build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир Св. Наум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-May-2014 at 22:06
Мислам дека дивоградбата не беше поради Субрата Рој него поради градењето без барање градежна дозвола. Владиката задолжен за проектот (името му го заборавив Тимотеј мислам дека беше) ,а кој со последните акции повеќе делува како лидер на партија отколку како свештено лице, самиот изјави дека граделе без дозвола ама демек што било тоа проблем дозвола да извадат отпосле. Значи класично непочиување на институции. Но нејсе градоначалникот на Охрид рече дека ќе барат решение и мислам дека нема да се дојде до рушење. Но она што го направи МПЦ никако не е за оправдување. Инаку настрана од оваа попско политизирање и провоцирање овој проект и те како му беше потребен на Свети Наум и се надевам дека со ова дефинитивно ќе се стави ред и со тезгите и со тоалетите и со скарите, и со турбофолкот и дека оваа место ќе го добие заслужениот ред и мир.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 23-May-2014 at 16:20
Еве една фотографија од 14 мај годинава...фото: suethorne0125
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 23-May-2014 at 16:27
Браво ова му требаше на тој дел зошто така убавина беше загадена со рандом поставени тезги, столови и маси. Јас се надевам дека ова ќе биде мотивација да се средат и војните кампови и плажите кои според мене се најубави плажи во Охрид со песок носен од Јадранот.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 23-May-2014 at 17:06
браво.а од каде ти е информацијата за песката од јадранот?прв пат слушам
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 23-May-2014 at 17:20
Originally posted by gjoko

браво.а од каде ти е информацијата за песката од јадранот?прв пат слушам


Ми кажуваше еден пријател кој работи таму. Песокот е носен уште од времето на ЈНА. После многу години оваа година бев повторно таму и беше навистина супер. Нема лежалки и конобари што те малтретират се наплаќа 50 денари од човек и има едно мало шанкче кај што може да се седне или да се земе нешто за пиење. Има почнато и неколку бунгалови да се прават но работата се одовлекува поради ограничените средства на АРМ. Како и да е ова се најубавите плажи на охридското крајбрежје со директен и неповторлив поглед на манастирот Свети Наум а со мало подсредување може да биде уште поубаво. Јас се надевам дека работите во АРМ ќе се средат и дека повторно ќе ги заживеат овие кампови. Но исто така не би сакал оваа место да се искомерцијализира.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-May-2014 at 15:21
Еве ги Бунгаловите кои вчера ги спомнав.


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-May-2014 at 15:34
Свети Наум поглед од војната плажаBack to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 24-May-2014 at 15:39
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-May-2014 at 15:49
Незнам само со паркинг како ќе ја решат работата. Таму најчесто има доста возила кои се паркираат, што на вработените што на туристите, башка Автобуси. А по мое мислење таму треба да се направи и убаво автобуско стојалиште и крајна станица на автобусите.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Jul-2014 at 09:19
Свети Наум, Охридско. Задоволен сум како излезе уредувањето на предворјето на манастирот. Конечно нешто добро да му се случи на Охрид и околината.

Sveti Naum by cinxxx, on Flickr

Sveti Naum by cinxxx, on Flickr

Sveti Naum by cinxxx, on Flickr

Sveti Naum by cinxxx, on Flickr

Sveti Naum by cinxxx, on Flickr

Sveti Naum by cinxxx, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 04-Jul-2014 at 01:34


Навистина убаво изгледа
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 07-Jul-2014 at 14:39
June 2014
Конечно руглото е средено, само заборавив да ја сликам влезната камена порта, не е лоша, но можело и подобро (на последната слика ако се зголеми може да се види)

Edited by Tzar_28 - 07-Jul-2014 at 14:49
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-Jul-2014 at 23:11
Не знам дали местото на овој пост е во оваа тема или во темата за Сахарајан Македонија, но како и да е, статијата заслужува да биде прочитана, а и видео клипот кој е објавен на Интернет страницата кон која води наредниот линк, исто така заслужува да биде изгледан и ислушан.
 
http://24vesti.mk/vladika-timotej-znaeme-nie-chij-e-upravniot-sud-ama-sila-boga-ne-moli
 

Владика Тимотеј: Знаеме ние чиј е Управниот суд, ама сила Бога не моли

 
07.07.2014 | 17:20
 
Ние да си го зачуваме образот пред народот и пред Бога, тие закони ги имаме и тие ги ползуваме, вели за 24 Вести, владиката Тимотеј по одлуката на државата да и одземе на црквата 18 хектари атрактивно земјиште кај манастирскиот комплекс Св.Наум во Охрид.
 
Црквата добила допис од Министерството за финансии во кој се предлага одземање на градежно земјиште, а целиот процес сега е во судска постапка.
 

 
„Каква одлука ќе донесе Управниот суд. Знаме ние судот чиј е. Не е на Отоманската Империја. Како и да е, ние не сакаме да ни го одземат земјиштето“, вели г. Тимотеј, владика на МПЦ.
 
Министерството за финансии сега ја чека одлуката на Управниот суд. За црковниот спор потенцираа: Вкупната проценета вредност на земјиштето изнесува 89.948.900 (1,4 милиони евра) или од 200 до 1500 денари за метар квадратен ( од 3,5 ДО 25 евра) во зависност од конкретната парцела, односно многу повеќе од две евра за метар квадратен како што беше пласирано во јавноста.
 
Таа сума и е понудена на МПЦ за експропријација, но таа не ја прифати и донесеното решение го има утужено на Управен суд. Сега зависи од одлуката на Управниот суд, велат за 24 Вести од Министерството за финасии.
 
„Тие во својата понуда за еден простор нудат и по две евра за метар квадратен, но за некои повеќе, но ниту две ниту пет евра не е реална цена. Ај нека ни дадат тие на нас - еве ние сме подготвени да купиме ист квалитет на таква земја, на исто такво поднебје да ја купиме ние по истата цена која тие на нас ни ја даваат. Како и да е основно е дека ние не сме заинтересирани за продажба. Но, сега тие ќе ви ја земат со експропријација? Па сега, Сила бога не моли“, вели Тимотеј.
 
Владиката Тимотеј пред Управниот суд отвори процес против државата, затоа што МПЦ смета дека целиот процес не е правно издржан.
 
http://www.dailymotion.com/video/x210e5b_mpc-za-zemjisteto-vo-svet-naum_news
 

 
Мишко Иванов

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Jul-2014 at 07:18

Sveti Naum von cinxxx auf Flickr


Sveti Naum von cinxxx auf Flickr


Sveti Naum von cinxxx auf Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Aug-2014 at 10:46
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Sep-2014 at 11:13
Воздушно видео од манастирот, од пред отприлика еден месец.

http://vimeo.com/102184748
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 04-Sep-2014 at 16:12
Back to Top
Vlatko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jun-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vlatko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Sep-2014 at 18:21
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 06-Sep-2014 at 20:01
Mi se dopaga kportata i parkot vo Sv Naum. Edinstvena (mala) zabeleska e nedsotatokot na drva senki. No se nadevam deka so tek na vreme ke posadat.
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 24-Sep-2014 at 13:18
Изградбата на кулата во 1920тите
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.