build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новогодишно украсување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 19-Dec-2007 at 01:19
Originally posted by La Linea


    * Туку - ако поминува некој од рекорд, го молам нека сликне или само да види каде е поставен новиот семафор за пешаци - од страната на плоштадот, кај Германос. Се чудев кога веќе го ставаат таму, зашто да не и на местото на елката...


На средина да не го бапнале? Nuts
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-Dec-2007 at 18:14
Вечерва бев низ центар и ги пројдов скоро сите побитни локации. Мојот коментар за украсувањето е дека е подпросечно, ама доста подобро од лани. Мене и онака не ме интресира многу шминка, туку повеќе суштинските проблеми на градот, па кај мене вакво украсување може да добие пролазна оцена.

Него дали некој поминал на плоштад преку ден? Уште ли е како пазарот во Шутка или конечно се вовел некој ред?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 20-Dec-2007 at 14:12
Фамозната елка за која зборевме.



Украси на канделабрите, ништо посебно, и лебдечките топки.



Сликано со мобилен , извинете за (не)квалитетот!
 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 20-Dec-2007 at 16:32
Bash e ubavo, fala la linea Ja sakam sinata boja.
Ama gledam nedostasuva neshto...kaj se palmite? haha :p
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 30-Dec-2007 at 23:42
Во отсуство на повеќе слики на оваа тема една прашање. Дали приметувате дека годинава има ДРАСТИЧНО помалку пукање со петарди споредено со било која друга година од кога памтам за себе? Уствари скоро и да го нема
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-Dec-2007 at 23:51
Дефинитвно, никогаш не било по тивко.  Само се сомневам дека тоа ќе продолжи така. Денес видов 3 деца, секое со кутија петарди во рацете и правеа муабет нешто демек - еј ке не фатат полицајциCrazy - сигурно тогаш ги земале.

Факт е дека има невероватно помалку петарди, не знам на што се должи тоа ама фала му. Big%20smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Dec-2007 at 23:55
Незнам од кај овој впечаток??? Мене не ми изгледа така. Али барем до сега не сум видел на вести да дадат за некое дете што останало без прсти така да ваљда ОК е... Како и да е, се надевам дека нема да има никакви проблеми утре вечер со оружје и сл.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 31-Dec-2007 at 00:00


не зезај готсо, други години развивам епилепсија пред нова година. Оваа година е стварно далеку помирно.

@La Linea петардите неможе да ги искорениме скроз. Но ако биде како оваа година е скроз пристојно.


Edited by pbanks - 31-Dec-2007 at 00:00
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 31-Dec-2007 at 00:40
Абе, кај мене (Карпош) цело време рокаат... а единствено нешто што може да се превземе е полицајците да бидат киднапирани од вонземјани кои ќе им вградат совест и нема запленетите петарди да им ги даваат на нивните деца!!! 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 31-Dec-2007 at 00:42
Originally posted by gotsomekicks

Абе, кај мене (Карпош) цело време рокаат... а единствено нешто што може да се превземе е полицајците да бидат киднапирани од вонземјани кои ќе им вградат совест и нема запленетите петарди да им ги даваат на нивните деца!!! 


ти имаш некоја опасна багра во маало тогаш LOL секаде е помирно
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 31-Dec-2007 at 04:24
Да и јас мислам дека е помирно, ама не само годинава од лани, него кога ќе се земе напредокот спрема тоа што се дешаваше пред 5-6 години, стварно многу напредувале работите на ова поле. Да се надеваме дека така и ќе продолжи Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Jan-2008 at 15:54
eve nekolku dobri slikici od MIA Cheers

1

2

3

4

5


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Jan-2008 at 18:00
2 изгледа многу импресивно, најдобро украсено до сега. Штета што е единствената локација во градов што е толку раскошно накитена, се друго е потпросечно
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 02-Jan-2008 at 18:07
Originally posted by La Linea

2 изгледа многу импресивно, најдобро украсено до сега. Штета што е единствената локација во градов што е толку раскошно накитена, се друго е потпросечно


Како што ќе се шири централната пешачка зона така мислам дека ќе се шири и листата на локации која раскошно ќе се кити за нова година. Cheers

BTW  покрај оваа година и 2004та  беше прилично добра (кога добивме кандидатски статус за ЕУ).




Edited by pbanks - 02-Jan-2008 at 18:07
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 02-Jan-2008 at 18:27
Него, во врска со петардите и безбедноста: мислам дека оваа новогодишна вечер беше една од најбезбедните до сега. Имаше само два изолирани инцидента со залутани куршуми, и никој сериозно повреден. Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 16-Dec-2008 at 00:25
Се надевам дека на следниот градоначелник ќе му дојде памет.... Трифун традиционално се однесува бахато како да славиме нова година во февруари

Наместо елка, на плоштадот пустелија

Наместо елка и ѕвездено небо од светилки, во центарот на градот само уличните продавачи на новогодишни дреболии го најавуваат доаѓањето на Новата година. Плоштадот е како пустелија, празничната атмосфера не се чувствува иако до најлудата ноќ не' делат само две недели. Градските власти, како по некое непишано правило, и оваа година не ја испочитуваа традицијата центарот да живее во новогодишна атмосфера од 15 декември. Ја нема најавената дваесетметарска елка, ѕвезденото небо, розовите осветлени новогодишни украси...

Никој од вклучените во организацијата за новогодишното украсување на градот не ја прифаќа одговорноста за очигледниот пропуст. „Ќе биде за еден-два дена“, уверуваа вчера и од Градот и од „Т-хоум“, кои и годинава се во улога на најголеми спонзори за доловување на празничната атмосфера. Тврдат дека уште од минатата недела се работи на подготовката на теренот.

Се проверува електричната инсталација која е неопходна за да профункционира најголемиот дел од замисленото украсување. Од Градот вчера тврдеа дека најдоцна до четврток центарот ќе го добие свечениот новогодишен лик, и тоа најубав досега. Но, се' уште не се знае дали традиционално и годинава улицата „Македонија“ ќе ја украси Општина Центар.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3BC2363E0BC2D54ABA7A954908D761B7
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 16-Dec-2008 at 11:31
Почнаа да ја местат елката вчера вечер, ја донесоа со голем камион, ама ќе треба два-три дена за да ја наместат и да биде во финално издание. Исто така и на делови од Димитрие Чуповски започнаа да местат новогодишни украси, ама и елката и украсите ми заличуваат на минатогодишнитеMad!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 16-Dec-2008 at 11:45
Originally posted by BOJAN

Почнаа да ја местат елката вчера вечер, ја донесоа со голем камион, ама ќе треба два-три дена за да ја наместат и да биде во финално издание. Исто така и на делови од Димитрие Чуповски започнаа да местат новогодишни украси, ама и елката и украсите ми заличуваат на минатогодишнитеMad!


Спрема мене градот треба да е тип топ од 1 Декември до 31 Јануари... Ете можеби во Јануари би скратил малку но предпразничната атмосфера треба да почнува од 1 Декември.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Dec-2008 at 12:44
Originally posted by BOJAN

Почнаа да ја местат елката вчера вечер, ја донесоа со голем камион, ама ќе треба два-три дена за да ја наместат и да биде во финално издание. Исто така и на делови од Димитрие Чуповски започнаа да местат новогодишни украси, ама и елката и украсите ми заличуваат на минатогодишнитеMad!


А елката е дрвена или електрична?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 16-Dec-2008 at 13:00
Ohno

ГРАДОТ ЈА УТНА И ОВАА НОВА ГОДИНА
Нема ќор новогодишен украс
Градските власти на почетокот на месецов најавија дека оваа година нема да се доцни и оти до 15 декември Скопје ќе биде со новогодишен лик, но украсите никаде ги нема

Во Скопје не се слави Нова година. Иако од новогодишната ноќ не делат само две недели, во центарот на градот се уште ги нема спектакуларната елка, sвезденото небо ниту илјадниците светилки во розова боја кои требаше да му дадат блескав изглед на градот. На плоштадот Македонија, улица Македонија и на улиците во центарот на градот не е ни почнато украсувањето. Тие зјаат празни, без ниеден украс кој би навестувал дека се ближи Нова година. Единствено на улицата 11 Октомври се поставени ланските светлечки лустери, кои се уште не светнале.
Иако сите светски метрополи уште на почетокот на декември беа украсени за новогодишните празници, кај нас секоја година градот се украсува пет дена пред Нова година. Дури и нашите помали градови веќе се украсени, а главниот град нема поставено ниту една светилка.
Градските власти на почетокот на месецов најавија дека оваа година нема да се доцни и оти до 15 декември Скопје ќе биде со новогодишен лик, компаниите "Т- Мобиле" и "Телеком" целосно ќе ги преземат трошоците за украсувањето.
Од "Т-Мобиле" и од "Телеком", исто така, најавија дека градот навремено ќе биде украсен и најавуваа спектакуларно украсување, со илјадници светилки, нешто што досега не било видено кај нас.
Од Град Скопје вчера ни одговорија дека украсувањето е почнато, но не знаеја да ни кажат кои се тие локации ниту, пак, ни објаснија зошто и годинава се доцни.
"Во центарот на градот се украсува. Кога-тогаш, ќе биде украсено", велат од Град Скопје.
И од "Телеком" тврдат дека е почнато со украсувањето, но тоа не е видливо оти сега се работело на поставување кабли и на сета потребна инсталација.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=160964&idg=8&idb=2550&rubrika=Skopje
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.