build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменик Филип II - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 30-May-2009 at 20:57
Еве слики сликани денес во Битола. Сепак испадна дека не е толку разнобојно, но некако сепак не ми се допаѓа, иако морам да признаам сликите ми го подобрија малку од малку мислењето што го имав пред да ги видам. Подобрено е од што беше порано, а грбот на градот особено ми се допаѓа.

Како што гледате се решиле да го стават грбот на плочките, многу поубаво од она што беше претходно. Исто така, вградиле нови рефлектори на земја.



Она синото на постаментот веројатно е само да се покрие делот каде што ќе треба да стои името на Филип II. Инаку буквите беа пуштени од Скопје за оваа работа.


Клупите ги исфарбале, не се повеќе зелени, вака ако е можеби многу кич, сепак е подобро од тоа зеленото. А и хортикултурното уредување е завршено.


Еве ги штитовите од поблиску. Копија на солунските (освен ако е ова традиција и се применува на многу места, но јас искрено немам видено друго место освен во Солун вакви копја со штитови-веројатно се на фалангата)


Еве го шлемот на војникот на Филип, странично на постаментот. Го имавме евидентирано ова.


Влезот за подземната соба/музеј/бункер


Околината на споменикот.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 30-May-2009 at 21:23
The sun design is awful, either put the real sun or don't put a sun at all. Gitardemon, when will this project be completed?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 30-May-2009 at 22:43
No one really knows... Should be any time soon now tho, it's been more than 7 months I think. 
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 02-Jun-2009 at 13:05
Gitar raka na srce ama ovoa stvarno ne e loše, se nadevam deka koga ke se završi još poubavo ke bide.Applause
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 02-Jun-2009 at 13:22
мене ми е целава работа премногу накитена. премногу штитови, копја, чуда, врагови... требале да се задржат само на коњаникот. 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 02-Jun-2009 at 14:39
Македониј секој си има свој вкус. Еве и pbanks а и јас сметаме дека е претеризам. Less is секогаш more. Особено кога се работи за проект за споменик, а не за плоштад цел. Јас разбирам да се уреди опкружувањето, пример во радиус од 1-2 метри околу постаментот, а не цели 10 метри наоколу. Значи веќе е плоштад, а не споменик. И пак не сфаќам за кој ќе свети она и за кој ќе ротира. А да не беа копјата копирани од Солун, можеби ќе речев барем нешто оригинално им текнало, ама не гледам ништо посебно тука, освен постаментот. 
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 02-Jun-2009 at 20:01
Aj be bratčed, možeš li da napraveš edna slika od povisoko, so koja ke faneš se, saatot đamijata spomenikot i crkvata sv. dimitrij, taka estetska sakam da ja nacrtam bitola na platno i ovoa ke bide zakon. Ako može bi ti bil nogu blagodaren?

No sepak počekaj da go stavat filip?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 02-Jun-2009 at 20:14
Не се од мене сликите, замолив некого да ги слика, па така се најдоа тука. Инаку од горе нема шанса ова да се фати, нема на што да се качам. Ако се слика од саат-кулата (иако тешко дека ќе ми дозволат да се качам) нема да се фати ни џамијата ни ништо. А пак нема од каде да се фати сè од другата страна. А за да се фати и црквата само од хеликоптер, или некоја стокатница, ама не очекуваме стокатница во брзо време Навистина нема од каде.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 02-Jun-2009 at 21:34
Немам јас точно претстава што колку е далеку едно од друго на ирок сокак, но можам да претпоставам, а гитар да ме потврди или негира. Имано дилемата ми е дали може од камбанаријата на католичката црква да се фати добар кадар според барањето на Македониј?! Гитар?!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 02-Jun-2009 at 22:07
Нема шанси, а еве и зошто:



А камбанаријата е само 15-тина метри висока, не е нешто многу повисока од остатокот на градбите во околината, па така ништо не се гледа од сите куќи накај споменикот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 02-Jun-2009 at 22:37
постаментот и споменикот (претпостатавувам) ќе бидат убави, се друго како што кажаа е претеран кич
грбот повеќе ми се допаѓаше кога беше повисоко (ок вкус) а рефлекторите на земја се прегрди, зарем не можеле се да направат малку подискретно (малку повеќе дискретно)

уште нешто, доколку сакаа клупите да имаат таква форма, толку не можеше тоа да биде една голема полукружна клупа или барем две

и зашто мораше све да биде толку „златно“
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 02-Jun-2009 at 23:05
Штитови







Edited by Vladimir P - 02-Jun-2009 at 23:06
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 02-Jun-2009 at 23:18
Originally posted by zabegan

постаментот и споменикот (претпостатавувам) ќе бидат убави, се друго како што кажаа е претеран кич
грбот повеќе ми се допаѓаше кога беше повисоко (ок вкус) а рефлекторите на земја се прегрди, зарем не можеле се да направат малку подискретно (малку повеќе дискретно)

уште нешто, доколку сакаа клупите да имаат таква форма, толку не можеше тоа да биде една голема полукружна клупа или барем две

и зашто мораше све да биде толку „златно“


За сè се сложувам, особено за златното, ама за делот за рефлекторите морам да ти напоменам дека ќе ротираат некако, па затоа морале да бидат над земја, и многу грдо изгледа (не ми текнува начин да бидат под земја и да ротираат). А за делот за споменикот ќе ти оставам сам да процениш (мене коњот ми е убав, ама Филип изгледа како сакат во рацете). Готов е уште пред да се почне со работа на постаментот, но седи во депото на општината.



Edited by гитардемон - 02-Jun-2009 at 23:20
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 03-Jun-2009 at 13:52



Gitar a ovaa od kaj e napravena? Nešto slično moš bi ja fatilo gledkata?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 03-Jun-2009 at 14:23
Ова е од другата џамија, на ишак челеби, кај зградата на qbe, кај шехерезада не верувам дека би ми дозволиле да се качам на џамијата, а пак ниту во зградата имам пријатели да му одам на некој во станот. Ама како и да е, Св. Димитрија нема шанса да излезе, бидејќи не се гледа од неколку објект кои ја попречуваат глетката. Единствено од хеликоптер, навистина друго нема.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 03-Jun-2009 at 14:49
Можеле рефлекторите да бидат поставени и на друг начин т.е на некоја Ламба која го осветлува околниот простор вака многу е грдо
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 03-Jun-2009 at 14:52
Originally posted by гитардемон

Ова е од другата џамија, на ишак челеби, кај зградата на qbe, кај шехерезада не верувам дека би ми дозволиле да се качам на џамијата, а пак ниту во зградата имам пријатели да му одам на некој во станот. Ама како и да е, Св. Димитрија нема шанса да излезе, бидејќи не се гледа од неколку објект кои ја попречуваат глетката. Единствено од хеликоптер, навистина друго нема.


Dobro, se pak fala na vnimavanjeto, ako nekogaš uspeeš javi,CheersSmile
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 03-Jun-2009 at 16:10
Originally posted by Raisinloaf

Можеле рефлекторите да бидат поставени и на друг начин т.е на некоја Ламба која го осветлува околниот простор вака многу е грдо


Единствена размисла која ја имам е дека тоа е поради тоа што рефлекторите се во повеќе бои, и ќе ротираат, па морале да бидат големи и над земја. Ама и тоа не ми личи задолжително, ама веројатно поефтини биле таквите системи.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 03-Jun-2009 at 18:17
За кој рефлектори зборите? За тие од доле или за тие што личат како за на стадион?

Edited by Cifra - 03-Jun-2009 at 18:17
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 03-Jun-2009 at 20:20
За тие долу зборавме. Тие како за на стадион се за да биде сето во духот на државата, да потсеќа на стадионот во Скопје „Филип II“
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.285 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.