build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Нова Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 02-Sep-2008 at 23:38
Ла Линеа можеби беше во право пред неколку месеци. Нова Македонија нема да изгледа лошо иако малиот дел го реновираа темелно а големиот само го "фејслифтуваа". Гледам дека не само што ја офарбаа туку и ги поправаат и прозорците. Деловите што се целосно поминати изгледаа прилично пристојно. Се надевам само дека ќе постават и илуминација на надворешниот дел тоа е навистина потребно. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 02-Sep-2008 at 23:43
Се сложувам пбанкс, објектов заслужува илуминација, ама некоја подискретна, да не паѓа во очи. Многу добро може да се вклопи доколку и големиот цилиндер (незнам како се вика) го направат ист како малиот, цел стакло.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 02-Sep-2008 at 23:44
Originally posted by pbanks

Гледам дека не само што ја офарбаа туку и ги поправаат и прозорците. Деловите што се целосно поминати изгледаа прилично пристојно.


Што подразбираш под поправање на прозорците?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 02-Sep-2008 at 23:46
Originally posted by lslcrew

Се сложувам пбанкс, објектов заслужува илуминација, ама некоја подискретна, да не паѓа во очи. Многу добро може да се вклопи доколку и големиот цилиндер (незнам како се вика) го направат ист како малиот, цел стакло.


па цилиндерот се скалилата. Мислам дека тоа нема да го дочекаш, очигледно такви интервенции на големиот дел нема да има.

Можам само да замислам каква гужва ќе има во овој дел од градот во многу скоро време. Инфрастуктурата и сега е крахирана но што допрва не чека?

Веќе ги имаме Рамстор и ЕУ. ИК Банка, НЛБ Банка и министерствата веројатно ќе стартуваат до крајот на годинава. А не очекуваат и Резидор и Equest. Јас стварно незнам како постоечката инфраструктура ќе се справи со тој инфлукс на луѓе и коли.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 02-Sep-2008 at 23:48
Originally posted by Cloverstack


Што подразбираш под поправање на прозорците?


па алуминиумските компоненти над и под прозорците беа прилично деформирани, излитени, оштетени итн. Колку што приметувам и нив ги доведуваат во ред и ги фарбаат/полираат/нешто-во-тој-фазон. Има реновирани секции кои изгледаат навистина пристојно.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 02-Sep-2008 at 23:55
Originally posted by pbanks

Јас стварно незнам како постоечката инфраструктура ќе се справи со тој инфлукс на луѓе и коли.


Како бе, како ќе се справи. А кружниот ток кај католичка?! CrazyBig%20smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 03-Sep-2008 at 00:04


Шала на страна, се надеам дека навистина некој размислува на тема Јужен Булевар и дека крајно време е да се покрене тој проект, мада у фази како што имам објаснувано по други нишки...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 06-Sep-2008 at 10:41
Еве ги скалилата што ги збориме



А ова е дел од големиот дел на зградата веднаш до грдосијата на Бојо


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 06-Sep-2008 at 11:23
мислев дека нема стаклото да се вклопи многу, но сепак ова ќе изгледа убаво

Edited by zabegan - 06-Sep-2008 at 11:23
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 06-Sep-2008 at 11:36
Мислам дека требаше да смислат подобро решение. Не ми се допаѓа баш стаклото премногу ми е нападно во однос на остатокот од зградата. 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 06-Sep-2008 at 11:52
е да, плус го нарушува оригиналниот изглед на зградата
мислам дека најбезбедно ќе им беше на целиот објект само да ги сменат стаклата и да ја офарбаат фасадата и толку, не мораше друго да чепкаат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 06-Sep-2008 at 14:28
Мене ми е ОК, на граница помеѓу нападно и убаво. А да не биде дека само критикуваме владини проекти, ми се допаѓа и начинот на кој се реновира и големата зграда. Освежена, офарбана, исчистени и поправени прозорци, мислам дека тој дел баш ќе биде убав. Вакво освежување и треба дефинитивно и на МРТВ. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 12-Oct-2008 at 13:55
Какви им се сега оние циглички на долниот дел од скалиштето. Стварно забегаа а многу убаво почнаа. Инаку има уште еден момент кој го немаме фатено на фотографиите на горите делови наредија вегетација што ми се допаѓа и му наликува на објектот.


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 12-Oct-2008 at 14:02

izgleda prekrasnoApplauseTongueTongueBanana a sto se sluci so drugiot dell??

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 12-Oct-2008 at 14:08
абе да не ја префрлуваат владата во НМ Laugh таман сега би се поклопило ептен со менувањето на името, а од старата комотно можат да направат музеј на современа уметност за чинет со антички скулптури. шала на страна ептен екстра изгледа постмодерен објект кога ќе се нашминка малку со нови стакла и освежена фасада, а можеби и дека сме навикнати некако да гледаме на НМ како нешто излитето ова сега вака комплетирано ми личи и подобро од многу нови проекти, Thumbs%20Up нема што добар old school бетон со нов стаклен џемпер! 
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 12-Oct-2008 at 20:59
Мене исто така ми делува многу убаво Applauseбраво од мене
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 12-Oct-2008 at 23:07
и мене не ми се допаѓаат циглите на дното, зашто толку го комплицираат тој цилиндар
можеби ако и другиот го направат вака ќе биде подобро Dunno
скалите се успешно направени, но мислам дека тоа што најмногу смета е што ги прекинува белите линии на фасадата, премногу е рефлектирачко и затоа изгледа и нападно, исто и циглите не се совпаѓаат со линиите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 13-Oct-2008 at 05:19
Мене супер ми изгледа!
Само се надевам ќе го средуваат и големиот дел (ако не се лажам претходно во нишката прочитав дека НЕМА), а ако не тогаш ќе личи на голема импровизација
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 20-Oct-2008 at 23:18
ЈПССДП до Нова година се вселува во НИП-от
Со преземањето на граничните премини од страна на Царината, ЈПССДП го почна процесот на трансформација. Коневски вели дека консултантска куќа го подготвува законот за трансформација на ЈПССДП кој треба да го одобри Владата и усвои Парламентот. Законот треба да предвиди модел за трансформација, односно ЈПССДП од идната година да функционира како фонд или агенција надлежна исклучиво за градење на станови.
Коневски најави дека службите на трансформираното претријатие до крајот на годинава ќе се вселат на првиот кат во зградата на поранешниот НИП Нова Македонија. Во овој објект ќе бидат сместени поголем број министерства.

http://vecer.com.mk/?ItemID=A5CA256674383E43A3CC8DE71CBE4AC0

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 10-Nov-2008 at 00:08

Зградата на „Нова Македонија“ - нов дом на министерствата

До крајот на ноември во објектот ќе се преселат пет министерства, ДИК и други служби

Деспина Трајковска

Зградата на поранешното НИП „Нова Македонија“, позната и како Дом на печатот, до крајот на ноември ќе се претвори во седиште на пет министерства и на повеќе владини институции. По неколкугодишното реновирање, во кое што Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор вложи 176 милиони денари, објектот конечно повторно ќе ги отвори вратите, но овој пат за владините служби.

Најмногу, вкупно девет ката од зградата, на располагање ќе има Министерството за образование и наука, кое целосно ќе се пресели во просториите од седми до 15. кат. Во подрумот, Министерството за економија ќе ги смести геолошките збирки и Државниот архив на Македонија за архивска граѓа. Приземјето, дел од подрумските простории и галеријата на зградата ќе ги користи Државната изборна комисија, заедно со Министерството за информатичко општество, кое ќе има простор и на вториот кат. На Јавното претпријатие за станбен и деловен простор му припадна првиот кат, заедно со Службата за општи и заеднички работи, која ќе има и други простории на приземјето и во подрумот. Министерството за локална самоуправа, пак, во иднина ќе биде на вториот кат од зградата, а на третиот Министерството за култура. На четвртиот кат ќе биде изграден посебен прес-центар на Македонската информативна агенција, а на два ката погоре ќе бидат Секретаријатот за законодавство и Комисијата за заштита на конкуренцијата.

„Иако имаше најави дека зградата ќе биде порано готова, плановите се пролонгираа од оправдани причини. Претходно ангажираната фирма не ги испочитува роковите, но исто така и не постоеше комплетен проект, а недостигаа и пари“, вели Ивица Коневски, директор на ЈПССДП, едно од државните јавни претпријатија што ќе користат простории во некогашниот Дом на печатот.

Инаку, со вселувањето на неколку министерства во една од најпознатите висококатници во Скопје, државата конечно ќе ги намали трошоците што ги има по основа на кирии за министерства, кои со години работат раштркани во повеќе најмени објекти. Колку пари досега се трошеле за таа намена, вчера од владината Служба за општи и заеднички работи не можеа да кажат.

„Тоа се големи математики со оглед на тоа што речиси сите министерствата се сместени во неколку објекти. Сепак, сумата е голема. Но, сега со преселувањето тие трошоци ќе станат минато. Тоа е само еден од бенефитите што ќе ги има државата од сконцентрирањето на поголемиот дел од министерствата на едно место“, вели Васе Доневски, директор на Службата за општи и заеднички работи на Владата.

Според него, концентрирањето на министерствата на едно место ќе овозможи и нивно пофункционално работење во однос на испраќање на пратките, архивирањето, а Службата ќе има и полесен и поедноставен увид за комуналиите и воопшто техничките работи на министерствата.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=8562730F77FE6743A5ADB1B2E65F67AB


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.113 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.