build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 69>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 05-Sep-2010 at 17:56
ili ako e mozno da se dade pod koncesija na povekje godini na zainteresiran investitor ama seuste nemam slusnato trg po koncesija LOL
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 05-Sep-2010 at 18:09
Originally posted by BOJAN

Јас предлагам ГТЦ ДА СЕ ПРОДАДЕ! Мене навистина не ми е јасно како тоа сме спремни да продадеме дури и факултети, железница, болници, јавен радиодифузен сервис... а да не го спомниме продавањето на овој трговски центар.

Да се распише меѓународен тендер и победникот да ја изведе модернизацијата и мислам дека ГТЦ ќе блесне(можеби проблем е веќе спроведено индивидуално купување на продавнициBash!).

Инаку ова победничко решение за модернизација не ми се допаѓа, поубаво беше оноа од пред 4-5 години.

Што се однесува до расцепканите продавници, ѕидовите можат лесно да се срушат и да се добијат големи продавници во ГТЦ, тоа за мене не е проблем.
Добар ти е предлогот но незнам колку е реален. Пред се поради тоа што повеќето дуќани се приватни,  сопствениците заедно со државата (која сеуште има некој удел) го формираат акционерското друштво кое се грижи (очајно) за заедничките простории. Затоа и трговскиот е катастрофално валкан, со одрватни тоалети, со питачи и кучиња скитници по централните коридори, а не ретко се возат и велосипеди и веспи по коридорите.
 
Инаку селосна продажба би било одлично решение.
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 28-Jan-2012 at 14:30

Градски Трговски Центар ќе добие античка фасада?

Четврток, 26 Јануари 2012 22:00

Се подготвува проект за нов изглед на фасадите на повеќе институции и објекти во централното градско подрачје. На ред, според сознанија на Скај, е ГТЦ - чиј објект најверојатно ќе добие античка фасада.

Како што дознаваме, веќе се направени подготвителни разговори за оваа идеја со некои архитекти, и дека е одлучено ГТЦ да добие нова фасада во склад со фараонскиот барокен проект Скопје 2014.

Како можни објекти кои ќе добијат антички фасади од барокот и неокласицизмот се споменуваат и повеќе образовни објекти и студентски домови, кои треба да бидат со старо грчки стил, а се наоѓаат во централното подрачје на Скопје.

http://sky.mk/makedonija/13372-Градски-трговски-центар-ќе-добие-античка-фасада.html



Edited by Alex - 28-Jan-2012 at 14:31
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 28-Jan-2012 at 14:51


Веројатно прозорците не дихтувале   Dunno
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 28-Jan-2012 at 14:53
Изгледа челичната конструкција е канцерогена.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 28-Jan-2012 at 15:14

О Господе... прости им... не знаат што прават... Зашто јас сигурно нема да им простат, ако го направат и ова.... но и така веќе доволно го уништија градов за да имам причина да ги сметам за тотални лудаци...

Се прашувам само што е следно.... која е следната глупост... зашто и така веќе ги поминаа сите граници... веќе е сеедно уште колку глупости ќе направат... и цел град нека го ‘‘реконструираат‘‘, ама барем да го знаеме распоредот... 



Edited by FoSsiL - 28-Jan-2012 at 15:23
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 28-Jan-2012 at 15:22
Опаааа интересно, ама не точка ком точка мкBig%20smile, ај после што следно ќе менуваат, транспортен центар во антички-барок стил, народна банка, студенскиот Гоце, градски ѕид.... еве некој предлози.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 28-Jan-2012 at 15:25

МРТВ ќе биде врвот... црешата (или по мој вкус јагода) на шлагот....

Иначе кога ќе завршат со градот и со сите градски населби... можат малку и селава да ги средат, да не се почуствуваат запоставени...

А после можеме и брани и термоцентрали да ‘‘реконструираме‘‘... и фабрики...



Edited by FoSsiL - 28-Jan-2012 at 15:27
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 28-Jan-2012 at 15:29

Добредојтовте во Скопје - The Baroque City (мада нема врска од барок или што и друго и да си мислат дека е).... и тоа испишан на камена плоча...

или... 

The Center of the World
The Birthplace of Civilization 
the Superior City

итн... 



Edited by FoSsiL - 28-Jan-2012 at 15:32
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4085
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 28-Jan-2012 at 16:16
Wallbash Zasluzuvaat najmalku jajca v glava. Nekako mora ovada prestani posto ni se smejat site. Ajde sk2014 kje go podnosis ama sega preteruvaat. Znev deka virost kje se siriThumbs%20Down
Trgoski centar vo anticki stil, FAIL !!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 28-Jan-2012 at 16:56
Незнам како можете да се палите на рекла-казала вести. Почекајте малку да излезе прво официјална одлука па после плукајте колку можете.
Проекти за реновирање на ГТЦ има повеќе од 1 деценија да почекаме и да коментираме кога ќе ја видиме дефинитивната одлука. Но како и да е јасно е дека целта е само да се плука па дури и без да се знае што точно се критикува.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 28-Jan-2012 at 17:10
нема шанса на толкави стаклени површини од дуќаните во ГТЦ да се постави барокна фасада.неоди едно со друго.пре би се залагал да се освежи фасадата на кулите4 над ГТЦ него ли самиот објект
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 28-Jan-2012 at 17:24
Originally posted by kultuzin

Незнам како можете да се палите на рекла-казала вести. Почекајте малку да излезе прво официјална одлука па после плукајте колку можете.
Проекти за реновирање на ГТЦ има повеќе од 1 деценија да почекаме и да коментираме кога ќе ја видиме дефинитивната одлука. Но како и да е јасно е дека целта е само да се плука па дури и без да се знае што точно се критикува.

Ех уште прашуваш како... така како што речиси сите Ск2014 лудории што најпрвин звучеа како несолени шеги, станаа реалност, а некои луѓе во текот на процесот си ги сменија ставовите за 180 степени и ич око не им трепна.

Туку ај те молам кажи недвосмислено кој би бил твојот став доколку веста се потврди  Poke




Edited by Cloverstack - 28-Jan-2012 at 17:25
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 28-Jan-2012 at 17:45
Мојот став е дека прво сакам да видам квалитетен рендер а потоа да коментирам.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 28-Jan-2012 at 18:13
Originally posted by kultuzin

Мојот став е дека прво сакам да видам квалитетен рендер а потоа да коментирам.

Зарем бараше квалитетен рендер за некој објект од Ск2014 пред да коментираш? Но небитно, туку друго те прашувам - доколку се потврди дека има план ГТЦ да се „барокизира“, „рококоизира“ вотевер, кој е твојот став во однос на самата идеја и самиот пристап кон работите. Впрочем и оној кој евентуално дошол до идеја за таква трансформација на ГТЦ, сигурно не одлучувал врз база на некаков рендер кој што го видел, пошто нели, конкурс допрва би требало да се спроведе (освен доколку конкурсите не се комплетно наместени и криминални, што во ваква примерна држава како нашава може да го помисли само некој „плукач“ нели...).



Edited by Cloverstack - 28-Jan-2012 at 18:37
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 28-Jan-2012 at 18:50
Кловер, сите објекти кои ги коментирам или имат рендери или се во завршна фаза на градење. Значи коментирам само она што можам да го видам, не сум тип што од старт дисквалификува или фаворизира и искрено не ми е важно дали ќе е рококо, барок или модерно , важен ми е квалитетот и естетиката.
ГТЦ може во сите три стила да биде добро испроектиран но исто така во сите три стила да биде нагрден.
Зборот ми е не сум ограничен и немам некаков терет околу вратот дека нешто по секоја цена мора да ми се допадне или спротивното.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 203
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 28-Jan-2012 at 18:55

Што се палите толку на непотврдена информација, поготово од sky??  После оние испади дека анонимус ке го гасел фејбук и многу други кромиди (очигледно тоа го прават за повеќе посети) како да им верувате на ова:    

"според сознанија на Скај, е ГТЦ - чиј објект најверојатно ќе добие античка фасада" 

Да Античка фасада.




Edited by IN_MOTION - 28-Jan-2012 at 18:57
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 28-Jan-2012 at 19:00
Originally posted by kultuzin

Кловер, сите објекти кои ги коментирам или имат рендери или се во завршна фаза на градење. Значи коментирам само она што можам да го видам, не сум тип што од старт дисквалификува или фаворизира и искрено не ми е важно дали ќе е рококо, барок или модерно , важен ми е квалитетот и естетиката.
ГТЦ може во сите три стила да биде добро испроектиран но исто така во сите три стила да биде нагрден.
Зборот ми е не сум ограничен и немам некаков терет околу вратот дека нешто по секоја цена мора да ми се допадне или спротивното.

Ние не дисквалификуваме од одма, али како што спомнуваш во твојот пост има 3 стила за ГТЦ, ако еден од тие стилови е овој рококо-барок,годски или незнам кој, тогаш уште од старт се гледа дека нема естетика, каде во светот има трговски центар во барок стил Question, па и дури ако е барок, како ке ги направат 4 кули, и тие во барок, потшо пошто тие со ГТЦ се во компензирачка состојба не можат така да се остават
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 28-Jan-2012 at 19:02
Originally posted by Dragan


Originally posted by kultuzin

Кловер, сите објекти кои ги коментирам или имат рендери или се во завршна фаза на градење. Значи коментирам само она што можам да го видам, не сум тип што од старт дисквалификува или фаворизира и искрено не ми е важно дали ќе е рококо, барок или модерно , важен ми е квалитетот и естетиката.
ГТЦ може во сите три стила да биде добро испроектиран но исто така во сите три стила да биде нагрден.
Зборот ми е не сум ограничен и немам некаков терет околу вратот дека нешто по секоја цена мора да ми се допадне или спротивното.
Ние не дисквалификуваме од одма, али како што спомнуваш во твојот пост има 3 стила за ГТЦ, ако еден од тие стилови е овој рококо-барок,годски или незнам кој, тогаш уште од старт се гледа дека нема естетика, каде во светот има трговски центар во барок стил Question, па и дури ако е барок, како ке ги направат 4 кули, и тие во барок, потшо пошто тие со ГТЦ се во компензирачка состојба не можат така да се остават


Во Порто Пртугалија, во Карлсруе Германија....Не е Битен стилот важно е како е вклопен во околината и колку се вклопува во зададените форми. Еве на пример владата можеше да добие пристојно решение комбинирано модерен со барок стил, за жал ниту едно решение не се покажа за мој вкус успешно.
Затоа на слепо не би зборувал може да ми се допаѓа може не тегови околу вратот немам. А особено па не се напрегам околу рекла казала информации.

Edited by kultuzin - 28-Jan-2012 at 19:06
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 28-Jan-2012 at 20:14
јас однапред ќе се искажам:прифаќам промена до границите на стилот на фасадата на Пелистер,делува и класично(нема да е контраст на Ск20140 а не е ни кич како предлог бр.1 за Владата.навистина е добар компромис,а посебно што ги нема тие столбовите(јонски,дорски итн).
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 69>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.