build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje City Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 44>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [2.00%]
6 [12.00%]
9 [18.00%]
17 [34.00%]
9 [18.00%]
3 [6.00%]
3 [6.00%]
1 [2.00%]
0 [0.00%]
1 [2.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 6.80

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 05-Oct-2012 at 17:27
Originally posted by 46&2

Originally posted by xnx

a ne mi e jasno sto e toa sto e razlicno od renderot, shto site kritikuvaat? neka mi posoci nekoj barem edna razlika osven parternoto ureduvanje(golem minus)

p.s. zboram za onoj vtoriot render so zlaten zaoblen vlez ne so crven


На рендерот средниот заобен дел е со златна боја, во реалност е бледо зелена, има 2 отвора за секој кат посебно а на рендерот беше со еден отвор само за вториот кат и затоа и доаѓаше до израз како форма тој заоблен дел, црвените панели од фасадата се со различни димензии и распоред во однос на рендерот, на рендерот имаше вода што се слева од фасадата од страна на Партизанска, на рендерот секако не се гледаа климатизерите и други пропратни елементи за вентилација на кровот, стаклените отвори на кровот се помали и погусто распоредени во реалност отколку на рендер и најверојатно уште многу други ситници


baska i na renderot tie lugeto sto setaat ne se istite sto setaat tamu se zezam, ama sitnici se ova, ne e nekoja krupna promena vo dizajnot
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 05-Oct-2012 at 18:06
Originally posted by xnx

Originally posted by 46&2

Originally posted by xnx

a ne mi e jasno sto e toa sto e razlicno od renderot, shto site kritikuvaat? neka mi posoci nekoj barem edna razlika osven parternoto ureduvanje(golem minus)

p.s. zboram za onoj vtoriot render so zlaten zaoblen vlez ne so crven


На рендерот средниот заобен дел е со златна боја, во реалност е бледо зелена, има 2 отвора за секој кат посебно а на рендерот беше со еден отвор само за вториот кат и затоа и доаѓаше до израз како форма тој заоблен дел, црвените панели од фасадата се со различни димензии и распоред во однос на рендерот, на рендерот имаше вода што се слева од фасадата од страна на Партизанска, на рендерот секако не се гледаа климатизерите и други пропратни елементи за вентилација на кровот, стаклените отвори на кровот се помали и погусто распоредени во реалност отколку на рендер и најверојатно уште многу други ситници


baska i na renderot tie lugeto sto setaat ne se istite sto setaat tamu se zezam, ama sitnici se ova, ne e nekoja krupna promena vo dizajnot
големината е во деталите... особено кога си пешак и не го гледаш објектот онака како на рендерот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 05-Oct-2012 at 18:08
Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan


Originally posted by MGS

Леле аман прекините со тој збор МОЛ.Не сте шема ако постојано го пишувате тој збор...
па немаме ние збор во речникот за mall, затоа што трговски центар, може да биде било каков објект поврзан со трговијатаи Светскиот трговски центар е трговски центар, ама не е мол
Ajde sega da ne izmisluvame topla voda. Se znae tocno sto znaci "trgovski centar". Koga ke kazes "Trgovski" vednas znaeme stanuva zbor za trgovskiot na Plostad. Ova so mol navistina nema nikakva vrska.
па немаме речник, трговски центар е и соравија, ама не е мол...
не сум доволно стручен за да можам убаво да објаснам во што е разликата... не за џабе во англискиот речник (од кој се позајмуваме) има trade center и shopping mall
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 05-Oct-2012 at 20:39

Carrefour цени:

3*0,33л Кока кола = 78 денари

Купиле моиве еден сок прв пат го гледам... Се вика Eccelenza... Пишува дека е произведен во Бугарија... 15 денари... 2л.... се чудев...

Членови од Бугарија... познат ви е овој сок... што квалитет е?

Приметив дека има доста производи кои се произведени во Бугарија, а кои прв пат ги гледам кај нас...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 05-Oct-2012 at 21:19
Не е позната марка во Бугариjа, но ако не греша и jаз сум го видел во Carrefour.
Немам купувано овоj сок. Од Carrefour купувам често пиво - имат одличен асортиман /од кипарско до англиjско и френско, од шпанско до jапонско и кинезко/, но сокови редко и обично со марка Carrefour.
Вероватно се работи за нарачка до некоj домашен производител, коj под името за кое збориш се продава изклjучително во Carrefour.
Интересно ми е кои други бугарски производи ги има во хипермаркетот.
BTW, тоа не е изненада, моментно бизнисот на Carrefour во Македониjа се раководи од Софиjа, но мисла се подготуваат и кадри за офис во Скопjе.


Edited by VirginAtlantic - 05-Oct-2012 at 21:22
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 05-Oct-2012 at 21:32
Може и да е интересно - интервjу на Кристијан Шарита, извршен директор на „Карфур“ - Бугарија:

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=E080AC334455CE4E9A0FB42B6A6212EF

Скоро на негово место ке има нов извршен директор, а Шарита ке поеме изклjучиво развоjот и отварjането на нови обекти.


Edited by VirginAtlantic - 05-Oct-2012 at 21:36
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 05-Oct-2012 at 22:14
Го пробав сокчето... Не ми се допадна... премногу има шеќери во него...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 06-Oct-2012 at 01:37
3*0,33л Кока кола = 78 денари ако збориш за лименките цената е 49 денари, која е логиката кога лименка у секоја продавница е 25 ден.А го земав и ја тој сокот само мислам дека беше од 2,5л и не го бива баш...
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 06-Oct-2012 at 07:18
А што очекувате за 7.5mkd/l? Дом Перињон? Гарант е негде в када праен.
___________________

Го посетив „случајно“ (ме намести сопругата ) во четвртокот... Пристојно делува, мада смешки е што е недопраен уште целосно. На терасата над ЈУСК се гледат голи столбои и скелиња уште има, a и внатре по некои ќошиња приметив разни „направии“. А топ е што има тераси (мада на источниот дел нема, барем така мислам), да може да одморам на цигара, не како во Рамстор да мора до доле па надвор...

Супер е за овој дел од градот (Карпош-Ѓорче), веќе нема да мора да одам до центар за да си купам било што. Фак, и книжара има дури. Што ти е децентрализација.

Back to Top
sasiban View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sasiban Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 06-Oct-2012 at 10:54
Во Kaufland во бугарија има сок за 15 денари 2.5 литри сличен на овој ама поубав. Исто и киселото млеко е бугарско. Мислам треба да престанете со критиките и да се радувате што има ефтина варијанта и во Македонија, затоа што на луѓето им е преку глава од високи цени. А вие шмизлички што мрчите дека луѓето се тепале за тоалетна да се подзамислите малку, затоа што сигурно и вашите родители одат да пазаруваат тоалетна во Carrefour. Се надевам на втор маркет во Скопје. Vero нека си ги спакуваат куферите.
За мене најубава продавница ми е Urban Jungle, невиден квалитет.
Don't worry, be happy. Chill out. ДОСТА МРЧЕЊЕ!!!!

Edited by sasiban - 06-Oct-2012 at 10:55
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 06-Oct-2012 at 11:13

Pull&Bear, New Yorker па и Springfield и ова Urban Jungle (иако мене лично не ми се допаѓа, све Најк и Адидас)... и може уште една две кои неможе да ми текнат во моментот.. евентуално и Бершка... се продавници каде можат луѓе со просечен буџет да пазаруваат... останатото е се за оние со подлабок џеб... Зара е изгор... барем за наши стандарди... 

ПС.  Мислам дека навистина е штета што нема H&M...



Edited by FoSsiL - 06-Oct-2012 at 11:18
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 06-Oct-2012 at 11:17
Чекај да дојдат попустите во Зара тогаш има добра роба за мали пари. Јас последните две години панталони носам само од зара и ги начекувам за некој си 15 евра , мислам дека е ОК и не е прескапо.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 06-Oct-2012 at 11:59
Пул за оценки?
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 06-Oct-2012 at 12:04
Originally posted by FoSsiL

Го пробав сокчето... Не ми се допадна... премногу има шеќери во него...


Верувам ти. Барали са евтини производи за економичниот сегмент од понудите.
Преди да доjде Carrefour во Бугариjа не купувах сопствените производи на ланците.
Кога отвориха првиот си хипермаркет купех чоколад и . . . ми допадна. А бе на одлична цена. Следниот пат купех нивно вино - исто много добро. Кафе - исто. Бисквити, сосове, паштет . . . все се оказа квалитетно и на добра цена.
Но сборот ми е само за марката Carrefour и тие од погорен клас /bio, Selection, Reflets de France/. Carrefour Discount и Number 1 не са ми омилени ако и да имат добра цена.
За жал во последно време се зголеми цената на собствените им производи, вероватно грците плакат такса за нив. Така веке бисквитите со портокалово желе Carrefour са на иста цена со тие на Milka. А кафето им е на иста цена со Dow Egberts од истиот клас.
Кога има бугарски производи во Македонjа, ке е хубаво да има и македонски производи во бугарските магазини на Carrefour. Примерно Битолски jогурт или Скопско пиво. А зошто не и аjвар, вино . . .
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 06-Oct-2012 at 16:05




Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
aXSONNN View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Oct-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote aXSONNN Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 06-Oct-2012 at 16:51
Него бургеркинг,доминос и кинава поточно се знае кој датум ке се отворат?
It's easy to fake social status. It's hard to stay that way.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 06-Oct-2012 at 16:53
Originally posted by alexsend






Значи станбената ќе се вика „City Tower“...  Време е конечно да се раздвои оваа нишка 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 06-Oct-2012 at 21:43

Утре планирам да одам и да поминам 2-3 саати во SCM, па после ќе споделам и мои импресии. Може ли некој што бил да ми каже како е ситуацијата со паркинг. Работи ли катната/подземната гаража, од каде е пристапот, колку се наплаќа? И дали со количка од супермаркетот има пристап до гаражата?


Edited by Cloverstack - 06-Oct-2012 at 21:45
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 06-Oct-2012 at 22:59
Значи вака моментално паркирање на коли се одвива на тротоари и велосипедски патеки и на секое празно ќоше. Катната гаража е готова ама не е отворена а и улицата преку која се пристапува Манапо од страната на Илинденска абер нема ни од асфалтирање. Делот од Партизанска е среден ама сега засега џабе. Пристап од супермаркет до катна гаража нема ама се влага од страна во трговски на први кат доле.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 06-Oct-2012 at 23:02
Има ли абер за отворање на гаражата?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 44>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.