build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Преферирана архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Apr-2011 at 14:46
Originally posted by Konstrukt

п.с. муабетот дека не е од овие простори не држи - како што спомнав барокот бил нашироко прифатен на овие простори, погледајте малку по стари разгледници


И магарињата своевремено биле општоприфатени како превозни средства, ама ете...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-Apr-2011 at 15:13

1. „Така сакам и јас“
2. „Имам чуено, гајле ми е што немам разбрано, не знам за што се работи, ама битно ќе имам и јас такво нешто“
3. „Форсирам еден вид архитектура, бидејќи само таква архитектура за мене постои и врежана ми е во срцето, не ја разбирам, појма си немам како се гради ама во целост ќе ја исфорсирам бидејќи план дефинитивно се прави по мој вкус и по ниедно друго правило“
4. „Се водам според фрустрации од досегашни градски планови, па сега тие фрустрации, помешани со горенаведените фантазии, морам врз градот да си ги истурам“
5. „Правам се по мој кеиф бидејќи претходно не било по мој кеиф“
6. „Мислам дека цела европска архитектура се базира на барок и од барок понатаму светот нема мрднато, бидејќи барокот го има во Америка и остали светски држави... патем, знае некој што е барок? а дааа бе тоа со пластиката...“
7. „Планирање на маркици и димензии за мене не постои, битно е да се задоволат критериуми кои јас си ги имам измислено поради тоа што сум чул а не сум разбрал“
8. „Градот за мене завршува после границите на мал ринг, а кога веќе сме таму, просторот се разубавува само со објекти и споменици, никако и во никој случај не други начини, за мене зборови како урбана опрема, одржување и зеленило се непознати“
9. „Најбитно нешто за мојот град е изгледот на километар квадратен да биде убав според мој вкус, сите потреби на градот си ги имам избришано од листата“

познато ви е од некаде?
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Apr-2011 at 15:14
дали не се постира или се избриша предходниот пост не знам ама да го сумирам

забеган - твоето ниво на разбирање очигледно не е на ниво - колку што барокот е НАШ или ТУГ толку се и визнатиската, анатолискта,античката , модерната и бруталистичлката градба - СЕЛЕКТИВНОСТ во плукање и дискусија не е во ред, разговарајте со факти а не со вадење од контекст.

точно за магарињата - сеуште се во многу села ,а конкретно во Грција се користат и за туристички цели - мислам дека имаше тури и во Охрид, сепак (еве конкретен пример)постот каде споредуваш магариња со градежен стил е некоректен - токму за ова зборам

ве молам факти, дискусија и помалце навреди,
гледам кога нешто не одговара и не може да се одбрани, кога дефокусирањето и навредите ке пропаднат, кога дури и се дискутира на сооодветната тема- Е ТОГАШ се даваат предлози да се маргинализира истата- да се отворела друга. некој збореше за рамноправност и отвореност???

Edited by Konstrukt - 06-Apr-2011 at 15:20
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 06-Apr-2011 at 19:02

Значи неверојатен си со „контра-аргументиве“. Магарињата сеуште се користеле во многу села, во Грција, а можеби и во Охрид. Еве и во Далмација да ти кажам ги користат, можеби и во Вајоминг, Анадолија, Монголија итн. 

Јак аргумент нема што. Ако место магариња те запрашав дали сеуште осветлуваш со свеќи сигурно ќе ми вратиш дека палиш во црква и од време на време „за романтични потреби“. Ако те прашам дали имаш дома црнобел ТВ ќе ми вратиш дека сеуште се снима со црнобели филмови. Ако речам дали со другите комуницираш преку гулаб, ќе речеш дека уште има голубарници по Скопјево. Итн.  

 

 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 06-Apr-2011 at 22:42
конструкт а каде ти се на тебе фактите? досега видов само филозофирање на празно и форсирање на лични неосновани  мислења во темите општо...
не сакам ни јас да навредувам, но мислам дека со претходниот пост убаво ги опишав општо сите што планов скопје 2014 го сметаат за феноменален, сите сакате нешто, ама не се разбирате во тоа ниту знаете како се изведува доколку е можно
едноставно ќе видите некој објект некаде во странство и мора по секој цена тој објект да го има и кај нас, на што личи тоа?
како прво, многу луѓе сеуште си ги немаат разјаснето стиловите во архитектурата и криво ми е што на сета таа мешавина од стилови е наречена „барок“ а ниеден од објектите врска си нема со конкретен барок, баш напротив, не нив може да се приметет најпрво разни стилови помешани во едно о најразни времиња


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 06-Apr-2011 at 22:53
плус, не ми е јасно како може да ги сметате овие стилови за пропуштено нешто, значи ништо не сме пропуштиле, само кај нас различен бил текот на настаните, тоа што кај нас немало барок или неокласицизам а ви се допаѓале, е ваш проблем, тоа е исто како јужноафриканците да се бунат зошто не стигнал Египет до кај нив, па да фатат да градат пирамиди...
второ, барокот или било кој стил од пред арт-декото не е својствен за Скопје, тоа што го имало во Скопје не го прави својствен за Скопје, тоа е стил кој е широко распространет низ светот, модерен во одреден период од историјата, затоа примери од него има насекаде, но не гледам како ние треба да сме толку емотивно културолошки поврзани со барокот?

воедно, не знам како народов успеа барокот да го класификува како стриктно европска архитектура и дека целата европска архитектура се состоела од него, тоа е тотално непознавање на архитектурата, во европа постојат милион стилови во Архитектурата од најразни периоди во историјата, а моментално, цел свет, без разлика каква архитектура поседувал е сконцентриран на создавање оригинални дела кои се во негова најголема функционална или естетска корист, навистина не гледам никој друг во светов на ваков начин да се глупира

всушност и не знам зошто сите толку се фаќаат на муабетот за стиловите, тоа е најмал проблем на овој план, мене од сите утки најмалку ми смета стилот во кој ќе бидат изградени објектите
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Apr-2011 at 11:24
Originally posted by fichot

Значи неверојатен си со „контра-аргументиве“. Магарињата сеуште се користеле во многу села, во Грција, а можеби и во Охрид. Еве и во Далмација да ти кажам ги користат, можеби и во Вајоминг, Анадолија, Монголија итн. 

Јак аргумент нема што. Ако место магариња те запрашав дали сеуште осветлуваш со свеќи сигурно ќе ми вратиш дека палиш во црква и од време на време „за романтични потреби“. Ако те прашам дали имаш дома црнобел ТВ ќе ми вратиш дека сеуште се снима со црнобели филмови. Ако речам дали со другите комуницираш преку гулаб, ќе речеш дека уште има голубарници по Скопјево. Итн.  

 

 



примерот ти е несоодветен, како и сликата на почетокот на темава, некоректен деградичрачки и полн со презир - јас ти дадов одговор дека магариња уште се користат и не ги гледам во таква потсмев конотација

- јас доколкуби одговорил на истиот начин би било нешто вака - абе ај глеам колите летаат, ние на месечината отидовме, улиците ги закрпивме па ке прајме таква марсовска филхармонија - не е во ред, има некаква зајадливост во компарациите и нападите
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 07-Apr-2011 at 11:37
Originally posted by zabegan

конструкт а каде ти се на тебе фактите? досега видов само филозофирање на празно и
форсирање на лични неосновани  мислења во темите општо...
не сакам ни јас да навредувам, но мислам дека со претходниот пост убаво
ги опишав општо сите што планов скопје 2014 го сметаат за феноменален,
сите сакате нешто, ама не се разбирате во тоа ниту знаете како се
изведува доколку е можно
едноставно ќе видите некој објект некаде во странство и мора по секој цена тој објект да го има и кај нас, на што личи тоа?
како прво, многу луѓе сеуште си ги немаат разјаснето стиловите во
архитектурата и криво ми е што на сета таа мешавина од стилови е
наречена „барок“ а ниеден од објектите врска си нема со конкретен барок,
баш напротив, не нив може да се приметет најпрво разни стилови
помешани во едно о најразни времиња



јас немам никаков проблем да се разговара и критикува за стилови доколку тоа е со позитивин и искрен дух а не селективно и иронично.

јас моите одговори ги влечам од вашите - каде се вашите факти?
конкретно, цело време ова се основните напади во вашите постови

1. барокот не бил застапен во Македонија - ФАКТ бил застапен колку и другите стилови , дури многу повеке процентуално и многу подолго од некој други!(Скопје, Битола, Велес, Струмица, Солун, Костур, Кавала, вака набрзинка)

2. барокот не бил наш - ФАКТ, барокот е наш/туг колку и сите останати стилови на градба кој ги елаборирав со апла конкрентни примери!

- и да не бил? има некоја забрана за која не сме запознаети?
- сме виделе во странство - па што не сме видела во странство а користиме денес? модерните згради, бруталната грдосија, кој изум/стил/добро не се споделува и користи глобално

3. не било слободно избран - ФАКТ, Македонија се наога во најдемократската епоха споредено со било кој систем,окупација,држава било кога ...напротив претходните проекти се градеа со амин на партијата, кралот, султанот, императорот.

4. барокот е забранет све друго не било - ниту со конкретни контра проекти ниту со здрав разум, ниту со предлози не се одбрани оваа теза, баш напротив, отворено се заговара тезата на мали експертски богови и архитекти кој треба да не просветлат со нивната безгрешност!

да не породолжувам

Edited by Konstrukt - 07-Apr-2011 at 11:49
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 07-Apr-2011 at 12:09
@konstrukt, мислам дека она кое што ти го нарекуваш Барок, воопшто не е барок. Еве ти барокни објетки па процени и сам колку такви имало во МК:
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 07-Apr-2011 at 12:26
На последната слика е барокниот западен дел на црвката св. Петар во Рим од Карло Мадерна, благодарение на кој не се гледа фантастичната купола од плоштадот кога стоите пред црквата - фантастично промашен потез направен како израз на преголема љубов кон китењето, нешто што овде во Скопје го гледаме после 200-300 години....многу убава паралела...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Apr-2011 at 12:31
ја поистоветувам ристичева палата и стариот театар како подјдовни врзувачки елементи на целиот проект - со слични фасади/градби од тој период во повеке Македонски градови, други примери што ми текнуваат, офицерскиот дом воБитола и културниот во Ресен

мислам дека е барок или некој негов правец, ако има постручен нека каже - сеедно тоа ми беше поентата

можеби најадекватен израз за наши простори би бил - СТАРОГРАДСКА архитектура?

Edited by Konstrukt - 07-Apr-2011 at 12:38
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 07-Apr-2011 at 14:05

Од Барок, до Ристичева Палата и стариот театар, прошле барем уште 3-4 стила. Чудно е што од петни жили се обидувате да ни докажете дека барокот е толку својствен и типичен за Македонија, а основните податоци за него не ги знаете. Доволно е малку да се изгугла и да се види во кој период се појавил (16 век), како реакција на што (победата на Католичката црква над Протестантската), каде (Италија, Франција, Германија, Полска). Значи нити сме ние Католици, нити Протестанти, нити во тој период се изградени Ристичева, стариот театар и сл.

Значи, демократија е и секој може да гради што сака и како сака. Но прашањето ми е како овој правец го поистоветувате со нас? Како го поистоветувате со модерните светски правци во градежништвото и архитектурата? Каде тука гледате економичност, користење на обновливи извори на енергија, вградување на материјали соодветни на 21 век, соодветни градителски техники и материјали кои се соодветни за денешницата?
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 07-Apr-2011 at 14:53
Дали можеби ви приличуваат ови градби на оние од СК2014?
 
Епа прочитај кој е овој стил, па ќе ви се изместат можеби некои муабети дека се Барок, а Брутализмот можеби повеќе нема да го нарекувате „комуњарска“ архитектира.


Edited by UrbanFreak - 07-Apr-2011 at 14:55
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Apr-2011 at 15:28
Изгледајте го форумот на институтот Павел Шатев околу стиловите во Скопје, посебно од левата страна на Вардар и доста веќе расправање.
http://www.youtube.com/watch?v=SYZRy5G-dEk&feature=related

Edited by HugoGoulding - 07-Apr-2011 at 15:29
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 07-Apr-2011 at 15:36
конструкт, ми се смачи од дискусија со тебе веќе, твоите одговори немаат врска со моите постови и само ми ги испревртуваш ил избориш за нешто што го нема во мојот пост... јас се откажувам ако намераваш така да продолжиш

урбан фрик фала што го посочи тоашто одамна ме нервира, плачење и барање на одредени стилови, а нивно тотално непознавање уште во основа
луѓе мислат дека се што има пластика на фасадата дека е барок и воедно поистоветуваат објекти кои стилски гледано, врска немаат еден со друг!

друга работа што ме нервира е што се става акцент на барок, неокласика и т.н. како да се некои боженствени стилови кои ако ги немаш во својата земја, значи дека архитектурата во твојата земја воопшто не вреди... навистина не успеав да разберам, зошто баш форсирање на барок? зошто не други стилови во архитектурата
искрено, еве сакате да бидеме ко Лондон, Париз, Прага? општо земено, во сите тие градови има милион различни парчиња на архитектура, од сите стилови и од сите времиња, што ве тера да мислите дека само класичните стилови вредат? зарем во истиве овие градови нема модерна архитектура, на која патем, ист акцент и се дава како класичната и делови од неа имаат влезено во културно наследство!

тоа што класичните стилови биле распространети низ светот не кажува ништо, тоа е последица на развојот на комуникациите, кој е во најголем подем баш кога овие зданија биле во мода

исто така кој ви збори дека класични стилови нема во Скопје, во Скопје имало од се по нешто, но поентата е што тие за нашата култура немаат големо архитектонско значење, баш поради тоа што биле секојдневни и последица на модата во одредено време

навистина единствена нација сме што размислува вака, сите народи општо земено, од најдамнешни времиња па до денес, се трудат да изградат оригинални монументални дела, во исто време функционални кои одговараат на денешните потреби, па така се изродени архитектонските чуда насекаде низ светов, од најрани цивилизации, па до најултрамодерните зданија...
не знам зошто ги сметате класичните стилови како нешто пропуштено, мислам дека добар пример дадов со Јужноафриканците...

искрено, и јас многу ги сакам и ги почитувам и класичните стилови, исто колку и вас, но никогаш не сум копнеел по нивна изградба и никогаш не сум го мешал тоа што ми се допаѓа од архитектурата
и тоа со демократијата, воопшто не ви чини, ај сега јас со своите хирови да почнам да си градам кинаески храмови, бидејќи ми се допаѓале, тоа е демократија? се разбира други вкусови не земам во предвид, само личниот


и значи за последен пат прашувам, зошто побога се крстите баш во барок и неокласицизам од сите врсти на архитектура кои постојат?

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 07-Apr-2011 at 15:40
Originally posted by HugoGoulding

Изгледајте го форумот на институтот Павел Шатев околу стиловите во Скопје, посебно од левата страна на Вардар и доста веќе расправање.
http://www.youtube.com/watch?v=SYZRy5G-dEk&feature=related
А да пуштеше некој поубедлив материјал, линк од енциклопедија, часопис за архитектура, книга за урбанизам или стилови не фаци ала Гиш и Вангел?
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 07-Apr-2011 at 16:36
Originally posted by UrbanFreak

Од Барок, до Ристичева Палата и стариот театар, прошле барем уште 3-4 стила. Чудно е што од петни жили се обидувате да ни докажете дека барокот е толку својствен и типичен за Македонија, а основните податоци за него не ги знаете. Доволно е малку да се изгугла и да се види во кој период се појавил (16 век), како реакција на што (победата на Католичката црква над Протестантската), каде (Италија, Франција, Германија, Полска). Значи нити сме ние Католици, нити Протестанти, нити во тој период се изградени Ристичева, стариот театар и сл.




јас прашав??? нека каже некој, каков е стилот на ристичиева? најсвојствен збор што ми текнува е Староградски, слободно поравете ме.

јас никого не убедувам дека барокот е типичен туку подеднакво присутен во Македонија како и другите стилови!!! обратно допрееска и сега уште ме убедувате дека стилот не постоел го немало, забранет е за Македонија

НИТУ РУСИТЕ, УКРАИНЦИТЕ БЕЛОРУСИТЕ ГРЦИТЕ СРБИТЕ БУГАРИТЕ И ТУРЦИТЕ се католици па стилот го имаат нашироко употребувано, аман со нонсенс компарации

Edited by Konstrukt - 07-Apr-2011 at 16:55
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 07-Apr-2011 at 16:39
Originally posted by zabegan

еве сакате да бидеме ко Лондон, Париз, Прага? општо земено, во сите тие градови има милион различни парчиња на архитектура, од сите стилови и од сите времиња, што ве тера да мислите дека само класичните стилови вредат? зарем во истиве овие градови нема модерна архитектура, на која патем, ист акцент и се дава како класичната и делови од неа имаат влезено во културно наследство!


1.кој сака да изгледа на париз лондон или прага, или париз лондон и прага да изгледаат како РИМ? не вреди муабетот дека некого копираме, колку знам идејата е централно скопје пред земјотресот со плус ссодветни парчиња


зарем нема модерна архитектура во СКОПЈЕ, кој е соодност , 1 према 1000 и пак и тој еден ви смета, само во ценатарот колку модерни парчиња има од земјотресот навака....
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 07-Apr-2011 at 16:50
што се однесува на темата зошто преферирам класика - не знам за другите но мене лично модернта архитектира не ми се допага

- има век на траење, примери, МНТ, Пошта, Соравиа, Мавровка, и ред слични

- ладна е

- неоргинална е, нема корени,

- грда е

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 07-Apr-2011 at 17:07
Originally posted by Konstrukt

што се однесува на темата зошто преферирам класика - не знам за другите но мене лично модернта архитектира не ми се допага

- има век на траење, примери, МНТ, Пошта, Соравиа, Мавровка, и ред слични

- ладна е

- неоргинална е, нема корени,

- грда е



Муабетов ти е да му се фрли пепел....

Гледам дека немаш многу постови на форумов, па имам впечаток дека не си прочитал добар дел од коментарите и во оваа тема и во други сродни на неа, а донесуваш страшно неиздржани заклучоци и тези...

Разбирам за слобода на форумов, ама ме чуди што многу поискусни форумџии влегуваат во пазарскиве дискусии.....грда била зградата на МНТ - си стаи точка и ние треба да се чудиме овде - невидена работа браво! Да идеме да си легнеме сеа ние глупите!?

Edited by Dave Gahan - 07-Apr-2011 at 17:07
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.152 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.