build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на пругата Битола - Лерин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Gox View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Oct-2015
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Gox Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 18-Oct-2015 at 21:59
https://www.youtube.com/watch?v=mN6qyv4QCqA

Prugata na granicniot premin kon Grcija
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 19-Oct-2015 at 22:58
Originally posted by Gox

https://www.youtube.com/watch?v=mN6qyv4QCqA

Prugata na granicniot premin kon Grcija


Ајде како па за некое време кај грекос секоа ден ќе се возиме )))
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 20-Mar-2016 at 21:56
Ајде мал update. Првите 2 слики се од 06.03.2016 (недела) кога што се работеше со полна пареа. Локација: 41°00'52.0"N 21°20'48.4"E

Поглед кон југ


Поглед кон север


Претходните десетина денови, па и денес, нема никакви активности и машините се запрени и паркирани (барем на овој дел). Следните слики се од денес на стандардната локација: 41°00'49.0"N 21°20'55.8"E

Поглед кон југ
Поглед кон север


Патниот премин
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 20-Mar-2016 at 22:00
А еве и нешто интересно што го најдов од локална телевизија во Битола. http://tvorbis.com.mk/?p=29869. Не знам дали се новите шини, но ќе се обидам да дознаам. Денес ги видов шините распослани низ колосеците на ЖС Битола, но немав можност да сликам. За ден-два ќе ставам слики и од нив.
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 30-Mar-2016 at 20:53
Еве 2 слики од шините кои пристигнаа во Битола. Дали се стари или нови проценете сами.

[1]

[2]


На следните слики се бетонските прагови кои стигнаа пред некој ден. Композицијата се состои од 14 вагони, а во секој вагон има по 108 прагови, значи вкупно 1 512 прагови.

[1]

[2]
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 713
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 30-Mar-2016 at 20:58
Дали сите тие 14 товарни вагони се на МЖ ?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 30-Mar-2016 at 21:11
Не. На нив беше логото на Српски железници.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 30-Mar-2016 at 23:49
Околу корозијата на новите профили (шини). Целосно е нормално. Старите профили се правеа од леано железо, а новите од различни типови на поефтин челик. После нивното производство тие стојат во стовариште каде за одреден период поради климатските услови се креира површинска корозија. Овој слој корозија всушност е и заштита за профилите и нивна непотреба од фарбање. Со текот на времето и нивно искористување, горниот дел кој ќе биде во постојан контакт со метал (тркала) ќе го добие препознатливиот сјај на челик.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 01-Apr-2016 at 19:02
Браво бе перете втората инфра с Гърция здраво а на пругата кон Бугария майната и OhnoOhnoOhnoщоли ви влече оста север-юг че по оста изток -запад е страшната истина а истината на този свят не се казва YesYesYes
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 01-Apr-2016 at 19:53
Значи, едно време имаше правила да се пишува на македонски на форумов. Не сум против странци на форумов, напротив добродојдени се. Но пишете да разбереме, подобро на англиски. Јас искрено слабо разбирам.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 713
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 01-Apr-2016 at 20:04
Originally posted by geny

Браво бе перете втората инфра с Гърция здраво а на пругата кон Бугария майната и OhnoOhnoOhnoщоли ви влече оста север-юг че по оста изток -запад е страшната истина а истината на този свят не се казва YesYesYes


Пругата према Грција од секогаш постоела и ова е само реконструкција.
Пруга кон Бугарија никогаш не постоела па треба допрва да се гради.
Секоја споредба на овие две работи е непотребна и бесмислена.
.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 01-Apr-2016 at 20:08
Мисле че много добре разбирате какво ви говоря работите по оста север-юг за втора линия с Гърция и нехаете за линията към България тези които ви затварят Солунското пристанище -едно от 3-те най големи в Европа или мислите за всичко друго включително за споменици в Скопие и забравяте за оста изток-запад за отваряне  на Македония към пристанищата Варна-Бургас и Дурас и Вльора или и на изток и на запад е по опасно от направлението север-югYesYesYes
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 713
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 01-Apr-2016 at 20:13
Солунското пристаниште или пристаништата во Албанија се многу поефективна и поисплатлива опција за Македонија
за разлика од некое од пристаништата во Бугарија.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 30-May-2016 at 12:45
29.05.2016
Edited by Danielbtmk - 30-May-2016 at 12:49
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 30-May-2016 at 14:43

И јас вчера бев на истото место, ама некако работите стојат во место
Еве една слика од пред една седмица.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 30-May-2016 at 17:21
Я 55 серия дизел -механичен локомотив да не е на БДЖ Cheersтова са румънски локомотиви на заводите 23-август скорост-100км за магистрален превоз и 60 км за товарен Thumbs%20UpYes
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 03-Jun-2016 at 12:21
Поздрав Гени,

Не дизел-механичен туку  дизел-хидравличен Cheers

55-211 бил на БДЖ а сега е на ДП „ТСВ“  - Транспортно Строителство и Възстановяване, можеби ова претпријатие е ангажирано на обновата на пругата.
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 07-Jun-2016 at 08:46
Вече е видима в Wikimapia част от модернизацията на жп линията:

Нова жп линия Битоля
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 10-Jun-2016 at 17:50
Денес (10.06.2016)
Поглед кон југ


Поглед кон север
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 13-Jun-2016 at 11:52
Земното платно е готово. Скоро трябва да започнат да полагат железния път.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.215 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.