build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нови регистарски таблички

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 18-Aug-2010 at 22:05
Originally posted by 46&2

Малку истражував и успеав да најдам поквалитетни верзии на грбовите на некои од општините. Еве дел од нив, оние за кои сметам дека се во ред.


Другите или се тотална утка или се со многу лош квалитет, лоши бои, слаба резолуција итн. Најголема трагедија е што најмалите општини кои не се ниту градови имаат и најквалитетни грбови. А најголемиот град - Скопје треба подитно да превземе нешто во врска со ова прашање. Она што моментално го користи не личи на ништо. Мислам Ohno


Е кај е Виница? И кочани има нов грб!
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 18-Aug-2010 at 23:08
Originally posted by UrbanFreak

Еве еден предлог за да нема забуни. Таблиците да бидат само со бројки како во Израел


Или како во Фрнција што беше за градовите да користиме броеви наместо букви (пример Париз мислам 75 беше)

92
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 18-Aug-2010 at 23:09
Originally posted by Makedonij


Originally posted by 46&2

Малку истражував и успеав да најдам поквалитетни верзии на грбовите на некои од општините. Еве дел од нив, оние за кои сметам дека се во ред.

Другите или се тотална утка или се со многу лош квалитет, лоши бои, слаба резолуција итн. Најголема трагедија е што најмалите општини кои не се ниту градови имаат и најквалитетни грбови. А најголемиот град - Скопје треба подитно да превземе нешто во врска со ова прашање. Она што моментално го користи не личи на ништо. Мислам Ohno
Е кај е Виница? И кочани има нов грб!


Не ми текна тогаш да ги ставам
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 13-Sep-2010 at 10:54
Originally posted by гитардемон


И една бонус за my Macedonia
Е  па гитар веке кога превиш направи и за мене една?Big%20smile
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4506
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 13-Sep-2010 at 12:30
Бирај кое ти е помило:Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 13-Sep-2010 at 15:45
Originally posted by гитардемон

Бирај кое ти е помило:

 


Aj ако сакаш и за Кочани..само имаме нов грб..црвено и жолто мислам беше новиот..ако не го најдеш стави го стариот..
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4506
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 13-Sep-2010 at 16:14


Еве ја. Не знаев дека и Кочани има нов, хералдички грб. Ако уште неколку општини го сменат грбот, може мојава идеја и да не испадне толку лоша
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 13-Sep-2010 at 20:52
Mučos gracijas sinjor
Blagodaren sum noguApplause
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 04-Oct-2010 at 16:40
Од кога се планира да се воведат овие нови регистарски таблички...? Бидејќи нишкава е уште од 2007-ма, мислам дека 3 години не се малку а уште ги нема во 'реалноста' Crazy ...

Edited by Danielbtmk - 04-Oct-2010 at 16:41
Back to Top
ivanku View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Nov-2010
Location: Куманово, Р.М
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivanku Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 29-Nov-2010 at 21:12
Дечки многу интересна тема дискутирате и бидејќи јас доцнам па затоа ги прочитав сите досегашни постови еве ќе кажам како јас би сакал да изгледаат новите таблици, кои како што можеме да насетиме уште долго ќе ги чекамеNuts

1. Лентата од левата страна да е црвена, а на неа да стои ознаката МК во жолто, а над неа да стои државното знаме обрабено жолто.(мислам подобро е да си ги направиме во наши бои зашто не мислам дека има изгледи за скорешно приклучување на РМ кон ЕУCrazy)

2. За ознаките на градовите и бројот на носители на таблици сум за:

 а) латиница како азбука( мој став е дека и покрај тоа што нашите таблици се за наша употреба и остатокот од европа ќе мора да ги чита па затоа мислам дека треба да се користи римската латиница: A,B,C,D,E,F,G,H,I,,K,L,M,N,O,P,R,S,T,U,Z без оние за нас не својствени знаци.
 
 б) кратенките да се од две букви: SK, KU, KP, ST, KO, RA, SR, GE, KA, VE, PP, BT, KI, OH, SU, GV, TE, како и понудено од полицијата со исклучок на Штип кај мене ЅТ.
 
 в)  наместо цртите меѓу буквите и бројките наместо првата да стои грбот на општината(на онаа општина од која е по адреса сопственикот-словенечки модел), а наместо втората грбот на државата- швајцарски модел.
    - ова горново само под услов сите општини и државата да добијат хералдички грбови инаку таблиците ќе заличат на графичко посмешиште.

3. Димензиите да се исти со европските стандарди како и да имаат доплнителни заштита како понудените од полицијата.


PRO PATRIA VITAM
Back to Top
ivanku View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Nov-2010
Location: Куманово, Р.М
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivanku Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 29-Nov-2010 at 21:17
Инаку еве како изгледа германскиот фонт од регистрациите
PRO PATRIA VITAM
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4506
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 29-Nov-2010 at 21:26
Originally posted by ivanku

За ознаките на градовите и бројот на носители на таблици сум за: а) латиница како азбука( мој став е дека и покрај тоа што нашите таблици се за наша употреба и остатокот од европа ќе мора да ги чита па затоа мислам дека треба да се користи римската латиница: A,B,C,D,E,F,G,H,I,,K,L,M,N,O,P,R,S,T,U,Z без оние за нас несвојствени знаци


Римската латиница имаше и Q во неа Туку мене ме буни задебелниот дел од твојот текст. Со ова викаш дека Š или Q се несвојствени за нас, арно ама L, R, Z или D биле својствени за нас.

Ме интересира зошто не би прифатил A, B, E, 3, S, J, K, M, H, O, P, C, T, У, X (или за да не ти изгледа како премногу неразбирливо за западњаците, еве друг редослед: A, B, C, E, H, J, K, M, O, P, S, T, X, У)?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ivanku View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Nov-2010
Location: Куманово, Р.М
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivanku Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 29-Nov-2010 at 23:48
Originally posted by гитардемон

Originally posted by ivanku

За ознаките на градовите и бројот на носители на таблици сум за: а) латиница како азбука( мој став е дека и покрај тоа што нашите таблици се за наша употреба и остатокот од европа ќе мора да ги чита па затоа мислам дека треба да се користи римската латиница: A,B,C,D,E,F,G,H,I,,K,L,M,N,O,P,R,S,T,U,Z без оние за нас несвојствени знаци


Римската латиница имаше и Q во неа Туку мене ме буни задебелниот дел од твојот текст. Со ова викаш дека Š или Q се несвојствени за нас, арно ама L, R, Z или D биле својствени за нас.

Ме интересира зошто не би прифатил A, B, E, 3, S, J, K, M, H, O, P, C, T, У, X (или за да не ти изгледа како премногу неразбирливо за западњаците, еве друг редослед: A, B, C, E, H, J, K, M, O, P, S, T, X, У)?


Хехе не сме се разбрале...

Јас ако терабаше да е по мое ќе барав таблиците да се на официјално македонско писмо. Но што се однесува до оваа работа свесен сум дека треба да се постигне некакво согласје со остатокот од светот(бар овој нашиов делNuts) и бидејќи бугарското решение не ми е по ќеф(не затоа што е бугарско а затоа што ми е некако нејасно,  извештачено)напишав дека треба де се искористат гореспоменатите букви од првичната латиница присутни во сите други азбуки со миминални гласовни разминувања.

Од тебе предложените букви си се во ред но има проблем со Битола  која по сета логика би требало да биде BT и Велес кој би бил BE, односно едното би го читале по латиница , а другото по кирилица(во никој случај не ми се допаѓаат оние предлози како ОТ и дрнеразбирливи). Освен тоа кога има и Ѕ зошто Скопје да е СК, а не ЅК како до сега.

Во секој случај јас ќе се согласам со секое решение ако добиеме таблици кои на себе ќе имаат бар хералдички грбови на општините.
PRO PATRIA VITAM
Back to Top
ivanku View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Nov-2010
Location: Куманово, Р.М
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivanku Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 30-Nov-2010 at 00:17
Еве нешто интересно и прегледноNaughtyNaughty

http://www.worldlicenseplates.com/
PRO PATRIA VITAM
Back to Top
ivanku View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Nov-2010
Location: Куманово, Р.М
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivanku Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 11-Jan-2011 at 15:25
Originally posted by ivanku


 в)  наместо цртите меѓу буквите и бројките наместо првата да стои грбот на општината(на онаа општина од која е по адреса сопственикот-словенечки модел), а наместо втората грбот на државата- швајцарски модел.


Мислам дека можеби би било подобро доколку на местото на втората црта стои кружна ознака МК како дополнителен жиг за заштита од фалсификација на сликата http://img41.imageshack.us/img41/5291/novimakregistracii.jpg


PRO PATRIA VITAM
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 342
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 06-Jul-2011 at 13:59
.

Edited by Macedonicus - 16-Dec-2011 at 03:31
ಠ_ಠ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 04-Aug-2011 at 05:17
Mакедонските автомобили со нови евротаблички 

Од Министерството за внатрешни не сакаа да прецизираат ништо околу цената и урнекот на новите сини таблички. Засега не се соопштува ни дали на новите таблички ќе го има грбот, МК-кодот, ниту пак на латиница името на земјата. Оттаму само не информираа дека промената ќе отпочне најдоцна до крајот на годинава.


Црвените постоечки троцифрени македонски автомобилски таблички кои не се според европските стандарди до крајот на годината заминуваат во историјата. Од почетокот на наредната година македонските автомобили и дефинитивно ќе се закитат со новите сини четирицифрени евротаблички. Оваа информација и фактот што скопските регистарски ознаки веќе извесен период завршуваат на буквата В последна комбинаторика од двозначниот алфа код, ја потврдија од Министерството за внатрешни работи каде велат дека замената на постоечките е неопходна.

-Правилникот за изработка на таканаречените евротаблички е во завршна фаза во МВР. По неговото прецизирање тој ќе биде објавен во Службен весник на Р.Македонија, по што ќе биде распишан јавен тендер за учество на фирмите за изработка на новите регистарски евротаблички, ни изјавија вчера од МВР. Од Министерството за внатрешни не сакаа да прецизираат ништо околу цената и урнекот на новите сини таблички, само ни рекоа дека промената ќе отпочне најдоцна до крајот на годинава, а сопствениците на автомобилите по стапувањето во сила на новите табли, нема да бидат принудени веднаш тоа да го сторат, според МВР ќе следи подолг временски период во кој ќе се врши замената. Чедомир Стојковски, помошник-управител за производство во "Раде Кончар" фирма која досега ги произведувеше постоечките таблички вели дека располагаат со соодветна технологија која ги задоволува европските критериуми за производство. Немам конкретна информација дека правилникот за изработка на новите таблички е готов во МВР.

Кога ресорното министерство ќе излезе со јавниот тендер за изработка, могу веројатно ќе учествуваме на истиот. Досега учествувавме на повеќе тендери за изработка на речиси сите земји во опкружувањето. Покрај националните таблички, изработувавме регистарски ознаки за возилата на сите меѓународни мисии на Балканот. Стојковски подвлекува дека заштитата на табличките, националните симболи на нив, како и дизајнот секоја држава посебно си доплаќа за изработката. Инаку МВР во 2008 го усвои правилникот по кој подоцна требаше да се израборуваат евротабличките кои тогаш се зборуваше дека ќе чинат околу 4000 денари. Поради стартот на економската криза целиот проект на МВР се одложи. Во тогашниот нацрт-план евротабличките требаа да бидат долги 52, а широки 11 сантиметри. Распоредот на бројките и буквите според планот требаше да остане ист. Две букви кои го означуваат градот во кој се издадени, четири бројки и уште две букви. Основата на табличката требаше да биде бела, но на горниот и долниот дел со флуоросцентна лента да биде поставено македонското знаме и ознаката МК. На левиот дел во сина лента треба да стои повторно ознаката МК, а веднаш до неа вертикално да биде испишано MACEDONIA. Со стопираниот проект предвидено беше и ознака МК, и оставено празно место каде во иднина би требало да стои симболот на ЕУ.
Според тогашниот нацрт требаше да бидат воведени и нови ознаки за 7 града во земјава.

 

МАЛОЛЕТНИЦИ ЗАД ВОЛАНОТ
Возачка дозвола на 16 годиниБугарски државјани постари од 16 години ќе можат да управуваат со автомобил во присуство на искусни возачи. Тоа е дел од националната стратегија за подобрување на безбедноста на патиштата.
Малолетниците, имено, ќе можат да возат само во присуство на полнолетен совозач кој има возачка дозвола повеќе од пет години.
Важечкиот закон во Бугарија досега им дозволуваше полагање на возачки испит само на лица кои имаат наполнето 18 години.
Националната стратегија предвидува и забрана малолетниците да возат автомобил ноќе, доколку имаат помалку од една година возачко искуство.
Стратегијата ја подготвија повеќе министерства и инспекции, а Парламентот веќе ја усвои. Со неа, како што се очекува, во следните 10 години би требало да се намали бројот на жртвите на патиштата за 40 отсто, а бројот на повредените за 20 проценти. http://vecer.com.mk/?ItemID=D931ABB403EF684CB6EA4AF7BE073194
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 04-Aug-2011 at 05:26
Останаа неколку работи нејасни. Еве додале 7 града на досегашните 10, значи ќе се олабат опсезите од другите градови така да нема потреба со додавње на цифра, дали 4-те цифри ќе бидат само за скопје како во Хрвтаска која од истат форма за ΖG има 4 цифри за другите по 3. Што е некако поприфатливо решение и пооптимално. Што усвоиле што ќе има помеќуи кодот за градоит и бројките и бројките и дополнителниот код, После градот нема логика да биде грбот зашто тој грб на една општина треба да покрива повеќе општини, така да ова со грбот државниот изгледа по фино само во некоја помала верзија од таа што е на првата слика. А кај второто место освен цртичка нема потреба од никакви дополнителен фолклорни елеенти и повторување на МК ознаката, тоа веројатно ќе остане еден од предлозите. Ова со лентата MACEDONIA на сива трака ми изглед како фин елемент, сепак може ии доволно да е МК да не се трупа самоп таблицата. Да не го тапиме по којзнае кој пат, ќе го почекаме решението да видиме што ќе донесат, правлиникот ќе излезе. И најважното цената од 4000 е премногу, па за две парчиња лим и четвртина од оваа цена е премногу.

Edited by lslcrew - 04-Aug-2011 at 05:27
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 04-Aug-2011 at 07:17
И јас мислам дека освен Скопје, за другите градови нема потреба од броеви со 4 цифри.
Во врска со MACEDONIA вертикално испишано и тоа не е потребно, бидејки доволно е видливото МК на синиот лев дел.
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 04-Aug-2011 at 09:31
Мислам дека треба да се размисли за воведување на таблици со барокни елементи барем за Скопје така подобро ќе се вклопуваат во околината
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.