build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тетовски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Тетовски сообраќај (општо)
    Posted: 23-Mar-2010 at 04:00

Се обновува патот до Фалише

ТЕТОВО - Од вчера се обновува патот од Тетово до селото Фалише во должина од околу 900 метри. Како што информира Скендер Палоши, началник на Одделението за урбанизам на Општина Тетово, ова бил најуништениот дел од патната мрежа на општината. Реконструкцијата на оваа делница чини 9,5 милиони денари што ќе бидат потрошени од градската каса. Градежниот зафат има големо значење за селата Фалише и Стримница населени со околу четири илјади жители. Особено е важна комуникацијата со новите тетовски православни гробишта во Фалише.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=4FD211198628F64A9E4D80FC774A1783

Се реновира патот Фалише-Тетово

Почна реновирање на патот од Тетово кон Фалише, единствена сообраќајница што поврзува околу 4.000 жители од две села со градот. Жителите на Фалише и Сараќино ќе добијат нов, саниран пат. Покрај тоа, патот ќе ги поврзе и новите православни гробишта со градот, каде што сега се стигнува по земјен пат. Локалната самоуправа ќе инвестира околу 9,5 милиони денари за санација на првиот дел од патот, кој е со вкупна должина од 3.280 метри. Во првата фаза околу 900 метри од локалниот пат, од раскрсницата со булеварот Видое Смилевски Бато до подвозникот на пругата кон Гостивар, ќе се санира.

Вчера почнаа отстранувањето на горниот дел од асфалтот, проширувањето на тесните грла и отстранувањето на наносите од земја, по што ќе следува асфалтирање, работи што треба да завршат за помалку од еден месец.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=888E6D89BD6A854190BCAC60483FFC32


Edited by lslcrew - 23-Mar-2010 at 04:01
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Apr-2010 at 18:36
EeekEeekwow ne znaev za ova do sega?!!!povelete nesto od Tetovo
 Проект Илинденска
%20
Раскрсница кај „Шарена Џамија“
%20
Раскрсница со „К.Р. Дрнц“
%20

Кружен тек кај УЈИЕ

------------------------------------------------------
a inace bese i uste eden kruzen tek vo tetovo izgradeno i toa nekade kaj stadionov
I eden bulevar bil prosiruvan
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Apr-2010 at 19:07
Previoussamo da se razbirame
ovaj e projekt za ilindenska znaci vo toj bulevar ke se gradi edna raskrstnica i 2 kruzni tekovi(3 vo eden paketBig%20smile)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Apr-2010 at 20:29
my Macedonia, Илинденска во Тетово е проширена според овој терк уште во времето на претходниот градоначелник, пред едно 2-3 години сигурно

Кружниот тек кој си го постирал во нишката за Зеленило е на Илинденска.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Aug-2010 at 11:30
Imalo mnogu realizirani proekti vo tetovo, sto vekje stari se (1 mesec do godini) i opstinata uste mnogu si investira vo infrastruktura pa zatoa mislam deka zasluzuva svoj topic...Smile.....
 
Започна втората фаза за реконструкцијата на улицата “Дервиш Цара“
Зголеми ја сликата
Започна%20втората%20%20фаза%20за%20реконструкцијата%20на%20улицата%20%20“Дервиш%20Цара“
Во сабота започнаа работите за целосно обновување на патот “Дервиш Цара“ во Општина Тетово.Втората фаза на реконструкција опфаќа асфалтирање на патот, поставување на тротоари и на јавно осветлување од патот“Јане Сандански“ до раскрсницата на булеварот “Благоја Тоска“.

Вкупната вредност на оваа инвестиција изнесува 25 милиони денари.
Зголеми ја сликата
Дервиш%20Цара%201
Дервиш Цара 1
Зголеми ја сликата
Дервиш%20Цара%202
Дервиш Цара 2
Зголеми ја сликата
Дервиш%20Цара%203
Дервиш Цара 3
 
 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Aug-2010 at 18:28
Се регулираат тротуарите и се асфалтира улицата во урбанистичкиот блок 81
Зголеми ја сликата
Се%20регулираат%20тротуарите%20и%20се%20асфалтира%20улицата%20%20во%20урбанистичкиот%20блок%2081
Во понеделник,директорот на “геоинженеринг“,Мусадик Беќири одржа

прес конференција со новинарите со што го инаугурираше почнувањето на асфалтирањето на улицата во Урбанистичкиот Блок 81.
“Во активностите на Општина Тетово за подобрување на инфраструктурата и регулирањето на урбанистичните блокови во градот ,на интензивен начин се работело за регулирање на урбанистичкиот блок 81“рече Беќири.

Според него , на овој урбанистички блок се изградени тротуари со должина од 262 метри,а во понеделник започнале работите за асфалтирање на улицата со површина од 1 илјада и 700 метар кфадрат.


Регулирањето на тротуарот и асфалтирањето на улицата ,кои опфаќат сума од 3 милјони и 733 денари ,го опфаќа првиот дел на работите во овој блок.Вториот дел ќе го опфаќа регулирањето на партерот според сите современи стандарди.
 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Sep-2010 at 18:34
Започна втората фаза од асфалтирањето на улицата“Дервиш Цара“
Зголеми ја сликата
Започна%20втората%20%20фаза%20од%20асфалтирањето%20на%20улицата“Дервиш%20Цара“
Во понеделник започна втората фаза од асфалтирањето на улицата“Дервиш Цара“. Ова значи целосно асфалтирање на оваа улица.Во текот на оваа фаза ќе се асфалтира патот , ќе се изградат нови тротоари и ќе биде поставено јавно улично осветлување од улицата“Јане Сандански“ до крстосницата на булеварот “Благоја Тоска“.Ова ќе биде направено според најмодерни критериуми.

Вкупната вредност на оваа инвестиција изнесува 25 милони денари.
 
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Sep-2010 at 13:23
Се гради нов пут покрај касарната.
1.
2..
3.


Edited by Dragan - 08-Sep-2010 at 13:23
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Sep-2010 at 13:44
При крај е изградбата на улицата  ЈНА ( алб. Дервиш Цара )
1.
2.
3.
4.
5. Нов влез во општината

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Sep-2010 at 14:10
wow, lici na tirana slika  2 i 4
Vo 3-ta slika kje bide parkiliste?
aj ako mozes koordinati, bas mi interesira kade e !Smile
Fala dragan za fotkite!!!Big%20smile


Edited by my Macedonia - 08-Sep-2010 at 14:38
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Sep-2010 at 15:27
Вака сега како што гледам изгледа ќе биде некој паркинг, но нема да биде некое големо паркиралиште,зашто веќе позади општинската зграда има паркинг, а ислим дека и ова ќе биде паркинг ( забраев уште една слика да постирам каде се гледа најубавоо). Повели кординатите од општината   42° 0'23.42"N  20°58'24.95"E
1.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Sep-2010 at 01:07
Ова булевар ќе биде или овде на овој дел случајно се погодило да е паралелно со постоечка улица?

Originally posted by Dragan

Се гради нов пут покрај касарната.
1.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Sep-2010 at 03:16
Сликата е најверојатно сликана од тука 42° 0'54.39"N 20°58'51.38"E гледано према север. Ми изгледа како продолжување на булеварско решение (дупли профил) на Благоја Тоска. Супер е тоа ако решиле да го пробијат булеварот Благоја Тоска до крај, само види ја трасата према југ со што се е ограничена. Има цели населби врз трасата и тука е имаат големи проблеми. Дури и мост гледам има, ама џабе што има додека булеварот е до оваа фаза на изграденост. Очигледно е некој проблематичен дел, гледам фали и сегмент не изграден од регулацијата на коритото на Пена.


Edited by lslcrew - 15-Sep-2010 at 03:21
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 15-Sep-2010 at 14:06
Значи вака, ова е сликано каде што завршува двосмерноста на булеварот Благоја Тоска ( приблишно тука некаде исл што ги даде кординатите), после булеварот е едносмерен, е сега јас имам слушнато дека треба булеварот да се поврзе со Илинденска( после стадионот), и да стане двосмерен. Но исто така имам слушнато дека се гради никој пат со кој ќе се поврзат некои села ( Требош, Ратае Жилче, што знам кои се натаму ) 
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Sep-2010 at 16:43
Свежи свежи информации за оние кои сакаат, патот што се гради кај касарната не е никакво спјување со булеварот илинденска или пат за некои села.,туку крајниот дел од касарната се градат воени станови па затоа го прават, слушнав дека веќе зградите се прават, па затоа во понеделник ако имам време ќе тркнем ќе видим 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 04-Oct-2010 at 12:06
Dragan da ne zaboravis sliki

Ќе се поставуваат кружни текови во повеќе делови од градот
Зголеми ја сликата
Ќе%20се%20поставуваат%20кружни%20текови%20во%20повеќе%20делови%20од%20градот
Според портпаролот на општина Тетово, Флакран Пустина, кружниот тек што се прави на раскрсницата на улицата "Јане Сандански" и булеварот "Илирија" ќе претставува големо олеснување на сообраќајот во овој дел од градот.
"На раскрсницата на улицата" Јане Сандански "и булеварот " Илирија ", се гради кружен тек. Кружниот тек со внатрешен дијаметар 20 метри и надворешен дијаметар од 40 метри ќе биде изграден според сите современи стандарди и ќе претставува големо олеснување за сообраќајот во овој дел од градот ", речеПустина.
Вредноста на овој проект изнесува 3 милиони и 150 илјади денари.
Исто така, портпаролот Пустина рече дека набрзо ќе се градат уште три нови кружни текови во градот. Кружни текови ќе се градат на раскрсницата на булеварот“В.С.Бато“ со булеварот “Илирија“ кај супермаркетот Веро, на раскрсницата на патот “Браќа Миладинови“ и “В.С.Бато“кај патот Тетово-Стримница и на раскрсницата на регионалниот пат Тетово-Јажинце со булеварот “Благоја Тоска “.

По изградбата на кружните текови , градот ќе биде збогатен со зеленило и ќе бидат поставени нови елементи за поубав град.

http://www.tetova.gov.mk/mk/press/499.html
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-Oct-2010 at 12:15
Да да уште утре ќе има слики, таман треба да идем до библиотека, па кружниот тек ми е подоле 20 метри 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Oct-2010 at 18:24
Илириа = Маршал Тито?

Во тој случај едниот кружен е овде:
42° 0'26.55"N  20°58'35.73"E

Оној кај патот накај јажинце би требало да е овде:
42° 1'11.77"N  20°58'57.27"E

Кои се другите два?

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Oct-2010 at 18:26
clo i jas preeska sakav da crtam vo google earth i da pokazam kade ama so ulicite problem.....
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Oct-2010 at 19:19
1.
2.
3.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.