build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6465666768 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1301 Posted: 02-Mar-2011 at 18:25
прашање до Lou Reed и <Fresno>, со што тоа јас сум го навредил македонскиот народ и вас??? „македонската“ архитектура не е македонска ако збориме за нејзе конкретно, дури и да била направена од Македонец пак тоа е архитектура која потекнува од империите кои владееле на просториве
а ако мислите дека во последниве 20 години сме забележале некои поголеми архитектонски чекори, тогаш немам коментар...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1302 Posted: 02-Mar-2011 at 18:34
Originally posted by N23

Забеган намерата ти е јасна, јас само дадов аргумент зашто се тежнее кон тој стил. Слично е и со модерната архитектура, секогаш ќе најдеш градби слични со некои други. Факт е дека колку и човечката креација да е неограничена, во еден момент ќе дојде до презаситеност, така што многу дела ќе се копираат едни од други. После овој проект се надевам дека конечно работите ќе тргнат во тој правец. Барем апетитот за нешто "стилско" ќе стивнат.
копии секогаш ќе има, тоа се дамки на човековата неинвентивност, но мислам дека е јасно на што мислев, во неокласиката 99% од објектите имаат предна фасада која наликува на антички хеленски или римски храм, специфични прозори и кровна конструкција и т.н. додека во современата архитектура која се гради денес, секој објект си е приказна за себе и единствено нешто слично се материјалите кои се користат, ма да и со нив се експериментира постојано, пооригинално и автентично за една култура нема од тоа! за разлика од музеите во многу градови кои користат стари стилови и меѓу кои нема апсолутно никаква разлика во екстериерот и нивните елементи!
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #1303 Posted: 02-Mar-2011 at 20:00
Originally posted by zabegan


но Македонија на пример, е земја која се создаде пред 20 години и нема никаква култура во однос на архитектурата, односно се на нашиве простори е туѓо

Ako ti neznaes sto e navredlivo vo ovaa recenica, neznam sto da ti kazam.
Ke treba da odam do maticno sledniot koga ke se vratam vo Makedonija da vidam vo koja zemja sum se rodil, zatoa sto spored tebe "Македонија е земја која се создаде пред 20 години"
A za arhitekturata mozda treba da procitas malce poveke i da vidis koj sto dizajniral pred i 20 godini.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1304 Posted: 02-Mar-2011 at 20:12
Далеку од тоа дека Македонија нема своја архитектура, но уште подалеку од тоа дека таа македонска архитектура се применила некаде во последните 100 години!

Видете некаде низ оваа нишка (мислам) ArchiTechTone или Dave Gahan ни презентираа македонска болница, македонска пошта, и други слични работи ако се сеќавам добро, па ѕирнете малку.

А ти LouReed си се родил во СР Македонија, а дедо ти во Кралството Југославија или Кралството СХС, така што може да одиш да провериш ако не веруваш.

Edited by гитардемон - 02-Mar-2011 at 20:13
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #1305 Posted: 02-Mar-2011 at 21:01
Znam gitardemon, moze da cepidalacime so toponimite za poveketo drzavi vo evropa.
Odi kazi na Cesite deka nemale kultura zatoa sto ceska ne postela pred i 20 godini.
Toa isto mozes da im go kazes na nasite Juzni sosedi, a i na Rusite.

Bez razlika pod koj toponim se rodile tatko mi i dedo mi, tie bile Makedonci, a toa i baba mi go ima kazeno koja se rodila pod Tursko.

Nemozes da eliminiras eden kontinuitet na kultura i tradicija samo zatoa sto Makedonija preminala od SRM vo RM.




Edited by LouReed - 02-Mar-2011 at 21:04
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1306 Posted: 02-Mar-2011 at 21:09
zabegan зборуваше за држава Македонија, а не за Македонци.

Не сум јас тој кој цепидлачи, само не знам зошто воопшто мораше да се покрене вакво банално прашање. Ај види ги примерите на македонска архитектура за кои зборував.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Struga 2015 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Struga 2015 Quote  Post ReplyReply #1307 Posted: 02-Mar-2011 at 23:31
Македонија била формирана како држава пред 20 години, Александар Македонски бил полош од Черчил и Патон, не постоела македонска архитектура??? Ваков збир на глупости одамна не сум прочитал на толку мал простор!
Што ви е бре луѓе? Се што е македонско не чини, се што е туѓо е добро!?
Каде ви е рационалното размислување. Сите ја пишуваат својата историја, пишуваат добро за себе, обично тоа се големи лаги, а ние се слагаме со тоа. Кога ние пишуваме наша историја тогаш и ние не се сложуваме со напишаното!
Бидете рационални и размислувајте во своја корист. Ако другите можат можеме и ние. Кој вели дека другите се попаметни од нас и дека се во право?
Секој ја крои својата судбина, не спречувајте ја Македонија во тоа!!!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1308 Posted: 02-Mar-2011 at 23:50
Originally posted by гитардемон

zabegan зборуваше за држава Македонија, а не за Македонци.

Не сум јас тој кој цепидлачи, само не знам зошто воопшто мораше да се покрене вакво банално прашање. Ај види ги примерите на македонска архитектура за кои зборував.


Воопшто не е небитно прашањето на култура и традиција кога е во прашање архитектурата. Да се каже дека Македонија постои 20 години и дека е нација и држава створена букавлно од вчера и дека нема на што да се потпре од архитектонски, културен и историски поглед мислам дека е коментар кој и те како заслужува внимание. Безличноста на Скопје после земјотресот е токму резултат на архитекти и луѓе кои сакале да избришат се што е македонско и пред се луѓе без патриотски чувства. Затоа мислам дека иднината треба да биде градена од квалитетни архитекти со троа малку повеќе љубов кон сопствената држава...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1309 Posted: 03-Mar-2011 at 01:26
јас не знам каде не бев јасен Dunno
никој не ви кажа дека македонскиот народ е од вчера и дека нема култура, туку дека Македонија, државата која ја имаме денес е создадена пред 20 години, што е историски факт
второ, повторно се враќате на стари муабети кои мислев дека се искоренети тука, но за жал не биле, политички и историски мислења и фрустрации истурате врз архитектурата и урбанизмот, што е безмилосно
Македонската архитектура за која беше паднал муебатот, од антика, па се до денес е изградена од друг, од секој оној што не окупирал
и од каде тоа дека современата архитектура била туѓа? баш тоа беше и мојата поента, дека современата архитектура не припаѓа на ниеден народ туку е оригинална насекаде во светот и секој народ си има сопоствени обележја од неа, за разлика од постарите стилови во архитектурата кои се препознатливи и карактеристични за одредени култури, тоа ми беше првичната поента која се изгуби поради вашиве коментари, дека модерната архитектура е македонска кога ќе ја создадеме ние, додека се друго е бедна копија

и баш архитектурата која со сигурност е Македонска и е направена во последниве два века, вие ја плукате или пак воопшто не сте ни чуле за неа!


Edited by zabegan - 03-Mar-2011 at 01:44
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1310 Posted: 03-Mar-2011 at 01:32
Originally posted by kultuzin

Originally posted by гитардемон

zabegan зборуваше за држава Македонија, а не за Македонци.

Не сум јас тој кој цепидлачи, само не знам зошто воопшто мораше да се покрене вакво банално прашање. Ај види ги примерите на македонска архитектура за кои зборував.


Воопшто не е небитно прашањето на култура и традиција кога е во прашање архитектурата. Да се каже дека Македонија постои 20 години и дека е нација и држава створена букавлно од вчера и дека нема на што да се потпре од архитектонски, културен и историски поглед мислам дека е коментар кој и те како заслужува внимание. Безличноста на Скопје после земјотресот е токму резултат на архитекти и луѓе кои сакале да избришат се што е македонско и пред се луѓе без патриотски чувства. Затоа мислам дека иднината треба да биде градена од квалитетни архитекти со троа малку повеќе љубов кон сопствената држава...
е ова докажува дека СК2014 е план кој потекнува од фрустрации и комплекси, лични или мнозински, сеедно, а не е урбанистички план склопен како што треба
и патем архитектурата која толку многу си ја омразел, е македонската архитектура
и баш ме интересира која е според тебе таа македонска архитектура која толку ја навредив, наведи ми примери! истото важи за сите што почуствуваа дека сум си го навредил сопствениот народ!
Back to Top
Struga 2015 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Struga 2015 Quote  Post ReplyReply #1311 Posted: 03-Mar-2011 at 08:26
Од кој „купусни лист„ се „фактите“ дека Македонија е формирана како држава пред 20 години?
Ако не знаете Македонија е еден од основачите на Обединетите нации во 1945 година!
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1312 Posted: 03-Mar-2011 at 08:58
по форумиве секој сешто може да каже, што пак не значи дека треба и да се есапи озбилно, поготово не изјави од ваков тип, кои што треба да се осудат и понатаму не мора да се коментираат. Крај краева, човекот можеби има толку години и мисли дека светот почнува од неговото раѓање....
Да се вратам на Скопје 2014,  не гледам нешто да се спомне и дискутира за електрична и водоводна инфраструктура. Нели би требало ваква концентрација на згради да бара изградба на нови трафостаници, водни пумпи итн...
.....   .......
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1313 Posted: 03-Mar-2011 at 16:01
struga 2015 tocno ogasna jugoslavija e edna od zemjite onsovaci na ON A MAKEDONIJA kako bivsa ju drzava avtomatski e edna od osnovacite na ON
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1314 Posted: 03-Mar-2011 at 18:31
здр, одмана читам па решив да се вклучам во дискусијава точно на темава која опфака неколку сегменти точно прецизирани во последниов килав дел од муабетот.


1.една од целите на проектов е токму оваа, искоренување на “гмизавецот“ од македончето, кој мене лично ми е несватлив но очигледно доста присутен

2. никој не ја спомнува економската димензија, односно што ке случеше со гранит и бетон ако не беше СК2014, откако како многу други им згасна работата во странство во кризната 2009/10,

3.зошто една мала група (политика а1 и квази експерти настрана) гледам и архитекти тука го наметнуваат своето мислење над мнозинството???

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1315 Posted: 03-Mar-2011 at 18:42
konstrukt spored mene logikava ti e bezvrska..sto ke se slucese so granit i beton ???? da ne navleguvame vo dr temi i politika ako mislis ova e stimul za gradeznive kompanii pa mozele da gi stimuliraat so izgradba na avtopati prugi i red dr raboti koi ke donesat razvoj benefit na drzavata i ke ja razdvizat ekonoimijata a so vakvi proekti spored mene nisto ne ide napred samo glavime poveke so zadolzuvanja i rn.eve neka se gradat vakvi proekti ama neka se svrtat malku nakaj infrastrukturata i energetika i taka moze da se stimuliraat gradeznite kompanii
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1316 Posted: 03-Mar-2011 at 18:45
Бидејќи ако нешто е многу на број, не значи и дека е подобро.

Сите мислеле дека земјата е рамна, ама види богати, не била. Некој учел сколија за да стане архитект, не може 2.000.000 лаици да се соберат и да викаат сакаме да си мислиме дека Скопје е Виена, и тоа да мора да им биде дозволено.

Наместо државата да им помага на малите и средните претпријатија кои вработуваат 90% од вкупната работна сила во државава (што не е во партизираниот јавен сектор), државата им помага на Бетон и на Гранит со скромни 100.000.000 евра. Тоа е добра политика? Да одеа половина од тие бари за бизнис инкубатори и развој на нови претпријатија, знаеш до каде ќе бевме со нови изуми и патенти, фирми со огромен потенцијал, и најважно од сè, намалување на невработеноста? Ама тоа глупавите Французи и Германци нека си го прават, ние ќе финансираме изградби на летниковци од половина милион евра.

Државата нормално му помага и на Sинго оти сиромавиот ако не му го купат мермерот ќе остане беспари. Го знаеш де Sинго, оној комуњарот од едноумието кога сите бевте обесправени.

Edited by гитардемон - 03-Mar-2011 at 18:50
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1317 Posted: 03-Mar-2011 at 19:27
Шоуто продолжува  Wallbash

Форумов не е ниту за бистрење политика, ниту за историја, ниту за психологија... Тематиката на форумов и рамките на дискусија досега ваљда требаше да бидат јасни барем за постарите членови. Новите членови се добредојдени и со оглед на текот што го зеде дискусијата не ги обвинувам што влетаа со онакви постови, но се надевам дека тоа не единствената причина зошто се вклучиле и дека имаат што да кажат токму за темите на кои е посветен build.mk

За жал ниту јас ниту другите модератори во моментов немаме време за повнимателно да ја прочистиме нишкава од целата тиња што се натрупа во последниве 10-тина дена, но тоа секако ќе го направиме деновиве.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1318 Posted: 03-Mar-2011 at 20:32
Originally posted by гитардемон

Бидејќи ако нешто е многу на број, не значи и дека е подобро.

Сите мислеле дека земјата е рамна, ама види богати, не била. Некој учел сколија за да стане архитект, не може 2.000.000 лаици да се соберат и да викаат сакаме да си мислиме дека Скопје е Виена, и тоа да мора да им биде дозволено.



za ova te poddrzuvam
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2186
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1319 Posted: 03-Mar-2011 at 20:39
Јас навистина незнам каде се најдат сите гениалци (експерти со квази стручно познавање) кога се работи за жешки теми а инаку никаде ги нема?Ohno
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2186
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1320 Posted: 03-Mar-2011 at 20:42
Инаку екипта (ПУПУ НЕЧИНЕ) мислам дека сите го видовме вашето размислување и гледна точка, само една ствар уште ме занима, има ли барем еден објектшо ви се свиѓа? 
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6465666768 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.953 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.