build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нови регистарски таблички

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 17-Aug-2010 at 17:05
Конечно го најдов фонтот кој се користи низ цела Европа за сообраќајни знаци (а некаде и за таблички), па решив да ги преправам старите мои замисли. Фамилијата се вика DIN 451, а тајпфејсот се вика Mittelschrift, бидејќи со Engschrift се стеснати. Еве и од каде да го симнете: клик тука]

А еве како изгледаат табличките:











И една бонус за my Macedonia









Edited by гитардемон - 17-Aug-2010 at 21:29
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 17-Aug-2010 at 17:14
И знаменцето си го заборавил над МК, а со влезот во ЕУ се заменува со ЕУ знаменце.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 17-Aug-2010 at 17:46
Гитар малку ме буниш: на некои регистрации буквите ти се на кирилица (СК, ОХ), на други латиница (РР, ВТ). Потоа мислип да се примени словенскиот модел за град како што е на пример Крушево (ВТ и грбот на градот)? Јас мислам дека во Македонија не би требало да имаме повеќе од 10-12 различни кодови и прашањето да го решиме на гореспоменатиот начин.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 17-Aug-2010 at 20:38
Разговаравме за ова со азбуките и порано. Го користам бугарскиот и грчкиот модел. Букви присутни и во нашата и во латиничната азбука. А инаку грбовите не се во ред, ама во случај како со Крушево може да си го носи грбот на општина Крушево, или евентуално ако некогаш се воведе едно повисоко ниво на децентрализација, како на пример Пелагониска, Скопска, Полошка итн итн, и тие добијат грбови, тогаш може да стојат тие. Ако не, како во Словенија.

P.S. Андреј, симни си го фонтот за патоказите што ги изработуваш почесто.

Инаку lslcrew, тоа беше случајот со Бугарија и Романија, ама Турција и Босна на пример имаат бланко сино поле.

Edited by гитардемон - 17-Aug-2010 at 20:42
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 17-Aug-2010 at 20:50
Одлично сработено уште да не те мрзи во фотошоп на кола некоја да ги ставиш

Ако не се лажам DIN прв пат почнаа да го користат во Западна Германија а денес се користи на големо Летонија, Латвија, Естонија, Унгарија мислам дека го користат оригиналниот ДИН без никакви модификации. Како што гледам не си разгледал ниту еден од моите предлози во претходниот пост на темава    Хмм.

Инаку имаш заборавено да напишеш и дека Босна И Херцеговина го имаат истиот модел. Ги имаат само буквите што се исти на кирилица и латиница (ама тие имаат поголема причина за тоа)

Не сум во можност сега ама и ја би направил моја замисла за тоа како треба да ни изгледаат табличките ама наскоро очекувајте и мои предлози
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 17-Aug-2010 at 21:05
Eпа 46&2, што се однесува до твоите предлози, ги прочитав сите уште кога ги објави, но сакав само да го покажам стариот модел со новиот фонт кој изгледа супер. Особено за патокази. Инаку БиХ не ја заборавив, едноставно не знаев дека се користат тие букви. Апсолутно логично, за разлика од нас и Србите од кои треба тоа повеќе да се очекува!

Тек сега гледам дека не сум ти одговорил на стариот пост па ќе ти кажам што мислам јас:

Originally posted by 46&2


Јас воопшто не сум за тоа да има грбови на градови (непотребен трошок при изработка како и тие неколку ОВД ленти кои што не се задолжителни).


- Со оглед на тоа колку пари ни земаат за табличките, и тоа како сакам да добиеме нешто за возврат Но во краен случај, може да се оди со државниот грб. Тоа бидејќи сакам хералдика, не дека без нив грб не може. Ама пак викам: за парите сакам да арчат малку боја...

Originally posted by 46&2


Според мене таблиците треба да ги направат со:

1. Некој оригинален посебно дизајниран фонт само за нашава држава (а не германскиот)
2. Да има сериски број на секоја таблица по можност изразен и во бројки и во форма на бар код различен од бројките на самта таблица
3. Да се бираат комбинациите по пат на компјутер (рандом) како што е во случај на пр. во Шведска а по можност би го променил и редоследот на броеви и букви така да не би се разликувал градот од кој доаѓа колата
4. Би ги вовел пластичните (мазни) таблички кои не се деформираат при судир и кои се полесни за чистење и одржување
5. Исто така според мене треба да има и кастом таблици (не го знам правилниот израз) кои ќе се плаќаат околу 500 евра и би биле додатен приход во касата а дефинитивно ќе бидат бум меѓу начиот менталитет
6. И на крај би вовел нови сообраќајни дозволи кои ќе се лепат на ветробранското стакло по европски стандарди. Опционално би вовел и посебни налепници (не е битно во која форма) со година на извршен технички преглед кои ќе се лепат секоја година на таблицата за коли кои се постари од на пр. 6 или 8 години.


1. Тоа не е лоша идеја, и онака многу таблици се горе долу базирани на истиот фонт, со мали разлики. Мојов фонт не беше германскиот, туку еден сличен на него.

2. Не ги разбирам придобивките, но штом викаш така мора да има причина, која ќе ми ја кажеш

3. Единствена причина за која тој модел ми е навистина прифатлив е БиХ, поради глупостите што се случуваа по војната. А за другите држави баш и не е нешто особено важно да се познава од кое место е кое возило, но како по навика би сакал секој град да си има код А инаку и чешкиот модел не е лош.

4. Пластика, и тоа рециклирана. И голема еколошка такса за нееколошките трошачи! Ама ние сакаме да ја рестартираме топилницата во Велес, а тука зборувам за еколошки стандарди...

5. Апсолутно, и не знам зошто ги нема досега. Баш ме интересира кои други ЕУ држави ги имаат. Во Грција досега само 2 пати сум видел, што ми е малку несфатливо, кога е дозволено очекував чаламџии како нив да имаат многу повеќе.

6. Тоа мислам дека е добро за speedy check за регистрацијата на некое возило, но со оглед на агилноста на нашите сообраќајци, тоа ќе остане неискористено

Edited by гитардемон - 17-Aug-2010 at 21:07
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 17-Aug-2010 at 21:22
Мене ми се допаѓаат, посебно фонтот. Мислам дека може да се оди со ова. Но, околу кирилицата или латиницата, треба или едното или другото, да не биде мешано. А за македонското знаме над МК, сеедно ми е, дали би го имало или не.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 17-Aug-2010 at 21:24
Инаку еве ти 2-3 монтажи:







Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 17-Aug-2010 at 21:28
Originally posted by FoSsiL

Мене ми се допаѓаат, посебно фонтот. Мислам дека може да се оди со ова. Но, околу кирилицата или латиницата, треба или едното или другото, да не биде мешано. А за македонското знаме над МК, сеедно ми е, дали би го имало или не.


Шефе не е ништо мешано. B, T, C, K, O, X, P, E & У си се и тоа како кирилични знаци. Не сфаќам како може толку да бидете рамнодушни кон кирилицата, навистина Или кирилица, или нема таблици, ќе палиме сè!


Еве неколку варијации, баш ме интересира која е најдобра варијанта од овие:











Edited by гитардемон - 17-Aug-2010 at 21:57
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 17-Aug-2010 at 21:50

Не. Мене воопшто не ми смета латиница, и за неа гласам. Треба да биде унифицирано со целиот свет, барем поголемиот дел. Сакав да кажам да не се меша од двете.

Имаш грешка кај Охрид. OX е грешка, OH е правилно.

Исто така и СК е грешка, правилно е SK.

Место КУ, KU.

И најверојатно за Кичево би било наместо КЕ, KI, освен ако е на албански, што воопшто не ми пречи, но да се прецизира.

Или обратно ако е кирилица.


EJ! Зошто на крнтија (стара кола) си ја ставил табличката Скопје- SK.

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 17-Aug-2010 at 21:50
Гитаре незнам каков е системот во Грција (кој никогаш не сум го разбрал и ако е едноставно можеш да го споделиш), но ова твое решение не е баш вакво во Бугарија. Има само неколку исклучоци, сите се со буквата Р/П. Тоа се градовите Перник (РК), Пазарджик (РА) и Пловдив (РБ). Р треба да е П соодветно на кирилица, а другата буква си е чиста кирилица. Останатите градови се само кирилични букви.

Масовите регистрационни табели съдържат синя лента с изображение на българското или европейското знаме в лявата си част и код, изписан с черни главни букви и цифри на бял фон. Кодът има формат X(X) NNNN Y(Y), където X(X) е буквен областен код, NNNN - пореден номер, Y(Y) - серия, състояща се от една или две букви.


На пример Битола неможе да е ВТ, туку само биТОлА. Комбинација од овие кодови (ТО, ОА или ТА). Во зборот ПРИЛЕП, само следните букви соодејствуваат со латиницата, така што би требало таблицата да е РЕ - пРилЕп. Таков е бугарскиот модел. Но, кај нас имаме многу помала потреба за кодови од две букви, така што може барем големите градови да си имаат и една буква (С-скопје, А-битола, Т-тетово, О-Охрид итн). Проблем создаваат буквите К и С заради најголемиот број на градови кои започнуваат со тоа слово. Многу конфузно објаснив но сум сигурен дека ти ќе ме сфатиш што сакал авторот да каже.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 17-Aug-2010 at 21:52
Јас гласам за првата само со тетовскиот грб.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 17-Aug-2010 at 21:56
Сфаќам апсолутно, но не гледам што е тешко да се сфати во мојот модел. Да личи на кирилица и на латиница. И тоа е. Колку што PB е Пловдив, толку и BT може да биде Битола. Веројатно не е толку конфузно.

Инаку FoSsiL ги знам кодовите, јас нешто сосем трето се обидувам да кажам

Тоа што ве навикнале да гледате латиница и да пишувате македонски на латиница не значи да не се борите за нејзино зачувување. FoSsiL, би сакал да ми посочиш една држава која на своите таблици користи латинично писмо, а во која латиничното не е официјално (освен Ерменија, Азербејџан, Македонија и Србија). Пази во ОАЕ, Иран, Русија, Кореја или Јапонија некој да не ти пишува на латиница таблички.

Edited by гитардемон - 17-Aug-2010 at 21:56
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 17-Aug-2010 at 21:56
Јас гласам за третата варијанта, само грбот на Тетово е просто ужасен! И на многу други наши градови, толку ефтини, со некои бои кои се преливаат и менуваат дезени. Да не зборуваме што град како Охрид има таков лож грб (и двата не ми се допаѓаат особено оној со знакот на УНЕСКО).
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 17-Aug-2010 at 21:58
Originally posted by Andrej_LJ

Јас гласам за третата варијанта, само грбот на Тетово е просто ужасен! И на многу други наши градови, толку ефтини, со некои бои кои се преливаат и менуваат дезени. Да не зборуваме што град како Охрид има таков лож грб (и двата не ми се допаѓаат особено оној со знакот на УНЕСКО).


Тоа башка. Сепак, мене најважна ми е кирилицата, оти нели ние ја најдовме.

Edited by гитардемон - 17-Aug-2010 at 21:59
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 17-Aug-2010 at 22:04
Тоа е јасно како ден! Незнам од каде оваа манија да се мисли дека латиницата е куул а кирилицата аут! Срамота за една држава која претендира дека ја измислила истата. Па луѓе во Русија, односно Москва, на најпрометната сообраќајница (МКАД -Московская кольцевая автомобильная дорога), сите до еден знак се е на кирилица и тоа без латиничен превод! Во град-метропола, каде живеат огромен број на странци!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 17-Aug-2010 at 22:09

Гитар- воопшто не е важно, се направи збрка сега, мене неми пречи и да е латиница, и да е кирилица, само да не е мешано. Нека е кирилица, воопшто не ми смета. Нека е латиница, не ми смета. Не сакам за едни градови кирилица, за други латиница. Сакам исто.

Јас ја преферирам кирилицата помеѓу нас (нормално), Србите, Хрватите и Бугарите, но ако некој не разбира можам и на латиница да пишувам.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 17-Aug-2010 at 22:17
Сигурен сум дека виде латиница во BT и PP! Тоа е кирилица, латиницата му доаѓа VT и RR. Нејсе, далеку сме од таблици нови, сакав само да го презентирам фонтот на тој што му треба.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 17-Aug-2010 at 22:24
Е кај има во БИТОЛА - В, или пак во ПРИЛЕП - две Р. Нешто со мене да не не е во ред, или пак тоа било така и до сега. Незнам.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 17-Aug-2010 at 22:24
Одлично изработено. Освен забелешката за нехералдичноста на грбовите на општините (што не е конкретна тема во моментов ама морам да ја потенцирам), ќе ти најдам забелешка за неконзистентноста на азбуката. Едноставно, не може да пројде СК за Скопје а PP за Прилеп.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.310 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.