build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
37 [37.37%]
10 [10.10%]
9 [9.09%]
9 [9.09%]
3 [3.03%]
14 [14.14%]
2 [2.02%]
4 [4.04%]
5 [5.05%]
6 [6.06%]
You can not vote in this poll
Total votes: 99   Average: 7.26

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1081 Posted: 26-Jun-2011 at 21:53
skulptorkata pravi nesto vekje videno ! ova e umetnost po naracka ! da se posveti koj bilo ke napravi slicno mozebi i podobro .. za visoka umetnost ne mozi da se razgovara so nea , posto ne ja gledam vo nejzinoto delo a i vo nejzinite zborovi

Back to Top
Macedonian View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Macedonian Quote  Post ReplyReply #1082 Posted: 26-Jun-2011 at 22:21
Originally posted by zabegan


Originally posted by StreetStruck

Previous Бидејќи си се потрошил, еве ја се нудам прв од форумов ќе ти ги дадам 15-те денари, а ако сака уште некој да учествува, не ми смета и помалку да дадам.
шала на страна, го прочитав интервјуто со авторката и можам слободно да кажам дека скоро цел текст беше посветен на тоа како таа се воодушевувала од сопственото дело и какви биле реакциите кај народот, воопшто не се потруди да даде нешто корисно и издржано, па и оној мал дел од интервјуто каде го објаснува своето дело зборува за работи кои очигледно веќе ги знаеме и ги гледаме на делосо други зборови, можеше да објасни кои се симболиките позади елементите кои ги користи, зошто се одлучила за такви форми и елементи на комплексот на споменикот, дали има посебна причина за нејзиниот дизајн или е нејзин личен избор, па потоа техничките особеност на фонтаната и т.н.или сето тоа е премногу комплицирано за неа?меѓудругото, објаснува за то колку капијава не била триумфална Dump

Мислам дека тоа ќе го каже кога ќе ја пуштат и фонтаната. Мислам дека така кажа самата она....
МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата кога зурла ќе ти го раскине срцето.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #1083 Posted: 26-Jun-2011 at 22:23
@G.I.Joe:
Неќам никој да ме сфати погрешно, не бранам никого, но најубаво да се пријавиш на некој следен тендер ако има и се разбира да го изберат твоето дело, твоето решение од соништата бидејќи нели било кој може да направи слично нешто и подобро дури.
Кога пишуваш или кажуваш нешто чукни си ја главата зошто во најмала рака искачаш смешен. Ааааа висока уметност во нејзините зборови, па продолжи да ја бараш во зборовите некој ден можеби и ќе ја најдеш.

"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #1084 Posted: 26-Jun-2011 at 22:25
Originally posted by Macedonian

Мислам дека тоа ќе го каже кога ќе ја пуштат и фонтаната. Мислам дека така кажа самата она....


Батали сега тоа дај да собереме пари!
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1085 Posted: 26-Jun-2011 at 22:53
Originally posted by StreetStruck

@G.I.Joe:
Неќам никој да ме сфати погрешно, не бранам никого, но најубаво да се пријавиш на некој следен тендер ако има и се разбира да го изберат твоето дело, твоето решение од соништата бидејќи нели било кој може да направи слично нешто и подобро дури.
Кога пишуваш или кажуваш нешто чукни си ја главата зошто во најмала рака искачаш смешен. Ааааа висока уметност во нејзините зборови, па продолжи да ја бараш во зборовите некој ден можеби и ќе ја најдеш.


Pa da ti kazam pravo i razmisluvam Big%20smile, no muabeto mi bese vo svet vo koj se povekje i povekje apstrakcijata idi do izraz (uprostuvanjeto), nas ni se nudat rezbi i dekoracii !Ohno posto kolku so znam jas po pameten e toj so znaj da prenesi mnogu raboti so eden zbor ili edna linija otkolku nekoj 100 sliki i 100 materijali da upotrebi za obicniot covek da svati so sakal da kazi avtorot.No toa e toa .Nekogas zavisi i od narodot dali mozi da ja svati taa edna linija ili mu trebaat 100 sliki ..  Na Aleksandar ke si se naviknime ke stani del od naseto sekojdnevie , no toa ne znaci deka ne mozime da dajme nekolku komentarcinja Big%20smileRoll%20eyes Bas pregje pominav vcentar i mozam da kazam deka za sekoj gragjanin ima po nesto vo toj del . Toj so se cuvstvuva kako da e na plaza mozi slobodno po kupaci da seta niz plostadot Big%20smile  Kriteriumot i kvalitetot na centralniot del e mnogu spusten .. Nekoi lugje ednostavno nemaat vreme da mislat i arhitekturata i umetnosta gi svakjaat kako biznis ili pole za eksploatacija , a ne kako da gi nadgradat vekje postoeckite standardi i kriteriumi
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1086 Posted: 26-Jun-2011 at 23:09
Originally posted by StreetStruck

@G.I.Joe: Неќам никој да ме сфати погрешно, не бранам никого, но најубаво да се пријавиш на некој следен тендер ако има и се разбира да го изберат твоето дело, твоето решение од соништата бидејќи нели било кој може да направи слично нешто и подобро дури.Кога пишуваш или кажуваш нешто чукни си ја главата зошто во најмала рака искачаш смешен. Ааааа висока уметност во нејзините зборови, па продолжи да ја бараш во зборовите некој ден можеби и ќе ја најдеш.


Потпис.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1087 Posted: 26-Jun-2011 at 23:22
колку и да не ги сакам авторите на делата на Ск2014, ништо од ова не е нивна вина, кога владата извади „конкурс“, си извади со точни барања за тоа што како треба да биде, всушност StreetStruck го потврдува она што го кажа G.I. Jo, дека се она што го видвме досега е уметност по нарачка. ама баталете ја таа дискусија...

инаку, муабетот беше што авторката збоува како темата да е влијание од тешки дроги, а не споменикот на кој работи, сериозно, целиот муабет на тоа што го изработила се сведува на „ahhh this is some good sh*t maaan, trust me" Big%20smile
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1088 Posted: 26-Jun-2011 at 23:24
Da dodam nesto ..@StreetStruck  Epa poradi toa so vo denesno vreme se pravi toa so mu se sonilo na nekoi poradi toa sme na ova deredge ..Ima vo svetot kriteriumi , standardi be lugje .. Svetot ne pocna so nas nema ni da zavrsi so nas .. Nasa zadaca e da prodolzime tamu od kade so zastanale predhodnicite , a ne da ozivuvame mrtovci ... Koj me svati me svati  ..
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #1089 Posted: 26-Jun-2011 at 23:35
Ви текнало ли дека можеби никој не ја прашал скулпторката за детали околу нејзината работа. Сепак интервјуто го води новинарот и потоа го пренесува. Да не треба сега скулпторката да се качи на Букефал и со мегафон во раце да се развика и да објаснува за се во врска со фонтаната?
Дури и да го направи тоа, нема да ја слушнеме заради музиката од т.н. плажа.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1090 Posted: 26-Jun-2011 at 23:38
LOL
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1091 Posted: 26-Jun-2011 at 23:53
Нормално дека не им текнало, сепак се работи за сериозен весник со квалитетно истражувачко новинарство, каде се обработуваат теми од типот на „алатот на Букефал“ и сл. Секако дека прва рационална реакција ќе биде да се оквалификува авторката како зависник од наркотици. И интересно е како ги менувате причините за плукање (не би го нарекол критика, бидејќи во 95% од постовите само се кажува нешто колку да се каже), откако се виде дека споменикот од естетски аспект задоволува, дека не делува преголем во просторот, сега ја ставате во игра „уметноста по нарачка“. Па излегува дека на централните и локалните власти треба да им се одземат ингеренциите во областите поврзани со култура и споменици, и јавниот простор едноставно да им се остави на уметниците за да постават што сакаат. Не одат така работите, туку граѓаните одлучуваат за такви прашања, било да е тоа непосредно на избори или на референдум, јавна анкета итн.

@GIJoe кои стандарди и критериуми не ги задоволува спомеников?
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #1092 Posted: 27-Jun-2011 at 00:21
Originally posted by zabegan

колку и да не ги сакам авторите на делата на Ск2014, ништо од ова не е нивна вина, кога владата извади „конкурс“, си извади со точни барања за тоа што како треба да биде, всушност StreetStruck го потврдува она што го кажа G.I. Jo, дека се она што го видвме досега е уметност по нарачка. ама баталете ја таа дискусија..


Смешно и жалосно истовремено. Не одговарај од мое име бидејќи мојот и ставот на G.I.Joe се дијаметрално спротивни и кажи ми жиро-сметка да ти уплатам 15 денари.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1093 Posted: 27-Jun-2011 at 00:29
па всушност, нема прашања, има Стевановска објаснува, Стевановска додава и т.н.
инаку мојот пост, што се однесува до изјавите на авторката, не беше воопшто насочен на критика на споменикот, туку критика кон глупостите осд кои се изначитав во интервјуто со нејзе
сепак, авторката има многу повеќе кажано одколку што ја имаат прашано, можела барем дел од тој разговор да го насочи кон своето дело, не треба да се качи на споменикот со мегафон, ама коа веќе добила шанса да збори, нека збори, со самото тоа што ќе си го објасни делото ќе се изгубат било какви простори за „плукање“

П.С. Кога ќе прекинете да го користите тој збор плукање? со самото тоа што пола од коментарите ви се за тоа како некој плукал, се помалку простор има за оправдување на сите овие проекти, така да, сами на својата страна од дискусијата си штетите
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1094 Posted: 27-Jun-2011 at 00:34
Originally posted by StreetStruck

Originally posted by zabegan

колку и да не ги сакам авторите на делата на Ск2014, ништо од ова не е нивна вина, кога владата извади „конкурс“, си извади со точни барања за тоа што како треба да биде, всушност StreetStruck го потврдува она што го кажа G.I. Jo, дека се она што го видвме досега е уметност по нарачка. ама баталете ја таа дискусија..


Смешно и жалосно истовремено. Не одговарај од мое име бидејќи мојот и ставот на G.I.Joe се дијаметрално спротивни и кажи ми жиро-сметка да ти уплатам 15 денари.
добро, што ако G.I Joe извади свое решение на конкурс? кои ќе бидат резултатите? ... нема да има резултати, баш поради уметноста по нарачка, значи никој нема да бира според квалитетот на изведеното, туку ќе го избере она што си го нарачал, крај на дискусијата (која и онака воопшто не беше потребна)
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1095 Posted: 27-Jun-2011 at 00:42
Originally posted by <Fresno>

Нормално дека не им текнало, сепак се работи за сериозен весник со квалитетно истражувачко новинарство, каде се обработуваат теми од типот на „алатот на Букефал“ и сл. Секако дека прва рационална реакција ќе биде да се оквалификува авторката како зависник од наркотици. И интересно е како ги менувате причините за плукање (не би го нарекол критика, бидејќи во 95% од постовите само се кажува нешто колку да се каже), откако се виде дека споменикот од естетски аспект задоволува, дека не делува преголем во просторот, сега ја ставате во игра „уметноста по нарачка“. Па излегува дека на централните и локалните власти треба да им се одземат ингеренциите во областите поврзани со култура и споменици, и јавниот простор едноставно да им се остави на уметниците за да постават што сакаат. Не одат така работите, туку граѓаните одлучуваат за такви прашања, било да е тоа непосредно на избори или на референдум, јавна анкета итн.

@GIJoe кои стандарди и критериуми не ги задоволува спомеников?


obezbeduva fontanava rampa za invalidi .sekoj cest bravo so ispolnuva nekoj standard , a kriteriumite treba da se baraaat uste pri izborot na ovaj proekt za izvedba ..0 transparentnost imase ne bese izbran so glasanje na strucni lica umetnici arhitekti tuku tajno t.e. zelba na nekoj avtoritet ....... pak ke recam dodeka svetot eksperimentira so najsovremenata tehnologija  pravejki arh prilagodena na potrebite na lugjeto , energetski efikasna  nie leeeme spomenici vo bronza Roll%20eyes
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1096 Posted: 27-Jun-2011 at 00:45
ocigledno takva potreba ni nametnaa izminative godini LOL
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #1097 Posted: 27-Jun-2011 at 00:52
Интервјуто не е колумна, па Стевановска да си напиши што и лежи на душата и да ги задоволи или не нашите желби.
Како и да е пренесено во весникот (и јас го читав), произлезено е од разговорот т.е. од интересите на новинарот. Ако се работи за новинар какови што очигледно немаме во државата, ќе ги постави вистинските прашања и евентуално ќе ги добие одговорите. Ако не ги добие ќе објави дека не ги добил.
Не верувам дека г-ѓата нешто намерно крие или не сака да каже, поготово околу начинот на изработка,  идеите, симболиката и сл. во врска со целата фонтана со сите рељефи и скулптури. Напротив, мислам дека ако ја остават може цел ден да зборува за нејзината работа.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1098 Posted: 27-Jun-2011 at 01:03
Originally posted by zabegan

П.С. Кога ќе прекинете да го користите тој збор плукање? со самото тоа што пола од коментарите ви се за тоа како некој плукал, се помалку простор има за оправдување на сите овие проекти, така да, сами на својата страна од дискусијата си штетите


Проблемот е што за разлика од други членови кои се противници на „сите овие проекти“ кои аргументирано критикуваат, ти и уште неколку други едноставно се губите. Навивачки настапувате и да, плукате. И не се грижи за тоа дали ако сум го рекол очигледното за твоите постови, ќе сум си наштетел на дискусијата. Тоа е мое мислење и го кажувам.

GIJoe, не ми одговори на прашањето. Едно е прашањето за транспарентноста, друго е прашањето во што треба да се вложат парите, а трето е кои критериуми и стандарди не ги задоволува спомеников?
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #1099 Posted: 27-Jun-2011 at 01:23
Еве го претходното интервју на скулпторката за Вест, со многу повеќе детали, објавено претходно на формуов.
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=85&PN=6
http://www.vest.com.mk/?ItemID=F9C5B4DA0231B04487A9E25D53C65893
Истата новинарка.
За повеќе, да почекаме месец-два да ја завршат фонтаната.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1100 Posted: 27-Jun-2011 at 10:51
Originally posted by G.I. Joe

Da dodam nesto ..@StreetStruck  Epa poradi toa so vo denesno vreme se pravi toa so mu
se sonilo na nekoi poradi toa sme na ova deredge ..Ima vo svetot
kriteriumi , standardi be lugje .. Svetot ne pocna so nas nema ni da
zavrsi so nas .. Nasa zadaca e da prodolzime tamu od kade so zastanale
predhodnicite , a ne da ozivuvame mrtovci ... Koj me svati me svati  ..



Што се тоа стандарди и критериуми во уметноста и при изработката на споменици и скулптури и дали истите треба да ги одредува администрација, политичари, новинари или уметници кои работат на проектот? И да се разбереме, Вест не е пример за квалитетно истражувачко новинарство, ВЕСТ Е ТАБЛОИД!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.563 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.