build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Тетовски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тетовски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 15-Sep-2013 at 12:16
Веќе скоро 1 месец и нешто се работи на остранување на асфалтот, и на тие бетонските што го делат булеварот со тротоарите забраев како се викаа  и се заменети со новиSmile, се работи само на едната лента, нареден период  на другата. Тоа со црвено е асфалтирано, тоа со жолто денеска се асфалтира. На машините и на работниците им пишува Гранит- Скопје, сигурно они се изведувачи. И се извинувам поради лошиот квалитет на сликите од мобилен се сликани.


Back to Top
4makedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Sep-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 4makedonia Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 16-Sep-2013 at 21:44
Здраво Драган,

Булеваров треба да е готов, три години поминаа.
Актуелна состојба ако можеш со слики да обновиш
Тетовска касарна - воени згради (нема интерес-купувачи) или општинско земјиште (од министерот подарок за општината, како во Гостивар но сосе објекти)
Евентуална обиколница-градска околу Тетово - сепак само со инвестиција на Влада, дел веројатно и низ касарна треба да поминува-поврзува со автобуска и железничка станица и кон патот за Јажинце

Владата треба за секој поголем град да одвои пари за "проекти 201X",
а не само за Скопје. Покорисни ќе бидат, ќе решаваат елементарни потреби-водовод, сообраќајници и сл.


Back to Top
4makedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Sep-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 4makedonia Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 16-Sep-2013 at 21:48
коментирав за #8 Posted: 08-Sep-2010 at 14:23

нов сум, поздрав до сите на форумов - одличен е!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 17-Sep-2013 at 13:51
 Секако секако кога ќе имам повеќе време ќе поминам и натаму накај касарната и тој булевар Благој Тоска слушнав на вести се обновува. Инаку ако прашањето тие дали во тетовската касарна е дадена под концесија и треба таму да се гради згради училишта, тоа нема да се случи, таа се уште си работи си има војници што ослужуваат воен рок од други градови од Р.Македонија. Обиколница? хммм тоа на тој пост не е обиколница тоа беше нов пат кон Џепчиште и патот накај граничниот премин, но се нема никаква активност веќе две години.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 27-Jun-2014 at 20:09
Смешно но вистинито Big%20smile прават патека за велопепедисти хаха страшно место да го расчистат собраќајниот метеж па после ова да го прават .
Edited by Dragan - 27-Jun-2014 at 20:09
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 30-Jul-2014 at 11:08
Stanuva zbor za ovaj del ili se lazam? Ako da togas super
Отварање на патот кон болницата
14.07.2014


Пред неколку деназапочнаа работите за отварање на патот кон болницата, кој што ќе овозможи полесен пристап на граѓаните до Клиничката болница – Тетово. Патот кој што се отвара од кружниот ток на ул.“Јане Сандански” во близина на Камениот мост, ќе биде во должина од 350 м. , широчина 5,5 м. и тротоар од 2 м. за движење на пешаците. Отварањето на овој пат, освен што ќе овозможи полесен пристап на граѓаните до болницата, без сомнение ќе го олесни и сообраќајот кој е доста оптоварен на ул.”29 Ноември”, што ги поврзува Здравствениот дом и Клиничката болница – Тетово.


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 18-Mar-2017 at 10:22
Кај булеварот илирија и булеварот илинден. Проектот почнал, 72 столбови, 12 фонтани, 32 места за паркирање на велосипеди итн..Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5066
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 16-Feb-2020 at 13:42
Тетово ќе добие нов булевар и градски превоз преку проектот за подобрување на општинските услуги МСИП

Министерката за финансии Ширет Елези информираше дека Тетово ќе добие нов булевар и градски превоз преку Проектот за подобрување на општинските услуги МСИП.

Преку 3,5 милиони евра од овој проект досега се доделени за капитални проекти во оваа општина за набавка на фотоволтаици, изградба на локални патишта, набавка на комунални возила, рече заменик министерката за финансии Ширет Елези на настанот по повод почетокот на градба на нов дел од булеварот „Видое Смилевски-Бато“, на кој присуствуваше и градоначалничката на Општина Тетово, Теута Арифи.

Како што посочи Елези преку проектот МСИП се доделени 990.000 евра за изградба на дел од булеварот „Видое Смилевски-Бато“ од што директна корист ќе имаат 11.000 жители во општината, но ќе биде и од големо значење за сите граѓани во општината.

– Со изградбата на овој дел од булеварот, кој инаку служи за влез и излез од Тетово кон Гостивар и кон граничниот премин Јажинце, и е една од најфрекфентните улици, ќе придонесе за развој на градскиот транспортен систем во општината, за заштита на животната средина преку намалување на штетните емисии, бучавата и енергетската ефикасност, придонесувајќи кон економскиот развој преку движење и пристап до сите делови на градот – рече Елези.

Заменик министерката за финансии најави и дека преку проектот Тетово ќе набави автобуси за градски превоз.

– Преку Проектот за подобрување на општински услуги МСИП на Министерството за финансии, општина Тетово ќе набави пет автобуси за јавен транспорт. Ова е навистина голем проект од околу 1.100.000 евра со кој ќе се воспостави јавен превоз во градот. На тој начин ќе се намали сообраќајниот метеж, што ќе влијае и на намалување на загадување на воздухот. Корисници од имплементацијата на овој проект се сите жители на општина Тетово, особено сите граѓаните кои живеат или работат во градот Тетово – додаде Елези.

https://meta.mk/tetovo-ќe-dobie-nov-bulevar-i-gradski-prevoz-preku-proektot-za-podobruvaњe-na-opshtinskite-uslugi-msip/

Од фб профил на општината

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5066
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 16-Feb-2020 at 13:43
Повторно доцни изградбата на булеварот „Благоја Тоска“ во ТетовоПаркирани возила, кал и искористени шприцови се само дел од работите што може да се видат на местото каде што е предвидена изградбата на булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово. И покрај тоа што отворањето на булеварот се ветува од 2014 година, изградбата на оваа важна тетовска сообраќајница не е завршена, ниту пак може да се види градежна машинерија на терен, пишува „Порталб.мк“.

Од Општина Тетово го имаат истото оправдување како и пред две години, велејќи дека отворањето на овој булевар е заглавено во постапката за надомест на имотот на граѓаните низ кој ќе минува трасата на булеварот.

Отворањето на булеварот „Благоја Тоска“ се смета за еден од поефикасните начини за олеснување на преоптоварениот сообраќај во Тетово. Трасата на овој булевар почнува од кружниот тек кај поранешниот ресторант „Мема“ и завршува кај градскиот стадион.

Од Општина Тетово истакнуваат дека градежните работи за отворање на оваа сообраќајница ќе започнат веднаш по завршувањето на фазата на експропријација на земјиштето.

– Што се однесува до булеварот „Благоја Тоска“, општина Тетово ја спроведува постапката на надомест (експропријација) на имотите на граѓаните што се наоѓаат на првиот дел од инфраструктурниот проект, почнувајќи од Клиничкиот центар до текстилното средно училиште во Тетово. По завршувањето на оваа постапка ќе почнеме и со градежните активности за отворањето на булеварот, кој е од особена важност за намалување на преоптоварениот сообраќај на Тетово – рекоа за „Порталб.мк“ од Општина Тетово.

Надлежните општински власти се заглавени во фаза на компензација веќе неколку години. И во мај 2018 година, од Општина Тетово за „Порталб.мк“ изјавија дека отворањето на овој булевар е во „фаза на експропријација“, а ист одговор на оваа тема добиваме од 2018 година до денес.

Тетовската градоначалничка го ветува отворањето на булеварот „Благоја Тоска“ од 2014 година до денес. Трасата на оваа сообраќајница пред две години беше претворена во паркинг. Градоначалничката Теута Арифи беше убедена дека булеварот „Благој Тоска“ ќе се отвори до крајот на 2018 година, а само еден ден пред почетокот на 2020 година, таа за „Порталб.мк“ го вети отворањето на индустрискиот булевар, додека за „Благоја Тоска“ не покажа голем оптимизам.

https://meta.mk/povtorno-doczni-izgradbata-na-bulevarot-blagoјa-toska-vo-tetovo/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5066
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 14-May-2020 at 16:04
Реконструкција на ул.Борис Кидрич

https://www.facebook.com/teutaarifiofficial
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5066
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 23-Jun-2020 at 10:45
Градежните активности не продолжија – општина Тетово не го исполни ветувањето за булеваротСе наоѓаме на булеварот „Видое Смилевски Бато’“. Од општина Тетово, ветија дека градежните активности ќе продолжат на 13 јуни, но сепак тоа не се случи. Почетокот на градежните работи беше свечено означен во февруари годинава, но работите беа стопирани поради пандемијата“, истакна репортерот на ТВ21.

На 11 јуни од општина Тетово го добивме овој одговор, односно ветување дека градежните активности ќе продолжат на 13 јуни.
„Во однос на градежните активности на индустрискиот булевар во Тетово, ве известуваме дека поради рестрикциите како последица од пандемијата Ковид-19, беа привремено стопирани, но истите ќе продолжат в сабота на 13.06.2020. Компанијата задолжена за градежните активности нѐ увери дека нема да има доцнење и дека активностите ќе бидат завршени во предвидениот рок од договорот, односно до јануари 2021 година“, велат од општина Тетово.

ТВ21 најави дека за овој булевар ќе треба да биде изготвен нов проект, бидејќи не е предвиден влез во Станицата за технички преглед, но тогаш ова го негираа од општината. Денеска се обидовме да контактираме со општинските власти, но без успех. На 13 февруари годинава, градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи заедно со заменик-министерката за финансии Ширет Елези, го означија почетокот на градежните активности на булеварот „Видое Смилевски-Бато“. Проектот датира од 2016 година, а беше свечено промовиран еден месец пред изборите кои требаше да се одржат на 12 април.

https://tv21.tv/mk/gradezhnite-aktivnosti-ne-prodolzhija-opshtina-tetovo-ne-go-ispolni-vetuvaneto-za-bulevarot/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 290
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 06-Jul-2020 at 23:50
Една идеја што ми дојде за Тетово. Многу е лошо поврзувањето на стариот пат према Гостивар со автопатото и се создаваат големи гужви во Речица. Добро е општината да испланира некое патно поврзување како на сликава.Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.