build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 158>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 19-Jun-2008 at 02:49
Мислам дека ова е под Кисела Вода. На ова место имаше едни трафики кои ги бутнаа уште лани со намера да биде проширувањево. Веројатно е да се заврши у брзо време.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 23-Jun-2008 at 13:35
Градот планира повеќе кружни текови отколку што мислевме Ohno

Не ни знам дали се сите одбележани на мапава - ми текнува дека имам прочитано за новопланиран кружен тек кај тутунски комбинат, кој на мапава не е одбележан.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 23-Jun-2008 at 13:40
Та кај тутунски што е планирано за кружен тек треба да биде доста поголемо од било кој кружен тек во градов. Барем ја колку што сум разбрал. Ама тоа мислам дека е на долг рок кога евентуално би бил и јужен. А оваа година како што знам, само треба улицата од пролече до тутунски да се прошири и раскрсници да се средат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 23-Jun-2008 at 13:41
Originally posted by lslcrew

Та кај тутунски што е планирано за кружен тек треба да биде доста поголемо од било кој кружен тек во градов. Барем ја колку што сум разбрал. Ама тоа мислам дека е на долг рок кога евентуално би бил и јужен. А оваа година како што знам, само треба улицата од пролече до тутунски да се прошири и раскрсници да се средат.


И јас така знам. Прв пат слушам за кружен кај Тутунски мислам дека само ќе ја шират раскрсницата (што не е на одмет)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 23-Jun-2008 at 13:46
Кловер од кај оваа картава со кружните токови. ти ја црташе според некоја статија, или ја најде. Не ми се верува у бутел толкав широк булевар да се унакази до два кружни на сто метра еден од друг. Сите раскрсници што си ги бележал ги знам, и не гледам никаква потреба од кружен ток. Значи у градов озбилно некој си игра мајтап со ГУП-от.

п.с.Стварно ми е преку глава да гледам како некој навидум-градоначалник си игра со касата и со плановите. Видел како дете некаде трамвај и кружен тек, и почнал да плаче зашто нема у Скопје, па сега ќе си исполнува желби тука.


Edited by lslcrew - 23-Jun-2008 at 13:49
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 23-Jun-2008 at 14:25
Кружен тек кај тутунски (на 3-та Македонска бригада, кај Злате), ми се има увртено у глава и мислам дека негде имам прочитано, али може да сум и грешка...  А може и пак да било новинарска дубара...
У секој случај тоа нема никаква врска со Јужен Булевар

А мапате е официјална, од Transpower конференцијата што ја спомнав. Ни мене не ми се веруваат сите овие новозацртани кружни текови, али сепак мапата ја цртале надлежните, тука нема бегање... Unhappy

За кружниве текови имам кажано што мислам, да не се повторувам по сто пати Wallbash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 23-Jun-2008 at 14:28
За овој кружниот тек го имам слушано Ѓорѓе како збори кај Јанко у емисија пред повеќе од две години, ама он другше го објасни. Сега ја колку сум го сватил тогаш и колку се сеќавам ке пробам да изцртам!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 23-Jun-2008 at 14:43


Нешто слично вакво. Сега незнам за колкав радиус станува збаор и за позицијата, пошто тука смета малце тутунски. Незнам детаљи, ама нешто вакво беше у опција. Тогаш ѓорѓе збореше дека оној комплексот со дуќани карши тутунски требало скроз да се бутне.


Edited by lslcrew - 23-Jun-2008 at 14:45
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 23-Jun-2008 at 14:51


Уште една колосална дебилна замисла...

Ко за почеток, на јужен (како урбан автопат) не смее да има кружни текови. Единствено што може е клучките да бидат кружни текови (то ест само неговите влезни и излезни краци да се спојуваат во кружни текови заедно со напречните улици), ама и тоа е крајно лоша варијанта.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 23-Jun-2008 at 15:18
Ова е нешто што го збореше ѓорѓе пред две три години. И во истото интервју најави дека за пола година ќе биде готов продолжетокот на бул. Србија.



Ако треба ова надоле пребацете или избришете у администартивно рабоводење

Инаку јас како граѓанин од неговата општина вопшто не сум задоволен од работата негова. Премногу пари се одлеаа за безвезни проекти во драчево и околината. Паркови, инфраструктура, дури и црквата на три круши мислам дека е со општински пари ама не сум сигурен. Конкретно кај мене у маало (11 октомври, нема никаква инвестиција последните неколку години). Имам слушнато шпекулација дека го чекаат малце да крахне и да го уапсат, како Кирил. Од вмро многу му се лути зашто не го бива, а нивни кандидат е.


Edited by lslcrew - 23-Jun-2008 at 15:34
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 23-Jun-2008 at 15:33
Ајде веќе кога пак ја тераш работава накај партиски сметки, би се кладел со тебе дека единствен свој градоначалник што ќе го апси ДПМНЕ е Аларова, тачно таму негде пред локалните избори.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 23-Jun-2008 at 15:38
@Кловер: Аларова пред локални, а ѓорѓе го чуваат за пред претседателски!

Ја што заебав работа, заебав, а те молам префрли ги постовиве во административно раководење!

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 23-Jun-2008 at 15:49
ЛСЛ, ја вака мислам

Дискусијава не може да ја држиме стерилна, па не е крај на светот ако некогаш се навлезе и во политичка дискусија. Ама проблемот е што таа партиско-политичка дискусија или повремено добацување до Албанци и други по правило почнува од тебе. Не можеш стално да викаш дека ако некоја твоја изјава не била на место, да се избришела или префрлела. Самиот треба да промениш нешто.

Што е до мене, ова нека си стои тука, нит планирам да го бришам, нит да го пребацувам (каде што исто не му е местото). Али мислам дека ти дефинитивно треба више да си го смениш пристапот.

Ајде назад на темата


Edited by Cloverstack - 23-Jun-2008 at 15:51
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 23-Jun-2008 at 16:07
Ај кловер стварно назад до темата, знам дека обично почнува од мене, ама тоа дека почнува од добацување кон албанци воопшто не е така. Се десило 2-3 пати максимум, а сега у поново време не.


Последното од кое што сум револтиран у политика е дпмне и тоа од избори навака, зашто почнав и ја да го наѕирам кај нас српскиот филм од пред 15 години, со малку поблаг интензитет.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 30-Jun-2008 at 04:54

Се проширува улицата Народни херои

Почна проширувањето на коловозните ленти на улицата Народни херои, во делот на раскрсницата меѓу таа улица и „Сава Ковачевиќ“. Коловозот ќе се проширува во должина од 65 метри и неговата широчината ќе изнесува 10,5 метри. Истовремено се гради нов тротоар, кој ќе се прошири за уште еден метар, а на местото на старите канделабри и семафори ќе бидат поставени нови. Изведувач на работите е Јавното претпријатие „Улици и патишта“. Работите комплетно ќе бидат завршени до втората половина на јули. Оваа инвестиција чини околу два милиона денари, од кои по половина милион ќе дадат Градот и општина Кисела Вода, а еден милион обезбедуваат фирмите „Скопски пазар“, „Дизајн фантазија“ и „Ино спектар“.


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=9274D57FA2B3C640BA000DD33A25B28A
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 05-Jul-2008 at 06:12

ПОЧНАА ГРАДЕЖНИТЕ ПРОЕКТИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА МЕТЕЖОТ

Проширување на „Илинденска“ и „Гоце Делчев“ месецов

Имајќи предвид дека се очекува сообраќаен хаос, градските власти, ќе утврдат сообраќајни решенија кон кои граѓаните ќе мора да се придржуваат додека траат градежните работи


Градските власти имаат големи очекувања дека со овие проекти ќе го намалат сообраќајниот метеж во Скопје

Кон средината на месецов градските власти ќе почнат со изградба на клучката-дијамант на Бит-пазар, проширувањето на улицата кај Тутунски комбинат, како и на булеварите Илинденска и Гоце Делчев кај Судската палата. Проширувањето на булеварите е проект од Акциониот план на градоначалникот Трифун Костовски за 2008/2009 година. Од Градот велат дека се завршуваат договорите со фирмите изведувачи на градежните активности. Имајќи предвид дека се очекува сообраќаен хаос, градските власти во наредната недела ќе утврдат привремени сообраќајни решенија кон кои граѓаните ќе мора да се придржуваат додека траат градежните работи.

ЛЕТНИТЕ ОДМОРИ ПОГОДНИ ЗА СТАРТ

- Постапката за почнување на изградбата на клучката-дијамант на Бит-пазар, проширувањето на Илинденска и на булеварот Гоце Делчев, како и проширувањата на потегот кај Тутунски комбинат е во завршна фаза и се потпишуваат договорите со изведувачите избрани на јавниот оглас. Во наредната недела ќе бидат утврдени привремените сообраќајни решенија, а за нив граѓаните ќе бидат известени благовремено за да се намали метежот при реализацијата на овие сообраќајни проекти мошне значајни за граѓаните на Скопје - изјавија од градското одделение за односи со јавноста. Од Градот најавија дека со почетокот на градежните зафати постепено ќе се затвораат улиците. Градежните активности за четирите проекти требаше да почнат во јуни годинава, но од Градот велат дека се одолжиле поради темпирање на времето со почетокот на летните одмори. По промоцијата на привремените решенија, кон средината на јули ќе почне изведбата на четирите проекти, кои треба да се спроведат со предвидената динамика, особено поради фактот дека во наредниот еден и месец се очекува намалена сообраќајна фреквенција поради годишните одмори - објаснуваат градските власти.

ЌЕ СЕ НАДМИНАТ ИМОТНИТЕ ПРОБЛЕМИ

Што се однесува до имотно-правните проблеми со неколку субјекти на Илинденска, од Градот велат дека интензивно разговараат со засегнатите граѓани. Очекуваат во интерес на потребите на развојот на сообраќајната мрежа на градот наскоро да биде најдено решение.Според проектот, предвидено е Илинденска д се проширува од фонтаната кај Градски парк до раскрсницата пред Воена болница. За сите четири проекти, кои ќе се финансираат од градскиот буџет, потребни се вкупно 3,8 милиони евра Во рамките на Акциониот план, освен проширувањето и изградбата на булевари и надвозници, ќе се градат и жардинери со средишно зеленило. За поголема безбедност на пешаците е најавена изградба на натпатници.Градската власт истакнува дека има големи очекувања оти се овие проекти ќе го намали сообраќајниот метеж во Скопје имајќи предвид дека лани за таа цел беше отворен и новоизградениот булевар Словенија, кој ги поврзува Карпош и Бутел, а набрзо ќе биде готова и клучката кај „Континентал“.

Јорданка Ивановска

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=0C7334B85B2AB846A064BAC015A3459E
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 15-Jul-2008 at 00:55

Доцни стартот на изградбата на четирите капитални проекти

Моментно од МВР се чека потврдата за привремените сообраќајни решенија

Сања Наумовска

Почетокот на реализацијата на четирите капитални проекти кои пролетва ги промовираше Градот Скопје ќе доцни еден месец. Иако беше најавено дека проширувањето на „Илинденска“ и на булеварот „Гоце Делчев“ и клучките кај Бит-пазар и Тутунскиот комбинат ќе почнат да се градат во текот на јуни, стартот на нивната реализација се очекува пред крајот на месецов.

Како што информираат градските власти, моментно од Министерството за внатрешни работи се чека потврдата за привремените сообраќајни решенија на овие локации, кои ќе важат за сите учесници во сообраќајот додека траат градежните работи. Веднаш штом ќе бидат готови решенијата, градежните работи ќе започнат на терен, а во Градот очекуваат до крајот на јули да бидат готови сите четири документи.

Во меѓувреме, по завршувањето на тендерите, избрани се и изведувачите. Клучката кај Бит-пазар и проширувањето на „Илинденска“ ќе ги гради „Гранит“, клучката кај Тутунски комбинат „Маврово - Ингра“, а „Конструктор“ проширувањето на булеварот „Гоце Делчев“.

„Се' е подготвено за старт на четирите капитални проекти, се чекаат само привремените сообраќајни решенија, кои се надеваме дека ќе бидат готови за две недели. Сите четири проекти ќе се реализираат паралелно, во текот на летните месеци кога нема многу сообраќај на улиците. За сите се обезбедени пари во буџетот на Градот“, вели Мичо Поповски од Секторот за урбанизам. Тој додава дека на трасата на „Илинденска“ се' уште има нерешени имотноправни проблеми, со кои ќе се справуваат во од, додека трае проширувањето на улицата до крајот на годината.

Според планот, „Илинденска“ ќе биде булевар од фонтаната „Лотос“ до раскрсницата кај Воената болница. Изградбата на клучката кај Тутунски комбинат и проширувањето на булеварот „Гоце Делчев“ се во функција на нормално функционирање на клучката „Континентал“ и се очекува сите да завршат кон крајот на летото. Двата проекта ќе го чинат Градот 33 милиони денари. Со клучката кај Бит-пазар, пак, ќе се избегне секое вртење влево и нема да има потреба од семафори, а изградбата ќе чини 40 милиони денари.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=453AA76F729DC242B699DFE7603A6B65




Незнам зашто го сместив ова во вести, кога не е ништо ново. Crazy




Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 23-Jul-2008 at 01:51

ВО МАРТ В ГОДИНА

Нов мост ќе го поврзе Сарај со градот

Бетонскиот мост што ќе се гради стотина метри низводно од постојниот Железен мост се очекува да биде готов до март в година


Железниот мост ќе биде затворен за моторен сообраќај и ќе
 го користат само пешаци

На почетокот на септември ќе почнат градежните работи на новиот мост на влезот во Сарај, кој ќе се гради стотина метри погоре од веќе постојниот Железен мост.Според градоначалникот на Општина Сарај, Беким Фазлиу, во тек е тендерската постапка за избор на изведувач на градежните работи. Се очекува дека мостот ќе биде готов до март идната година.Новоизградениот мост ќе биде бетонски, широк од 12 метри. Ќе има две сообраќајни ленти, по една во двата правца и тротоари од двете страни со велосипедска и пешачка патека. На мостот ќе има железна ограда.Проектот за мостот го изработи фирмата „Карпош“ и чини 600.000 денари. Изградбата на мостот ќе чини 30 милиони денари, а парите ги обезбеди Министерството за транспорт и врски.Постојниот Железен мост ќе биде затворен за моторен сообраќај и ќе го користат само пешаци.Уште пред четири години беше предвидено во урбанистичкиот план да се гради овој мост, но поради немање пари тој досега не е изграден. Новиот мост е на погодна локација бидејќи во негова близина се предвидува изградба на средно училиште, универзитет и болница - вели градоначалникот Фазлиу. Повеќе години општинските и градските власти се натегаа околу реконструкцијата на Железниот мост. Конечно, со пари од Владата се дојде до конечното решение да се изгради нов, покрај веќе постојниот мост.

Од Градот велат дека градоначалникот на Сарај, Фазлиу, пред неколку месеци имал средба со скопскиот градоначалник Трифун Костовски, на која го информирал дека Министерството за транспорт и врски му обезбедило средства за изградба на нов мост на влезот во Сарај.На почетокот на годинава извршивме санација на коловозот на постојниот Железен мост во Сарај - велат од одделението за односи со јавноста во Градот. Експертите од Градежниот факултет во Скопје пред повеќе од четири години предупредија дека Железниот мост кон Сарај се наоѓа во лоша состојба и оти треба итно да се преземат мерки за негова реконструкција или за изградба на нов мост. Тие препорачаа мостот да се затвори за тешки товарни возила, што беше и сторено во минатата година.Железниот мост е главната врска на Општина Сарај со центарот на градот и низ него секојдневно минуваат повеќе илјади жители. Освен автомобили, по него сообраќаат и автобуси од јавниот градски превоз и товарни возила.

Анела Петрова

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=587505D6E667EE4B886EACE842D59654

Edited by lslcrew - 23-Jul-2008 at 01:51
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 23-Jul-2008 at 02:00
Добро што мостов ќе се изгради, овој е и дел од урбанистичкиот план. Само незнам чива надлежност е? Еве гледам градоначалникот на сарај се спомнува, а парите се обезбедени од министерството. Ова е на општината или на градот?! Имам впечаток дека градот ескивира во своите надлежности многу повеќе од општините.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 27-Jul-2008 at 23:38
Се добро само Јужен Булевар нема никогаш да го добиеме цел.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 158>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.809 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.