build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од соседството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
shran View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shran Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 14-Feb-2012 at 11:18
само немојте да мислите дека нашата сала е рентабилна. не е
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 24-Apr-2012 at 00:25

Видео: Новиот фудбалски храм на Црвена Звезда

Кинеска компанија ќе го гради новиот фудбалски комплекс на српскиот трофеен фудбалски клуб. Во четврток ќе биде потпишан договорот, а погледнете како ќе изледа фудбалскиот храм на Црвена Звезда.


http://www.youtube.com/watch?v=KMF-528xLXk

Predstavljanje projekta Zvezdani grad od arhitekte Maria Sui Kay-a iz Portugala. Vrednost projekta je 450 miliona evra, a investitor NCEC kompanija iz Pekinga. Početak radova u maju 2013. godine. Zvezdani grad obuhvata elitne hotele, restorane, stanove i izgradnju novog stadiona koji bi bio u vlasništvu FK Crvene zvezde, i imao 50.000 sedećih mesta.

 

 



Edited by Goran - 26-Apr-2012 at 00:40
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 09-Jul-2012 at 17:31
Бугари ве има доста на форумов, ама слабо објавувате слики од Армеец Арената. Не е лошо сеа да ставите по некоја од финалниот турнир на светската лига во одбојка. И ме интересира, ако знаете нормално, зошто салата има очајна посетеност? Вчеа на финалето дали пола беше исполнета. На натпреварите на Лукоил во Еврокупот имаше исто така многу мала посетност. Ова се должи на незаинтересираноста на граѓаните на Софија за спортови кои не се фудбал, или пак скапи се картите?
23ka.wordpress.com
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 09-Jul-2012 at 18:57
Салата се користи релативно добре, на концерти мислам дека сите места се продадат. Имам впечатоци од концертот на Sade и изведбите на Cirque du Soleil - салата беше на 100% полна.
Имам лични впечатоци и од натпреварите на Лукоил за Еврокупот. Имаше околу 4-5 илјади луѓе.
Главни причини се 2:
Прво - кошарката во Бугарија не е таква почит како во земјите од поранешна Југославија или Литваниjа.
Одбојката традиционно носи повеќе успеси на земјата и затоа е и попопопуларна.
Второ - "Лукойл Академик" е тим без фанови. Во минатото е бил студентски тим. Големите му успеси са од 50-те и 60 те години на ХХ век /2 пати е бил финалист за Купата на европските шампиони/. Потоа долги години бе второразреден тим. Откак спонсор е руската компаниjа "Лукойл", тимот повторно стана најсилниот во Бугарија.
Но навивачите ги нема. Официјално се смета дека тимот е од Софија, но натпреварите во домашното првенство се играат во малиот град Правец, кој е на 1 час од Софија. Мислам дека таму имаат повеќе навивачи. Во исто време има однос и кон градот Бургас, каде што се наоѓа рафинеријата на спонзорот. Женската команда игра натпреварите токму во Бургас.
Со два збора - вештачки тим.
Сепак се надевам дека оваа есен ќе играат во најсилниот турнир - Евролигата. Ако и да поддржувам "Левски", пак ќе одам да ги гледам.
BTW, сигурен сум дека знаете коj е тренер на "Лукойл Академик" Smile
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 09-Jul-2012 at 19:17
За одбојката и турнирот за Светската купа!
Од 2 месеци една од најкоментираните теми во Бугарија се скандалите во Федерацијата по одбојка. По една изненадувачка загуба од Германија раководството на федерацијата разреши популарниот тренер на тимот Радостин Стојчев / за кој се верува дека е еден од најдобрите, ако не и најдобриот тренер во светот /Постои сомневање дека тоа отпуштање е наредено лично од премиерот Бојко Борисов. Јавноста реагира крајно остро и по нова интервенција на Борисов, Стојчев беше вратен но за кратко. Откако пласира националниот тим за олимпијадата тој го напушти и рече дека ќе се врати ако претседателот на федерацијата поднесе оставка. Беше проследен со ѕвездата на тимот Матеj Казиjски и од уште еден национален натпреварувач.
Јавноста е силно ангажирана со ситуацијата и еден од методите за притисок кон раководството на федерацијата беше прогласениот бојкот за натпреварите од Светската купа. Во интерес на вистината бојкотот не издржа, салата почна да се полни, като голем дел од навивачите носеа плакати против раководството на федерацијата
Сега одиме на Олимписките игри со еден тим со многу проблеми и скандали.
Историјата не учи дека во такви моменти или се проваляме тотално или правиме големи успеси.

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 09-Jul-2012 at 19:50
Originally posted by VirginAtlantic

.
. .

.
Второ - "Лукойл Академик" е тим без фанови. Во минатото е бил студентски тим. Големите му успеси са од 50-те и 60 те години на ХХ век /2 пати е бил финалист за Купата на европските шампиони/. Потоа долги години бе второразреден тим. Откак спонсор е руската компаниjа "Лукойл", , но , кој е .
. ", пак ќе .
BTW, сигурен сум дека знаете коj е тренер на "Лукойл Академик" Smile


Сега некои работи ми се појасни. Фала
Јасно ми е дека кошарката не е на највисоко ниво во Бугарија, но сепак имате репрезентација која стана редовен учесник на Европските првенства и имате барем еден тим каков ние во Македонија немаме, со голем буџет и добри играчи. За среќа МЗТ сега почнува сличен проект и за среќа не е ниту вештачки тим. Но кај нас пак луѓето имаат навика иако е вештачки тимот, сепак да ја полнат салата, гладни за европски натпревари. Затоа и ме зачуди тоа што Лукоил имаше скромна посета, иако играше против Асвел и Валенсија, ако не се лажам.
Како и да е добро е за бугарската клупска кошарка да има макар и еден вештачки тим кој што сепак ќе се бори за влез во Евролигата, иако конкуренцијата е страшно тешка за тоа едно место.
23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 09-Jul-2012 at 19:57
Originally posted by VirginAtlantic

!
. , ако не и .
. ,




Тоа веројатно е одлика севкуно на Балканците, кога се има добра репрезентација и кога се имаат успешни резултати, но и кога се игра така добар турнир во една држава, да има многу афери. Мене лично ме изненади, знаејќи дека одбојката во Бугарија е попопуларна него во Македонија, тоа што имаше малку гледачи во финалето, а и на натпреварите на Бугарија не беше до крај исполнета салата. Но според муабетов што ми го кажа, јасно ми е зошто сето тоа изгледало така.
23ka.wordpress.com
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 09-Jul-2012 at 20:07
Точно, имаши интересни надпревари со французите, шпанците и белгиjанците од "Одензе".
Во квалификациите за влез во Евролигата, на 25-28 септември, "Лукойл Академик" ке игра со италианскиот "Канту". За жал италианците са и домакини на квалификациите. Дано "Лукойл" влезнат во групите. Мисла и тогава ке има повеке публика во салата /но пак од такива като мене - -фанове на "Левски" или такива на "ЦСКА"/.
И една слика од салата:


Желаjа срека на МЗТ во Jадранската лига!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 11-Jul-2012 at 19:16
Originally posted by VirginAtlantic


Желаjа срека на МЗТ во Jадранската лига!


Cheers
23ka.wordpress.com
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 27-Dec-2012 at 20:20
Денес беше презентиран проектот за новиот стадион на ФК Левски во Софиja.
Стадионот ке биде изграден на 3 етапи. Првиот етап треба за заврши во 2014 година за 100 години от создаването на клубот. Вториот етап до 2015 ,а третиот 2017 година.
Капацитетот на стадиона ке биде 28 000 места.
Цената за првиот етап от изградбата де проценува около 8-10 милиона евра. Финансирането ке биде от самиот клуб Левски,а при потреба ке се премине и ком заем.Државата нема да учествува во изградбата.
Еве го проектот на рендера









http://topsport.ibox.bg/news/id_1634307458
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 27-Dec-2012 at 20:37
Puke
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 27-Dec-2012 at 20:47

И на мен не ми се бендиса многу,но... кога си го финансира клубот, да си го прават каков сакат.
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 27-Dec-2012 at 21:25
Така е, но после реализациjата на овоj проект, до краjот на животот си нема да вида омилениот ми тим да игра домакинските мечове на хубав стадион.
Dunno
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 28-Dec-2012 at 01:37
Мене па баш ми се бендисува,сакам вакви стадиони во англиски стил исклучиво за фудбал.
Се надевам нема да остани само најава.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 22-Feb-2013 at 12:46
Роби Вилијамс на 13 август во Загреб



Британската поп-ѕвезда Роби Вилијамс на 13 август ќе одржи концерт во стадионот "Максимир" во Загреб. Поранешниот член на тин-атракцијата "Тејк дет", кој сега гради самостојна кариера, во хрватската метропола доаѓа во рамките на својата европска турнеја Take The Crown.

Низата концерти на стадиони, на кои го промовира својот нов албум, почнува на 19 јуни во Манчестер.

- Многу сум возбуден што годинава повторно настапувам во живо. Минатите концерти ме потсетија колку е посебно чувството да се изведуваат своите нумери пред многубројна публика. Сето тоа е придружено со возбуда и адреналин што го дава настапот во живо. Доаѓаме, Загреб 2013 - изјави Роби во пресрет на турнејата.

Kариерата ја почна како член на една од најуспешните британски поп-групи - "Тејк дет" во 90-тите години. Најголема популарност постигна како соло-пејач соборувајќи многу музички рекорди поврзани со концертите и турнеите.

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=1DD2F47B28BB834982961899610EC11F

Можда е рупа, ама ги има дочекано едни од најголемите музичари у светската историја, а нашата "најубава" арена години уназад ниту еден концерт не доживеала.
Вака се прави туризам, со носење на пејач од калибарот на Роби, 15-20 000 туристи у еден ден, а не да се влечат пензионери од Холандија и Полска... Секоја чест за Загреб, уште еднаш докажува дека е чекор пред сите балкански градови.
23ka.wordpress.com
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 21-Jan-2014 at 17:06
Кај нашиот северен сосед пред неколку години започна експанзија на изградба на фудбалски стадиони. Предвидено е изградба/реконструкција на 10тина стадиони.
Дел од овие стадиони се завршени, дел се во градежна фаза, а дел допрва треба да започнат со изградба.
Во продолжени следуваа фотографии.

Стадион ФК Металац, Горни Милановац


Стадион ФК Јагодина, Јагодина


Стадион ФК Воздовац, Воздовац



Стадион ФК Напредак, Крушевац


Стадион Чаир, Ниш



Стадион ФК Слобода, Ужице



Стадион на ФК Хајдук Кула, Кула



Стадион Караџорџе, Нови Сад



Градски Стадион, Нови Пазар



Исто така треба да се напомене дека еден дел од стадионите во Србија се реконструирани со средства од УЕФА и ФИФА во периодот од 2005-2010. Исто така моментално се работи и на проекти за реконструкција на стадионите на ФК Партизан и ФК Црвена Ѕвезда во Београд.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15099
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 21-Jan-2014 at 18:39
Мислам дека сите се горе-долу добри, а посебно ми се допадна оној во Јагодина.
За сè има вторпат
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 25-Jan-2014 at 21:31
деновиве конечно е започната промената на столчињата на стадионот „ЈНА“ на кој натпреварите ги игра ФК Партизан. до сега столчињата беа во сино-жолта боја која нема никаква допирна точка со боите на клубот (црно-бели). Во соработка со Carlsberg, имаше кампања, со секое купено пиво се донираше за овие столчиња кои ќе биде црни и бели. Слики сеуште нема, ама наскоро би требало да имаме една фотка од воздух да видиме како изгледа ова
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 27-Jan-2014 at 02:21
Бгд арена
1.

2.

23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15099
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 03-Mar-2014 at 01:18
Рендерот за новиот стадион во Тирана „Ќемал Стафа“.

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.