build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Тетовски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тетовски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 06-Oct-2010 at 22:04
Clov. не те разбирам што сакаш да кажеш, кружниот тек што се гради, што е погоре на сликите е овде  42° 0'31.33"N   42° 0'31.33"N, можно е и подоле да се гради кружен(првите кординати што си ги презентирал), за кружен тек накај јажинце веќе постои кај стадионот  42° 1'1.40"N   20°58'39.61"E

Edited by Dragan - 06-Oct-2010 at 22:05
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 06-Oct-2010 at 22:37
Зборев за кружните текови што беа наведени во веста, според улиците (колку што успеав да се снајдам со гугл земја)
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Oct-2010 at 14:45
Еве до каде е кружниот тек, за една најкасно за две недели ќе биде готов, гледано од око
1.
2.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Oct-2010 at 15:32
Se prasuvam zosto skopje ne gradi kruzni tekovi?Bea planirani no ocigledno SE SKAPI?
Sto e ovde skapo?

fala dragan za fotkive!
Rodnini bile vo tetovo pa mi rekoa deka zeleniloto se vklopuval ubavo so plostadot?!!Imas vreme da slikas nesto?
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Oct-2010 at 15:39
па зеленилото на плоштат е исто http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=401&PN=3, ако не е проблем ако не ми излезе некоја работа ќе сликам. А да ид да допуним, делот од плоштадот кај што не беше направен сега се поплочи со коцка па имаме една лепеза од убав и лош дел според мене 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 23-Dec-2010 at 19:47
Еве текстов дава дополнителен „инсајт“ за некои работи што ги продискутиравме досега:

Печалбарите го зголемија метежот

Бранот од печалбари пред празниците што го заплисна Тетово го дозголеми секојдневниот сообраќаен метеж, кој е последица на недоизградена сообраќајна инфраструктура. Метежот особено се зголемува пред новогодишните празници и летните одмори, кога драстично се зголемува бројот на автомобили поради доаѓањето на голем број печалбари од странство.

Раководителот на општинскиот Сектор за урбанизам, Скендер Палоши, вели дека причина за сообраќајниот метеж е тоа што ниту еден од трите главни булевари не е пробиен по целата должина, како што е предвидено со урбанистичкиот план. Според него, булеварот Илинденска треба да заврши кај Градскиот стадион, а „Благоја Тоска“ од болницата треба да продолжи до Текстилното училиште. Булеварот Видое Смилевски Бато, познат како „Индустриска“, преку спортскиот центар да се поврзе со регионалниот пат за Јажинце. За реализација, освен финансиски, има и имотно-правни проблеми.

- Меѓу приоритетите за следната година е решавањето на проблемот со „Благоја Тоска“ кај болницата, каде што од 2001 година на реката Пена има современ мост, но од двете страни има повеќе куќи. На страната до градското пазариште процесот на експропријација е прикрај, но од другата страна на реката има пет-шест нови објекти кои треба да се откупат, за што Општината нема доволно средства. Проблемот со „Илинденска“ не може да се реши за една или за две години, но мора да се почне. Тука проблемот е што нема урбанистички планови и веќе е отпочната постапка за носење. Доколку тоа биде завршено во следната година, ќе се почне со изградба - вели Палоши.

Завршувањето на „Илинденска“ може да трае 4 до 5 години, но со тоа би биле решени две третини од проблематичните места низ градот.

- Пробивањето на „Индустриска“ не е приоритет поради обемната работа, не само низ спортскиот центар туку и низ станбените блокови со повеќекатници кои го попречуваат неговото брзо реализирање - вели Палоши.

Според експертите, и овие решенија не ги задоволуваат потребите на Тетово поради неговиот брз развој во последните десетина години.

- Урбанистичките решенија за сообраќајните прашања се пробивање на помали сервисни улици и изградба на кружни текови. Можеби кружните текови не се најдоброто решение бидејќи не се по сите стандарди за нивниот радиус, што треба да овозможи движење и на тешки товарни возила со приколки, но од практичен аспект придонесуваат за растоварување на метежот - смета Палоши.

Проблем во Тетово е и немањето доволен број паркинзи. Таму каде што има јавна површина таа е зафатена со тераси од кафулиња и од кафеани, тезги или други времени објекти. Затоа Општината за следната година планира формирање на јавно претпријатие кое ќе ги стопанисува сите површини што сега и во иднина ќе се користат како паркинг-места. Една од мерките ќе биде и плаќање за паркирање на возилото на централните булевари Илинденска и Илирија.

Од Општината најавуваат продолжување на отстранувањето на гаражите од централното подрачје, што досега беше реализирано во блок 70 и спроти судот.

Атанас Соколовски

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=ADBC4BECCBEC864188427057D4187BC4
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 27-Jan-2011 at 14:46
Еве од кружниот тек и проширената улица накај општина.
1.

2.

3.

4.

5.

6.Edited by Dragan - 27-Jan-2011 at 14:47
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Jan-2011 at 18:02
http://www.sitel.com.mk/video/makedonija/vo-tetovo-ke-gradat-kruzni-tekovi
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 16-Mar-2011 at 15:18
Започна реконструкцијата на патот кај поранешниот сточен пазар
Зголеми ја сликата
Започна%20реконструкцијата%20на%20патот%20кај%20поранешниот%20сточен%20пазар
Со подобрувањето на временските услови, интензивно започнаа работите за подобрување на инфраструктурата во различни делови од градот.Во вторникот започнаа работите за завршување на реконструкцијата на патот кај поранешниот сточен пазар во Мала Речица.
Улица е со површина од околу 1500 метри квадратни и ќе биде поплочена со асфалт, и ќе се регулираат тротоарите што опфаќаат површина од 650 метри квадратни. Работите за реконструкција на овој патен правец се очекува да траат 21 ден. Вкупната сума за неговата изградба изнесува 3 милиони и 300 илјади денари, а инвеститор е Општина Тетово.

http://www.tetova.gov.mk/mk/press/575.html
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Jun-2011 at 23:10
Срамота цел булевард е за никаде тие само дупките ги крпат Ohno, почна ''реконструкцијата'' на булеварот од влез од кај Скопје до плоштадBack to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 24-Jun-2011 at 17:23
Драган, со оглед на тоа каква е праксата за вакви работи во МК, ќе бидете среќни доколку ова не остане вака некој подолг период, пред конечно да пополнат со асфалт.

Патем, во кој период од денот се работи?
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 24-Jun-2011 at 18:07
Вака Колвер. тој дел од булварот ма не само тој туку и целиот е за поправање, али овој беше со највеќе дупки, за асфалт ќе стават мислам дека утре. Инаку се работи за стар асфалт чим веќе почнале да поправаат нека сменат целиот нова подлога и пубаво за возење, исто така имам забелешка дека тетово е  најнесреден град у цела Македонија по собраќај, нема доволно паркинг,како што може да се забележи колна од паркирани коли од страна на булвеарите, на тетово му фали сериозно една катна гаража, и неколку паркинг места.
Инаку се работи пладне од 11-12 до кај 14 часот
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 27-Jun-2011 at 07:19
Originally posted by Dragan

Вака Колвер. тој дел од булварот ма не само тој туку и целиот е за поправање, али овој беше со највеќе дупки, за асфалт ќе стават мислам дека утре. Инаку се работи за стар асфалт чим веќе почнале да поправаат нека сменат целиот нова подлога и пубаво за возење, исто така имам забелешка дека тетово е  најнесреден град у цела Македонија по собраќај, нема доволно паркинг,како што може да се забележи колна од паркирани коли од страна на булвеарите, на тетово му фали сериозно една катна гаража, и неколку паркинг места.Инаку се работи пладне од 11-12 до кај 14 часот


Најстрашен дел од Маршал Тито е тој, од првите семафори кај маркет Ерзана (поранешен Тинекс), па скоро се до некои 300 м. пред плоштадот кај тој новиот кружен тек. Слична е и улицата паралелна со неа (незнам име), кај спортскиот центар кон Цетинска што продолжува и Медисон.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 04-Jul-2011 at 17:22
Поправка на градските улици
Зголеми ја сликата
Поправка%20на%20градските%20улици
Акцијата за поправка на градските улици која започна во понеделникот ќе ги опфаќа главните булевари за да потоа продолжи и во останатите градски улици.
Конкретно извршено е покривање на ударните дупки како и други интервенции со цел санирање на состојбите со цел обезбедување на услови за одвивање на сообраќајот и пешаците.
„Работите околку покривање на ударните дупки веќе завршиле на улиците во населбата Вардар, во населбата Дреновец, Мала Речица како и во некои други населби каде е забележано оштетување на улиците„ рече Кренар Ибраими координатор за работите во општина Тетово.
Вкупната вредност за поправка на улиците опфаќа сума од 8 милиони денари додека работите на теренот ги врши претпријатието „ИР-ТРАНС„.

http://www.tetova.gov.mk/mk/press/609.html
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Jul-2011 at 22:28

Очајно лоша изведба

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Oct-2011 at 15:59
Реконструкција на улицата „ Јане Сандански“
Зголеми ја сликата
Реконструкција%20на%20улицата%20„%20Јане%20Сандански“
Минатат недела започна реконструкција на улицата “Јане Сандански“. Оваа улица ќе се реконструира според сите современи стандарди односно ќе се прошири улицата, ќе се средат тротоарите и ќе се зголеми бројот на паркинг местата.
Работите вклучуваат реконструкција на улицата со должина од 270 метри , изградба на тротоар со ширина од 2.5 метри и средување на паркинзите со ширина од 5 метри.На оваа улица ќе се ископа постоечкиот асфалт и ќе се постави нов и исто така ќе се изгради атмосферска канализација од 175 метри.

Вкупната вредност на оваа инвестиција изнесува 8 милиони и 892 денари , изведувач на работите е претпријатието ИР-Транс , а инвеститор е општина Тетово.
http://www.tetova.gov.mk/mk/press/633.html
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Oct-2011 at 18:01
Bravo sekoja cest mesto da rabotaat na izgradba na katan garaza, i sreduvanje na parkink prostorot, mi rekonstruiraat ulici sto se nadvor od glavniot gradski sobrakjaj, mesto da rabotaat na popravka na bulevarot Industriska, i sreduvanje na sobrakjanjata signalizacoja kaj Vero, i na plostadiot, da go sredat zeleniloto okolu glavniot bulevarot i samiot bulevart M.Tito. Da se sredi parkot Zena-park da ima konecno eden zelen park u tetovo, tetovo e grad vo makedonija kade e edinstven bez park.OCAJNOOO !!! Thumbs%20DownThumbs%20Down
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 31-Mar-2012 at 18:29
ОБЕЛЕЖУВАЊЕ%20НА%20ХОРИЗОНТАЛНА%20СИГНАЛИЗАЦИЈА
Предвидено е обележување на сигнализација и на улиците „Илириа“ , „Дервиш Цара“ и „Мехмет Паш Дерала“. Сето тоа се прави со цел средување на патниот сообраќај и во функција на постојано оддржување на уличната хоризонтална сигнализација.
Foto
Foto
http://www.tetova.gov.mk/mk/press/714.html

Се е тоа убаво, ама главниот булевард треба да иде од влез во Тетово од кај СКопје па се до плоштад на дотален нов асфалт, не чини вака !


Edited by Dragan - 31-Mar-2012 at 18:30
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-Jun-2012 at 23:31
 41°59'57.82"N   20°58'18.10"E, како што приметив у проаѓање се раскопува тој дел на улицата изгледа ќе се проширува таа споредната или ќе оди све у пакет таа раскрсница зашто и семафорите беа извадини па нјавероватно ќе никне уште еден кружен тек Smile
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-Jul-2012 at 21:55
Eve i sliki od teren, nemav nekoe golemo vreme da slikam, zasto edna clenka na ovoj forum Marionka ne me pustase, se brzase, zatoa sega malce potkarajte ja zasto toa mi go napravila

Edited by Dragan - 01-Jul-2012 at 21:56
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.