build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новогодишно украсување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 17-Dec-2008 at 01:23
 

Фото вест

Градските власти вчера почнаа да го украсуваат Скопје и да ја поставуваат традиционалната елка на плоштадот Македонија. Градоначалникот Трифун Костовски денеска симболично ќе ги вклучи светилките на новогодишните украси. Задолжени за годинашното новогодишно украсување и прослава се Градот и „Т-хоум“. Розовата боја, односно бојата на спонзорот, ќе биде доминантна. Плоштадот за новогодишните празници ќе го краси ѕвездено небо. За свечената ноќ ќе има две бини, а дел од сценографијата ќе биде и паркиран трамвај од кој ќе се пушта ретро-музика.

Фото: Маја Златевска

Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 17-Dec-2008 at 01:37
паркиран трамвај од кој ќе се пушта ретро-музика.

Big%20smileLaughBig%20smile pa ovie stvarno seriozni bile so toj tramvaj,epten trifun zapnal so toa,pa barem za n.g da mu se ostvarat zelbite,dedo mraz moze ke go duplira nekoklku pati tramvajot i ke postavi sini...Laugh
Big%20smileLaugh
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 17-Dec-2008 at 14:10
Денеска ја монтираа елката. Како погонско средство го користеа камионот на сликата кој загадуваше од прилика како РЕК Битола


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 18-Dec-2008 at 15:54
Денес е дигната, но кранот остана Smile


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 18-Dec-2008 at 16:00
И лептокарија со општината се украсува



Со добродошлица - на англиски


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 19-Dec-2008 at 15:35
LOL ќе си ја светне Трифке клучката.

Булеварот Партизански одреди прв пат во новогодишно руво

Освен центарот, годинава градските власти ќе го украсат новогодишно и булеварот Партизански одреди, од улицата Рузвелтова до „Тифани“, како и клучката кај хотелот „Континентал“. Центарот, како што објаснуваат надлежните, ќе блеска во розово-бела комбинација. Според официјалното соопштение од Градот, улиците во централното подрачје со плоштадот ќе го красат ѕвезденото небо, илјадници светилки и елка висока повеќе од 20 метри. За новогодишниот декор се погрижија градските власти со партнерите „Т-мобиле“ и „Т -хоум“.

Новогодишната забавна програма на плоштадот Македонија на 31 декември годинава ќе почне со настапот на македонската рок-група „Ареа“. Ќе следува шведската атракција „Арајвл АББА“, група што ја има лиценцата ексклузивно да ги изведува хитовите на легендарната група АББА. Членовите на групата ќе настапуваат со истите костими и ќе изгледаат исто како членовите во познатата четворка. Точно на полноќ, присутните на плоштадот Македонија ќе имаат можност да уживаат во новогодишниот огномет, за кој организаторите велат дека ќе биде вистинско изненадување. На 31 декември, од 11 до 13 часот ќе биде организирана новогодишна забава за деца. Присутните дечиња ќе ги забавува Дедо Мраз, ќе пеат членовите на „Суперѕвезда“, а ќе има и театарска претстава.



http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7F23BED79C049046BAC359CB49C371BF
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 19-Dec-2008 at 17:29
Originally posted by pbanks

Во отсуство на повеќе слики на оваа тема една прашање. Дали приметувате дека годинава има ДРАСТИЧНО помалку пукање со петарди споредено со било која друга година од кога памтам за себе? Уствари скоро и да го нема


јас мислам дека годинава не чув ни една петарда.
дали е вистина дека тие и нема кај да се купат?

а што се однесува до украсвањето, навистина многу доцнат

Originally posted by pbanks



Originally posted by La Linea

2 изгледа многу импресивно, најдобро украсено до сега. Штета што е единствената локација во градов што е толку раскошно накитена, се друго е потпросечно
Како што ќе се шири централната пешачка зона така мислам дека ќе се шири и листата на локации која раскошно ќе се кити за нова година. CheersBTW покрај оваа година и 2004та беше прилично добра (кога добивме кандидатски статус за ЕУ).


Дефинитивно 2004 беше најдобро украсена до сега! Штета што после неколку месеци дојде Трифка, па не видовме ни У од украси, освен лани нешто што се поправи. Инаку 2004 - дефинитивно најграндиозно досега!

Edited by maestro - 19-Dec-2008 at 17:32
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 19-Dec-2008 at 18:58
Eve i ja 2 sliki o denes ukrasite se isti kako lani ali toa e toa .





Steta sto ne go nosev aparatot imase ubavo vreme za fotki
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 20-Dec-2008 at 17:15
И клучката кај „Континентал“ ќе светне за Нова година
Скопје
Освен плоштадот „Македонија“ и околните улици, годинава во пресрет на новогодишните празници за првпат ќе се украсат и булеварот Партизански одреди во делот од крстосницата со улицата Рузвелтова до објектот „Тифани“ и клучката кај хотелот „Континентал“ што беше отворена на 13 Ноември, по повод денот на ослободувањето на Скопје.

Градските власти ја објавија програмата за пречекот на најлудата ноќ. Главниот настан повторно ќе се одржи на плоштадот, каде што посетителите ќе ги забавуваат македонската рок група „Ареа“ и шведската атракција „Арајвал АББА, кои ќе бидат главни ѕвезди на вечерта. „Арајвал АББА“ ја има лиценцата за ексклузивно да ги изведува хитовите на легендарната група „АББА“. Тие настапуваат со истите костими и автентично ја пренесуваат атмосферата што ја создаваа нивните попознати сонародници. Групата „Арајвал АББА“ важи за позната светска атракција. Точно на полноќ ќе се распали и новогодишниот огномет.

На плоштадот веќе е поставена елката висока над 20 метри, повисока од сите досегашни, за која се уште се чека градоначалникот Трифун Костовски да ги вклучи светилките. Украсувањето се врши во соработка со партнерите на градот „Т-мобајл“ и „Т-хоум“, кои ја финансираат програмата, па центарот годинава ќе свети во розово-бела комбинација.

На 31 декември традиционално ќе се организира и детската новогодишна манифестација, која ќе трае од 11 до 13 часот. Децата ќе ги забавуваат Дедо Мраз, членовите на „Супер ѕвезда“, а ќе има и театарска претстава и интерактивна забава.





Општината Карпош со своја прослава

Општината Карпош повторно ќе организира паралелна прослава на Новата година за своите граѓани. Таа ќе се одржи во трговскиот центар „Лептокарија“ пред кафулето „Флуид“. Се уште не се знае кој ќе настапи, познато е само дека ќе има една музичка група и по еден изведувач на народна и на забавна музика. Во трговскиот центар ќе има и тезгиња со честитки и со украси, како и голема елка, а ќе се кити со украси што ги направиле граѓаните.

Другите општини вложуваат само во украсувањето, но нема да организираат свои програми за дочек на Новата година. Во Ѓорче Петров ќе се украсат улиците Ѓорче Петров, 4-ти јули, делови од Волково и од Ново Село, како и реонскиот парк, каде што ќе има ѕвездено небо. Гази Баба ги украсува улиците, како и борчињата и канделабрите на новиот плоштад. Во Кисела Вода ќе ги употребат сите украси што ги купиле во изминативе четири години. Голема елка ќе нема, но ќе се украсат сите постојни во парковите. Оттаму велат дека не сакале да потрошат премногу пари. Во Бутел, пак, ќе се китат надвозниците, каде што ќе се постават светлечки натписи „Среќна нова 2009 година - општина Бутел“. На 31 декември во општинските простории ќе се организира забава за околу 70 до 100 деца на бранители и од социјално загрозени семејства, кои ќе добијат и пакетчиња.

Изминативе години прослава организираше и општината Аеродром пред трговскиот центар „Бисер“, но оттаму велат дека сега ќе ја почитувале препораката на Владата да се штеди поради економската криза. Ќе се направи само детска приредба на која ќе учествуваат учениците и децата од градинките.




Вклучете се во акцијата „новогодишни бои“

Градските власти уште еднаш ги повикуваат сите граѓани што помасовно да се вклучат во акцијата „Новогодишните бои на Скопје“ со која ќе се избираат најубаво украсени двор, тераса, деловен објект и средно училиште. Заинтересираните можат да се пријават најдоцна до 24 декември на телефонските броеви 32 97 265 и 32 97 236 секој работен ден од 9 до 16.30 часот или да испратат пријави по пошта на адресата Илинденска бб, односно преку електронска пошта на mediumi@skopje.gov.mk. Жири комисијата ќе биде составена од претставници на медиумите, а градот ќе им додели признанија и награди на најкреативните учесници.
http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=269&ArticleID=14111
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 22-Dec-2008 at 11:54
Вчера ја пуштија елката и украсите на погон на плоштад! Баш убаво изгледа ѕвезденото небо... уште да имав фотоапарат добро ќе беше!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 22-Dec-2008 at 18:12
Originally posted by BOJAN

Вчера ја пуштија елката и украсите на погон на плоштад! Баш убаво изгледа ѕвезденото небо... уште да имав фотоапарат добро ќе беше!


И јас бев вчера на плоштад и го видов „ѕвезденото небо“ и елката. За елката немам никакви замерки, но сеуште центарот не е накитен како што треба, мислам дека утре ќе завршат со осветлувањето на улица „Македонија“ па тогаш ќе може да се каже дали е добро или не. Иначе вчера беше бедно ако ме прашаш мене, особено тоа рефлекторот што го дрпнале од B2 и го качиле на City Gallery. Плоштадот изгледа како диско Confused

Ако поминувате, видете ја Инвест Банка Thumbs%20UpThumbs%20Up
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 22-Dec-2008 at 18:14
Абе некаде од 2002-2003 релативно културно го китат градот (ако ги изземеме екцесите како палмите на плоштад).

Најголемиот проблем според мене е тајмингот... Неможе да го китат градот на 31 декември и да очекуваат за 2-3 саати да ги фати луѓето новогодишна атмосфера.


Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 22-Dec-2008 at 18:17
na ploshtat pak e kolku tolku dobro nakiteno,ama kaj grdska bolnica tie sto visat topkite i vrvkite,grdotiii...ehhhh da mozevda gi dofatam.kako li jas da porasnam se do nebo se do zvezdi......Big%20smile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 22-Dec-2008 at 18:19
Минатата година беше особено за пофалба, не знам во која нишка за Скопје ги имавме тие слики од плоштадот и улица Македонија. Штета што само тие неколку локации се опфатени со китењето - никој не му текнало било како да го осветли камениот мост или да најде некакво креативно и достојне решение, Калето, или па да иде огномет и од крстот - мислам дека тоа би било глетка за памтење!!!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 22-Dec-2008 at 20:48
eve 2 loshi sliki od proshlata god.

1.

2.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 22-Dec-2008 at 20:50
Originally posted by La Linea

Минатата година беше особено за пофалба, не знам во која нишка за Скопје ги имавме тие слики од плоштадот и улица Македонија. Штета што само тие неколку локации се опфатени со китењето - никој не му текнало било како да го осветли камениот мост или да најде некакво креативно и достојне решение, Калето, или па да иде огномет и од крстот - мислам дека тоа би било глетка за памтење!!!


На претходната страна во оваа нишка се сликите
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 24-Dec-2008 at 20:43
Кој вели деека градот не се украсува - со најлон кеси

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 25-Dec-2008 at 02:12
Previous Ohno

Прееска кога поминував од кај МОСТ имав момент на Билд Еурека - во сабота ОБАВЕЗНО идеме до Мост, односно, ќе одиме до Кале каде што има поглед на Ул. Македонија и плоштад Македонија, земам статив(потсетете ме ова, многу сум заборавен) и ставаме на долга експозиција. Дури и со волку украсување центарот ќе изгледа Drool

Земајте апарати дечки!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 25-Dec-2008 at 10:06
toa kesite,nonsop go ukrasuuvat gradot,preku cela godina ne za ovie denoviBig%20smile
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 25-Dec-2008 at 19:02
od kale do tamu nema da fatis dobar kadar od plostadot , epten e daleku , a osobeno za nokni fotki tesko, osven ako imas nekoj dobar objektiv zboram za DSLR , probav jas ,eve utre ke probame pak ako sakas i ja ke zemam stativot
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.