build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир Св. Наум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Манастир Св. Наум
    Posted: 02-Aug-2010 at 18:26
Не ми се верува дека до сега не сме имале нишка за ова.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Aug-2010 at 22:45
Одамна го немам забележано албино паунот кој даваше дополнителен шмек на местото

Еве и една убава фотка на целиот комплекс од езерото (постара е, се гледа дека тогаш во тек била обновата на кулата, ама за жал немам точен податок за датата)


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Aug-2010 at 23:32

Отсекогаш бил убаво место. Секогаш кога одам се чуствувам чудно, но пријатно. Не поради верската дејност на местото, иако може да се каже дека и тоа допринесува многу. Самиот обејкт, самото место и околина има посебна убавина и има некакво зрачење. Може јас така осеќам или ми се чини, незнам како е кај вас.

Албино паунот не сум го видел, можеби и поради тоа што сум мал и сум го пропуштил. 

Што значи албино? албино паун, албино питон, и двете ми се некако бели. Дали се природно создадени форми или пак има нешто вмешано прсти и човекот, генетиката?

Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Aug-2010 at 23:49
Албино значи неприродно бел, има и такви луѓе кои бојата на кожата му е бела, побела дури и од нашата
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Aug-2010 at 23:50
Албинизмот е отсуство на пигменти, најчесто поради проблеми со ензимите кои произведуваат меланин. Така имаш албино лавови, албино пауни, па и албино црнци (кои се бели, ама имаат телесни карактеристики како на црнец).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Mar-2011 at 13:54
Знае ли можеби некој што се случило со кулата? Би било прекрасно да се врати оригиналниот изглед.

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Mar-2011 at 13:58
Еве ја од спротивен агол:

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Mar-2011 at 16:45
Колку што мене ми е познато ова не е оригинален изглед, градена е за време на СХС како кралска палата во склоп на манастирот, а наводно е бутната под изговор дека пречи на охридскиот аеродром може да загрози некој лет, демек од тамо се слуштаат авионите. така да нема некоја изворна историска вредност вековна, туку вредноста и е од поново време околу век. Нормално доколку има иницијатива за возобнова и доколку не пречи на аеродромот и јас би поддржал, ја следи традиционалната македонска архитектура, а кулите во манастири не се ништо ново на балканот, од секогаш ги имало, нормално денес со друга намена. Интересно повеќе би било да дознаеме што се случило со оваа кула која е веројатно постара од оваа што ти ја посочи. Јас пред некој ден од нишката за мотови дознав дека воопшто постоела друга кула.


Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Mar-2011 at 18:51
Според пост на форумов се работи за мелница.

Во Глобус причитав дека помеѓу 1913 и 1925 постоел спор за тоа дали манастирот се наоѓал на Српска (а по 1918 Кралство СХС) или Албанска територија. Кралството СХС го добива манастирот во 1925. Интересен запис од тоа време (цитирано од Глобус):

Енрико Телини, член на Комисијата за разграничување меѓу Југославија, Грција и Албанија. „При карактеризирањето на овие села намерно го користев општиот апелатив македонски, а не бугарски, бидејќи насекаде, кога жителите ги прашав за нивната националност, сите еднакво одговараа со зборот Македон и кога ќе додадев Бугар, тие одговараа Македон“, пишува тој во извештајот од 1923 година.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Apr-2011 at 18:49
За време на Отоманската империја:

Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Apr-2011 at 21:19
Taa prvata slika ke e Sv. Petka
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Apr-2012 at 23:42
1863

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-Apr-2012 at 17:13
добро, колку е оригинална денешната верзија на коплексот што ја имаме и имаме ли сознанија колку пати е изменувана? можеби е до аглите, ама јас на сликиве видов најмалку три верзии на страната што се гледа од езерото
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Jan-2013 at 09:55
Со години се имав чудено каде во Охрид е ова сликано (наведен е во изворниот опис), и сега ми се разреши дилемата. Имено, на сликата се автобуси од Вардарското автобуско претпријатие (ВАП), сликани кон средината на 1930-тите години.

Ова дури ми личи на истата полјана од горе на #8, само што тука квадратната кула ја нема.


http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/simages/12_13.jpg

Извор: Животот во Скопје, 1918-1941 - Сообраќај во градот: Автобуси

Edited by Граѓанин - 22-Jan-2013 at 10:03
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Feb-2013 at 20:04


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-May-2014 at 09:34
Идејата на МПЦ за средување на дворот на манастарот Св.Наум е најдобрата работа што му се има случено на Охрид во изминатиов период, иако веќе се огласија од општина Охрид дека објектот е дивоградба и дека сакаат да го рушат. Три работи ми се допаѓаат:
1. регулиран е влезот на возила во комплексот
2. поставен е јавен тоалет
3. продажните места се тргнати од патеката и се унифицирани
4. хортикултурно се уредува просторот

Проблем што треба да се реши е асфалтирањето и уредувањето на паркингот пред самиот влез:
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-May-2014 at 10:08
Previous
 
Кој објект е дивоградба ?
 
Портата или ... ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-May-2014 at 11:49
Мислам дека сѐ е прогласено за дивоградба... Ако локалната власт го урне ова, тогаш се страшни глупаци. Кога можеа да се легализираат одвратни дивоградби, ќе може да се прогледа низ прсти и за ова. Кога ќе споредиме како беше претходно, ова уредување е повеќе од добредојдено.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-May-2014 at 12:31
Да, да, се` е прогласено за дивоградба и од општината сакаат да го рушат.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-May-2014 at 18:11
суштината на проблемот со `дивоградбата` е вероватно Субрата Рој-брате мој
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.