build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Цветан Димов

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4990
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 18-May-2020 at 14:28
ФОТОВЕСТ: Чаир дише послободно

На хаосот на булеварот “Цветан Димов“ му дојде крајот. Поставените бетонски банкини по средина на коловозот го смирија сообраќајниот хаос на најфреквентната улица низ Чаир.
Полицајци се распоредени на пешачките премини и не дозволуваат никому да застане на улицата. Наскоро ќе се постават и заштитни столпчиња со што ќе се спречи паркирањето на возила на тротоарите.
– Продолжуваме посветено со имплементирање на ефикасни сообраќајни проекти за олеснување на движењето низ улиците на општина Чаир. Нема препрека која може да ја сопре нашата волја и желба да го направиме Чаир со стандард каков што го сакаме – изјави градоначалникот Висар Ганиу.

https://www.vecer.press/фотовест-чаир-дише-послободно/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1990
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 18-May-2020 at 23:04
Денес


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1990
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 08-Jun-2020 at 21:34
Каква штета ќе биде сечата на дрјвава БРТ е добар проект и се надевам дека ќе се реализира, ама сепак. Барем нека ги пресадат ако е возможно.
извор

Edited by Staro Skopje - 08-Jun-2020 at 21:36
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 08-Jun-2020 at 22:39
Веројатно може да се направи некоја варијанта дрворедите да станат дел од физичката бариера што треба да ги одвои лентите за автобускиот сообраќај од колскиот, затоа што во секој случај ќе треба да се направи проширување, дури и без брз автобуски превоз, булеваров треба да биде 3+3 со жардиниера. Вака, сегашниот коловоз би останал 2+2 со мала жардиниера на средина наместо сегашниот бетон, до самите дрва кои би останале тенки зелени појаси од по метар-метар и пол, автобуската лента би била наместо сегашниот тротоар, а тротоарот и велосипедската патека би биле на проширениот простор.
Но тоа ќе биде еден мачен и скап проект заради големиот број објекти за рушење, но ако се сака - се може. А и далеку-далеку сме уште од таа фаза, да сме живи и здрави до тогаш. Cheers


Edited by Théoden - 08-Jun-2020 at 22:40
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.