build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нови регистарски таблички

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4746
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 12-Apr-2019 at 01:52
Originally posted by ТЕРА ТВПолицијата казнила битолчанец со 100 евра, бидејќи на регистерската табличка не се читала кратенката МК


Битолчанец треба да плати глоба од 100 евра, бидејќи сообраќајната полиција утврдила дека регистерската табличка на неговиот автомобил, не е доволно читлива, односно е избледена, објавија медиумите.

Од фотографијата која возачот ја објави на социјалните мрежи може да се забележи дека избледена е само кратенката МК, а остатокот од регистрацијата е читлив.

Возачот бил запрен и казнет кај граничниот премин „Меџитлија“ со Република Грција.

Останатите возачи коментираат дека е небулозно да се казнува за избледената кратенка, која треба да се менува, односно на новите таблици наместо МК ќе пишува НМК. Други возачи пак велат дека има граѓани кои намерно ја бришат кратенката МК за да влезат во Грција.

Соoбраќаецот се повикал на член 37 од Законот за возила.


https://tera.mk/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%86-%D1%81%D0%BE-100-%D0%B5%D0%B2%D1%80/
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1955
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 12-Apr-2019 at 06:58
Така треба!
Регистраските таблички се во сопственост на МВР и сите што ги оштетшиле треба да се казнат.
А за одење во Грција има поедноставна опција се вика ИЗОЛИР во сина боја кој после пестојот во Грција се одлепува за 1 секунда.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 12-Apr-2019 at 15:05
Моите таблички се исто избледени а никогаш ништо не им е залепено, и сеа јас што треба да направам, да си платам 1500+ денари затоа што МВР ми издало неквалитетни таблички ?

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1955
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 12-Apr-2019 at 15:33
Да бидеме реални. Има еден куп луѓе кои намерно ги избледуваат ознаките МК.
А за сами да ти избледат треба да ти се стари 15+ години.

Edited by alexsend - 12-Apr-2019 at 15:33
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 12-Apr-2019 at 18:12
Еве ти реалност ,колата 2012 е купена од Штип и донесена во Скопје, префрлена на Скопски таблици ,и 2-3 години подоцна таблиците се избледени сами од себе, не е возена надвор ,не е лепено ништо на нив и тоа токму исто како на сликава погоре, дури можеби и полошо, а што е најинтересно не сум единствен ,имам прашано уште многу луѓе, некој се сомнева од сонцето, некој од хемикалија која ја користат на перење ,ама сите се согласни дека табличките се неквалитетни.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1955
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 12-Apr-2019 at 19:01
Јас имам таблички од 2007 и се како нови. Може има лоши серии не велам не, не знам, тоа во Раде Кончар треба да знаат и доколку е тоа случај не треба да се санкционира.

НО за случај како на фотографијата погоре каде апла се гледа дека е избледуван левиот син дел со ознаката МК (а такви случаеви има многу) и тоа како заслужува казна.

Е сега едвај чекам да видам колку ќе држат новите лепенки NMK кои ќе ги добиеме при следна регистрација.

А кога сме веќе кај регистрација неможам а да не прокоментирам по којзнае кој пат на којзнае колку места: "Каде има статистика за тоа колку возила се однесени на регистрација и вратени затоа што не ги исполнуваат условите за безбеден сообраќај поединечно од АМСМ и ПСС" сообраќајната несреќа требаше да биде повод за таков вид на истрага како на медиумите така и на МВР. Тоа е криминал далеку посериозен од избледени таблички.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2197
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 31-Mar-2020 at 01:14
Почнале со BA во Скопје, 8 години требаа да се потрошат AB-AZ.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 489
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 17-Aug-2020 at 17:12
Супер за Пехчево (како и Вевчани) што сега ќе има на располагање повеќе од 5 милиона комбинации на располагање. Вероватно толку мравки нема на територија на општина Пехчево, не па возила. Глупа е Германија, ние сме паметни! Наместо варијабилни должини на ознаките за градови како и варијабилен број на карактери на региострациско подрачје, ако веќе идеме на регионално означување, повторно локал патриотизам непромислен. Никогаш неисцрпена тема....

ПЕХЧЕВО ЗА ПРВ ПАТ ДОБИВА СВОЈА РЕГИСТЕРСКА ТАБЛИЦА СО ОЗНАКА ПЕ
Објавено на 15.08.2020 во 22:33:21 часот | Македонија

Градоначалник На Општина Пехчево
Граѓаните на Пехчево од денес можат да ги користат новите регистарски табличкиГраѓаните на Општина Пехчево од денес можат да ги користат новите регистарски таблички, со кои за првпат во историјата и Пехчево добива свое место во означувањето на возилата. Сите новорегистрирани автомобили, наместо досегашната ознака „BЕ“ отсега ќе имаат сопствената ознака „ПЕ“ испишана на латиница (PE). Градоначалникот Драган Тренчовски изјави дека му е чест и задоволство што со граѓаните ја споделува информацијата дека е целосно завршена процедурата за добивање сопствени регистарски таблички на Општина Пехчево. -Одлуката е донесена согласно со правилникот за регистрациски и нивни ознаки и од денес можат да се користат новите таблици. Тоа значи дека ознаката ПЕ (PE) отсега ќе биде единствената при регистрирање на возилата на граѓаните кои потекнуваат од пехчевскиот регион, рече Тренчовски. Граѓаните изразија задоволство од одлуката со која Пехчево како општини добива свое обележје во автомобилската регистрација и дека ќе ги препознаваат како жители на Пехчево.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 20-Aug-2020 at 23:12
Вака сега, прво глупо е што секое село и град има таблички, тоа лесно води кон нарушување на нечија приватност, дискриминација, па и нанесување штета на возилото. Најпаметно би било таблички според региони, СК, СИ, ИС, ЈИ, ПО, ЈЗ, ПЕ и ВР. И друго нешто, криењето и бришењето на МК ознаката во левото ќоше треба да биде казниво со закон (ако не законски, тогаш од самите граѓани).. И оние со бугарски таблички исто така, не сум должен јас да плаќам давачки, за некој да се перчи со евтино БМВ и да загадува и оштетува асфалт.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.