build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 30-Jun-2008 at 19:51
Originally posted by pbanks



тој објект е башка

пост #97

зградата за Државен архив која треба да се гради веднаш до седиштето на МЕПСО на самиот брег на Вардар.


Сега па тебе не те разбирам... кога и сам кажуваш дека тој објект е башка (на самиот брег на Вардар), како го доведе во врска со објектот до офицерски кај сегашната ливада до пчоштадот?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 30-Jun-2008 at 19:55
хм....

1. државен архив поред МЕПСО
2. башка објект од другата страна на Вардар (пред КБ)

ваљда нејасно се изразив. или и јас нешто не го разбрав лсл па си напраив муабет Crazy
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 30-Jun-2008 at 19:57


ОК тоа, јас сум збунет сум од овој одговор што ми го даде

Originally posted by pbanks

Originally posted by Cloverstack


Линиите се чудни и не сум сигурен што точно значат, ама сигурно не е планирано да биде слепена со офицерскиот.
Инаку намената уште на времето се збореше дека е за хотел, а како сега стојат работите немам поим...


Па нели во последниве измени за мал ринг се спомна нешто државен архив или нешто такво?

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 30-Jun-2008 at 20:10
Originally posted by Cloverstack



ОК тоа, јас сум збунет сум од овој одговор што ми го даде

Originally posted by pbanks

Originally posted by Cloverstack


Линиите се чудни и не сум сигурен што точно значат, ама сигурно не е планирано да биде слепена со офицерскиот.
Инаку намената уште на времето се збореше дека е за хотел, а како сега стојат работите немам поим...


Па нели во последниве измени за мал ринг се спомна нешто државен архив или нешто такво?



CrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazy

no comment

Нешто скроз сум истрипал. Ни сам не ми е јасно како сум дошол до тој одговор сеа.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 02-Jul-2008 at 00:02
Originally posted by pbanks

Originally posted by Cloverstack



ОК тоа, јас сум збунет сум од овој одговор што ми го даде

Originally posted by pbanks

Originally posted by Cloverstack


Линиите се чудни и не сум сигурен што точно значат, ама сигурно не е планирано да биде слепена со офицерскиот.
Инаку намената уште на времето се збореше дека е за хотел, а како сега стојат работите немам поим...


Па нели во последниве измени за мал ринг се спомна нешто државен архив или нешто такво?



CrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazy

no comment

Нешто скроз сум истрипал. Ни сам не ми е јасно како сум дошол до тој одговор сеа.
не се секирајте тие што го планираат рингот се повеќе истрипани Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 10-Jul-2008 at 17:44
Bash
Усвоени се и најновите експресни измени во ДУП мал ринг. Како што стана обичај, усвоени се насилнички, игнорирајќи и релативизирајќи ги сите противења и забелешки, без разлика од каде доаѓаат и колку се издржани и аргументирани.

А промените се приказна сама по себе. Со секоја нова измена се прават се поголеми и поголеми глупости и ако се реализираат само дел од овие перверзии, Мал Ринг дефинитивно ќе отиде во бестрага за многу децении нанапред...


За црквата воопшто да не коментирам... Таа е круната на цело ова лудило, но е обработена во посебна нишка, па еве ќе се задржам на другите измени и деталите околу нив што сега испливуваат на површина.


- Две фонтани/споменици во Вардар, кај камени мост. Да, добро прочитавте во Вардар. Една ваква интересна идеја дефиниивно заслужува да биде сериозно разгледана, но само во некоја подалечна иднина, кога ќе бидат изградени пречистителни станици, а Вардар ќе биде чист, среден и пријатен за сетилата. Поставување на фонтани, споменици или што и да намислиле во смрдеа, гомна и жабарник (каква што е денешната ситуација),  е првокласна перверзија.
Suicide


- Маркиците 7.9 (пред Комерцијална Банка, кај плоштадот Карпошово Востание) и 7.10 (пред планираниот објект до Операта и Балетот), како да не беше доволно што се насила збутани во премал и несоодветен простор, сега приметувам и дека се работи за 29-метарски згради. Па на што ќе личи плоштадот Карпошово Востание со таква шареноликост на висините на зградите околу него? И на што ќе личат овие деветкатници слепени до сам кеј (за разлика од сите други објекти во мал ринг, што значи цел негов концепт), особено со смешно малиот простор оставен за пролаз од 1,5m???
Nuts


- Бројката на разноразни „споменици“ расне ли расне... Стигнавме до педесетина... Некој умислил дека сите можни споменици што ќе му паднат на памет треба да се натрупаат во и околу централниот плоштад. Ова е претерување и невкус од невидени размери. Кич par excellence!
Wallbash


-
Какви се побогу тие два портали на вториот дел од ул. Македонија??? Зошто да се наруши континуитетот на прекрасната глетка на улицата, чии фотографии прераснаа во едни од најпрепознатливите од Скопје??? И пошто верувам дека веќе е решен изгледот на овие портали (повторно некакво срање кое треба да ни го залечи комплексот дека ни фалат класични и неокласични објекти во градот), како тие портали ќе се вклопат со околните згради???
Thumbs%20Down


Следново нема да го коментирам затоа што сум убеден дека се работи за новинарска грешка. Очигледно се работи за мостот планиран од другата страна на камени, за кој имаме дискутирано токму во оваа нишка. Мада од неколкуте поединци што го касапат Мал Ринг ништо веќе не може да ме изненади...
Планот предвидува и изградба на пешачки мост меѓу планираниот мост на цвеќето и Камен мост.



http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=84423D3A12560A4D8393FECD80843161

Споменици ќе се градат во Вардар кај Камен мост

Спомениците се идеја на Владата, Општина Центар даде виза за нив

Деспина Трајковска

Две фонтани – спомен-обележја поставени во водите на Вардар од двете страни на Камен мост се само дел од новините предвидени со измените на Детаљниот урбанистички план - Мал ринг, кој вчера беше усвоен од страна на Советот на Општина Центар. Освен футуристичката идеја за поставување споменици во реката Вардар, кои е планирано да работат на механизам на бунари и се иницијатива на Министерството за култура, ДУП предвидува и изградба на две деветкатници од левата страна на Вардар, наменети за државни институции.

Едната пред објектот на Комерцијална банка, во која ќе се смести Архивот на Македонија и Археолошкиот музеј, а другата наменета за Уставниот суд е планирана во близина на МНТ. Со усвојувањето на измените на ДУП, кои се дел од владината програма за изработка на приоритетни планови, се постави и урбанистичка рамка за црквата на плоштадот, а се потврдија и педесетината спомен-обележја и споменици кои ќе се градат на плоштадот и околу него, како и на левата страна на Вардар на „Карпошово востание“. Виза добија и четирите скулптури на лавови кои е планирано да се постават по два од двете страни на мостот „Гоце Делчев“.

Новата рамка на ДУП дозволува и изградба на два портала, во функција на спомен-обележја, а се предвидени на крајните делови од вториот дел на улицата „Македонија“. Планот предвидува и изградба на пешачки мост меѓу планираниот мост на цвеќето и Камен мост.

„За сите објекти вцртани во планот треба да се изготват архитектонско-урбанистички проекти кои понатаму ќе ги дадат насоките на идејните решенија. Истото ова се однесува и за планираните спомен-обележја, за кои ќе се распишуваат јавни конкурси за избор на идејните решенија“, истакна Лидија Андреевска, планер од ИНПУМА, која е автор на ДУП. Таа вчера не ги прифати обвинувањата на советниците од опозицијата, кои посочија дека планот е спорен оти Градот и стручната ревизија имале повеќе забелешки. „Измените на ДУП се во целост со законските норми. Забелешката од Градот дека било потребно да се распише меѓународен конкурс за избор на решение за измените на ДУП за нас е неприфатливо, бидејќи со овие корекции не вршиме менување на концептот на централното градско подрачје“, изјави Соња Шумкова, раководителка на Одделението за урбанизам во Општина Центар, која не даде дециден одговор дали планерот ги испочитувал забелешките во однос на сообраќајните решенија издадени во негативното мислење од градските власти.

Како и многупати досега кога Општина Центар носеше измени на одредени планови, а Градот имаше негативно мислење за нив, општинарите посочуваа оти тие не се обврзани мислењата да ги земаат здраво за готово. Имено, во законот стои дека Градот дава согласност, односно мислење по урбанистичките планови, но не е конкретно прецизирано дека тоа треба да се земе предвид. Во полчасовната полемика, во која главен збор ја имаа советниците-опозиционери и кои посочија дека и голем број граѓани на Центар изнеле негативен став за предложените измени, единствено за збор од власта се јави советникот Владимир Бахчовановски.

При гласањето на планот, кој помина со 12 гласа „за“, четири „против“, а тројца советници беа воздржани, од гласањето самоиницијативно се повлече претседателот на Советот Владимир Здравев, оти, како што рече, не сака пак да го обвинуваат за судир на интереси, што беше случај пред половина година. И тогаш Советот гласаше за измени на истиот план, кој со последните усвоени корекции дава урбанистичка можност за реализација на речиси десетина владини проекти.




http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7DCCCE536043344B9270783AEE066D8E
РЕШЕНИЈАТА СПРОТИВНИ НА ГУП

Против новите урбанистички решенија на Општина Центар градските власти реагираа уште пред еден месец. Црквата на плоштад Македонија, музејот на ВМРО спроти старата автобуска станица и архив до Комерцијална банка од левата страна на кејот, се проблематични решенија за кои треба сериозно да се разговара меѓу Градот и Владата - беше ставот на Партиципативното тело за урбанизам, кое работи во рамките на Градот Скопје. Нивните забелешки имаат советодавен карактер, но не се задолжителни. Една од забелешките која беше дадена од телото се однесуваше на сообраќајните решенија, односно немањето пристап до некои од овие објекти во планот за централното јадро Мал ринг, додека другата е изградбата на објект на 1,5 метар од кејот на Вардар. Една од забелешките се однесуваше и дека ќе пречат на идејата за подземен сообраќај или, пак, за изградба на жичница до Водно. Членовите на Партиципативното тело рекоа дека пред усвојување на овој план треба да се расчистат многу законски и технички аспекти. Според нив, овој план за централното градско јадро предизвикува многу дилеми, имајќи предвид дека многу решенија се спротивни на Генералниот план на град Скопје.

Споменик на Јустинијан Први кај Камениот мост

Општина Центар ќе гради два споменика на своја територија, изгласа Советот на Општина Центар на вчерашната седница. Едниот споменик ќе биде посветен на царот Јустинијан Први, еден од најмоќните цареви на Источното Римско Царство, додека вториот споменик е наречен „Воин“. Во предлог-одлуката објаснето е дека споменикот на Јустинијан Први ќе се гради на примостието на Камениот мост, од десна страна гледано кон плоштад Карпош, додека споменикот „Воин“ ќе се постави пред зградата Ибни Пајко, која се наоѓа од десна страна на Камениот мост. Идејниот проект ќе го избира одбор од осум члена, додека реализацијата, управувањето и чувањето ќе се одвива со средства од буџетот на Општина Центар. Спомениците, се вели во предлог-одлуката, ќе се градат како симбол и траен спомен на вековните стремежи и борби за опстанок на луѓето и народите што живеат на територијата на Македонија.

Јорданка Ивановска




Edited by Cloverstack - 10-Jul-2008 at 20:21
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 11-Jul-2008 at 10:10


Еве уште едно кратко текстче со некои визуелизации

Премногу градби ќе го задушат центарот

Со измените во деталните урбанистички планови за централното градско подрачје Скопје ќе стане средновековен град со тесни и непроодни улички и со мал плоштад, беше заклучено на седницата на градското партиципативно тело за урбанизам, кое го сочинуваат пет експерти од оваа област и пет советници од Градот. - Во самото градско јадро со помош на Владата се планира да се изградат неколку значајни објекти, но тие целосно ќе го затворат просторот и градот ќе заличи на населба од средниот век - истакна професорот Андреј Токарев, претседател на ова тело.Тој најави дека ќе мораат да одржат седница во проширен состав на која ќе бидат поканети и претставници од Општина Центар и од Министерството за транспорт и врски, на која ќе се расправа за предложените измени. Партиципативното тело, пред с¢, се противи на изградбата на црква меѓу ресторанот “Дал Мет Фу” и Стоковната куќа “Сити галери” и на зградата на архивот од другата страна на Камени мост, пред седиш тето на Комерцијална банка. Партиципативното тело веќе даде негативно мислење за Деталниот урбанистички план со кој беа предвидени облакодери спроти хотелот “Холидеј ин”, но и покрај тоа тој е усвоен од Општина Центар.










http://www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=562&Itemid=54




Edited by pbanks - 11-Jul-2008 at 10:10
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 12-Jul-2008 at 00:33


Јасно се гледа колку се неприкладно насадени и колку лошо се вклопуваат црквата и објектот пред комерцијална банка.

А тука уште фалат да се вклучат и другиот новозацртан објект покрај кеј и магос, кои не се ништо подобри на ова поле.

Bash


Edited by Cloverstack - 12-Jul-2008 at 00:34
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 12-Jul-2008 at 09:10
Originally posted by pbanks



http://www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=562&Itemid=54


ШТО Е ОВА  ????

Edited by Vladimir P - 12-Jul-2008 at 09:13
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 12-Jul-2008 at 13:18
знае некој да ми каже каде има скривници во центар доколку има ,мислам баш на скривница не на подрум?
во ГТЦ, во ЕСМ, во Типо, во Пошта, Градски ѕид...?
знам само дека системите за тревожење сега брзо ги менуваа пред 4-5 години а беа уште од земјотресот забаталени, најверојатно е и со скривниците, или се дувло за кучиња и мачки или се подрум зашитаке печурки...LOL
а што е со новите деловни и стамбени градби, дали законски се обврзани на градење скривници и дали тие влегуваат во габаритот?


Edited by beTon - 12-Jul-2008 at 13:21
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 12-Jul-2008 at 16:02
Сега најнива скривница е во НЛБ тутунск. Мислам дека утврдено е кои маркицитреба да содржат скривница, ама не сум сигурен.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 12-Jul-2008 at 17:06
beton, ај те молам да не забегуваме надвор од темата во секоја можна нишка...


Владимир, тоа се трите облакодери зацртани на паркингот карши Холидеј Ин. Ми изгледа дека моделите се направени според максималната дозволена висина за градба, иако најавите беа со многу поскромна висина.


Edited by Cloverstack - 12-Jul-2008 at 17:29
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 12-Jul-2008 at 19:24
ај сега ќе си градиме што ни текне и кај ни текне и ќе го упропастиме градов
има некои работи кои ми се допаѓаат и кои не ми се допаѓаат
прво, зградата на „Карпошово востание“, добро ќе беше таму да изградеа мала зградичка колку да го оформат плоштадот и од страна да има место за поминување низ цел кеј од плоштадот до МНТ и да се гледаат сите објекти на тој простор, како што гледам покрива се зградава
исто против фонтанитре сум, ако се големи ќе го покриваат камени, и некако глупо ми изгледа, повеќе сум за една фонтана на плоштад да го освежи малку просторот
потоа спомениците, немам ништо против споменици на луѓе кои се заслужни за Скопје и Македонија, но нека ги испланираат како што треба мајко му, не само да ги стават било каде и било како
порталите ми се идиотска идеја, како да сакаат со сила да направат некои глупости, портали не се за во скопје, а особено не за на ул. Македонија, ја скратуваат и попречуваат должината на самата улица и само можат да ја нагрдат
за црквата да не збориме, знаеме сите дека не ја сакаме на плоштад
и не знам зашто да се трупаат мостови во определен дел, нели мостот кој сега сакаат да биде меѓу камени и тој на цвеќето требаше да биде после камени од МЕПСО до театарот?
и на крај мисли ли некој на безбедноста на народот во Скопје, не дај боже ако има нов силен земјотрес во иднина, што ќе прават луѓето во облакодерите и во подземните премини што ги планираа
и ме фрустрира што секогаш на властиве кога ќе им дадеш добра и лоша идеја они ја избираат лошата, не знам дали дека се сељаци или што е причината




Edited by zabegan - 12-Jul-2008 at 19:25
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 12-Jul-2008 at 19:57


Облакодери и подземна инфраструктура има во еден куп градови по цела планета, кои се позагрозени од Скопје кога станува збор за земјотреси.
Ако се градат по високи асеизмички стандарди, овие работи ќе бидат многу побезбедни од најголемиот број останати градби во Скопје.
Тоа што Скопје е во сеизмички активно подрачје во никој случај не исклучува ниту облакодери ниту подземна инфраструктура, едноставно наметнува дополнителни услови кои треба да бидат исполнети при нивното планирање и изведба.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 12-Jul-2008 at 21:52
Originally posted by zabegan

ај сега ќе си градиме што ни текне и кај ни текне и ќе го упропастиме градов
има некои работи кои ми се допаѓаат и кои не ми се допаѓаат
прво, зградата на „Карпошово востание“, добро ќе беше таму да изградеа мала зградичка колку да го оформат плоштадот и од страна да има место за поминување низ цел кеј од плоштадот до МНТ и да се гледаат сите објекти на тој простор, како што гледам покрива се зградава
исто против фонтанитре сум, ако се големи ќе го покриваат камени, и некако глупо ми изгледа, повеќе сум за една фонтана на плоштад да го освежи малку просторот
потоа спомениците, немам ништо против споменици на луѓе кои се заслужни за Скопје и Македонија, но нека ги испланираат како што треба мајко му, не само да ги стават било каде и било како
порталите ми се идиотска идеја, како да сакаат со сила да направат некои глупости, портали не се за во скопје, а особено не за на ул. Македонија, ја скратуваат и попречуваат должината на самата улица и само можат да ја нагрдат
за црквата да не збориме, знаеме сите дека не ја сакаме на плоштад
и не знам зашто да се трупаат мостови во определен дел, нели мостот кој сега сакаат да биде меѓу камени и тој на цвеќето требаше да биде после камени од МЕПСО до театарот?
и на крај мисли ли некој на безбедноста на народот во Скопје, не дај боже ако има нов силен земјотрес во иднина, што ќе прават луѓето во облакодерите и во подземните премини што ги планираа
и ме фрустрира што секогаш на властиве кога ќе им дадеш добра и лоша идеја они ја избираат лошата, не знам дали дека се сељаци или што е причината




Со истата забелешка од Cloverstack се сложувам со се што кажа Thumbs%20Up
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 12-Jul-2008 at 23:03
ок ако се е изградено по прописи и добро е организирано тогаш немам и јас против
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 13-Jul-2008 at 08:38
Pa sto ke vi e plostad onolkav kako sto e sega? sakate golf da igrate na negoBig%20smile
Skopje ima najgolem plostad na balkanot... slikickite gore mi se sviget, oblakoderite bi go napravile skopje da izgledat ekstra moderno...
zgradana sto sakaat da ja izgradat pred komercijalna banka, e edino taa lici ko da e smackana kade sto ne i e mesto.Roll%20eyes


Edited by GreatMakedon - 13-Jul-2008 at 08:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 13-Jul-2008 at 17:43
ГМ, се надевам дека изјавата во врска со плоштадот ти е иронична, затоа што не е вистинита и не е конзистентна ама баш со ништо.

А што се однесува до облакодерите, знаеш дека генерално сум за, ама мотивацијата и резонирањето ти е тотално погрешно. Има многу поважни и посериозни елементи што треба да се разгледаат, него ли муабетот дека ни требаат облакодери по секоја цена за да бидеме „екстра модерни“ Roll%20eyes. Ова е чисто детско сваќање и тотално изместување на дебатата дали/зошто/како/какви облакодери во Скопје.

А што се однесува до моделите, јасно е дека 100-катници се тотално нескладни... Плус тоа мислам дека нема никаква економска логика зад тоа, па нема што ни да се надеваме дека би се нашол инвеститор. Мислам треба да размислуваме во опсегот 30-50 ката, кој според мене не само што е прикладен, туку и достижен од аспект на заинтересираност на инвеститори.


Во секој случај чудно изгледа кога ги споредувам твоите ставови во однос на неокласичните градби и облакодерите. Прилично контрадикторно...


Edited by Cloverstack - 13-Jul-2008 at 17:46
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 13-Jul-2008 at 17:52
Originally posted by Cloverstack

ГМ, се надевам дека изјавата во врска со плоштадот ти е иронична, затоа што не е вистинита и не е конзистентна ама баш со ништо.

А што се однесува до облакодерите, знаеш дека генерално сум за, ама мотивацијата и резонирањето ти е тотално погрешно. Има многу поважни и посериозни елементи што треба да се разгледаат, него ли муабетот дека ни требаат облакодери по секоја цена за да бидеме „екстра модерни“ Roll%20eyes. Ова е чисто детско сваќање и тотално изместување на дебатата дали/зошто/како/какви облакодери во Скопје.

А што се однесува до моделите, јасно е дека 100-катници се тотално нескладни... Плус тоа мислам дека нема никаква економска логика зад тоа, па нема што ни да се надеваме дека би се нашол инвеститор. Мислам треба да размислуваме во опсегот 30-50 ката, кој според мене не само што е прикладен, туку и достижен од аспект на заинтересираност на инвеститори.


Во секој случај чудно изгледа кога ги споредувам твоите ставови во однос на неокласичните градби и облакодерите. Прилично контрадикторно...


Реално мора да сме малку поконзистентни во однос на некои работи. Во однос на црквата срипавме заради некаква принципиелност но не бевме ни приближно гласни кога се менуваше урбанистичкиот план по истата методологија за да се вметнат маркиците за облакодерите. Тоа е комплетно погрешен пристап.

Затоа јас иако сум за изградба на деловни висококатници сум дефинитивно против оние зацртаните карши Холидеј Ин од исти причини поради кои сум против црквата. Урбанистите треба да ги прават урбанистичките планови а не политичарите.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 13-Jul-2008 at 18:07
Јас сум за ургентно вараќање на институциите главен градски архитект и министерствои за урбанизам. Верувам дека овие ќе донесат прилично малку минимално ред во овој хаос.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.559 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.