се исплашија, мислеа дека ќе останеме да висиме. Клучно беше кога ни се обратија преку радиоврска и ни кажаа да не паничиме и дека наскоро ќе не симнат на Средно Водно, а не ни кажаа дека е некаква проба.

Мишо Николов, директорот на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ вели дека работниците од австриската фирма правеле редовни тестови 24 часа по пуштањето на жичницата минатиот петок.
- Тоа се стандардни процедури на секоја жичница, такви проверки мора да се направат за да бидеме сигурни дека ниту една ситуација не може да не изненади. На патниците не им кажавме за да не паничат. Со овој тест видовме дека и при дефект можеме да ги спуштиме патниците - објасни Николов.
Тој додаде и дека жичницата е исправна, а технички преглед извршила фирмата што ја градеше.
Викендов билетите за жичницата беа бесплатни за сите граѓани, па како резултат на тоа е бројката од 17 илјади превезени патници за два дена.

Жичницата официјално беше пуштена во петокот. Трасата по која сообраќа е долга 1.570 метри. Жичницата има капацитет да пренесе 1.200 патници на час. Во случај на евентуална незгода, ангажирани се екипи на Црвениот крст.
Намалена брзина на посилен ветер
Мишо Николов, директорот на јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, вели дека жичницата може да работи непречено и на ветер од 18 километри во секунда.

- Ако ветерот дува со оваа брзина, механизмите пуштаат аларм да се намали брзината на движење. Доколку ветерот се засили и дува побрзо, се пушта аларм за да се запре жичницата, а патниците со агрегат ќе се симнат на Средно Водно - вели директорот Николов.

     
Автор: Александра Денковска           
http://www.time.mk/read/666ef35f61/0c7defe237/index.html
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 08-Jun-2011 at 10:03
Originally posted by zabegan

не знам зошто сте упорни со кучињата кога не сте во право, како и да е во германија или уџумштајн, сеедно е, не сме приморани да ги применуваме нивните трендови... мислам дека убаво се кажа, жицарницата треба да е удобна за сите кои ја користат, нема што да се бараат привилегии тука, ако некој не сака домашни миленици во негова близина, не го терајте да ги сака, згора на се, постојат луѓе со разни потреби, фобии или болести, сеедно е  и на никој не треба да му се ускратува превозот поради нечие миленичеај ако не, јас сум од село и сакам свињата да си ја пикнам во жичара поради тоа дека ја носам секаде со мене Stern%20Smileплус зошто споредувате со други земји, кога е различно, ај да ве видам внесете куче кај нас во автобус, во петок, сосе пензионери, во летен ден од 300 и кусур степени...инаку приметив една работа и кај жичарава што е присутна општо на сите места каде се чека и с еправи гужва, а тоа е дека народот не се насочува кон почитување на одредени линииако народов е стока и не слушнал за чекање во ред, тоа не знали дека треба да се онесвестуваат луѓе во гужва, туку да се примораат на ред со поставување на некој вид на препреки и огради, тоа обично го има на терминали и шалтери



Све е до народот. Затоа вака ни личи градот и затоа никад нема да се приближиме ни во еден аспект до Европа, затоа стално ќе имаме фобии, комплекси итн. Поискомплексиран народ здравје иако и јас му припаѓам.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 08-Jun-2011 at 11:07

Тоа сум јас, за ова со миленичињава ич немаш право да збориш. Јас сум алергичен на мачки, а ми се приближи некоја се гушам. Мајка ми е алергична на секаков вид животни. И сеа треба ако некој сака фраер да е да иде горе со мачка или со куче ја да не се возам така? Не зезајте. Ја неам нишо против миленичиња, ама не би сакал да се возам со нив у жичара. А што ако се случи милениче да касне некого? Или нека се вози цела фамилија сама па нека си го носат миленичето. У спротивно ич не подржувам возење на миленици у жичара.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 08-Jun-2011 at 14:28
Не ми се дискутира више на темава само се нервирам. Како да сум чудак дека викам дека е нормално милениче да можеш да качиш на жичара. Па нормално ако е некој алергичен дека нема да се качи ви иста гондола. А за касање прашањето е многу глупо. Па сигурно не сум будала да качувам куче што напаѓа со луѓе а ако се деси такво нешто мора да има соодветна казна ко во сите нормални држави. Сигурно имало некој со истиве размишлња и во Германија па тие како напредна држава си донеле закони за миленици.(башка има маска итн.)
Неам намера никого да убедувам само има и постари луѓе со миленици кој сакаат да отидат до врв али неможат пешки.

А ви гарантирам дека кај нас има поголеми шанси некоја битанга да ве затепа во гондола него да ве касне куче доколку е дозволено да се вози

Edited by toasumjas - 08-Jun-2011 at 14:29
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 08-Jun-2011 at 14:39
па и мене не ми е јасно зошто напнуваш со миленици, нема што да ги присилуваш останатите граѓани да го сакаат и прифатат твоето милениче, па и да се возат со него во ист простор...
и нема што, оној што е алергичен да чека да му се погоди прикладна гондола, човекот си платил како и сите останати и ќе се вози онака како што му е редот

а и не знам зошто сиот тој напор миленичето по секоја цена да се пикне сегде онаму каде што оди сопственикот, ако толку сте приврзани еден за друг, тогаш има многу други начини како да го поминеш времето со него... како што кажав порано, тоа повеќе ми личи на изигрување мангуплак одколку барање на некакви права
а и чисто се сомневам дека и миленичето ужива во тоа да го влечкаш насекаде со тебе
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 08-Jun-2011 at 14:47
Ова zabegan последново, да си речи човек дека си психолог за животни! Преку глава ми е од психолози на форумов. Имаме еден болен, немој како него и ти да почнуваш Возењето на животинки не е ваша работа да го регулирате, тоа (ќе) го регулира ЈСП. Ако не ви се допаѓа нивната регулатива, после може да поднесете жалба. Муабетов е скрос без врска. Јас сум за да се возат животинчиња, немам против, ама сега тука психоанализи и муабети за права, навистина е смешно. Толку нема што да се разговара на форумов?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 08-Jun-2011 at 16:27
Originally posted by zabegan

па и мене не ми е јасно зошто напнуваш со миленици, нема што да ги присилуваш останатите граѓани да го сакаат и прифатат твоето милениче, па и да се возат со него во ист простор...и нема што, оној што е алергичен да чека да му се погоди прикладна гондола, човекот си платил како и сите останати и ќе се вози онака како што му е редота и не знам зошто сиот тој напор миленичето по секоја цена да се пикне сегде онаму каде што оди сопственикот, ако толку сте приврзани еден за друг, тогаш има многу други начини како да го поминеш времето со него... како што кажав порано, тоа повеќе ми личи на изигрување мангуплак одколку барање на некакви праваа и чисто се сомневам дека и миленичето ужива во тоа да го влечкаш насекаде со тебе



Гледам дека све знаеш па ќе се повлечам од дискусијата. Какви глупости се изнаслушав, кучето на водно ќе сум го носел мангуп и кучешто не уживало да го шеташ. Свашта
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 08-Jun-2011 at 17:02
Originally posted by toasumjas

Не ми се дискутира више на темава само се нервирам. Како да сум чудак дека викам дека е нормално милениче да можеш да качиш на жичара. Па нормално ако е некој алергичен дека нема да се качи ви иста гондола. А за касање прашањето е многу глупо. Па сигурно не сум будала да качувам куче што напаѓа со луѓе а ако се деси такво нешто мора да има соодветна казна ко во сите нормални држави. Сигурно имало некој со истиве размишлња и во Германија па тие како напредна држава си донеле закони за миленици.(башка има маска итн.)
Неам намера никого да убедувам само има и постари луѓе со миленици кој сакаат да отидат до врв али неможат пешки.

А ви гарантирам дека кај нас има поголеми шанси некоја битанга да ве затепа во гондола него да ве касне куче доколку е дозволено да се вози


Thumbs%20UpSe soglasuvam i te podrzuvam vo muabetot.Ama bas najnormalno e so kuce da se odi na prosetka .AKo na nekoj mu smeta alergicen e ili se plasi moze da kaze kako covek i nema da e problem da se poceka naednata gondola.
Thumbs%20Up
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 08-Jun-2011 at 17:23
off

Кога ќе видам дека изметот го собират после потребите на својте миленичина, и кога ќе престанат истите да ги уринираат во паркови каде и деца играат - ќе подржам секаква иницијатива.

P.S. Извадете го тој запад од уста ко да ви е олтар незнаеќи на која страна се наоѓа.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 08-Jun-2011 at 17:33

Така е се согласувам. Имајќи предвид и дека добар дел се шетаат со огромни кучиња што се дури и опасни за народот пред се за децата па ниту маски не им ставаат. Мене така проба да ме касне огромно кучиште за среќа и јас бев доволно бесен.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Boba View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Boba Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 08-Jun-2011 at 20:56
DOBAR DEN NA SITE!
MISLAM DEKA NE SME NORMALEN SVET.DALEKU SME OD COVECKI PRAVA I RAZBIRLIVO E DEKA NEMAME ODNOS KON DOMASNI MILEMICI-KUCINJA I NIVNITE PRAVA ZA ZAL!
VO HOLANDIJA SO KUCE VLEGUVATE VO VOZ ,STOKOVNA I TN,VO VOZOVITE IMATE NAZNACENO DEKA E DOZVOLENO DA SE VLEZE SO KUCE NO NE E DOZVOLENO DA SE SEDI SO NOZE PODIGNATI NA SPROTIVNO SEDISTE!!KOGA KE SE NAUCIME NA RED I KULTURA NEMA DA SE PLASIME OD KUCINJA KOI SE UGLEDUVAAT I VOSPITUVAAT OD NAS!SE NADEVAM DEKA KE DOJDE I TOA VREME






Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 08-Jun-2011 at 21:04
Преку глава е веќе од споредувања со западниот свет, каде што патем нема никаком морал, а вредностите се извртени и изопачени. На запад исто така младите не им стануват на постарите кога влегуват во градски превоз, на запад има хотели за кучиња кои чинат по 150 евра од вечер. На запад има безброј фамилији кои немат деца затоа што имат кучиња, мачиња и слично. На запад многу работи не се нормални а особено не е нормален нивниот однос кон животните кој полека ги заменуват децата.И сега ние тука треба да им се восхитуваме затоа што тие можеле да возат куче место дете во воз, нека возат колку сакат но Жичарницата се наоѓа во Македонија и треба да биде прилагодена на нашиот менталитет кој каков таков наш си е и од моето искуство во Германија е многу почовечки и повеќе насочен кон вистинските вредности.

Edited by Cloverstack - 08-Jun-2011 at 23:11
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 08-Jun-2011 at 22:15
ako ne e zabraneto od upravata na zicarata da se vnese kuce, nema ziva sila da me spreci uste pomalce nekoja baba ili ligava"gospodza" na koja bi i se gadelo od kuce.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 08-Jun-2011 at 23:27
да бе, кучињата имале права, а што е со правата на луѓето?
и кога веќе се води жестоко дискусијава, мене не ми сметаат толку милениците, ми смета фактот што некој по секоја цена сака да внесе услуга за свои миленичиња, во услуга главно наменета за луѓе, а тоа е барање на привилегија, во услуги кои се јавни и каде сите оние кои ги користат треба да бидат еднакви и подеднакво да им се пружи услуга
исто како што некој бара миленичиња по жичара да си вози, јас можам сега милион барања да извадам и да попувам како тоа биле мои права, но се разбира, нема смисла бидејќи не сум јас единствен граѓанин на државава!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 09-Jun-2011 at 00:29
Да, и затоа ЈСП ќе го регулира тоа, а кому не му одговараат условите на користење на услугата, или нека протестира, или нека бара друго чаре (пеш, хеликоптер, велосипед, кој како може). Џабе толку муабет.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.477 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.