build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Тетовски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тетовски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 11-Jan-2021 at 19:54
 Претесни улици и булевари, несоодветно решение за паркинг кај градскиот пазар, и мислам дека колку и да се става кружни токови, тие уште појќе  го гушат сообраќајот , пошто самите раскрсници  кај што се стави кружен не можат да го пратат маневрирањето насоката на движење,  некој што е поискусен во проектирање на улици може да објасни подобро. Денеска се враќав од Тетово, ненормална гужва се создава кај новиот кружен тек кај што го  проширија новиот булеавар.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 31-Jan-2021 at 13:51
Булеварот „В.С Бато“ во Тетово уште не е завршен, но граѓаните го користат

Проектот за булеварот „Видео Смилевски – Бато“ во Тетово, за кој парите беа обезбедени во август 2019 година, иако започна да се користи, сè уште не е завршен и не може официјално да се пушти во употреба. Покрај осветлувањето, на овој булевар се очекува да бидат изградени тротоари и зелена површина, а тој, пак, да биде продолжен до населбата „Дреновец“, пишува Порталб.мк.

Овој булевар е една од главните сообраќајни артерии за преоптоварениот сообраќај во Тетово, и пред повеќе од еден месец почна да се користи од граѓаните, коловозот е изграден.

Од Општина Тетово за Порталб.мк истакнаа дека работите за целосно завршување на овој проект сè уште траат – станува збор уште за изградба на тротоари од двете страни на патот и зелена површина со широчина од три метри.

„Градежните работи на булеварот „Индустриска“ се финансираат преку Министерството за финансии и Светска банка, вкупно 990.000 евра. Со завршувањето на овој булевар очекуваме да го олесниме сообраќајот во градот, што подразбира и намалување на факторите кои влијаат на загадувањето на воздухот. Работата на тротоарите и изградба на зелена површина, ќе се одвива во согласност со климатските услови. Завршувањето на оваа фаза се очекува да биде многу скоро, а потоа булеварот ќе биде пуштен целосно во употреба“, рекоа од Општина Тетово.

Инаку, според општината, булеварот Видое Смилевски-Бато е важен за сообраќајот во Тетово, бидејќи обезбедува врски помеѓу три важни патишта од и кон Тетово. Овој булевар ги поврзува патот за Скопје, Гостивар и Јажинце.

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, вети дека овој булевар ќе биде продолжен до населбата „Дреновец“ што се наоѓа кај градскиот стадион. Општинските власти истакнаа дека проектот е подготвен и дека работата ќе започне наскоро.

„За продолжување на булеварот до населбата„ Дреновец“подготвен е проект, теренските работи ќе започнат во следниот период“, велат од Општина Тетово.

Новинарот на Порталб.мк на 27 јануари беше на терен, и булеварот изгледаше вака:

Што е предвидено со овој проект?
• Две ленти широки по 7м;
• Тротоари широки по 2,5 м од обете страни на патот;
• Зелена површина со ширина од 3м.
• Водоводна линија Д 100 мм, со должина од 644,20 м, поврзана со постојната градска мрежа;
• Колектор на атмосферски води Д 450 мм, интегриран со постојните линии, со вкупна должина од 623,25 м;
• Улично осветлување со 26 столбови со висина од 12м инсталирани во зелената површина.

https://meta.mk/bulevarot-v-s-bato-vo-tetovo-ushte-ne-e-zavrshen-no-gragjanite-go-koristat
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 02-Feb-2021 at 14:42
Порталб: Се очекува рушење на објектите за да се гради булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово

Најголемиот дел од сопствениците на објектите што треба да се урнат за изградба на булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово се согласија на ова. Но, во моментов има три лица со коишто сè уште нема договор. За нив, оформена е посебна комисија составена од општински советници. Од друга страна, тетовската градоначалничка Теута Арифи очекува во текот на пролетта да се работи на терен, и во текот на нејзиниот мандат, да се одржи отворањето на овој булевар. На терен, нема конкретни работи, пишува Порталб.мк.

Седумгодишното ветување на градоначалничката на Општина Тетово, Теута Арифи, почна да се реализира во текот на последните месеци од нејзиниот втор мандат. Меѓутоа, отворањето на овој булевар налага уривање на неколку станбени објекти, со што, не се сите среќни.

Станува збор за околу 17 странки кои треба да потпишат договор со што ќе се согласат, нивните имоти да бидат преземени од општинските власти, а како надомест, на нив им се понудени финансиски средства. Од нив, само три лица се незадоволни, и тоа, како што велат од општината, главно поради меѓусебни проблеми.

Затоа, на последната седница на општинскиот совет е основана комисија што ќе се обиде да ги реши споровите на горенаведените странки.

Ариф Селами, советник од редовите на Алијанса за Албанците е член во оваа комисија и вели дека ќе се обидат да ги убедат поединците кои одбиваат да се повлечат.

„Разговаравме за тоа да отидеме како група во име на советниците за да ги убедиме засегнатите страни со цел да се реализира проектот. Има 17 странки кои треба да се согласат со понудата на општината. Од нив, само 2 или 3 странки не се согласуваат. И, истите тие се членови на исто семејство. Воглавно, нивниот проблем е меѓусебен, за имотни прашања“, рече Ариф Селами, советник од редовите на АА, за Порталб.мк.

Теута Арифи: Започнавме со исплаќање на сопствениците на имотите
Не откривајќи го конкретниот износ и нивната понуда, градоначалничката на Тетово нагласи дека започнале да го исплаќаат надоместокот за сопствениците на имотите што ќе биде одземен. Таа додаде дека е определен рок до кога треба да ги напуштат објектите.

„Што се однесува до булеварот „Благоја Тоска“, при крај сме со постапката на исплаќање на средствата за експропријација. Во исто време, имајќи го предвид фактот дека ова било една од нашите најважни заложби, сите тие што ги примиле нашите средства добиле и известување за временски рок кога треба да ги напуштат домовите за да излеземе на терен за да ја исчистиме трасата и да ги направиме последните подготовки“, рече Теута Арифи, градоначалничка на Тетово.

Известуваме дека еден дел од објектите што ќе се уриваат не биле легализирани. Затоа, со цел сопствениците да не останат без надоместок, Општина Тетово ги легализираше овие градби и според Арифи „ова им одзело многу време“.

Владата на РСМ, на Општина Тетово и додели над 30 милиони денари за овој булевар
Првично, на 26 ноември минатата година, Владата на РСМ, на општината ѝ додели 26,5 милиони денари за реконструкција на булеварот „Благоја Тоска“.

Тогаш, од општината за Порталб.мк рекоа дека средствата ќе ги искористат за експропријација на објектите што претставуваат пречка за изградба на булеварот.

„Со ребалансот на буџетот, Владата на Северна Македонија додели вкупно 29,5 милиони денари за оваа намена, овие средства ќе се искористат за експропријација на објектите“, рекоа од Општина Тетово.

Околу 1 месец подоцна, на 27 декември Владата на РСМ, повторно додели средства за изградба на булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово, овој пат околу 1 милион денари, но овие средства ќе се искористат и за неколку други мали проекти.

Отворањето на овој булевар е ветување на градоначалничката на Тетово, Теута Арифи од својот прв мандат и тоа од 2013 година, а не е остварено. Порталб.мк пред неколку месеци го подготви „маратонот“ на седумгодишните ветувања на Теута Арифи за овој булевар.

https://meta.mk/portalb-se-ochekuva-rushenje-na-objektite-za-da-se-gradi-bulevarot-blagoja-toska-vo-tetovo/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 02-Feb-2021 at 15:35
Originally posted by stef4o

Известуваме дека еден дел од објектите што ќе се уриваат не биле легализирани. Затоа, со цел сопствениците да не останат без надоместок, Општина Тетово ги легализираше овие градби и според Арифи „ова им одзело многу време“.
Е*ати немоќните институции и спроведување на закон. Лудоло, да се легализира објект на траса за булевар за да се одоброволуваат поединци кои свесно знаеле дека ќе пречат во иднина. Па не е ова земјоделско земјиште или објекти според план на кои само не им се платени комуналии, па а се легализираат.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 248
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 02-Feb-2021 at 20:31
Што ќе вклучува овој зафат? Според бројот на засегнати објекти и одделените средства, мене ми изгледа дека само ќе се комплетира делот јужно од мостот на Пена со должина околу 200 m.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 08-Feb-2021 at 18:10
We started by putting obstacles in pedestrian crossings, as well as physical division between 2 circulation directions on Industrial Road!
This is done to impossible to traffic high speed vehicles in this part of the city, and at the same time prevent accidents that often endanger the lives of cyrants!
Although it is a magistrate transit route, this part of the city is densely inhabited, and there are many children attending the teaching at the SHF ′′ Kirili and Methodius ". During the coming week we will also do complementary vertical signage setting as and scoring visas at pedestrian crossings
Putting up obstacles with bekatoni tiles is temporarily done until asphalt bases are opened next month!
The Municipality of Tetovo will welcome and meet all citizen s' initiatives or requirements focusing on the welfare, health and safety of citizenshttps://www.facebook.com/teutaarifiofficial
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 19-Feb-2021 at 09:34
Не издржаа „лежечките полицајци“ во Тетово, повторно ќе бидат поставени со соодветен материјал

https://mk.tv21.tv/ne-izdrzhaa-lezhechkite-politsajtsi-vo-tetovo-povtorno-ke-bidat-postaveni-so-soodveten-materijal/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.