build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на пругата Битола - Лерин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 28-May-2015 at 11:56
Мисајловски: Делницата Битола - Кременица ќе биде готова за 18 месеци

Министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски одговарајќи на пратеничко прашање зборуваше за проектот за уредување на Голема Ливада како и за изградбата на пругата Битола - Кременица.

Исто така, Мисајловски информираше дека е склучен договор за изградба на делницата Битола - Кременица, каде рокот за извршување на работите изнесува 18 месеци.

-Изградба на делницата Битола - Кременица како дел од кракот 10 од Коридорот 10 за изградба со крак во индустриска зона Жабени. Можам да информирам дека веќе склучивме договор со изведувач, авансот е префрлен, почнаа подготвителни работи. Имаме потпишано договор со бугарска фирма, имаме потпишано договор со шпанската форма „Ептиса“ за надзор, рок за градба е 18 месеци. Во оваа фаза се подготвителни работи на терен, согласно динамичкиот план, очекуваме дека за 18 месеци ќе биде комплетно се завршено, рече Мисајловски.

Реконструкцијата предвидува изградба на крак до индустриската зона Жабени и изградба на нова железничка станица за прекуграничен сообраќај со сите придружни објекти.

Со обновата на железничката пруга Битола – Кременица ќе се овозможи побрз и посигурен транспорт на стоки до солунското пристаниште, како и поевтин превоз на туристи и патници. За овој капитален проект, Владата ќе вложи околу 20 милиони евра.

http://netpress.com.mk/misajlovski-delnicata-bitola-kremenica-kje-bide-gotova-za-18-meseci/
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 29-May-2015 at 16:40
Ајде сите Лутраки на бањање
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 29-May-2015 at 21:56
Originally posted by jyvation

Фала за сликите.Се гледа дека работат споро ама квалитетно


...што му доваѓа како заштитен знак за Македонија...
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 08-Jun-2015 at 01:57
For those interested... photo from the section Greek-Macedonian border to Lerin


Edited by macedonia - 08-Jun-2015 at 02:05
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 08-Jun-2015 at 11:44
@Macedonia

Ова е на македонска или грчка страна?
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 08-Jun-2015 at 16:18
Би требало да е од кај Грција.Кај нас сеуште не е изградена.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 08-Jun-2015 at 22:57
Originally posted by avijacijamk

@Macedonia

Ова е на македонска или грчка страна?


Yes this is on the Greek side
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 01-Jul-2015 at 18:09
Сега случајно налетав на слика на која пишува дека е дел од реконструираната пруга Битола - Кременица во близина на селото Меџитлија.

Сликата е преземена од профилот на Viktor Mustafa на Facebook.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 01-Jul-2015 at 18:37
Кога стигна да рѓоса вака?
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 01-Jul-2015 at 21:33
Не е кај нас ова, туку од страната на грција во близина на нашата граница
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 02-Jul-2015 at 07:16
Originally posted by Bojan10

Кога стигна да рѓоса вака?

Штета, р`ѓата не била на нашата Македонска страна.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 05-Jul-2015 at 15:05
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 06-Jul-2015 at 11:01
Originally posted by Bojan10

Кога стигна да рѓоса вака?


Нови шини од стоење р'ѓосуваат...Ништо страшно...едно-две поминувања на воз и ќе падне р'ѓата...
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 03-Sep-2015 at 21:01
Демонтирање на пругата. Демонтирањето го изведува фирмата „Келешовски“.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 04-Sep-2015 at 19:06
Каква е состојбата можиш ли да кажиш подетално до каде се стигати со работа и како оди реконструкцијата ?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 04-Sep-2015 at 21:45
Фирмата има отпад во битолско, и се занимава со старо железо. Очекував дека треба некоја фирма со искуство од железничка инфраструктура да ја демонтира пругата, но ако размислам не ни треба некаква експертиза за демонтирање, особено ако не е електрифицирана како во случајов.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 16-Sep-2015 at 23:19
Originally posted by WolfLeader

Каква е состојбата можиш ли да кажиш подетално до каде се стигати со работа и како оди реконструкцијата ?


Пред некој ден поминував по патот за Меџитлија и забележав дека се работи. Бидејќи од Битола па се до рибникот „Жабени“ патот и пругата се во близина, можеше да се забележи дека на таа делница пругата е целосно демонтирана, а беше и донесен нов слој на земја кој веќе беше распослан на местото на демонтираната пруга. Исто така можеше да се забележи дека се работи на мостот на реката Сива Вода/Курделес (41°00'47.8"N 21°20'57.7"E). Имаше работници во сабота попладне. Што се однесува на делот од ЖС Битола до тука 41°00'48.8"N 21°20'55.6"E, се уште ништо не е допрено.

Периодов сум малку зафатен и немам баш време да се распрашам и да сликам, но кога ќе дознаам нешто, ќе споделам.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 16-Sep-2015 at 23:28
Добро е битно се работи , сепак фала на информациите )
Back to Top
Gox View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Oct-2015
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Gox Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 08-Oct-2015 at 17:19
https://www.youtube.com/watch?v=6iqmKskmJj0
Video, pruga Bitola Lerin, na koe se gleda kako se raboti.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 08-Oct-2015 at 19:05
Кој друг ако не Владимир
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.