build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нови регистарски таблички

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Нови регистарски таблички
    Posted: 28-Nov-2007 at 23:17
Со среќа на оние што имаат навика да патуваат во Грчка . Среќа ја не идам баш често таму.

Нема везе. Јас сум малку разочаран од таблициве. Превише ми се начичкани со детали. На едно, на друго, на трето место МК........ Исто целото име на земјата напишано по вертикала... Непотребно што знам, или можеби не сум навикнат. Фонтот е исто чуден. Текстот вика дека е како на германските таблици но таму се буквите помали и подебели. Нашиов избор е полош ако се навистина вакви.

IMO требале да ги изрипуваат Германските таблици со што номенклатурата би останала по наш терк.

Идејата со вметнување на грб на општината од секогаш ми се свиѓала но реално повеќето општински грбови во Македонија се за никаде. Требаше прво да се направи една акција за усвојување на нови грбови пред да се прават нови таблици. Дури и скопскиот грб кој е еден од понормалните не изгледа баш како што треба на таблицава.

Ми се свиѓа што конечно ги расцепкаа Велес, Охрид и уште пар други таблици што покриваа пола Македонија.

Текстот е од Вечер

ОД НОВА ГОДИНА СТАРТУВА ИЗДАВАЊЕТО НА НОВИ РЕГИСТАРСКИ ТАБЛИЧКИ


МК се враќа на возилата


Неофицијално цената на новите таблички ќе биде 4.000 денари


Новите регистарски таблички за возилата се воведуваат од Нова година, одлучи МВР. Министертвото го усвоило новиот правилник деновиве, но не направило план како и со која динамика ќе ги заменува табличките. Во МВР се уште немаат пресметано ниту колку ќе чини замената на табличките. Според некои непотврдени информации, нивната цена ќе биде 4.000 денари.

- Цената на табличките ќе се знае откако на тендер ќе се избере фирмата што ќе ги изработува. Динамиката на замена на старите со нови таблички ќе се утврди исто така со фирмата што ќе го добие тендерот. Се разгледуваат повеќе варијанти, од тоа сопствениците да се повикуваат кога нивните таблички ќе бидат готови, до тоа табличките да се менуваат кога возилата ќе дојдат на ред за регистрација - велат во МВР.

Новите таблички ќе бидат изработени според ЕУ стандардите, ќе бидат долги 52, а широки 12 сантиметри. Инаку, распоредот на бројките и буквите ќе остане ист. Две букви кои го означуваат градот во кој се издадени, три бројки и уште две букви. За новите таблички ќе се користи фонтот на букви и бројки што се употребува за изработка на германските регистарски таблички.

Основата на табличката и понатаму ќе биде бела, но на горниот и долниот дел со флуоросцента лента ќе биде поставено македонското знаме и ознаката МК. На левиот дел во сина лента ќе стои повторно ознаката МК, а веднаш до неа вертикално ќе биде испишано МАЦЕДОНИА. Над ознаката МК, ќе биде оставено празно место каде во иднина би требало да стои симболот на ЕУ. Помеѓу ознаката на градот и трите бројки ќе стои амблемот на општината, а пред вторите букви во круг ознаката МК.

Поради реакциите на Грција, Македонија еднаш веќе ги промени табличките оти на нив ја имаше кратенката МК, вметната во венчето од државниот грб, меѓу првите букви и бројките. Сега, како што е познато, на тоа место се испишани буквите од регистрацијата, во кирилична транскрипција.

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, овој пат не очекува реакции од Грција поради употребата на кратенката МК и на името МАЦЕДОНИА.

- Не мислам дека името на нашата држава е провокација. Немаме дилеми дека Република Македонија има право да го носи устваното име. Наша стратегија е низ конструктивен дијалог да ги презентираме аргументите, а тие се на наша страна - изјави Јанкулоска на вчерашното предавање "Учиме за ЕУ" на Првиот приватен Европски универзитет во Скопје.

Интересно е тоа што за возилата постари од 35 години, МВР предвидува посебни регистарски таблички. Разликата во нив е бојата на подлогата и буквата С до која ќе стои бројот 35.

Во Македонија има над 500.000 регистрирани возила.


(Г.М.-М.Н.)

Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Nov-2007 at 00:01
ne stoese porano kratenkata MK... stoese RM (odnosno PM na kirilica) na toa se bunea grcite.
A ova sto go napravile so stavanje opstinsko zname ne mi se sviga od prosta pricina sto nekoj opstini kako na primer Tetovo imaat znaminja so albanski elementi vo niv.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Nov-2007 at 00:13
Originally posted by GreatMakedon

ne stoese porano kratenkata MK... stoese RM (odnosno PM na kirilica) na toa se bunea grcite.
A ova sto go napravile so stavanje opstinsko zname ne mi se sviga od prosta pricina sto nekoj opstini kako na primer Tetovo imaat znaminja so albanski elementi vo niv.


Точно, кратенката беше РМ.

BTW не се работи за општинско знаме него за општински грб. Еве го грбот на ТетовоЗнамето им е катастрофа но не ми изгледа ништо посебно Албанско.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Nov-2007 at 01:54
Izgleda ok.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Nov-2007 at 19:40
Sto se odnesuva do kratenkata MK, taa e nasa oficijalna megunarodna kratenka. Grcite sigurno ke pravat problemi, ama toa ke bide eden od onie klasicni grcki avtogolovi.Mene me buni toa sto e dva pati napisano MK, ednas levo i uste ednas vo krugot.

Drugo sto me buni e ona vertikalno ispisuvanje Macedonia. Znae nekoj dali ima takvo nesto na nekoi drugi tablicki po EU standardi?

Sto se odnesuva do grbovite, mislam deka e nepotrebno. Ima dosta evropski drzavi sto go praktikuvaat toa, ama ima i dosta drugi sto ne go praktikuvaat. Poveketo nasi gradovi imaat uzasni grbovi, bez nikakva tradicija.

Konecno, cenava mi izgleda previsoka, posebno ako se zeme vo predvid deka ke idat na brza zadolzitelna zamena. Djuro, ti imas najnovi tablici - pamtis li kolku gi plati?


Edited by Cloverstack - 29-Nov-2007 at 19:40
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Nov-2007 at 21:59
1. MK e avtogol za niv, ama Macedonia e avtogol za nas... Mislam deka toj del kje ni se vrati kako bumerang (vo posledno vreme se pocesto se slucuva takvo nesto). Problemot e sto kje se stavi akcent na Macedonia i MK vo slucajov kje izgubi znacenje
2. Niedna zemja vo Evropa go nema imeto ispisano taka da definitivno nekakvi si evropski standardi se pricinata za ova. Ne deka za se mora da gi sledime tie famozni standardi, ako sakame valjda mozeme da si stavime ime no.......... mene licno ne mi se svigja... Prepreprenatrupano. Vo kontekst na prethodnata tocka. Mislam deka Grcite povtorno kje poentiraat i ova kje uspeat da go stavat vo kosh so Aerodromot i eventualnata statua. Bas bidejki nema standardi koi nalozuvat vakvo nesto imeto kje bide zemeno kako provokacija. Ako bese samo kodot kje nemoze da se bunat, t.e. kje im bese cist avtogol kako sto kaza Clover.
3. Mene mi se svigja povekje konceptot so grbovi no problemot vekje go kazav. Grbovite ni se katastrofa, kje bide cirkus.
4. Jas mislam deka ne bea povekje od 2000 denari... definitivno skapicko no vakvi ednokratni trosoci obicno ne me vadat od koza taka da ne obrativ premnogu vnimanie.

Sega citam vest na Kanal 5 za ova i novinarite prasuvaat sto so lugjeto sto imaat potreba realno da patuvaat vo Grcka. Znaci ne zboram za vikendasite za niv mi e gajle nego lugje koi egzistencijata im e vrzana so Grcija??? Mene pred nekolku godini kje me lincuvaa bukvalno vo Solun zaradi nalepnica MK na kolata (sum go raskazuval ova na SSC). Iskustvo koe na nikogo ne bi mu go posakal so krajno srekjen epilog. A sega lugjeto kje treba da patuvaat so tablica so 2x MK i 1x Macedonia........ Ne veruvam deka site kje imaat srekja kako i jas, provokacijata e pogolema od mojata a atmosferata e daleku pozategnata od 2004 koga se sluci moevo.

Uste ednas nepotrebno. Ona sto Clover go napisa vo threadot za Statuata vo Skopje se vklopuva i tuka.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Nov-2007 at 22:15
Macedonia ne e avtogol samo po sebe, tuku edino vo nekoj kontekst so aerodromot, spomenikot i sl... A cim nema druga zemja sto go pisuva celoto ime, mene mi se cini deka ova pak go pravime od kompleksi i inaet Roll%20eyes

Eve da ja postavime vaka rabotata - da ne se proseravaa grcite, dali ke izleguvavme nadvor od standardite samo za da go napiseme imeto na drzavata duri i na registarski tablicki. Odgovorot e jasen - NE. Samo ne znam koi im se motivite na tie sto odlucile da bide taka. Toa me plasi.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Nov-2007 at 22:21
Originally posted by Cloverstack

Macedonia ne e avtogol samo po sebe, tuku edino vo nekoj kontekst so aerodromot, spomenikot i sl... A cim nema druga zemja sto go pisuva celoto ime, mene mi se cini deka ova pak go pravime od kompleksi i inaet Roll%20eyes

Eve da ja postavime vaka rabotata - da ne se proseravaa grcite, dali ke izleguvavme nadvor od standardite samo za da go napiseme imeto na drzavata duri i na registarski tablicki. Odgovorot e jasen - NE. Samo ne znam koi im se motivite na tie sto odlucile da bide taka. Toa me plasi.


Sega mi stigna taze utresen Dnevnik. Oni napravile mala analiza (ako e da mu se veruva na nas medium na tocnosta na informaciite) za toa koi zemja imaat ispisano ustavno ime na tablica. Od Evropa toa e samo Andora. Vo svetot toa se uste nekolku juznoamericki drzavi + Kanada.

Apsolutno stanuva zbor za kompleksot i inaetot vo kombinacija so za zal nekoja pozadina eventualno.

Evropska unija vekje demantirase. Osven dimenziite na tablicite nema nikakov drug evropski propis sto e nalozen na clenkite/potencijalnite clenki. Za dizajnot i sodrzinata odlucuvame sami.

Mi mirisa deka od edna vakva ednostavna rabota kje iskoci nesto mnogu pogolemo po kojznae koj pat.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Nov-2007 at 22:36
eve i mal pregled na grbovite sto kje gi gleame na tablici. Tek sea se razocarav. Ohno Pa ova kje bide cirkus. Kako donesuvaat vakvi nepromisleni cekori... Teska blamaza

Skopje


Bitola


Gevgelija


Gostivar


Kavadarci


Kicevo


Kocani


Kriva Palanka


Kumanovo


Ohrid


Prilep


Radovis


Stip


Struga


Strumica


Tetovo


VelesBack to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Nov-2007 at 00:51
со грбовиве ке биде лудница Stern%20Smile


само на охрид мислам си го промашил - тоа им е изглеа знамето


ако е овој, тогаш еве еден по-океј грб
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Nov-2007 at 00:55


сите грбови ги ископав од Википедија. Ако сум згрешил она они зезнале работа. Како и да впечатокот е тој.... Suicide
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Nov-2007 at 11:49
Овој предлог од владата крајно ме разочара. Иако имав генерално позитивни мислења за нивната работа па и за министерката Јанкуловска, со вакви потези рушат се позитивно и само втемелуваат лоши односи со Грција. Од друга страна им оневозможуваме на нашите пријатели (САД, Словенија, Канада, Турција...) да ни помогнат во битката за уставното име и за прием во НАТО и ЕУ. Катастрофален потег од секоја гледна точка. Се надевам дека барем овој пат јавноста ќе биде побучна и дека овој нерационалн предлог ќе биде повлечен. Ако има некоја иницијатива одма ја подржувам, ако не сум на идеја за изразување на негодување на било кој начин.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 30-Nov-2007 at 19:57
strumickiot grb e prekrasen!

Lujge sto ako navistina sevo ova ime nekoja druga pozadina?? Sto ako aerodromot e krsten aleksandar makedonski, i novive tablicki ispisani da se so MK -macedonia.. samo za koga ke dojde do evetualni "otstapki" makedonija da ima sto da "otstapi"... da rece "eve nie aerodromot ke go preimenime nazad vo petrovec, a imeto macedonia ke go trgneme od tablickite" <--toa se DVE OTSTAPKI.. ja svakate sega politikava?

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Nov-2007 at 20:52
Originally posted by GreatMakedon

strumickiot grb e prekrasen!

Lujge sto ako navistina sevo ova ime nekoja druga pozadina?? Sto ako aerodromot e krsten aleksandar makedonski, i novive tablicki ispisani da se so MK -macedonia.. samo za koga ke dojde do evetualni "otstapki" makedonija da ima sto da "otstapi"... da rece "eve nie aerodromot ke go preimenime nazad vo petrovec, a imeto macedonia ke go trgneme od tablickite" <--toa se DVE OTSTAPKI.. ja svakate sega politikava?
Јас оваа теорија ја кажав уште одавна во една расправија со грците на ССЦ. Ама веќе ни сам не верувам во неа. Ги изгубив надежите за било каква паметна политика и се што гледам сега е деструктивност поткрепена со многу популизам.

А и од финансиски аспект воопшто не ми се свиѓа ова со табличкиве. Колку пати непотребно ќе ги менуваме? Најголем дел од луѓево немаат пари за вакви заебанции. Табличките и до сега беа поскапи од колку што беше реално, а еве сега ги дуплираа. Плус ќе мора обавезно да се сменат. Во други земји многу поспоро оди промената. Не се форсира само за да се исцицаат пари... И замисли после една година пак да се менуваат Roll%20eyes

Стара финта... Кој како дојде на власт мења нешто. Таблици, лични карти, здраствени книшки... Со наместени тендери се прават огромни пари кај вакви масовни и задолжителни промени.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Dec-2007 at 13:59
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=ECC50A6490B2FC40AB69EBA696BFC78B

МВР ќе ги одложи новите регистарски таблички

Место од 1 јануари 2008 година, издавањето на табличките најверојатно ќе доцни неколку месеци

Даниела Трпчевска

Издавањето на новите регистарски таблички за возилата во земјава, кое предизвика низа реакции во јавноста, најверојатно ќе се одложи за неколку месеци. Иако со Правилникот за регистарски таблички, кој беше објавен во „Службен весник„ на 14 ноември годинава, се предвидува табличките да се заменуваат од 1 јануари 2008 година, во МВР се скептични дека дотогаш ќе успеат да ги направат сите неопходни подготовки. Тие и понатаму остануваат на ставот дека табличките мора да се променат, со цел во нив да бидат содржани неопходните заштитни знаци, кои, како што тврдат, ги содржат повеќето земји во светот. Натписот МК и вертикално испишаното име на државата на латиница MACEDONIA се дел од двата софистицирани сигурносни знаци кои ќе бидат составен дел од новата регистарска табличка во земјава.

Процените се дека во земјава има околу 300 илјади регистрирани возила. Она што најмногу ги засега сопствениците на возилата е тоа што промената на регистарските таблички ќе го оптовари и онака сиромашниот домашен буџет, особено поради најавите дека промената на новите таблички би чинела околу четири илјади денари. Од МВР, пак, велат дека во оваа фаза никој не знае колку би чинеле новите таблички, со оглед на тоа дека се' уште не е распишан ниту тендерот за нивна набавка.

„Идната недела треба да биде распишан тендерот, а целата постапка околу изборот на понудите најверојатно ќе трае неколку месеци. Колку ќе чинат новите таблички и кога ќе почне нивната замена зависи, пред се', од исходот на тендерот“, вели помошник-министер за информирање во МВР, Иво Котевски.

Според него, дури откако ќе заврши тендерската процедура ќе се знае дали сите таблички ќе се менуваат одеднаш или пак етапно.


На регистарските таблички на земјите од ЕУ, како што може да се види од сликите, е напишан само кодот на државата. Според она што го тврдат од МВР, зборот MACEDONIA е холограм и нема да биде видлив за голо око

Според министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, обврската за промена на регистарските таблички произлегува од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, кој беше усвоен од страна на Собранието во мај годинава. Според членот 345 од овој Закон, регистарските таблички треба да имаат соодветен квалитет и заштита, како и софистицирани сигурносни ,односно заштитни знаци, а тоа се холограм во повеќе бои и ОВД хромирана лента. Други ознаки не е дозволено да се истакнуваат.

Правилникот предвидува регистарските таблички да имаат рефлектирачки својства и вградени заштитни знаци „МК“ и знамето на Република Македонија отпечатени на рефлектирачката фолија во сребрена боја. Најмногу реакции предизвика одлуката на табличките повторно да биде впишана ознаката МК, која поради проблеми со јужниот сосед, еднаш веќе беше извадена од регистрациите. Вториот проблем што се посочува е впишувањето на целото име на државата на латиница – MACEDONIA, што предизвика и најмногу реакции. Но, од МВР тврдат дека станува збор за заштитен знак, впишан на холограм, кој не е видлив со голо око.

„Станува збор за еден од многуте заштитни знаци кои ќе ги содржат табличките за да се спречи нивна злоупотреба и фалсификување. Написот нема да биде видлив со голо око, а ќе биде поставена на ОВД хромирана лента долга 12 милиметри, а широка 5 милиметри. Табличките ќе содржат и ОВД холограм, во повеќе бои во форма на круг со пречник од 29 милиметри со впишана национална ознака МК“, велат во МВР.

Ваквата одлука на МВР предизвика низа реакции во јавноста. Многумина ова го протолкуваа како уште еден погрешен потег, но и нова провокација со Грција, во момент кога се разгорува спорот со името. „Со ова само се изложуваме на ризик македонските возила да не бидат пропуштени да влезат во Грција“, коментираат граѓаните.

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, не очекува реакции од Грција поради ваквата одлука. „Не мислам дека името на нашата држава е провокација. Немаме дилеми дека Македонија има право да го носи уставното име“, е ставот на министерката што го пренесоа медиумите.

Но, дел од партиите во парламентот, во ваквата одлука гледаат погрешен потег. „Ние можеме да толкуваме како сакаме, но за Грција дефинитивно ќе биде провокација“, беше коментарот на Горѓи Оровчанец, претседател на Нова алтернатива. И ЛДП и СДСМ го изнесоа својот став дека нема потреба од ваква одлука во овој момент.

Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Apr-2008 at 14:03
SO SE DESI SO TABLICIVE ,,,,,KOGA KE ISKACAAT

POSLEM NOVA GODINA REKOA, PA U MART, APRIL ,JUNI........SAMO ODOOOOOOVLEKUVAAT

IMA NEKOJ INFORMACII??:?Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Apr-2008 at 14:16
па рекоја дека нема да ги воведат ради грција

а инаку то со грбот е најдобрата работа шо можи да се напрај, пошто такви се таблиците и во словенија и во многу други држави, не гледам кој е проблемот, сигурно е подобро од она без врска црвениот стикер? и баш се поестетски... како и да е, идиотски е шо се напишани на латиница! па во бугарија и во грција се таблиците само со букви шо ги има и во латиницата и во нивната азбука... значи во грција таблиците имаат само A B E H I K M N O P T X Y Z - т.е. букви шо ги има во латиницата а ги има и во грчката азбука... е сега навистина не се означува почетната буква од градот или нешто, ама барем е во духот на грчкиот јазик - исто и во бугарија - ги има само буквите шо ги има во кирилицата и латиницата (за да нема проблеми при премините на граница)

а кирилицата е македонска? епа нека покажат некако дека имаме врска со кирилицата


Edited by гитардемон - 29-Apr-2008 at 14:17
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Apr-2008 at 16:06


Проблемот со грбовите е што највеќе имаме идиотски новокомпонирани грбови
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Apr-2008 at 20:55
Originally posted by CloverstackПроблемот со грбовите е што највеќе имаме идиотски новокомпонирани грбови


Тоа е нешто невидено Ohno  Мислам...Куманово Confused
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Apr-2008 at 21:06
Абе овие грбовиве колку толку влечат по некоја симболика. Ама не смат да си дозволат некои градови да имаат вакви безвезе грбови. Види ѓи на што личат. Ај сега има некои новокомпоновани општини па може да им се прогледа. Ама градовите во никој случај не смеат да си дозволат шљаканици. Инаку мислам дека кога се работи за грбовите, треба да се усвои национален облик на општински грб во којшто ќе се знае кој дел како треба да се обликува. Нешто како темплејт на национално ниво. А не вака кој како му текнало таков облик ставил.

п.с. Едно политичко прашање. Мислам дека грбот го носи советот на општината, па чудно ми како досега во северозападна Македонија сеуште не сме виделе орел на општински грб.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.