build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир Св. Наум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 22-Oct-2014 at 08:31
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Nov-2014 at 14:27
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Nov-2014 at 14:30
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Nov-2014 at 03:50
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 16-Jan-2015 at 19:56
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 03-May-2015 at 14:07
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 25-Jun-2015 at 13:52
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Jul-2015 at 09:07
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-Jul-2015 at 09:09
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Jul-2015 at 09:10
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Jul-2015 at 16:54
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Aug-2015 at 20:31
Панорама од 360 степени на целиот комплекс

http://ohrid360.com/listing/complex-st-naum-360-aerial-virtual-panorama/
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 16-Sep-2015 at 15:08
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 16-Sep-2015 at 15:10
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 02-Dec-2015 at 22:36
Една мистерија, по чиј одговор долго барав, ненадејно се објави на рагледница. Можеби некои од вас ова го знаат, но во случај некој од вас да го интересирало истото , сакам да го споделам одговорот. Имено, се работи за високата кула која беше дел од манастирот а за која има единствено информации дека е намерно рушена во 50тите. Дури ни монасите во св Наум не знаеа да ми одговорат зошто. Според разгледницава, дојдов до заклучок дека се работи за симбол на окупација, кој според мене од идеолошки причини бил подоцна разрушен.Сепак кулава според мене имала многу интересен дизиајн, иако можеби ја засенувала малечката црква во голема мера.

Друг многу загадочен факт е што освен оваа, спуштив уште неколку разгледници од манастирот од тој период, и сите тие се издадени во 1940 година во Софија. Значи манастир на српска териорија, со толкаво дилдо симбол на српската доминација, е масовно објавуван во Бугарија како разгледница; територија која дури по 1-2 години ќе стане бугарска. Сомнително

п.с. Би бил благодарен на одговор ако некој знае што е датата 1013 која се наоѓа на кулата; датата од 20тите највероватно е датата на изградба

п.п.с Во Бигорски кулата е многу слична!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 02-Dec-2015 at 22:51
Изградена е во 1925. А сликата е многу мала, ништо не можам да видам.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 02-Dec-2015 at 22:56
thumbnail e, bi trebalo da se zgolemi ako kliknish na nea. Ako ne se zgolemva, togash ne znam kako da ja stavam so pogolema rezolucija, sugeriraj predlog
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 02-Dec-2015 at 23:00
Од телефон не ми отвораше, сега е добро. Се вели дека е срушена зашто пречела на аеродромот, а колку е вистина не знам
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 02-Dec-2015 at 23:02
Таму е и ресторанот. Би било добро да се реставрира но на горниот дел да има и тераса а да служи како елитен ресторан.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 02-Dec-2015 at 23:03
da bil od taa strana aerodromot, mozhebi. No aerodromot e mnogu daleku, i kolku shto jas imam zabelezhano avionite kruzhat vo toj predel nad struga pred da sletaat, voopshto nemaat nikakov kontakt so ovoj del na ezeroto kaj shto e manastirot, bashka sho site letaat od i kon sever.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.107 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.