build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Реконструкција на пругата Битола - Лерин
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на пругата Битола - Лерин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3311
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 29-Sep-2017 at 16:27
Долниот строј од пругата претпоставувам дека е завршен на поголем дел од трасата. Се согласувам дека се готови поголем дел од мостовите. Сепак, горниот слој од трасата е расфрлан околу битолската железничка станица. Бетонските прагови се околу магацинскиот простор, а новите шини се поставени на средина од самите пруги.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 688
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 29-Sep-2017 at 16:32
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11883
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 01-Oct-2017 at 23:31
Originally posted by katani

Още снимки няма ли?


Повели
http://build.mk/foto-vest-zaglavena-izgradbata-na-prugata-bitola-kremenitsa/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 22-Dec-2017 at 19:22
ПРУГАТА ОД БИТОЛА ЗА ГРЦИЈА ЌЕ ЈА ГРАДАТ АВСТРИЈЦИ, А БУГАРИТЕ ЌЕ ЗАВРШАТ НА СУД

За недоизградената пруга од Битола до грчка граница ќе се води судски спор, најави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Тој не прецизираше против кого ќе биде поведен спорот, но рече дека веќе имало дејствија за откривање на одговорните лица кои не го завршиле проектот.

„Судска постапка ќе се води во делот на одговорноста. Сѐ што имаме поврзано со овој случај доставуваме до органите на проганот. Тие малверзации ги открива обвинителството“, рече Сугарески.

Пругата требаше да ја гради бугарски конзорциум на фирми кој за подизведувачи зеде домашни компании, а на крај не им го исплати сработеното. Пругата се градеше со пари од европските фондови и требаше да биде готова до лани летото. Но, не се исплатија обврските кон подизведувачите, па работниците престанаа со работа. Некои од нив го тужеа бугарскиот конзорциум пред судот во Софија. Беше изграден само еден километар од предвидените 17, за што беа потрошени околу 4,5 милиони евра.

По раскинувањето на договорот со бугарскиот конзорциум, беше распишан нов тендер на кој за изведувач се избра австриската компанија „Штрабаг“ која во текот на следната година ќе има обврска целосно да ја изгради пругата. Во спротивно останатите 14 милиони евра европски пари, ќе пропаднат зашто лимитот за искористување е до крајот на идната година.

„Во однос на железничката пруга потпишан е договор со изведувач и очекуваме да отпочнат тие активности кои следната година би финиширале и би добиле железнички правец кој би не поврзал со Република Грција“, рече Сугарески.

Покрај изградбата на пругата кон Грција, тој најави дека се подготува и проектна документација за изградба на експресен пат од Прилеп за Битола до граничниот премин Меџитлија. Но, не сакаше да прецизира рокови. Во меѓувреме, на пролет ќе почне реконструкција на постоечкиот пат од Битола за грчка граница, за што се обезбедени 2 милиони евра од Европската банка за обнова и развој.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/prugata-od-bitola-za-grtsija-ke-ja-gradat-avstrijtsi-bugarite-ke-zavrshat-na-sud/
За сè има вторпат
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 18-Feb-2018 at 19:53
Денес на железничката станица во Битола на поминување забележав дека на таблата за реконструкција на пругата се променети датумите за завршување на пругата како и сменето е името на стариот изведувач и ставено е името на Штрабаг. Новиот датум за завршување на пругата е 12.10.2018. (Ај баш да видиме) Слика во следна прилика
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 454
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 19-Feb-2018 at 11:49
Австрискиот или српскиот?
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 19-Feb-2018 at 15:09
Вториот
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 17-Apr-2018 at 18:41
Dali ima nekoj info dali ima nekakvi aktivnosti okolu prugata?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3311
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 14-May-2018 at 12:11
Еве и јас да ги прашам форумашите од Битола, каква е ситуацијата на терен? Се гради ли повторно пругата Битола-Кременица? Кои активности во моментов се одвиваат? Некакви фотки? Речиси половина година помина, а нема никакви информации за овој проект
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 14-May-2018 at 20:00
Pominuvav jas pred edna nedela pokraj seloto Kravari kaj sto direktno pominuva prugata i imase aktivnosti na teren i gradezna mehanizacija no pragovite uste ne bea namesteni, rokot nenzam dali ke stignat da go zapazat do krajot na godinava, no ako zapnat se stiga, vo sportivno ako ne go zapzat rokot drzavata ke ja izgubi donaciajta od EU

Edited by JOE - 14-May-2018 at 20:02
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 688
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 14-May-2018 at 21:56
12.05.2018
Премин кај царински терминалПремин во Кравари

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3311
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 15-May-2018 at 16:35
Ви благодарам за информациите. Сепак, од сликите се гледа дека нема некаква механизација или работници на терен .

Поентата ми е, ако продолжат со ова темпо, дали е возможно да се заврши пругата до крајот на оваа година?
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 175
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 17-May-2018 at 11:47
Да се надеваме дека ќе се заврши, сепак се работи за пруга на лесен рамничарски терен без некои посебно комплицирани градежни работи. Технички е дефинитивно остварливо.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.061 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.