build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051 69>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #961 Posted: 21-Jul-2015 at 08:49
Албанија нити е муслиманска нити религијата има толкаво влијание (која и да е) како кај нас. Инаку лани бев Албанија и навистина последните 10-тина години се осеќа дека е инвестирано во патна инфраструктура, со оглед на тоа што пред 90-та таму немаше ништо за разлика од кај нас. Инаку квалитетот на изградените патишта и не е баш најдобар. Асфалтот е нерамен, лоша сигнализација, имаше случај за појава на две крави на сред автопат... А за сообраќајната култура... катастрофа!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #962 Posted: 21-Jul-2015 at 13:53
Originally posted by kultuzin

Albanija e muslimanska i tamu nema potreba od muslimalizacija kako sto ima potreba vo Makedonija.
Ne ke da e toa. Vo Albanija religijata ne e tolku vazna kako kaj kaj nas (Ostatok od vremeto na komunistickiot diktator). Tamu 30% od naselenieto e hristijansko a mesanite brakovi se najnormalna pojava, sto ne e slucaj kaj nas.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #963 Posted: 21-Jul-2015 at 14:05
Ne me razbravte i kaj nas za vreme na socijalizmot religijata ne igrala uloga no posle toa sme staveni na mapata kako drzava koja vo najbrz rok treba da se muslimanizira. Zatoa i stigaat pari od Turcija i Saudiska Arabija za gradba na dzamii. Samo od Skopje do Gostivar se izgradeni 80 dzamii za 10 godini. Isto e i so Juzna Srbija. Vo Albanija nema potreba za toj proces zatoa sto tie i onaka se muslimani no isto kako sto velite ima vlijanie i strogiot komunizam koj go dereligioniziral naselenieto.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 995
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #964 Posted: 21-Jul-2015 at 14:20
Originally posted by ink

Originally posted by Kid_A

Луѓето за жал многу тешко да се вратат на село. Тоа е фикција. Посебно младината која е преокупирана и опседната со ноќен живот, дискотеки, кафичи, ресторани, кина, шопинзи, администрација.

За жал социјализмот ги уништи селата и луѓето ги начука како сардини во згради.

И това ке доjди. Време треба само.



Незнам од каде ти е овој оптимизам без покритие.



Edited by kiriOK - 21-Jul-2015 at 14:30
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 995
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #965 Posted: 22-Jul-2015 at 01:29
Репортажа од некој босанец од Бугарија

Bio sam u Bugarskoj u novembru, Centar Sofije izgleda razvijenije, urednije i sredjenije od Sarajeva, Ostali dijelovi grada u poredjenju sa Sarajevom van centra izgledaju najmanje 10 puta gore od situacije u Sa. Uz sve to ljudi u Sarajevu su definitivno bolje obuceni ... izgledaju bolje hocu, najednostavnije da kazem da izgledaju ipak bogatije, tako da je MOJ dojam Sofije u poredjenju sa Sarajevom da se u SA, dosta bolje zivi, bio sam jos u par Bugarskih mjesta, posto imam prijatelje bugare zavrsio sam i na selima, mislim da onako lose i jadno nisu izgledala sela po BiH ni prije 100 godina... a sto se tice ovih drugih gradova nisu bili bas popularni ali po broju stanovnika neki cak ozbiljni, recimo jedan Plaven koji ima skoro 250 000 ljudi .... Banja Luka je za taj grad Svicarska. Opsti dojam voznje Bugarskom je katastrofalan, i sam sam se pitao zasto, recimo Bugarska nije prljava zemlja ... ali neko sivilo, odvratna arhitektura i taj neki balkanski ciganluk, moram da spomenem situaciju kada sam na pola puta zaspao i a dosli smo u grad koji se zove Vrace , tako dizem ja glavu i budim se , prizor je bio kao ratna zona, neke rusevne zgrade, kosturi zgrada, dimnjaci, zidovi.. meni je Bg ostavila dojam najjezivije zemlje koju sam ikad posjetio i tacno ono sto je neko iznad napisao ja sam se sve vrijeme pitao, otkud oni u EU? Tu sam se malo i razocarao u tu uniju jer mi svi u BiH od ulaska ocekujemo i te neke vizuelne promjene u sredini u kojoj zivimo... Jasno nam je koliko su Hrvatska, Slovenija napredovala sto se tice toga u posljednjih 15 godina.Tako me Bugarska iskreno malo i sjebala jer sam se zapitao hocemo li mi ikada dozivjeti u BiH taj dan koji su dozivjeli zapadni susjedi . Hr i Slo su uvijek bile urednije ali cinjenica je da je razlika voznje hrvatskom 2000. i 2015 ogromna.Mislio sam da objavim moje slike i neku minireportazu ali nisam imao vremena, a inace kada putujem i nemam obicaj da mnogo slikam.

Uz sve to prijatleji bugari su bili u Sarajevu ... i velika je istina da oni ne zele da priznaju da je recimo BiH bar vizuelno bolja .... ovaj jedan kada se napio rekao mi je posto su dosli nakon zg, i bg da su ocekivali da u bosni zateknu to neko siromastvo i da se cak malo naslade, u smislu da trose kao ludi i da budu sretni gdje zive kada vide kako je tu, culi su grozne price kao i mi o njima.... o toj neimastini ... uglavnom usli su u Sarajevo i razgledali razocarano i drugi drug je konstatovao, pa i oni su bolji od nas.... Uglavnom malo su tvrdoglavi i nece otvoreno da priznaju ali izvukao sam priznanja da kuce u bih izgledaju mnogo bolje, i da su sela mnogo sredjenija ... Uglavnom zakljucak ovog druga Bugara je bio kako smo mi na Balkanu svi isti , ali svi misle da su bolji od drugih, misleci na ovo nase uporedjivanje .... ko ima bolje ceste , ko ima bolji grad, itd .... Mislim da postoji taj neki balkanski ponos ali sto se tice BiH mislim da smo mi po tome najumjereniji, cak mi smo najnegativniji, ko god da dodje mi se zalimo i kirikujemo sve zivo ... tako da drugi to lako uzmu u usta nakon nas. Mislim da ne postoji turista koji je usao u Sarajevo da mu neko nije skrenuo paznju na nezaposlenost i visinu plate u BiH .... dok makedonci recimo nista bolji po tome a samo se hvale.

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1369
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #966 Posted: 30-Jul-2015 at 13:40
Магистрала ,,Марица,,

Благодарение на momchilq отSSC





















И видео от въпросните пътни възли.
https://www.youtube.com/watch?v=8ptkJHBlOt0

Edited by Galileo - 30-Jul-2015 at 13:47
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #967 Posted: 30-Jul-2015 at 13:49
Одлично изгледа!
За сè има вторпат
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #968 Posted: 03-Aug-2015 at 14:38
Новата клучица мегу автопатот Хемус (во северна Бугариja) и првокласен пат (во близина на градот Шумен) е отворена со тоа и нови 5 км автопат на автопатот Хемус.



Еве и спот
https://www.youtube.com/watch?v=3YfHigp_CiU



Наредните 60 киломентри от ЛОТ 1 са пред тендер. Според проектот ке има 3 тунела и 12 виадукта.






Edited by ink - 03-Aug-2015 at 14:42
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #969 Posted: 03-Aug-2015 at 22:29
Пред неколку дена си дојдив од Грција , одамна немав одено , можеби 7-8 години не сум бил на некој делови од државата и со какв автопат располагаат се зачудив , нај модерен во секоја смисла на зборот , одличен асвалт каде што нема да најдеш ни ту една дупка , обележан , со нај модерни сообраќајни знаци , дигитални , осветлен секој тунел е со семафори на влезот како и во средината па се до крајот со информативни табли , посебни ленти за застанување , против пожарни апарати и уште што не, едноставно возењето е милина , а посебно навечер каде што буквално не ти требаат светла на колата да имаш пуштено , патот свети , мерак за очи , се гледа колку многу грците вложиле во патната инфраструктура и тоа ќе го имаат векови и може слободно да се гордеат со тоа , еве неколку видеа успеав да најдам на интернет.
https://www.youtube.com/watch?v=6T6e4rcqFQE
https://www.youtube.com/watch?v=f0Y7QE11SDA
https://www.youtube.com/watch?v=BeqZyeFDtsA
https://www.youtube.com/watch?v=nQ-3f3XjH0g
https://www.youtube.com/watch?v=f0Y7QE11SDA
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #970 Posted: 03-Aug-2015 at 22:37
@WolfLeader поубаво е да користиш кодови за видеата од youtube.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #971 Posted: 03-Aug-2015 at 23:04
Originally posted by kiriOK

Репортажа од некој босанец од Бугарија

Bio sam u Bugarskoj u novembru, Centar Sofije izgleda razvijenije, urednije i sredjenije od Sarajeva, Ostali dijelovi grada u poredjenju sa Sarajevom van centra izgledaju najmanje 10 puta gore od situacije u Sa. Uz sve to ljudi u Sarajevu su definitivno bolje obuceni ... izgledaju bolje hocu, najednostavnije da kazem da izgledaju ipak bogatije, tako da je MOJ dojam Sofije u poredjenju sa Sarajevom da se u SA, dosta bolje zivi, bio sam jos u par Bugarskih mjesta, posto imam prijatelje bugare zavrsio sam i na selima, mislim da onako lose i jadno nisu izgledala sela po BiH ni prije 100 godina... a sto se tice ovih drugih gradova nisu bili bas popularni ali po broju stanovnika neki cak ozbiljni, recimo jedan Plaven koji ima skoro 250 000 ljudi .... Banja Luka je za taj grad Svicarska. Opsti dojam voznje Bugarskom je katastrofalan, i sam sam se pitao zasto, recimo Bugarska nije prljava zemlja ... ali neko sivilo, odvratna arhitektura i taj neki balkanski ciganluk, moram da spomenem situaciju kada sam na pola puta zaspao i a dosli smo u grad koji se zove Vrace , tako dizem ja glavu i budim se , prizor je bio kao ratna zona, neke rusevne zgrade, kosturi zgrada, dimnjaci, zidovi.. meni je Bg ostavila dojam najjezivije zemlje koju sam ikad posjetio i tacno ono sto je neko iznad napisao ja sam se sve vrijeme pitao, otkud oni u EU? Tu sam se malo i razocarao u tu uniju jer mi svi u BiH od ulaska ocekujemo i te neke vizuelne promjene u sredini u kojoj zivimo... Jasno nam je koliko su Hrvatska, Slovenija napredovala sto se tice toga u posljednjih 15 godina.Tako me Bugarska iskreno malo i sjebala jer sam se zapitao hocemo li mi ikada dozivjeti u BiH taj dan koji su dozivjeli zapadni susjedi . Hr i Slo su uvijek bile urednije ali cinjenica je da je razlika voznje hrvatskom 2000. i 2015 ogromna.Mislio sam da objavim moje slike i neku minireportazu ali nisam imao vremena, a inace kada putujem i nemam obicaj da mnogo slikam.

Uz sve to prijatleji bugari su bili u Sarajevu ... i velika je istina da oni ne zele da priznaju da je recimo BiH bar vizuelno bolja .... ovaj jedan kada se napio rekao mi je posto su dosli nakon zg, i bg da su ocekivali da u bosni zateknu to neko siromastvo i da se cak malo naslade, u smislu da trose kao ludi i da budu sretni gdje zive kada vide kako je tu, culi su grozne price kao i mi o njima.... o toj neimastini ... uglavnom usli su u Sarajevo i razgledali razocarano i drugi drug je konstatovao, pa i oni su bolji od nas.... Uglavnom malo su tvrdoglavi i nece otvoreno da priznaju ali izvukao sam priznanja da kuce u bih izgledaju mnogo bolje, i da su sela mnogo sredjenija ... Uglavnom zakljucak ovog druga Bugara je bio kako smo mi na Balkanu svi isti , ali svi misle da su bolji od drugih, misleci na ovo nase uporedjivanje .... ko ima bolje ceste , ko ima bolji grad, itd .... Mislim da postoji taj neki balkanski ponos ali sto se tice BiH mislim da smo mi po tome najumjereniji, cak mi smo najnegativniji, ko god da dodje mi se zalimo i kirikujemo sve zivo ... tako da drugi to lako uzmu u usta nakon nas. Mislim da ne postoji turista koji je usao u Sarajevo da mu neko nije skrenuo paznju na nezaposlenost i visinu plate u BiH .... dok makedonci recimo nista bolji po tome a samo se hvale.



Читам и се крстам. Ова некој опасен локал патриот. Споредува баби и жаби.Софија е х4 од неговото Сараево, има дефинитивно боље живот, има неспоредлива инфраструктура и организација на самиот град, ИМА МЕТРО, има мал миљон молови, брендови, икеи и остало што Сараево па и ние долго нема да ги видиме. Не му признавале бугарите дека имал боље град. Македонците само се фалеле? Комплекси боже ме опрости. Типчево е од земја во која до лани немаше ни еден метар автопат. секој понатамошен коментар ми е излишен, можеби и досегашниве.....

Edited by vladegf - 03-Aug-2015 at 23:09
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #972 Posted: 04-Sep-2015 at 19:37
Во право си , нема логика да ги споредува неговото сараево со софија ....
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #973 Posted: 10-Sep-2015 at 17:53
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #974 Posted: 23-Sep-2015 at 09:44
Брз апдеjт на Северната тангента на Софиja,коja се работи 24/7 поради малкиот рок.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #975 Posted: 06-Oct-2015 at 16:30
Првите 100 км автопат во Босна и Херцеговина.

http://issuu.com/betatelstudio/docs/prvih_100_kilometara?e=18414998/14301163
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #976 Posted: 06-Oct-2015 at 22:44
Originally posted by Џоле

Првите 100 км автопат во Босна и Херцеговина.

http://issuu.com/betatelstudio/docs/prvih_100_kilometara?e=18414998/14301163


Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #977 Posted: 22-Oct-2015 at 11:44
Днес се пуска ЛОТ 2 на автопатот Струма(от Дупница до Благоевград) во Бугариja - около 40 км.
Очекуваjте позадолбочена репортажа.
Утре или во наредните денови треба да бидат пушнети нови 35км на автопатот Марица.











Edited by ink - 22-Oct-2015 at 14:11
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #978 Posted: 22-Oct-2015 at 18:19
YesYesYesРЕПУБЛИКА БУГАРСКАYesYesYesCheersCheersCheersCheers
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #979 Posted: 22-Oct-2015 at 18:21
От последната слика ще правиме АМ МАКЕДОНИЯLOLLOLLOL
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #980 Posted: 22-Oct-2015 at 18:33
Им снемало боја што нема линија за трета лента на сликите од левата страна на мостот ?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051 69>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.