build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црна хроника

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7070
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 31-Mar-2016 at 18:58
Originally posted by Џоле

И еден снајпер во возот би го решил проблемот.
или па по еден фрлач на камења во секој вагон... taste of their own medicine
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 31-Mar-2016 at 20:09
Возот за Кичево удри во трактор некаде кон Жеровјане,причина или сигнализацијата или управувачот на тракторот.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1051
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 29-May-2016 at 13:31
Според времето е некоја од новите Го-ве-да!

Возот за Битола налета на метален контејнер

Мај 29, 2016На 29.05.2016 година околу 02,30 часот на дел од пругата помеѓу ЖС Велес према ЖС Чашка, поточно после излезниот сигнал од ЖС Велес кај надвозникот, патнички воз кој сообраќал на релација Скопје – Битола наишол и удрил во метален контејнер кој бил поставен од страна на непознати лица од десната страна на пругата во правец на движење на возот.

Од ударот моторната гарнитура била оштетена и причинета е материјална штета. Повредени патници и возен персонал нема. Возот не застанал на местото на настанот туку го продолжил движењето кон Битола. Од страна на екипа од ПС Прилеп била извршена кримтехничка обработка и се работи на целосно расчистување на случајот.
http://tera.mk/vozot-za-bitola-naleta-na-metalen-kontejner/Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 29-May-2016 at 15:30

Претераа со глупостите!
Кој толку ли ја мрази железницата кај нас
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1051
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 03-Oct-2016 at 16:57
И уште еднаш...
http://tera.mk/vozot-za-bitola-naletal-i-udril-vo-kamena-na-prugata/

На 02.10.2016 година во 09.36 часот на дел од пругата помеѓу Железничка станица Прилеп и Железничка станица Битола, патничкиот воз кој сообраќал на релација Скопје-Битола по тргнување од Железничка станица Прилеп наишол и удрил на поставени камења на пругата. Повредени патници нема и не е предизвикана материјална штета. Во 09.48 часот возот продолжил да се движи кон Железничката станица Битола.Edited by Тркало - 03-Oct-2016 at 16:58
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 613
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 06-Oct-2016 at 07:43
Во една држава која повеќе ја нема ваквите дејствија беа незамисливи...
Затоа и постарите имаат обичај да кажат: „ех, добрите стари времиња...„   
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3403
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 06-Oct-2016 at 09:39
Многу е јасно кој е тој што ги става овие камења. Македонски железници ги укинаа сите возови кон останатите дестинации, остана уште релацијата кон Битола. Таму ги има по пет дневно, па со вакви дејанија треба да се предизвика и нивно укинување.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1051
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 06-Oct-2016 at 17:13
Кога сме веќе кај ова, дивите таксисти на старата автобуска во Прилеп беа толку нападни да не сакаш и на поминување да завртиш преку таа улица.А ги имаше буквално за секаде - првенствено Битола и Кавадарци, а и за Кичево, Скопје ,Велес.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1051
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 23-Nov-2016 at 20:27
Не е класична црна хроника ама поврзано со железница...

Кичево/Охрид, 23. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во попладневните часови, во Кичево на железничката станица при утовар на огревни дрва во вагон, од товарно возило паднал 50-годишен охриѓанец.

Повредениот со возило на Итната медицинска помош бил префрлен во Медицински центар – Кичево, каде била констатирана смрт.

Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и припадници на полициската станица од Кичево. Врз телото на починатиот ќе се врши обдукција.Друго чудно интересно ми падна в очи во написов - дека товарен воз имало во Кичево, и баш за дрва?Можда еднаш или двапати годишно ако се воопшто со било каков товар...
Некој случајно со информација како стојат таа и пругата кон Битола со карго?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 680
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 23-Nov-2016 at 21:56


Битола мислам дека отсекогаш стоела многу послабо со товарни возови, за разлика од Кичево, која мислам дека е доста фрекфрентна во тој поглед.

Да не заборавиме, додека работи Југохром, има редовни товарни возови до фабриката превезувајќи камен, потоа додека работеше рудникот Тајмиште, исто така имаше посебна делница. Огревно дрво и пренесот на овците на пролет и на есен е исто така вообичаено за линијата кон Кичево.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 29-Mar-2017 at 14:46
СЕ СУДРИЈА ВОЗ И АВТОМОБИЛ ВО СКОПЈЕ: Двајца повредени, едниот од нив задржан во болница

Во несреќата со повреди се здобиле возачот на автомобилот и сопатникот, кој по укажаната лекарска помош ГОБ „8 Септември“ поради сериозноста на повредата е препратен и задржан на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување.Според информациите на МВР, вчера во 17:10 часот на железничката пруга Скопје – Кичево, на див премин во близина на ул. „Качанички пат“, се случила железничка незгода помеѓу патничкиот воз, управуван од машиновозачот Д.М. (54) од Скопје и автомобил „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управуван од С.Е. (32) од село Танушевци, Скопско.

Во несреќата со повреди се здобиле возачот на автомобилот и сопатникот С.А. (27) од село Мојанце, кој по укажаната лекарска помош во ГОБ „8 Септември“ поради сериозноста на повредата е препратен и задржан на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување - КАРИЛ при Клинички центар „Мајка Тереза“.

Железничкиот сообраќај бил во прекин до 21 часот. Причините за несреќата засега се непознати.

http://telegraf.mk/aktuelno/hronika/ns-newsarticle-se-sudrija-voz-i-avtomobil-vo-skopje-dvajca-povredeni-edniot-od-niv-zadrzan-vo-bolnica.nspx
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 16-Sep-2017 at 19:20
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 17-Sep-2017 at 18:07
PLEME
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1051
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 25-Dec-2017 at 15:12
Пак кај Жеровјане, т.е.премин со Неготино Полошко.Запнале и тој еден воз да го укинат.

Дизел моторна гарнитура, дали е Макоса или Кинез, не знам.Кинезите имаа премиера за Кочани, ама не било сигурно дали ќе стигнат поради состојбата на пругата ....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 13-Mar-2018 at 16:17
Одрон на карпа пред Велес, за среќа, нема жртви.

извор: твитер (@karadza999)

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.