build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нуклеарна електрана?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 23-Dec-2008 at 02:06
а за производство на еден киловат струја потребен е еден килограм јаглен кој испушта еден килограм јаглероден диоксид.


Не знам колку физичките закони дозволуваат вакви новинарски теории, но поентата е што сега на сите ни е јасно која е шансата во брзо време да имаме нуклеарна централа, и дознавме уште ред други мали факти што никој од нас, дури ни лсл не ги знаеше Poke

А за Сали Бериша...Bonk
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 23-Dec-2008 at 02:11
Originally posted by Cloverstack


Прво, нејзиниот капацитет не смее да биде помал од една третина од веќе инсталираните производни капацитети
Ваљда не смее да биде поголем...


Добро си стои помал, прочитај го делов пак:

Прво, нејзиниот капацитет не смее да биде помал од една третина од веќе инсталираните производни капацитети за електрична енергија во државата. Сегашниот вкупен инсталиран производен капацитет на сите наши хидро и термоелектрани изнесува околу 1.500 мегавати. Така, што кога во овој момент би започнале со изградба на еден блок од нуклеарна електрична централа неговата инсталирана сила би изнесувала само 500 мегавати, што е малку и не би било исплатливо.
 При евентуалните испади, таков капацитет не би можел да ја спасува мрежата од распад на системот. Треба да размислуваме, вели Димитров, барем за изградба на два блока од по 1000 мегавати”.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 23-Dec-2008 at 02:18
Да, изгледа добро стои, ама тогаш па ме буни целата теорија... Што ако има испад со снабдувањето од нуклеарката???
Ваљда е логично да ги дисперзираш изворите на енергија, па испадите помалце да се осетат, а не да ги концентрираш затоа што тоа може да те стави во мат позиција...
Плус тоа би очекувал една нуклеарка да работи блиску до својата проектирана моќност и континуирано да ги задоволува главните потреби од ел. енергија, а не да работи со делумен капацитет и да чека евентуален испад некаде за да го активира дополнителниот капацитет.

Dunno


На крајот на краиштата испад во Те-То или блок на РЕК Битола може некако да се преброди (увоз, ладна резерва, хидроелектрани...). Ама испад на реактор од 1000MW малце потешко би се пребродил, особено доколку тој реактор би бил не помал од 1/6 од вкупната моќност на еден систем.


Edited by Cloverstack - 23-Dec-2008 at 02:22
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 23-Dec-2008 at 02:29
Aко оваа твоја претпоставка
Originally posted by Cloverstack

Плус тоа би очекувал една нуклеарка да работи блиску до својата проектирана моќност и континуирано да ги задоволува главните потреби од ел. енергија, а не да работи со делумен капацитет и да чека евентуален испад некаде за да го активира дополнителниот капацитет.
е точна, тогаш навистина е збунка. Ако не е, односно, ако НЕЦ-от не работи со полн капацитет постојано тогаш се ќе си биде таман...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 23-Dec-2008 at 02:36
Веројатно нема технолошки пречки да се изведе нуклеарката да биде оптимизирана за таков режим, но дури и тогаш „оптимизирана“ е релативен поим. Би зборувале за поголема инвестиција во однос на количествата ел. енергија што би ги добивале и понеефикасна тековна работа. Ова би ја направило економски значително понеисплатлива од некоја „класична“ нуклеарка што целосно го користи својот капацитет.

Не сум стручњак навистина, ова ми е доста магловито, ама сепак се работи за прилично едноставна логика Dunno


Edited by Cloverstack - 23-Dec-2008 at 02:37
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 23-Dec-2008 at 06:17
Текстов држи вода и многу ми е драго што новинаров не ги меша поимите "јаглен" и "јаглерод" како што тоа го прават плеада негови колеги.

Што се однесува до НЕЦ малку ме спласна на земја со оптимизмот. Ја сеуште мислам дека немора тоа да биде дури за 12 години од сега. И се чудам на фактот што и во текстов се инсистира на домашен кадар. Ме тера да се преиспитам малку околу кадаров, ама уште неможам да скопчам зашто мора да имаме катедра, зашто неможе да дојде страски кадар?! Ако толку мора зашто па неможе да се започне со странски кадар па постепено да се замени со домашен?! Но сепак ова не смее да биде аргумент дека мора да чекаме дури 12 години. Исто така имаме нефлотантно јавно мислење и треба повеќе време да помрдне од точка. Ќе треба пеглање со години (можеби малку се 12 ) или па најдобро исплаши ги луѓево, изгаси ја струјата неколку пати и рече им дека има недостиг и ако сакаат мора нуклеарка. Да видите како одма сите ќе сменат мислење!

Како што прочитав во текстот, Европа сакала енергетски независни земји, односно земјата да може сама да си произведува доволно енергија и да не чека на увоз. Неможам да утврдам дали ова се однесува само на увозот на туѓа струја или па и увозот на своја струја од заеднички проекти?! Или па некој не рачуна за иста држава со Бугарија?!

Но сепак не сме стручњаци да разглобуваме финеси. Ја давам поддржка на професираве што ги туркаат муабетиве за домашни НЕЦ-ови.


Edited by lslcrew - 23-Dec-2008 at 06:22
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 23-Dec-2008 at 10:51
Па текстот само потврдува дека дефинитивно треба да сме заинтересирани за Белене.

Белене е сосема изгледен проект и ќе биде комплетно операционализиран во 2014.

"Мариово" е хипотетички проект за кој според проекциите на МАНУ може да се надеваме во некое реално сценарио 2026-2030. Ако на тоа му се додадат едно 10 години (минимум) македонштина испаѓа дека енергетски црно ни се пишува доколку нешто не направиме во меѓувреме.

Во ситуација кога се проектира дека ќе увезуваме и до 90% на струјата незнам каде е стравот од ваква инвестиција (освен ако можеби има некоја објективна заткулисна пречка за која ние не знаеме).
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 23-Dec-2008 at 17:07
BTW еве колку ќе ни ја зголмат енергетската независност ТЕТО централите. Малку офтопик делува но сепак во контекст на муабетов...

Путин: Се ближи крајот на ерата на евтин гас

23.12.2008 13:25
Владимир Путин

 

Рускиот премиер Владимир Путин ги предупреди денеска потрошувачите дека „ерата на евтин гас се ближи кон својот крај“.

„Трошоците неопходни за развој на оваа област драстично се зголемија, што значи дека и покрај актуелните проблеми во финансиската сфера, ерата на евтини енергетски извор, на ефтиниот гас, се ближи кон својот крај“, рече Путин во обраќањето на средба на земјите-извознички на гас во Москва.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=102113


Edited by pbanks - 23-Dec-2008 at 17:08
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 06-Jan-2009 at 22:38
Незнам кој во дискусијава зборуваше дека ТЕТО централите или гасификација на ТЕЦ Неготино се решенијата за Македонија а дека Белене е ризична инвестиција.

Еве одговор колку може да се смета на ТЕТО капацитети како 'рбет на македонскиот енергетски систем.

Македонија има гас за уште неполн ден

Вентилите се затворени, цевките се празнат. Македонија ги троши последните резерви на природен гас откако во 4 и пол часот утрото Руски Газпром тотално ја запре испораката на енергенсот, кој низ цевководот од Украина преку Бугарија се пренесува до Македонија.

Природен гас има само за уште неполн ден.

Удар врз индустријата. Блокадата од Русија ќе погоди повеќе од 20 компании во Македонија кои работат на природен гас. Најмногу ќе настрадаат оние кои немаат обезбедено други алтернативи за производство.

Макстил ќе престане со работа, процедурата за гасење на печките почна, раководството не може да произведува на мазут. Формиран е кризен штаб.

Панов: Макстил нема алтернативно гориво

 

„Застанување со работа, Макстил нема алтернативно гориво, нема да ги испочитуваме нарачките од партнерите, многу е тешка состојбата, после тоа ќе биде проблем опремата сега е многу студено не се знае што ќе се случи со вработените“, изјави Александар Панов, директор на Макстил.

Во Топлификација велат парно греење ќе има.

„Работиме да има иако ова дојде неочекувано изненадно престана снабдувањето со гас ние почнавме со подготовка и за некој час се надевам ќе поминеме на мазут“, рече Димитар Хаџимишев, директор на Топлификација.

Владата смета дека на краток рок гасната блокада нема да предизвика големи последици.

Димитар Хаџимишев

 

„Гасот не престанува основен енергенс нема многу потрошувачи, а голем дел од нив се прилагодени да се префрлат на мазут“, вели Фатмир Бесими, министер за економија.

Освен Македонија без природен гас остана целиот Балкан и повеќе европски држави. Гас нема ниту за вториот најголем потрошувач во Европа - Турција. Владите на речиси сите држави се мобилизираа да најдат други решенија.

Москва и Киев не можат да се договорат за цената на енергенсот. Европската унија ја осуди блокадата и побара под итно да се отворат вентилите.

„Без претходно предупредување и спротивно на гаранциите дадени од највисоките Руски и Украински власти до Европската унија дотурот на гас до некои членки на ЕУ е целосно запрен, ваквата состојба е неприфатлива“, изјави Јоханес Леинтенбергер, портпарол на Европската комисија.

Македонија спаѓа во земјите мали потрошувачи на гас. За разлика од регионот, кај нас нема можност енергенсот да го користат домаќинствата за загревање.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=102650
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 07-Jan-2009 at 05:19
Нормално ТЕТО неможе да биде `рбет на енергетскиот систем, но може да биде пршлен. Добро е што во во прилог на дискусијава е постиран и текстов. Имано баш овој случај ни покажува колку Македонија трпи сајд ефекти од спор помеќу некои трети држави, а камоли да сме директно инволвирани. Во овој случај само енергенсот е во прашање, а штетата е огромна, а камоли па да чекаме на готова струја. Но со нуклеарното гориво не е така. Нуклеарно гориво може да се набави од повеќе земји и не е како гасот да захтева специјален тип на транспорт, у случајов цевки. Ова е добар пример дека треба да се посветиме на домашна енергија, а не на странска. И тоа не било каква домашна него ефтина нуклеарна (покрај другите).
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 07-Jan-2009 at 14:47
Originally posted by lslcrew


Доколку Македонија си ги тера домашните проекти со разумни рокови, дури и со мало доцнење, ние ќе си бидеме во чекор со потребите. Козјак, чебрен, галиште, Те-То, ветерници, гасификација на ТЕЦ Неготино...... Па само Неготино може да се гасифицира со многу помалку пари, а дури и да се доведеме во ситуација да извезуваме струја. Зашто да седи сега како ладна резерва. За цело ова време Македонија ќе може да си гради сопствена нуклеарка.

Тогаш башка ќе има огромни вишоци преку лето, па тогаш ќе можеме да шитнеме и некој киловат настрана, еве на пример грција којашто во летните периоди има зголемена потреба од струја. Еве сега преку лето дел купуваат и од нас.


Еве тука си го карикирал решението за енергетската ситуација во Македонија.

Чебрен, Галиште и ветерниците се боранија. ТЕТО централите и гасификација на ТЕЦ Неготино звучат како носечки проекти во оваа листа што си ја набројал а би биле дефинитивно носечки кога ќе го доисцрпиме јагленот потребен за работа на РЕК Битола во не така далечна иднина.

Следејќи ги последните случувања гасот е крајно несигурен енергенс. Оваква криза се случува на некое ниво во последниве 3-4 години. Актерите се секогаш други но цената ја плаќа цела европа вклучувајќи ја и Македонија.

Целата поента ми е дека ТЕТО се супер ствари и им се радувам и на централата што веќе се гради и на оние што допрва ќе се градат но факт е дека неможе да се ослониме на нив, основните потреби мора да ги подмируваме на друг начин.

Тука се враќаме на муабетот за нуклеарна централа каде веќе ги разменивме мислењата околу Белене vs. Мариово и нема логика да ги повторуваме.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 07-Jan-2009 at 15:37
Ја тамо немам све наброено, а нити па имам нагласено дека некој од тие треба да е носечки проект. Затоа има три точки. Има уште 101 начин за енергиј. Дали е тоа ситна боранија или не. Воошто ТЕЦ Неготино или ТЕТО не се набројани како носечки.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 30-Jan-2009 at 03:18
МАНУ сугерира нуклеарка во Мариово

четврток, 29 јануари 2009, 18:28

Мариово е засега најпогоден терен за изградба на нуклеарната централа што се предвидува во енергетската стратегија на МАНУ, ексклузивно дознава АЛФА. Македонија може да смета на домашно производство на струја од оваа нуклеарна централа најдоцна до 2030-тата.

Изградбата на овој објект за производство на атомска енергија би чинела околу две ипол милијарди евра. Иако во стратегијата на МАНУ, изградбата на нуклеарка е само едно од решенијата, сепак некои експерти проценуваат дека тоа би било единствено решение за сегашната лоша енергетска состојба и увозна зависност на земјата од енергија.

Експертите велат дека нуклеарката не само што ќе ги покрие домашните потреби, туку ќе обезбеди и вишок струја. Можеби е најскапа како инвестиција, но исплатливоста доаѓа подоцна.

Професорот Чаушевски објаснува дека и да се изградат сите други предвидени хидро, термо и гасни централи, и секогаш да има висок водостој во реките - на земјава повторно ќе и недостига струја. Оттука предлага изградба на нуклеарка како потрајно решение, но таа да биде според највисоки безбедносни и еколошки стандарди.

Инаку, денеска и грчката академија излезе со препорака до тамошната влада – да изгради нуклеарка за да може да има струја на долг рок. Освен Грција, за нова нуклеарка размислуваат и Хрватска и Словенија, покрај сегашната Кршко.


http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=4739



Edited by lslcrew - 30-Jan-2009 at 03:19
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 30-Jan-2009 at 03:21
Додека они „размислуваат“ и „сугерираат“, возот со Белене ќе ни помине, а до 2030 има уште 21 година.
Back to Top
vetatoy View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vetatoy Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 30-Jan-2009 at 16:41
Се прашувам од каде ќе најдат вода за ладење на реакторите??
Од 104 нуклеарни реактори во Америка лиценцирани за работа , 69 се PWR или pressurized water reactors а 35 се BWR или boiling water reactors. И сите се таканаречениот light water модел.
Идејата е супер. И јас сум ЗА. Не сум попаметен од тие во МАНУ нити ќе бидам до толку умен и образуван, но барем
знам дека за такво нешто пред се треба знаење и луѓе. Само со идеи - фантазии ништо. Неможеме реалните идеи да ги спроведеме а камо ли тоа. С нуклеарна централа е невозможно. А за коинвестирање во Белене? Ниту сум за ниту против. И за првото и второто никој не ме прашува. Се разочарувам се повеќе и повеќе од тоа колку не не бидува ама баш за ништо. Само идеи и филозофии. А како што гледам и јас сум еден од нив. Поздрав
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 30-Jan-2009 at 16:47
Ветатој најнапред добредојде! Cheers Во некој дел се слагаме, имам и напишано погоре! Се надевам ќе го дадеш твоето мислење и на другите теми на муабет! Thumbs%20Up
Back to Top
vetatoy View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vetatoy Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 30-Jan-2009 at 17:41
Прочитав по темата што има пишувано. Интересна е темата. Бидејќи моментално сум во БГ (работа и образование) и од тука ги следам работите како одат со Белене можам да споделам некои работи. Прво бугарите се свесни што значи да се има НЕК. Со години извезуваа енергија и заработуваа многу. Со исклучени реактори (работат 2 сеуште, „помодерните“) успеваат да се до границите на нивните потреби. Но еднаш да пробаш и да видиш колу е вкусно пак ќе сакаш. Затоа и се заборчуваат со изградбата на Белене. Како и да е ризикуваат и имаат подршка сега и од ЕУ за тој проект (пред се дозвола) а и руснаците инвестираат повторно. Но пред се веќе незнам колку време имаат Колеџ по Топлојадрена Енергетика кој е во склоп на Електро факултетот во Софија. Професорите што таму предаваат се завршени магистри и доктори во Русија. Не велам дека и кај нас нема стручњци (има кои имаат работено во институтот во Винча) но треба барем да се почне со инвестирање во луѓе. Е и тоа е цел проект. Ако за 10-15 години имаме специјалисти по таа тема барем двојно или тројно од тоа што сега имаме е дури тогаш може да размислуваме нешто. Да се споредуваме со бугарите е тешко затоа што само индустриското ниво им е еднакво на тоа што Словенија и Хрватска го имаат заедно. А каде им е и зимки и летен туризам. Тоа што беа заспани со години е поради менталитетот што го имаат. Корупција, криминал и сл. Ќе дадаме еден пример. Имав професор на факултет кој до 90 година бил главен во одделот за мрежни технологии во Бугарската академија на науките. На лекции постојано раскажуваше некои искуства. раскажуваше во тој период до 90 години што била нивната работа таму. И вели. Кога IBM ќе извадеше нешто ново по 6 месеци ќе беше доставено до нас („индустриска шпионажа“ на источниот блок) и наша задача беше да направиме сличен или исти кој ќе одговара на стандардите на источниот блок. Е сега мој заклучок. Ако биле способни да прават стандардни мрежови контолери за цел источен блок + што ли уште не (знам за принтери, монитори, компјутери)каде бевме ние? Ние 40 години во Југославија садевме тутун,пиперки и домати. Татко ми ми разкажуваше како по втора светска војна како отштета на Југославија, Германија плаќала освен другото и во машини и слично(историјата е од професор на машински факултет во Скопје). Па така на скопската железничка некаде 50-60 години стоеле некакви машини со години истоварени. Само земале простор. Дошол некој словенец на службен пат и прашал абе чиј се овие машини. Е наши. Е не ги користите? Е не. Незнаеме зошто служат. А може ли ние да ги земаме? На што нашите му рекле : А колку пари да ти дадеме да ги земеш? Се разбира дал некакви пари за нас многу за него беспари. Покасно се покажало дека тоа се преси кои и ден денес работат во некоја железара во Словенија и да сакаме да си купиме немаме толку пари. Е тоа е кај нас за жал. Фала му на Бога што барем денес знаеме кое и зошто служи, имаме инжинери, архитекти, доктори итн. Но тоа не значи дека имаме се па се можеме. Уште сме назад и треба уште многу да напредуваме. И да не се трудиме да измислуваме топла вода. Да бидеме малку по прагматични. Иновацијата е само 1% а се дуго е 99%. Така се оди напред.
Да инвестираме ли во Бугарскиот нов НЕК? Ми од кај да знам. Знам дека дел од ТЕЦ во Косово е македонски. Сме или нашите родители со години одделувале пари за изградбата на ТЕЦ на косово. И делумно е наш. Но со распадот на Југославија ништо не биднало од тоа. Србите не сакале и да слушнат. Сегашните во Косово едвај успеваат да работат(пошто не знаат многу) а и не им стига зашто се население од 2 милиони и трошат како луди а само тоа им е. ПА така од инвестиранот ништо. Дали да инвестираме во НЕК Белене? Е би било добро. Но ако условите на договорот кој би бил се поволни. Не е само да се дадат (да земеме кредит 300-400милиони зашто немаме толку)па после пак да сме и без струја и без пари. Тоа не е мое да одлучувам но би сакал кога ќе се вратам за стално во МК да видам дека барем некој се грижи за иднината на Македонија. Ако не, тогаш ке тонеме во мрак. Од година во година се потешко е со стабилноста на мрежата. А како би работела индустријата, стопанството, туризам и сето она што се збори без струјата? Дај боже идеите кој што сега ги имаме зацртано да се исполнат. На оваа криза тешко. А далеку ни е НЕК Македонски. Но мора да се почне па макар било како идеја.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 01-Feb-2009 at 00:52
vetatoy, се слагам речиси со се што кажа освен паралелата која ја повлече со Косово

Прашање е како сме ги имале регулирано работите кога сме влегле во таа инвестиција, веројатно тогаш се направени грешките кои подоцна ни се треснале од глава. Југославија се распадна како што се распадна и не треба да влечеме такви груби паралели со Белене. Ако евентуално произлезе наше учество во Белене, тоа мора добо да се регулира со јасен и цврст меѓудржавен договор и сите други можни договори и механизми кои стојат на располагање. Дури и така, апсолутна стопроцентна сигурност нема во ништо и никој не може да гарантира дека нема да настанат проблеми, но веројатноста за таква работа ќе биде исклучително мала, сигурно не поголема од тоа да останеме без гас на пример, или било каков друг увозен ресурс, вклучувајќи и технологија.

Не велам дека во Белене треба да учествуваме по секоја цена. Едноставно треба да бидеме активни и сериозни и да видиме што ќе ни биде понудено, а не да го преспиеме и ова кратко време што преостанува да се вклучиме.
Ако добиеме поволни услови и цврсти гаранции, тогаш зошто да не учествуваме, особено земајќи го во предвид сето она што и досега беше кажано во нишкава...


Edited by Cloverstack - 01-Feb-2009 at 00:53
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 11-Feb-2009 at 17:35

Хрватска и Албанија ќе градат нуклеарка, а Македонија?

Договорот за заедничка централа паднал на средбата меѓу премиерите Санадер и Бериша

 

Хрватска и Албанија заеднички ќе градат нуклеарна централа. Ваков договор паднал на средбата меѓу премиерите, Санадер и Бериша.

Ќе се гради во Албанија, деталите за инвестицијата и капацитетот дополнително ќе се договараат.

„Во самиот разговор се роди таква идеја, бидејќи премиерот Бериша кажа дека тие имаат расправа, дека им е потребна нуклеарна електрана и дека во секој случај би ја граделе, но дека без странски партнер тоа е тешко“, рече Томислав Мазал, портпарол на Министерство за економија.

Отворена понуда за учество имаат Црна Гора и Босна и Херцеговина. Но, од хрватското Министерство за економија за А1 велат дека и Македонија може да се вклучи доколку сака.

„Тоа со Црна Гора и со Босна е затоа што со нив планираме да градиме нафтоводи и затоа премиерот Санадер ги спомена, но јас не гледам причина зошто и Македонија да не се вклучи во тој проект“, вели Мазал.

 

 

Земјава вторпат добива шанса недостигот на струја да го амортизира вклучувајќи се во изградба на нуклеарна централа во соседството.

Неодамна Бугарија не повика за „Белене“. Македонските власти се сретнаа со менаџерите на бугарската централа, но и по три месеци нема конечен одговор дали ќе се вклучиме во овој проект.

Изградбата на нуклеарните централи во Македонија се уште предизвикува дебата само во академските кругови.

Експертите сугерираат дека вакви шанси не смее да се игнорираат, оти во ситуација кога целиот регион се соочува со недостиг на струја, атомските централи може да претставуваат пресвртница во енергетската стратегија и за земјите во опкружувањето.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=104262
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 11-Feb-2009 at 21:25


Се надевам дека е сериозно ова. Ова ја става Македонија во доста поповолна положба во било какви преговори и договори. А ако условите се добри не гледам зошто не би се обиделе да обезбедиме учество и во Белене и во Албанско-Хрватскиов проект.

Плус тоа е добра вест за вистинска соработка во регионов која е очајно потребна на сите вклучувајќи не и нас.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.